Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Akta Internet

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
884 replies to this topic

#19
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Cred că nu mai e nevoie de explicații suplimentare, Romtelecom cu ale lor sârme nu pot oferi vitezele astea în veci vecilor amin!

#20
CLaudiu1997

CLaudiu1997

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 22.01.2012

View Postbenis, on 11 decembrie 2012 - 14:48, said:

Cred că nu mai e nevoie de explicații suplimentare, Romtelecom cu ale lor sârme nu pot oferi vitezele astea în veci vecilor amin!

Ai fi surprins de faptul că AKTA se bazează pe RTC pentru viteza aia de 50 Mb Posted Image . Au liniile închiriate de la Romtelecom, din cauza asta au un preț așa de ridicat!

#21
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Eu unul am văzut cu ochii mei cum muncitorii trăgeau fibră pentru AKTA între localităţi, dacă au Romtelecom, au doar ceva de backup.

#22
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Si pe cine intereseaza cine este proprietarul tevii principale la momentul X? Daca Romtelecom s-a hotarat ca nu are acum bani suficienti sa investeasca in extindere si are resurse ( banda ) nefolosite de ce sa nu inchirieze? Sa nu ziceti ca nu a dat nimeni bani sa inchirieze un taxi cand a avut nevoie ( taxiul este linia inchiriata ).
Pe un abonament de 14,4 Mbps: uzual download 1,8 MB/s ( 2,4 MB/s stabil a fost maximul), upload 0.5 MB/s. Cand ajungi  la limitarea de 12 GB/zi ( de la ora 0.00.00 pana la 23.59.59) viteza scade prea mult nici macar la nivelul GPRS nu ajunge. Astepti de iti creste barba pentru a mai deschide o simpla pagina HTML, ceea ce nu prea este ok. In contract este scris ca pot sa o  scada la un sfert din viteza maxima adica pana la 3.6 Mbps ( 0.45 MB/s ), in schimb ei o taie aproape de tot la un sfert din viteza minima garantata. 512Kbps este viteza minima garantata si ei o reduc la sfertul lui 512Kbps adica ajungi sa ai maxim 128Kbps (16 KB/s). Vrajeala cu speedtest e manareala curata ( ca la toti cei care folosesc PPPoE ). Oricum mi-am pus  un router de la SamKnow. o sa folosesc si asta sa ii babardesc la OPC si ANCOM dupa ce se mai aduna din astea.

[ http://www.speedtest.net/result/2399004192.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/2399007801.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/2399009181.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/2399012957.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/2399014840.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/2399016137.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by IdI1, 28 December 2012 - 11:08.


#23
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Net fix cu limitare? Nici macar zgarcitii de la Romtelecom nu fac asa ceva.

#24
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Merge ok pana la limitare. Nu ma deranjeaza prea tare daca fac limitarea din contract adica un sfert din 14.4 Mbps cu minimul de 512Kbps banda asigurata. Problema este ca ei il taie sub sfertul benzii garantate.
Nu pierde eu prea mult timp, dar cateodata vreau sa vad pe net  negrii cum lucra pe plantatie si cu doua trei camere HD s-a dus in cateva ore portia. Dupa acea stai si te rogi sa deschida un email sau o pagina simpla.

#25
Arlekyn

Arlekyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.10.2010
Eu n-am remarcat nici-o limitare de viteza, indiferent de trafic. Poate depinde de tipul de abonament? Eu il am pe cel de 50mb/s. Mai jos pun cateva teste facute la aproximativ 2 ore dupa un download de 24gb:

[ http://www.speedtest.net/result/2404089085.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/2404091940.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/2404094726.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/2404100940.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
@Arlekyn tu ai 50Mbps (transfer maxim 6.25 MB/s). Limitarea, in cazul tau , se aplica de la 30 GB/zi downloadati  si teoretic ar trebui sa ai minim 1Mbps ( o sa ajungi  la transfer de 125KB/s ). Sunt cacanari si taie la greu banda dupa ce iti depasesti limita sub cea ce iti garanteaza prin contract ( verifica la anexa 3.1 din contract ). Zic ca taie la un sfert din banda maxima permisa, dar in acelasi timp iti garanteaza o banda minima ( 512 Kbps sau 1Mbps in cazul tau ). Banda maxima permisa este reglementata prin FUP, dar si minima este prinsa in contract ( 512 Kbps sau 1Mbps in cazul tau ). Deci atunci cand o taie mai jos de banda minima garantata nu ar trebui sa scada. Cacanarii taie la un sfert dun banda minima garantata prin contract si de aia o sa ii dau in gat. Eu platesc pentru serviciile oferite de un anumit contract. Contractul este indeplinit ok pana la partea cu limitarea si daca DCS nu intelege ca trebuie  sa il respecte atunci sa il traga ANCOM si  ANPC de urechi si portofel..

#27
Arlekyn

Arlekyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.10.2010
Multumesc de lamuriri. In curand o sa testez viteza si dupa un trafic mai mare de 30gb si o sa revin cu rezultatele. Oricum, 30gb/zi la viteza "intreaga" este in principiu suficient, cred eu, pentru cea mai mare parte a utilizatorilor. Oricum, eu sunt multumit de calitatea serviciului, as remarca chiar si uptime-ul mult mai bun dupa ce s-a facut upgrade-ul de viteza de la 20mb/s la 50mb/s. Una peste alta, singura alternativa la mine in orasel o reprezinta ADSL-ul RTC la 10mb/s (la adresa mea), serviciu de care am fost foarte bucuros sa scap o data cu aparitia AKTA.

Edited by Arlekyn, 31 December 2012 - 16:53.


#28
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
@Arlekyn baga cateva ore de continut media in format HD ( youtube spre exemplu ) si se ard 30 de GB instant. La tara alternativa la Akta  am portocala cu H+.  Pana nu se pregatesc mobilii de LTE, taie preturi si scot limitarile, nu o sa mai vezi imbunatatiri la Akta pentru ca RDS-ul sta molcom mai face cate un push EoC + zarva pe forumuri, ce tari sunt ei, dupa care se linisteste.Cu cat se vor conecta mai multi cu atata o sa iti scada banda. Mie abonamentul pe care il am acum imi este suficient daca este respectat.
Akta sunt in pregatiri sa faca mutarea din primavara a RDS-ului si sa  treaca clientii din rezidential pe ipv6. Merg pe adrese de tipul 6to4 ( ipv6 impachetat ipv4 ) asa ca cine isi cumpara un router de acum in colo sa ia unul pe care sa poata  instala un Open-WRT. Probabil in primavara vor face anuntul ca muta traficul rezidential pe ipv6.

#29
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
La noi la Cujmir nu există limitări, pănă de curând aveam viteze mai mari ca în contract chiar.

#30
CLaudiu1997

CLaudiu1997

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 22.01.2012

View Postv_condratovici, on 28 decembrie 2012 - 09:44, said:

Eu unul am văzut cu ochii mei cum muncitorii trăgeau fibră pentru AKTA între localităţi, dacă au Romtelecom, au doar ceva de backup.
Au recunoscut și RC de la AKTA și RC de la Romtelecom, deci... http://www.romteleco...nii-inchiriate/ Posted Image


”Ofera o gama larga de viteze de transmisie, adecvate pentru toate tipurile de aplicatii. Utilizatorul poate alege tipul de linie inchiriata in functie de volumul si tipul de informatii transmise si de viteza dorita;”

Poate fi folosita permanent pentru transmiterea unor cantitati de informatii la capacitatea sa maxima;”

Ți-ai face cruce dacă ai ști cât poate cu adevărat RTC pentru clienții juridici.Posted Image

Edited by CLaudiu1997, 01 January 2013 - 19:49.


#31
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Calculat in “zbor de pasăre” daca nu trece nimic pe acolo e bun si firul ala uitat pe care nu l-au ciordit inca  tiganii. De ce zgarie in branza RDS cu EOC unde nu are concurenta serioasa? toti furnizorii au bube acolo unde nu se calca pe bataturi unii pe altii.

#32
ciubuc85

ciubuc85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 17.10.2011
cel mai varza internet,o gramada de bani pe un polonic de internet.viteza praf,cand se strica nu il repara nimeni doua,trei zile.sambata daca ai probleme nu vine nimeni pana luni,poate marti.suni la relatii cu clientii si te mint frumos.angajatii lor care te branseaza mai iti da macul si pe la altii si ii branseaza pe naspa si pe urma te miriDE CE NU MERGE INTERNETUL.CEL PUTIN LA MINE IN ZONA O HAITA DE INCOMPETENTI.Posted Image

#33
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Mac-ul nu este nevoie sa il dea la altii, cu un strop de inteligenta luata cu ajutorului lui googu poti face o lista cu toate mac-urile aflate in zona ta. Prostia lor se refra la faptul ca puneau user si parole simple ( gen numele si prenumele abonatului, iar ala punea parola prenumele copiilor, poate urmate de 123). Mai nou pun user codul de client, dar parolele tot simple le lasa. Poti trimite mail la ei sa iti schimbi parola ( sau prin telefon ), daca ti se pare ca te refuza la conectare si altu lsta pe net pe banii tai. Daca nu iti mai plac dale cu polonicul de net in cap si dute la concurenta.

#34
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View PostCLaudiu1997, on 01 ianuarie 2013 - 19:49, said:



Ți-ai face cruce dacă ai ști cât poate cu adevărat RTC pentru clienții juridici.Posted Image
Toți cei mairi (Romtelecom, RDS, Euroweb) pot. Dar, e drept, doar Romtelecom și RDS au rețea foarte extinsă, Euroweb nu are de ex. totul "in house", mai colaborează cu Orange.

#35
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Intrand pe site-ul AKTA , am observat ca au implementat PPPoE : http://www.akta.ro/i...viciului-pppoe/

Imi poate spune cineva cam de cand s-a implementat?

#36
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Furnizeaza servicii pe baza de PPPoE unde ii scade pe ei la costuri si ii ajuta sa controleze mai usor utilizatorii casnici cand nu platesc. Nu este ceva care sa avantajeze utilizatorul la ceva. Doar poate cand ca se va face trecerea la IPV6 sa fie mai usor atat pentru utilizator cat si pentru ISP. Unde au alte cerinte si servicii ( in general clientii business ) nu prea pot sa mearga pe varianta aceasta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate