Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Akta Internet

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
884 replies to this topic

#55
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Tot e mai bine la Akta decat la RDS unde ai un upload cat un varf de lingurita ( 0.xx Mb). Vrei si tu sa trimiti un filmulet, poze prietenilor si stai de iti creste barba, iar EoC-ul ala 20 este o bataie de joc. Citeste  topicul despre Titan Net sa vezi cum au pus la pamant in Bucuresti cu o retea adevarata, iar utilizatorii sunt captivi. La tine cred ca este o problema de la cablu ( mufe obosite ), daca pe contul prietenului tau obtii vitezele ok. Ca sa fii sigur ca este la Akta problema incearca un test cu un Linux Live de pe sistemul tau ( sa fii sigur ca nu ai o problema cu Windowsul ). Mai faci o vizita la prietenul tau si in 5 minute ai o imagine de Linux pe care o poti face bootabila de pe un stick de memorie. Sau si mai sigur cu un alt sistem ( laptop de ex ) de la tine de acasa

#56
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 22.01.2008
Pret abonament: 60 Ron la Akta. Acul virtual de la speedtest atinge 50 Mb/sec dupa care pica pe cat e captat in imagine la download! Ce sfat imi dati?

Am testat atat cu router cat si fara. Rezultatul e la fel!

[ http://www.speedtest.net/result/2682795975.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si uite mai jos oferta de internet si preturile companiei Akta.

[ http://s18.postimg.org/xipp4ezgp/aktsa.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by favoritul, 02 May 2013 - 11:07.


#57
CLaudiu1997

CLaudiu1997

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 22.01.2012
MB TOTAL SOLUTIONS SRL ??? Atâta timp cât te încadrezi în minim 1024kb nu poți rezilia fără taxă sau să rezolvi ceva cu angajații lor.... Citește contractul mai cu atenție !

#58
rammag

rammag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.09.2005
Eu am internet Akta de aproape 2 ani la tara si pot spune ca sunt umiliti de  o retea de cartier proasta cand e vorba de hardware si tehnicieni, au un uptime de maxim 60%, viteza de max 30% din cea promisa, de 2 luni am sub 1Mbps ziua, eu avand abonament de 50mbps, iar serviciul relatii cu clientii e inexistent, cred ca am vreo 20 tichete si numai promisiuni. Raspunsul tehnicianului "sunteti la capat de linie, asta e!". Nu se raspunde nici la cererile de reducere a abonamentului din cauza defectiunilor de retea. Nu ezitati, cine are probleme: reclamatie la protectia consumatorului, sa se stranga mai multe.

Edited by rammag, 25 August 2013 - 08:38.


#59
gmb72

gmb72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.04.2010
akta - Furnizor de DEservicii INTERNTET, TV...
AKTA - Ofera internet pentru varste intre 10 si 16 ani, doar chat-ul si messengerul poti folosi constant prin ei....
   O mizerie de provider. Fugiti de el mancand pamantul. Daca aveti maxim 1km intre casa si centrala Romtelecom, alegeti cu incredere Romtelecom-ul, care, desi are upload mic, are macar net-ul constat pe la 14-25 Mbps. Dar repet, CONSTANT. Pentru ca peste 1 km distanta de centrala, doar Romtelecom devine mai prost decat mizeria denumita akta.
   In primul rand, politica lor de piata spune totul despre ei: se extind preponderent in mediul rural sau mic - urban, unde, de regula, locuitorii nu prea au timp de pierdut, cat muncesc, atata mananca/au. De aceea, se bazeaza pe faptul ca nu prea se sta pe net, ceea ce permite mizerabililor de manageri sa cumpere si sa aloce extrem de putin internet broadband pentru fiecare localitate. Astfel incat, daca ziua merge cu 25-50 Mbps upload-ul si download-ul, seara abia mai ajunge la 8-10 Mbps, INDIFERENT DE TIPUL DE ABONAMENT 14, 25 sau 50 Mbps...  
Daca totusi te incapatanezi sa faci trafic si pe altceva decat messenger sau chat, si depasesti 12GB PE ZI, in cateva minute te trezesti cu viteza limitata CONFORM CONTRACTULUI (da, au o asemenea prevedere in contract... limita de trafic la INTERNET FIX !!!!!!!!!!) de circa, 4 ori, adica, la un contract de 14 Mbps ar trebui sa fie 3,5Mbps... Realitatea e ca viteza e limitata la minimul garantat prin contract, 256-512 Kbps, adica de 40 de ori, nu de patru ori.... Pana la miezul noptii, cand limitele ti se reseteaza. Prevederea aia din contract, nu e imperativa, suna cam asa in cazul depasirii zilnice a unei cote de 12GB,¨ ... akta POATE limita de 4 ori viteza.... ¨ .Sincer, am fost superficial, nu am crezut ca o vor si face.... In secolul XXI, in epoca HD, FULL HD, BLU RAY, daca vrei sa te uiti la un film full hd online pe net, cei 12 GB abia iti ajung pentru prima jumatate din film, daca nu e de scurt metraj. ASTA PENTRU AKTA CONSIDERA ABONATII SAI PREFERATI, LOCUITORII DIN MEDIUL RURAL SI PE CEI DIN MEDIUL MIC-URBAN, LOCUITORI DE CATEGORIA A DOUA, CARE AR TREBUI SA SE MULTUMEASCA CU CHAT SI MESSENGER, EVENTUAL 1-2 EMAILURI, CE LE TREBUIE LOR VITEZA DE TRAFIC, CA TREBUIE SA STEA LA SAPA, LA VOLANUL TRACTORULUI, SI AJUNSI ACASA SA SE BAGE REPEDE IN PAT, CA MAINE SE TREZESC DE DIMINEATA ! Si ca sa fie siguri ca nu mai ai alternative, de regula se extind numai in localitatile in care mici firme locale au construit deja o retea, FIRMA PE CARE AKTA O CUMPARA lasandu-te fara alternativa alegerii altui furnizor.... Si in scurt timp, garantez ca oricat de proaste servicii avea acea firma, AKTA va merge mai prost....
Si daca totusi te incapatanezi sa-ti ceri drepturile (contractuale), vei vedea ca vorbesti la pereti.... Sistematic, ei iti vor trimite acasa trepadusul local pe care-l alearga din switch in switch, degeaba, pentru un salariu oricum de mizerie..... Desi le explic ca problema nu are cum sa fie locala - la ore de varf merge execrabil, apoi, pe masura ce orele trec de miezul noptii, FARA A DEDEPANA CINEVA CEVA, incepe sa mearga bine, ei se incapataneaza sa apeleze la "managerul zonal" cum pompos denumesc sclavul akta local, de care-si bat joc ca de toti abonatii....
  Cat despre TV, ce mizerie de furnizor de servicii poate fi ala care emite pe cablu, in banda UHF ?.....In conditiile in care atenuarea semnalului TV creste direct proportional cu frecventa normal ca toate posturile transmise in banda de frecvente de peste 500 Mhz se vad ca naiba, imediat ce se slabeste ecranajul vreunui cablu, vreo mufa, vreun contact ....
  Servicii de telefonie de la ei, n-am, ca nu-s masochist ....
In concluzie, de la o firma care se adreseaza din start unei clientele de la care SE ASTEAPTA sa nu aiba pretentii (sau cunostinte tehnice despre calitatea serviciilor), unei clientele din start presupusa inapoiata, care nu are ce servicii sa acceseze pe net decat chat si messenger, voi asteptati calitate si profesionalism ?..... REPET: DOAR ROMTELECOM INTERNET E MAI PROST DECAT AKTA, SI NUMAI DACA ESTI PREA DEPARTE DE CENTRALA LOR, CA DACA STAI LA MAI PUTIN DE 1 KM DE UN NOD DE Fibra Optica ROMTELECOM, SI EI MERG MAI BINE.... !
P.S. Daca va vine cineva de la akta la poarta, sa-si faca reclama, face-ti-va ca va scapa cainii din lant.... Nu veti pierde nimic, dimpotriva....

#60
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010

 gmb72, on 06 octombrie 2013 - 19:26, said:

akta - Furnizor de DEservicii INTERNTET, TV...
AKTA - Ofera internet pentru varste intre 10 si 16 ani, doar chat-ul si messengerul poti folosi constant prin ei....
   O mizerie de provider. Fugiti de el mancand pamantul. Daca aveti maxim 1km intre casa si centrala Romtelecom, alegeti cu incredere Romtelecom-ul, care, desi are upload mic, are macar net-ul constat pe la 14-25 Mbps. Dar repet, CONSTANT. Pentru ca peste 1 km distanta de centrala, doar Romtelecom devine mai prost decat mizeria denumita akta.
   In primul rand, politica lor de piata spune totul despre ei: se extind preponderent in mediul rural sau mic - urban, unde, de regula, locuitorii nu prea au timp de pierdut, cat muncesc, atata mananca/au. De aceea, se bazeaza pe faptul ca nu prea se sta pe net, ceea ce permite mizerabililor de manageri sa cumpere si sa aloce extrem de putin internet broadband pentru fiecare localitate. Astfel incat, daca ziua merge cu 25-50 Mbps upload-ul si download-ul, seara abia mai ajunge la 8-10 Mbps, INDIFERENT DE TIPUL DE ABONAMENT 14, 25 sau 50 Mbps...  
Daca totusi te incapatanezi sa faci trafic si pe altceva decat messenger sau chat, si depasesti 12GB PE ZI, in cateva minute te trezesti cu viteza limitata CONFORM CONTRACTULUI (da, au o asemenea prevedere in contract... limita de trafic la INTERNET FIX !!!!!!!!!!) de circa, 4 ori, adica, la un contract de 14 Mbps ar trebui sa fie 3,5Mbps... Realitatea e ca viteza e limitata la minimul garantat prin contract, 256-512 Kbps, adica de 40 de ori, nu de patru ori.... Pana la miezul noptii, cand limitele ti se reseteaza. Prevederea aia din contract, nu e imperativa, suna cam asa in cazul depasirii zilnice a unei cote de 12GB,¨ ... akta POATE limita de 4 ori viteza.... ¨ .Sincer, am fost superficial, nu am crezut ca o vor si face.... In secolul XXI, in epoca HD, FULL HD, BLU RAY, daca vrei sa te uiti la un film full hd online pe net, cei 12 GB abia iti ajung pentru prima jumatate din film, daca nu e de scurt metraj. ASTA PENTRU AKTA CONSIDERA ABONATII SAI PREFERATI, LOCUITORII DIN MEDIUL RURAL SI PE CEI DIN MEDIUL MIC-URBAN, LOCUITORI DE CATEGORIA A DOUA, CARE AR TREBUI SA SE MULTUMEASCA CU CHAT SI MESSENGER, EVENTUAL 1-2 EMAILURI, CE LE TREBUIE LOR VITEZA DE TRAFIC, CA TREBUIE SA STEA LA SAPA, LA VOLANUL TRACTORULUI, SI AJUNSI ACASA SA SE BAGE REPEDE IN PAT, CA MAINE SE TREZESC DE DIMINEATA ! Si ca sa fie siguri ca nu mai ai alternative, de regula se extind numai in localitatile in care mici firme locale au construit deja o retea, FIRMA PE CARE AKTA O CUMPARA lasandu-te fara alternativa alegerii altui furnizor.... Si in scurt timp, garantez ca oricat de proaste servicii avea acea firma, AKTA va merge mai prost....
Si daca totusi te incapatanezi sa-ti ceri drepturile (contractuale), vei vedea ca vorbesti la pereti.... Sistematic, ei iti vor trimite acasa trepadusul local pe care-l alearga din switch in switch, degeaba, pentru un salariu oricum de mizerie..... Desi le explic ca problema nu are cum sa fie locala - la ore de varf merge execrabil, apoi, pe masura ce orele trec de miezul noptii, FARA A DEDEPANA CINEVA CEVA, incepe sa mearga bine, ei se incapataneaza sa apeleze la "managerul zonal" cum pompos denumesc sclavul akta local, de care-si bat joc ca de toti abonatii....
  Cat despre TV, ce mizerie de furnizor de servicii poate fi ala care emite pe cablu, in banda UHF ?.....In conditiile in care atenuarea semnalului TV creste direct proportional cu frecventa normal ca toate posturile transmise in banda de frecvente de peste 500 Mhz se vad ca naiba, imediat ce se slabeste ecranajul vreunui cablu, vreo mufa, vreun contact ....
  Servicii de telefonie de la ei, n-am, ca nu-s masochist ....
In concluzie, de la o firma care se adreseaza din start unei clientele de la care SE ASTEAPTA sa nu aiba pretentii (sau cunostinte tehnice despre calitatea serviciilor), unei clientele din start presupusa inapoiata, care nu are ce servicii sa acceseze pe net decat chat si messenger, voi asteptati calitate si profesionalism ?..... REPET: DOAR ROMTELECOM INTERNET E MAI PROST DECAT AKTA, SI NUMAI DACA ESTI PREA DEPARTE DE CENTRALA LOR, CA DACA STAI LA MAI PUTIN DE 1 KM DE UN NOD DE Fibra Optica ROMTELECOM, SI EI MERG MAI BINE.... !
P.S. Daca va vine cineva de la akta la poarta, sa-si faca reclama, face-ti-va ca va scapa cainii din lant.... Nu veti pierde nimic, dimpotriva....

Wow, asa de rau e?

#61
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
Pot sa confirm.
Stau langa iasi in rediu si ei aici au cumparat asta toamna reteaua locala de internet care mergea decent spre bine.
Acum de vreo 4-5 luni de cand si-au instalat "echipamentele" loc totul merge canal... si acuma nu ma deranjeaza ca merge cu maxim 1Mb pe secunda cand inainte mergea cu 10Mb pe sercunda ma deranjeaza ca am tot timpul loss cam 10% deci papa jocuri online si mai tare ma deranjeaza ca le pica foarte repede "echipamentele " de pe stalpuri. "echipamente' fiind Switch la 20 -30 ron fara nimica. Bate vantul a picat , E un soc de curent a picat. Nu e nici o cauza naturala a picat.
Fac plangere cante 1-2 pe saptamana si deja in ultimul timp m-am saturat.

La suport ii zic vezi ca nu am tensiune in cablu de retea, ea (idio ata de la capatul firului) va rog sa puneti conectati cablul de retea in calculator si sa setati nustiu ce pe acolo. Eu: vedeti ca nu am tensiune in cablul de la retea... va e picat swithc-ul de pe stalp sau poate mai multe (ca sunt in serie cu curent de la un stalp la altul) ea : daca nu va conectati cablul in calclulator si nu stiu ce setari faceti va inchid telefonul ... eu : ce rost are sa il conectez daca nu exista conexiune fizica  Ea imi inchide telefonul.

Reusesc sa sun dupa 10 min .. (ca linia e plina de reclamatii) si rezolv cu urmatoarea angajata in max 2 min mai mult pangandu-ma de cealata.

Regret faptul ca cei de la AKTA au achizitionat retea asta de "case".
La cablu tot ce pot sa zic e ca postul care se vede cel mai bine se vede cu purici. Am orangetv si nu folosesc cablul de la ei. Acuma au si digital dar e codat tot in afara de tvr hd si inca un post.

Problema e ca nu prea am de ales nu e concurenta in zona. dar am sa ma duc la altii sper sa pot sa trec la romtelecom.. vad eu ca nu se mai poate

#62
georgeee96

georgeee96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 26.01.2010

 mariusxcom, on 31 iulie 2014 - 12:03, said:

Pot sa confirm.
Stau langa iasi in rediu si ei aici au cumparat asta toamna reteaua locala de internet care mergea decent spre bine.
Acum de vreo 4-5 luni de cand si-au instalat "echipamentele" loc totul merge canal... si acuma nu ma deranjeaza ca merge cu maxim 1Mb pe secunda cand inainte mergea cu 10Mb pe sercunda ma deranjeaza ca am tot timpul loss cam 10% deci papa jocuri online si mai tare ma deranjeaza ca le pica foarte repede "echipamentele " de pe stalpuri. "echipamente' fiind Switch la 20 -30 ron fara nimica. Bate vantul a picat , E un soc de curent a picat. Nu e nici o cauza naturala a picat.
Fac plangere cante 1-2 pe saptamana si deja in ultimul timp m-am saturat.

La suport ii zic vezi ca nu am tensiune in cablu de retea, ea (idio ata de la capatul firului) va rog sa puneti conectati cablul de retea in calculator si sa setati nustiu ce pe acolo. Eu: vedeti ca nu am tensiune in cablul de la retea... va e picat swithc-ul de pe stalp sau poate mai multe (ca sunt in serie cu curent de la un stalp la altul) ea : daca nu va conectati cablul in calclulator si nu stiu ce setari faceti va inchid telefonul ... eu : ce rost are sa il conectez daca nu exista conexiune fizica  Ea imi inchide telefonul.

Reusesc sa sun dupa 10 min .. (ca linia e plina de reclamatii) si rezolv cu urmatoarea angajata in max 2 min mai mult pangandu-ma de cealata.

Regret faptul ca cei de la AKTA au achizitionat retea asta de "case".
La cablu tot ce pot sa zic e ca postul care se vede cel mai bine se vede cu purici. Am orangetv si nu folosesc cablul de la ei. Acuma au si digital dar e codat tot in afara de tvr hd si inca un post.

Problema e ca nu prea am de ales nu e concurenta in zona. dar am sa ma duc la altii sper sa pot sa trec la romtelecom.. vad eu ca nu se mai poate
La mine AKTA e foarte ok, poate din cauza ca reteaua a fost construita de la 0, pe fibra.
Asa mergea cand aveam AKTA Extra 100Mbps :
[ http://www.speedtest.net/result/3401721309.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si asa merge acum, cand am trecut la cel de 50 Mbps, deoarece diferenta de pret intre cele 2 nu prea isi merita banii pt ceea ce imi trebuie mie.
[ http://www.speedtest.net/result/3659291754.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Vad ca la aproximativ 5 km de tine ai antene de la IDILIS, poti incerca sa ii contactezi si sa vezi daca ai semnal. (cu modem exterior atentie).
Mie merge cam asa (si sunt in afara ariei de acoperire practic.)
[ http://www.speedtest.net/result/3659307687.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/3645883850.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by georgeee96, 31 July 2014 - 14:10.


#63
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
Merci mult,
M-am uitat la IDILIS si se pare ca nu sunt in raza de acoperire. Eu stau pe la jumatatea lacului.
O alta varianta ar fi romtelecom.

Am sunat la AKTA sa le spun ca ma dezabonez si mi-au spus ca abia din 1 septebrie ma va contacta cineva pentru a discuta termenii dezabonarii.  Adica abia din Octombrie daca am noroc scap de ei :D
Faza tare e ca nici macar nu am contract cu AKTA :D am contract cu fosta firma care era in zona.

Acuma am noroc ca am semnal de la digi si stau cu un stick de la ei si merge decent asa in caz de urgenta ...

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cat de departe esti de limita ariei de acoperire a antenelor Idilis? Este posibil sa iti functioneze cu echipamentul de exterior.

#65
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
sunt cam 2.5 km pe direct pana la centru ruterului asa cum l-am vazut pe site
si cam 1.2 km pana la banda albastra de acoperire.
Partea buna e ca zic eu am vizibiliate directa cu varful blocului pe care e fixat rooter-ul .. banuiesc

#66
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate reusesti ceva.

#67
georgeee96

georgeee96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 26.01.2010
Eu stau la 2 km (aproximativ) de marginea benzii albastre si obtin valorile alea cu router extern. Si mai am si cateva blocuri intre casa mea si antena. Deci poti suna la ei, daca nu esti multumit in prima saptamana...poti sa renunti. Dar daca ai probleme cei din call center te vor ajuta sa o motezi cat mai bine pt a avea maxim de semnal.

Edited by georgeee96, 31 July 2014 - 16:19.


#68
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,558
  • Înscris: 16.12.2011
Salutare
Situatia mea se prezinta astfel. In zona mea erau doi provideri de internet. O firma locala si romtelecom. Acum vre-o 10 ani am fost timp de vre-o doi ani abonatul firmei locale de cablu. Caderi repetate la cea mai mica adiere de vant, pana de curent, etc. Atunci am trecut la Romtelecom. Am avut 10m/s, apoi dupa cativa ani 8m/s iar de vre-o 2 ani doar 6m/s. Asta datorita faptului ca locuiesc la vre-o 2-3 km de centrala si infrastructura romtelecom e pe cablu de cupru carpit si raspeticit. Din discutiile avute cu ei am inteles ca nu este o prioritate implementarea fibrei optice in zona mea dar ca se va face pana la urma si aici. Ce ma deranjeaza este viteza limitata la doar 6m/s dar macar e stabila, nu cade netul decat de 2-3 ori maxim pe an si asta cand sunt furtuni majore. Reteaua de cartier a fost preluata de Akta in urma cu vre-o 4-5 luni.  La reteaua de cartier, chiar in urma cu ceva timp, inainte de a fi preluati de Akta se plangeau inca abonatii de caderi de net dese. Din ce am vazut insa cei de la Akta au fost in zona, au lucrat pe stalpi si , la o convorbire telefonica avuta cu un reprezentant acesta sustinea ca reteaua duce ok abonamentul de 100m/s. In conditiile astea ce ma sfatuiti ? La ce ar trebui sa fiu atent daca semnez un contract? Pot trece clauze, respectiv reziliere automata daca am mai mult de 3-4 caderi la net lunare? Orice sugestie este binevenita. Multumesc anticipat.Posted Image

Edited by Pekiasan, 21 August 2014 - 15:58.


#69
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,558
  • Înscris: 16.12.2011
Stie cineva un numar de contact de la akta ca la 0377/77 88 99 nu raspunde nimeni ???

Deja colaborarea cu ei schioapata. Am sunat vineri, mi-au inregistrat cererea, operatoarea m-a asigurat ca m-au programat pe luni la prima ora. Masina lor a fost in zona mea dar... nimic. Am luat numarul celor de la interventie din teren de la un vecin si cand i-am sunat... surpriza... da , stim, dar azi nici intr-un caz nu se poate face instalarea...poate maine ..sau poimaine. Posted Image  Poate...

#70
georgeee96

georgeee96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 26.01.2010

 Pekiasan, on 21 august 2014 - 15:56, said:

Salutare
Situatia mea se prezinta astfel. In zona mea erau doi provideri de internet. O firma locala si romtelecom. Acum vre-o 10 ani am fost timp de vre-o doi ani abonatul firmei locale de cablu. Caderi repetate la cea mai mica adiere de vant, pana de curent, etc. Atunci am trecut la Romtelecom. Am avut 10m/s, apoi dupa cativa ani 8m/s iar de vre-o 2 ani doar 6m/s. Asta datorita faptului ca locuiesc la vre-o 2-3 km de centrala si infrastructura romtelecom e pe cablu de cupru carpit si raspeticit. Din discutiile avute cu ei am inteles ca nu este o prioritate implementarea fibrei optice in zona mea dar ca se va face pana la urma si aici. Ce ma deranjeaza este viteza limitata la doar 6m/s dar macar e stabila, nu cade netul decat de 2-3 ori maxim pe an si asta cand sunt furtuni majore. Reteaua de cartier a fost preluata de Akta in urma cu vre-o 4-5 luni.  La reteaua de cartier, chiar in urma cu ceva timp, inainte de a fi preluati de Akta se plangeau inca abonatii de caderi de net dese. Din ce am vazut insa cei de la Akta au fost in zona, au lucrat pe stalpi si , la o convorbire telefonica avuta cu un reprezentant acesta sustinea ca reteaua duce ok abonamentul de 100m/s. In conditiile astea ce ma sfatuiti ? La ce ar trebui sa fiu atent daca semnez un contract? Pot trece clauze, respectiv reziliere automata daca am mai mult de 3-4 caderi la net lunare? Orice sugestie este binevenita. Multumesc anticipat.Posted Image
Stiu ca  ei au o perioada de testare free, poti sa incerci si daca iti convine ramai la ei.
http://www.akta.ro/i...-akta-internet/

Edited by georgeee96, 25 August 2014 - 12:37.


#71
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Si la Akta pica la prima adiere de vant sau doar cand clipeste putin curentul. Reteaua lor este meteosensibila mai rau decat o bunica cu reumatism. Banda intradevar o pot sustine, singura problema sunt caderile si pierderile de pachete. instalarea intradevar dureaza ceva pana o fac ( doua - trei saptamani de cand ai depus cererea ).

#72
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Uitasem să plătesc factura vreo 60 de zile :D mi-au oprit internetul dar faza bună e că pe telefoane îmi funcționau Hangouts, Viber, Facebook și opera mini. În celelalte browsere îmi apărea mesajul de restricție internet de la ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate