Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probleme geam termopan care se indoaie

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007
salut. Acum 5 ani mi_am montat geamuri termopanela o garsoniera. In urmatorul in am observat ca geamul se indoaie cand se inchide. Am chemat firma si mi au schimbat garniturile si m_au pacalit. Anul urmator firma desfiintandu-se nu am mai avut ce face. Acum problema este serioasa pentru ca intra vantul si s-au indoit pe orizontala facand o ;burta; frumoasa. Ce pot sa fac? Am adus pe cineva sa mi-l regleze si mi-a spus ca nu are profil de fier in el. Se poate? Pot gasi undeva sa-mi faca doar rama la geam? ms/ Please Help.

Edited by andrei76, 02 December 2011 - 21:32.


#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
se poate sa fie fara fier. sunt multi care fac "ieftin". poti face cerceveaua la altcineva care lucreaza cu acelasi profil. succes

#3
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007

 conu71, on 2nd December 2011, 21:37, said:

se poate sa fie fara fier. sunt multi care fac "ieftin". poti face cerceveaua la altcineva care lucreaza cu acelasi profil. succes


ms pentru sfat. Face cineva? culoarea este maro si dimensiunile cercevelei sunt 0.67/1,10cm. ms

#4
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
iar profilul se numeste...?

#5
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007
no name.

#6
saprosanu

saprosanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.11.2011
Cum naiba sa ii faci omului o fereastra dintr-un plastic chior?!?!?!? Unde a ajuns lacomia omului!

#7
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007

 saprosanu, on 2nd December 2011, 21:43, said:

Cum naiba sa ii faci omului o fereastra dintr-un plastic chior?!?!?!? Unde a ajuns lacomia omului!
  Asa m-am gandit si eu. Nenorocitii. ar trebui sa ma duc sa-i dau cu el in cap.

#8
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004

 andrei76, on 2nd December 2011, 21:43, said:

no name.


pui mana si cumperi fereastra din nou. e plin de tepe asa ca ai grija si mergi prin recomandare

#9
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007

 conu71, on 2nd December 2011, 21:45, said:

pui mana si cumperi fereastra din nou. e plin de tepe asa ca ai grija si mergi prin recomandare

ms pentru sfat. as fi vrut sa cumpar doar cerceveaua ca sa nu mai sparg faianta in bucatarie sa nu mai scot tocul de geam.

#10
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007
... se poate face asta, am inlocuit in trecut de multe ori cercevele prost dimensionate/prost calate/fara armatura etc. de la concurenta de garaj mai ieftina, sub rezerva ca trebuie sa afli musai tipul profilului... acesta este scris la cercevea de obicei in faltul sticlei sau in canalul feroneriei... insa nu inteleg "deformarea pe orizontala" din descrierea ta la ce se refera... fata de pozitia ta stand in fata geamului descrie putin deformarile... in caz ca vei gasi tipul profilului in nici un caz sa nu construiesti o cercevea identica cu cea pe care o ai (pentru ca daca nu ti-au pus armatura inauntru cine stie cum au facut calculele pentru cercevea) ci trebuie construita dupa golul de falt (latimea si inaltimea golului in toc masurata la interior)...bafta!

#11
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
Salut!  :)
1. valabil pt fereastră cu deschidere normală (batantă). poate totuși nu-ți trebuie decât o balama de mijloc în+. aceasta face ca cerceveaua să etanșeze perfect pe ramă(toc), în porțiunea dintre balamale.

2. valabil pt fereastră cu deschidere oscilobatantă. când se face rabat de la calitate, nu se mai montează subansamblul zăvor de mijloc (adică piesa dintre balamale ce realitează etanșarea dintre cercevea și toc. pentru cercevele cu h mai mare de 1000-1100mm, această piesă este imperios necesară. în lipsa ei, cerceveaua are tendință să se curbeze, deci, nu mai etanșează.
deci, încearcă să-ți procuri un zăvor de mijloc, să-l montezi, și abia după aceia trebuie determinat, din nou, ce este de făcut.
profilul, chiar și fără armătură, nu se curbează din scurt, ci doar pe lungine. profilul, chiar și fără armătură, se rigidizează cu sticla, deci, tot e ceva. așa că, cu aceste zăvoare obligi cerceveaua să etanșeze.

la fel trebuie procedat și cu,curba pe orizontală. piesa în cauză se numește tot zăvor de mijloc, dar este mai scurt/scurtă. aceleași probleme, același fel de montaj.

pt asta, trebuie să știi măcar felul feronerie, pt ca acest zăvor să fie compatibil cu restul feroneriei.
cam acestea ar fi variantele până să ajungi să schimbi cerceveaua.
:peacefingers:

Edited by euribiontuL, 02 December 2011 - 22:49.


#12
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007
Feroneria este selve (FT) oscilobatanta , am citit ca este turceasca iar geamul este curbat pe orizontala jos (maine o sa pun poze)

#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008
Pun eu doua poze facute azi la timplaria unui unchi, sigur nu are armatura in profil ba mai mult are prindere doar in doua ouncte: pe partea cremonului si sus desi geamul este oscilo si e mai inalt de 1000mm. In poze ce se vede umbrit dupa cheder este spatiul care e de 2-3mm!!!!
Va trebui sa puna prelungire de armatura pentru inchidere si pe partea balamalelor; pentru asta trebuie sa demonteze un geam sa vada ce scrie pe profil sau e suficient sa vada ce scrie pe feronerie? Nu mai spun ca are o usa dubla de cca 2m/2m care e la fel de praf...
Attached File  IMAG0274.jpg   672.87K   183 downloadsAttached File  IMAG0275.jpg   1.13MB   168 downloads

#14
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
doctore,
- curbările ce au ca,consecință pierderea etanșării pe garnituri, se remediază cu feronerie suplimentară.
- curbările vizibile în planul sticlei, se remediază cu cale false.
Attached File  cale_principale_false.JPG   13.13K   181 downloads
reglajul ușilor duble poate fi o treabă destul de migăloasă. ce vrei, să dea termopaniștii faliment?  :proud:

_______________________
andrei76, faptul că deja cunoști tipul feronerie este un prim pas spre remedierea problemei.
trebuie să te interesezi cine lucrează cu acest tip de feronerie, și de unde se poate procura un zăvor de mijloc, compatibil.

am avut de asigurat un service la ferestrele unui sediu de firmă. am constatat cu surprindere că TOATE cercevelele ferestrelor nu conțineau armătură,
iar feroneria era combinată GU+Kale+încă2modele=>și funcționau. deci ^_^ ...se poate.

Edited by euribiontuL, 03 December 2011 - 21:52.


#15
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
aide bre ca vi le repara euribiontuL chiar daca nu au armatura in ele.

#16
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008
Cind bagi coada unei linguri in acel spatiu ma gindesc la faptul ca ultima solutie inainte de schimbare ar fi inlocuirea chederului cu unul mai gros (pe acea portiune macar) si incercarea completarii feroneriei pentru a inchide si in alt punct. Posibil sa se efectueze o noua cercevea daca nu merge, nu?

#17
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007
buna seara. revin cu poze si carpele care le folosesc sa nu intre frigul. De asemenea am folosit o rigla alba sa vedeti cat de curbat este geamul.

Attached Files



#18
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
acest detaliu...
Attached File  zavor_mijloc.jpg   448.03K   130 downloads
...indică posibilitatea extinderii feroneriei și sub latura orizontal jos.
nu mai ai decât să-ți procuri piesa în cauză și s-o montezi.
:peacefingers:

 conu71, on 4th December 2011, 10:59, said:

aide bre ca vi le repara euribiontuL chiar daca nu au armatura in ele.
este una din variante, până să ...

 conu71, on 2nd December 2011, 21:45, said:

pui mana si cumperi fereastra din nou...
:lol:

Edited by euribiontuL, 04 December 2011 - 22:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate