Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Pierdere in greutate, balonare , limba incarcata pe mijloc

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Buna ziua, am si eu urmatoarea problema:

in unele seri, ma trezesc dupa 1-2 ore dupa ce adorm cu arsura doar in gat, nu si pe esofag, si cu mici arsuri de limba(asta se intampla o data sau maxim de 2 ori pe saptamana), iau un metroclopamid, deoarece am si o usoara senzatie de greata, in 10-20 minute adorm la loc, si dorm bine pana diminieata. Cateodata dimineata mai ma trezesc cu o usoara usturime in gat.
Pe timpul zilei am balonari destul de frecvente dupa ce mananc(indiferent ce fel de mancare), iar in unele dimineti imi "chioraie" burta sau intestinele destul de tare. Medicul gastroenterolog a zis ca s-ar putea sa fie reflux si mi-a dat Emanera Esomeprazolum, dar se poate sa fie reflux fara sa am arsuri la stomac sau pe esofag?
La tranzit baritat mi-a iesit Lichid de hipersecretie prezent in strat subtire.

simptomele le am de cam vreo 3-4 luni, in care am scazut 9 kg in greutate, de la 80 am ajuns la 71 kg. de mancat mananc doar un pic mai putin fata de cum mancam inainte(inainte nu stiam cum sa mai slabesc). Si am mai observat ca dupa masa, cand ma balonez si ma ia starea aceea de rau, mi se racesc mainile si picioarele foarte tare aproape instant desi in incapere este foarte cald.

Limba este incarcata pe mijloc ,atasez o imagine:
http://imageshack.us...1202191008.jpg/

Analizele de sange si ecografia la ficat-bila-pancreas au iesit bine.

Ceva sfaturi? Ce as putea sa am?

Pot sa am probleme la tiroida? Vreo bacterie-ciuperca in gat?

Va multumesc.

Edited by mihai_tudose2006, 03 December 2011 - 12:39.


#2
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Sansele sa aflii ce ai de aici sunt extrem de mici. Noi iti putem da doar sfaturi. Eu banuiesc ca ai ceva un virus la stomac, intestine etc, streptococ, stafilococ, bacterie etc. Trebuie sa-ti faci analize microbiologice: coprocultura, urocultura,analiza microbilor din nas, gat etc.

#3
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
fa cit mai repede o endoscopie, chiar daca ai facut tranzit baritat inainte

#4
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
am facut bacteorologia+antigen helicobacter pylori.. rezultatele vin miercuri... luni ma duc si la un consult Endocrinolog... poate totusi sa fie ceva de la glanda tiroida?
si pentru endoscopie unde mi-ati recomanda sa o fac cu sedare si cat ma costa... Am vazut ca la medlife e 380 ron ... si la alexdor medical care mi se par cam neprofestionisti e doar 240 ron ... Daca te sedeaza nu mai simti nimic? Cat timp o sa fiu sedat? o sa ma simt rau dupa aceea?

#5
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
am primit rezultatele de la al 2-lea tranzit :" Esofag normoton,normokinetic,cu traiect,calibru si pliuri de mucoasa in limite normale rg
Pasaj normal al substantei de contrast in nivelul cardia.
Stomac Normoton,normokinetic,cu fete , curburi si pliuri de mucoasa in limite normale rg,cu lichid de hipersercretie in cantitate mica
Pilor central Permeabil.
Bulb duedenal omogen opacifiat,situat retroantral
Cadru duedenal normal desfasurat,cu morfologie in limite normale rg.
Primele anse jejunale cu morfologie in limite normale rg. "
Helicobacter negativ si din sange si din fecale... urocultura coprocultura negative...
Am fost azi dimineata am facut si exudatul faringian, joi vin rezultatele.
Doctorul gastro zice ca nu am nimic, ca nu stie de ce ma simt rau.... Eu ma simt la fel de rau, limba e la fel de incarcata http://imageshack.us...1214215650.jpg/ , o saliva ciudata (cand e prea multa cand e prea putina,ba e vascoasa ba e spumoasa), greata,balonare si preaplin dupa o masa normala(care se mai potoleste dupa cateva eructatii care parca au gustul mancarii) scad in greutate desi ma fortez cat de cat sa mananc cat mai mult si mai des dar parca nu are putere stomacu sa digere mancarea, parca ramane acolo(iau tratament Emanera+Motilium acum sa fie de la ele?)... Dr. a zis ca nu are rost sa ma chinui cu o endoscopie ca daca era ceva se vedea la tranzit... Daca si rezultatele de la exsudat o sa iasa negative, ce sa mai fac??

Edited by mihai_tudose2006, 20 December 2011 - 19:05.


#6
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
FA endoscopia.
nu e nevoie sa mergi la privat, poti merge foarte bine si la stat, si nu te costa nimic.
nu e normal sa slabesti atat in 3 luni.

Edited by 90210, 04 January 2012 - 21:17.


#7
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004
Vad ca nu ai mai intrat de ceva vreme. As vrea sa te intreb daca in ultimul an ai urmat ceva tratament cu antibiotice. Incearca sa iei niste probiotice , lactobacillus acidophilus si bifidobacterium lactis. Te costa o nimica toata si in 2-3 zile iti intaresc sistemul imunitar.

#8
cristi_pitbull

cristi_pitbull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.11.2007

 mihai_tudose2006, on 20th December 2011, 19:03, said:

am primit rezultatele de la al 2-lea tranzit :" Esofag normoton,normokinetic,cu traiect,calibru si pliuri de mucoasa in limite normale rg
Pasaj normal al substantei de contrast in nivelul cardia.
Stomac Normoton,normokinetic,cu fete , curburi si pliuri de mucoasa in limite normale rg,cu lichid de hipersercretie in cantitate mica
Pilor central Permeabil.
Bulb duedenal omogen opacifiat,situat retroantral
Cadru duedenal normal desfasurat,cu morfologie in limite normale rg.
Primele anse jejunale cu morfologie in limite normale rg. "
Helicobacter negativ si din sange si din fecale... urocultura coprocultura negative...
Am fost azi dimineata am facut si exudatul faringian, joi vin rezultatele.
Doctorul gastro zice ca nu am nimic, ca nu stie de ce ma simt rau.... Eu ma simt la fel de rau, limba e la fel de incarcata http://imageshack.us...1214215650.jpg/ , o saliva ciudata (cand e prea multa cand e prea putina,ba e vascoasa ba e spumoasa), greata,balonare si preaplin dupa o masa normala(care se mai potoleste dupa cateva eructatii care parca au gustul mancarii) scad in greutate desi ma fortez cat de cat sa mananc cat mai mult si mai des dar parca nu are putere stomacu sa digere mancarea, parca ramane acolo(iau tratament Emanera+Motilium acum sa fie de la ele?)... Dr. a zis ca nu are rost sa ma chinui cu o endoscopie ca daca era ceva se vedea la tranzit... Daca si rezultatele de la exsudat o sa iasa negative, ce sa mai fac??

Salut , am cautat pe google despre simtomele pe care le am si eu si am dat de acest post.
Am fix aceleasi simtome...

Cum te mai simti , ai mai aflat ceva ? limba tot asa se coloreaza dupa fiecare masa ? Ai senzatia si de un usor nod in gat cateodata dupa anuminte mese ? Limba o simta ca o "rogojina" cateodata ?

Salutare !

#9
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007

 cristi_pitbull, on 30th June 2012, 10:48, said:

Salut , am cautat pe google despre simtomele pe care le am si eu si am dat de acest post.
Am fix aceleasi simtome...

Cum te mai simti , ai mai aflat ceva ? limba tot asa se coloreaza dupa fiecare masa ? Ai senzatia si de un usor nod in gat cateodata dupa anuminte mese ? Limba o simta ca o "rogojina" cateodata ?

Salutare !
Salut. Pot sa zic ca sunt o idee mai bine fata de inceput, dar tot naspa ma simt. Nodul in gat a mai disparut, senzatia de arsura peste noapte a disparut acum de tot, dar da, limba este incarcata in continuare, gura uscata, si ma balonez dupa masa. Am incercat tot ce era naturist si nu. Probiotice,system well, gastrocalm,reglacid,redigest,motilium,esomeprazolum,duspatalin,enzime digestive.....
Ce ma ajutat un pic este gastrocalmul, enzimele luate dupa masa, si o emanera in zilele in care mai beau o bere sau mananc mai tarziu seara.
Ce ma enerveaza acum e doar limba asta si cu gura uscata , parca si dintii sunt uscati... din ce am citit pe net, e vorba de halena digestiva.La mine e problema ca nu tin regim alimentar asa strict, plus ca mai fumez si mai beau alcool din cand in cand. Tu ce investigatii ai facut?

#10
cristi_pitbull

cristi_pitbull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.11.2007

 mihai_tudose2006, on 20th July 2012, 12:01, said:

Salut. Pot sa zic ca sunt o idee mai bine fata de inceput, dar tot naspa ma simt. Nodul in gat a mai disparut, senzatia de arsura peste noapte a disparut acum de tot, dar da, limba este incarcata in continuare, gura uscata, si ma balonez dupa masa. Am incercat tot ce era naturist si nu. Probiotice,system well, gastrocalm,reglacid,redigest,motilium,esomeprazolum,duspatalin,enzime digestive.....
Ce ma ajutat un pic este gastrocalmul, enzimele luate dupa masa, si o emanera in zilele in care mai beau o bere sau mananc mai tarziu seara.
Ce ma enerveaza acum e doar limba asta si cu gura uscata , parca si dintii sunt uscati... din ce am citit pe net, e vorba de halena digestiva.La mine e problema ca nu tin regim alimentar asa strict, plus ca mai fumez si mai beau alcool din cand in cand. Tu ce investigatii ai facut?
Pai am facut exudat faringian si lingual , si mi-a iesit candidoza bucala , stafilococ auriu. De aici se trag niste concluzii cu limba si problemele digestive.
Astazi am facut endoscopie ( bleahhhh) , analize la sange , copro si urina sa vedem daca si ce iese ( ma astept si la un Helicobacter P) astept save vad.
Eu zic sa iti faci si tu analizele complete cu exudat cu tot si sumar urina si copro si trebuie sa iti iasa ceva....

Salut si sanatate !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate