Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Ce sa cumpar pentru gaming?

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#37
walea

walea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 17.08.2009

View Postkreion, on 30th November 2011, 17:23, said:

Daca il vinzi , pune si tu un nfs MW,ceva muzica si cauta un om care numai de astea are nevoie.Pune windows xp si gaseste pe cineva sa il vinzi.Daca ai buget cel putin decent adica 1400 lei faci un sistem bunicel.Ca de exemplu: asta .
am zis ca nu il vand ca ma complic si nu scot cine stie ce bani.nu inteleg cum de am dat 15-17 mil acum 4 ani pe asta care nu are cine stie ce configuratie si acuma fac super configuratie cu mai putini bani

#38
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
am mai pus pe prima pagina  http://www.pcgarage....ishlist/441482/

850+300= 1150
apoi vinzi restul, si nu stai fara PC
la rezolutia ta iti ajunge ce e mai sus

#39
walea

walea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 17.08.2009

View Postmarius ro, on 30th November 2011, 17:32, said:

am mai pus pe prima pagina  http://www.pcgarage....ishlist/441482/

850+300= 1150
apoi vinzi restul, si nu stai fara PC
la rezolutia ta iti ajunge ce e mai sus

ok hai sa luam si varianta in care vand.deci ar trebui sa vand placa de baza,2gb ddr2,procesoru,placa video,si sa zicem ca sursa nu o vand ca nu mi-o cumpara nimeni??cine cumpara chestiile astea si cu cat?unde le vand? si de ce ar fi mai bun ce mi-ai zis tu fata de ce mi-a zis kreion? http://www.emag.ro/wishlist/1215422245

Edited by walea, 30 November 2011 - 17:37.


#40
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
pai a iesit cu 200 lei mai scump varianta lui, iar HD6670 este mai slaba decat GTS450 :)

#41
walea

walea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 17.08.2009

View Postmarius ro, on 30th November 2011, 17:48, said:

pai a iesit cu 200 lei mai scump varianta lui, iar HD6670 este mai slaba decat GTS450 :)

ok raspunde la toate intrebarile,te rog :)

1.ok deci daca as vrea sa vand componentele cum ar trebui sa incep?
2.si toate piesele care mi le-ai spus tu acolo pe ce baza le-ai zis?
3.sunt compatibile intre ele?
4.imi vor incapea in carcasa?se vor potrivi?in special placa de baza,dar si componentele de acolo pe placa de baza (imi mai raman carcasa hard-diskul cdromul si cam atat)

Edited by walea, 30 November 2011 - 17:53.


#42
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
1. sa le pui la vanzare, pe forumuri, la ziar, la mica publicitate...unde vrei tu (Vand KIT compus din...)
2. asa mi-a tunat...esti de groaza :)...
3. ti-as recomanda ceva ce nu e compatibil..sau cum?
4. depinde ce carcasa ai, e ATX sau mATX? (in recomandarea mea ai placa de baza mATX, aia incape si daca ai carcasa mai mica)

Edited by marius ro, 30 November 2011 - 17:59.


#43
walea

walea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 17.08.2009

View Postmarius ro, on 30th November 2011, 17:58, said:

1. sa le pui la vanzare, pe forumuri, la ziar, la mica publicitate...unde vrei tu (Vand KIT compus din...)
2. asa mi-a tunat...esti de groaza :)...
3. ti-as recomanda ceva ce nu e compatibil..sau cum?
4. depinde ce carcasa ai, e ATX sau mATX? (in recomandarea mea ai placa de baza mATX, aia incape si daca ai carcasa mai mica)
nu zic ca mi-ai recomanda ceva incompatibil,dar sa nu gresesti cu ceva sau sa nu iti scape ceva,de asta.Ma refeream cum de pot sa iau doar cu 1100 un pc asa de bun.
de unde stiu eu ca mi-ai recomandat cea mai buna combinatie existenta
un prieten mi-a zis ca placa e cam nasoala ca e de 512
si de unde aflu ce carcasa am:)))

Edited by walea, 30 November 2011 - 18:09.


#44
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Pur și simplu trebuie să ai încredere, din moment ce ai cerut sfatul pe un forum, dacă te-ai duce la un magazin IT de la colțul blocului mai mult ca sigur ți-ar cere banii ăia pentru o configurație mai proastă.
Fă-i o poză carcasei, deși cel mai probabil încape și ATX în ea, totuși să fim siguri și să nu ne înjuri după aia că nu îți încap componentele.

Edited by driftking91, 30 November 2011 - 18:13.


#45
walea

walea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 17.08.2009

View Postdriftking91, on 30th November 2011, 18:11, said:

Pur și simplu trebuie să ai încredere, din moment ce ai cerut sfatul pe un forum, dacă te-ai duce la un magazin IT de la colțul blocului mai mult ca sigur ți-ar cere banii ăia pentru o configurație mai proastă.
Fă-i o poză carcasei, deși cel mai probabil încape și ATX în ea.
momentan nu prea am cu ce sa fac poza,am s-o pun mai tarziu.un prieten mi-a zis ca daca vreau sa-mi mearga battlefield 3 mi-ar trebui o placa video de 1 gb memorie,ori cea din recomandarea are 512.si de asta am venit pe forum pentru ca la magazin imi oferea doar PLACA VIDEO PALIT Nvidia Geforce GT440 1024MB DDR3 128BIT si nu stiu daca era buna

si nu va injur daca nu imi incap componentele,de aia pun intrebari ca sa fiu 100% sigur ca in monetul in care le primesc le asamblez si merge tot.

Edited by walea, 30 November 2011 - 18:14.


#46
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
fa poza la interior, si iti vom raspunde :)

p.s. vezi sa cuprinzi tot

View Postwalea, on 30th November 2011, 18:14, said:

la magazin imi oferea doar PLACA VIDEO PALIT Nvidia Geforce GT440 1024MB DDR3 128BIT si nu stiu daca era buna

e mai slaba decat ce s-a recomandat aici, clar...dar totusi..la ce pret era? ca-s curios

Edited by marius ro, 30 November 2011 - 18:15.


#47
walea

walea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 17.08.2009

View Postmarius ro, on 30th November 2011, 18:16, said:

fa poza la interior, si iti vom raspunde :)

p.s. vezi sa cuprinzi tot



e mai slaba decat ce s-a recomandat aici, clar...dar totusi..la ce pret era? ca-s curios
3 milioane,si da stiu ca era mai slaba tocmai de asta am venit aici sa intreb si alte chestii.De aia nu stiu nici daca ce mi-ai dat tu e bine.Adica cu 512 mb s-ar putea sa nu mearga battlefield 3 cum vreau eu :P

#48
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
La rezolutia ta, cu 512MB iti merge orice :). Cei de la magazin normal ca ti-au zis de 1GB, si tu ai crezut :)). Io zic ca ne lungim degeaba, cand vrei sa faci ceva, anunta.

Edited by marius ro, 30 November 2011 - 18:19.


#49
walea

walea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 17.08.2009

View Postmarius ro, on 30th November 2011, 18:19, said:

La rezolutia ta, cu 512MB iti merge orice :). Cei de la magazin normal ca ti-au zis de 1GB, si tu ai crezut :)). Io zic ca ne lungim degeaba, cand vrei sa faci ceva, anunta.
da merge,dar vreau si grafica nu doar sa ruleze.ideea este ca jocurile cer minim 512 si recommended e 1gb.conteaza si chipsetul dar na...ce are daca imi iau http://www.emag.ro/p...pN450GTS-MD1GD5 adica 1 mil mai scump?o sa vad vreo diferenta?

sa zicem ca vreau sa vand placa de baza,memoria,procesorul si placa video(desi ma indoiesc ca cineva o cumpara).ar trebui sa le pun pe okazii??cu ce preturi si in cat timp m-ar contacta cineva?adica nu in fiecare zi iti cumperi componente,si cum astea sunt asa proaste nu cred ca mi le ia cineva.Nu sunt magazine care cumpara componente second hand sau ceva?

adica logic ca vand componentele care le inlocuiesc pentru ca nu am ce face cu ele,dar carcasa hdd-ul nu ar fi avut rost sa le vand.acuma daca gasesc cumparatori rapid...
stie cineva un tutorial cum sa vinzi componente pc rapid pe net?

Edited by walea, 30 November 2011 - 18:46.


#50
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007

View Postwalea, on 30th November 2011, 18:25, said:

da merge,dar vreau si grafica nu doar sa ruleze.ideea este ca jocurile cer minim 512 si recommended e 1gb.conteaza si chipsetul dar na...ce are daca imi iau http://www.emag.ro/p...pN450GTS-MD1GD5 adica 1 mil mai scump?o sa vad vreo diferenta?

La rezolutia ta nu vei vedea absolut nici o diferenta intre 512 MB si 1 GB.Trebuie sa intelegi ca placile video nu se masoara dupa dimensiunea memoriei,ci performanta se masoara dupa foarte multe lucruri cum ar fi tehnologia de fabricatie,frecventa...(sunt prea multe sa le enumar).

#51
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Pe Okazii sau aici, întrebi prieteni, rude, etc. Trebuie să ai și puțină răbdare, nu poți să le vinzi în 2 secunde, ai putea încerci să le vinzi până ziceai că mai faci rost de încă 300 RON.
Componentele nu sunt chiar atât de slabe, mai pot fi folosite fără probleme.
E bună și ideea cu magazine care cumpără piese SH, s-ar putea să le vinzi repede dar cred că o să-ți dea bani mai puțini. La rezoluția de 1440*900 cât ai tu, 512 Mb memorie video sunt suficienți.

#52
walea

walea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 17.08.2009

View Postdriftking91, on 30th November 2011, 18:56, said:

Pe Okazii sau aici, întrebi prieteni, rude, etc. Trebuie să ai și puțină răbdare, nu poți să le vinzi în 2 secunde, ai putea încerci să le vinzi până ziceai că mai faci rost de încă 300 RON.
Componentele nu sunt chiar atât de slabe, mai pot fi folosite fără probleme.
E bună și ideea cu magazine care cumpără piese SH, s-ar putea să le vinzi repede dar cred că o să-ți dea bani mai puțini. La rezoluția de 1440*900 cât ai tu, 512 Mb memorie video sunt suficienți.
nu prea stiu cum se vinde pe okazii,daca ai putea sa imi explici sau sa imi dai u exemplu concret sa nu imi iau tzeapa? mai ales cu cat sa vand componentele?

si are ceva daca imi iau placa de 1gb? nu e compatibila sau de ce zici ca sunt suficienti?

#53
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Ți-am mai zis, pentru rezoluția ta, GTS 450 512 Mb e de ajuns, dacă vrei să mai dai 100 RON pentru câteva FPS-uri insesizabile în jocuri, treaba ta.
Nu prea ai ce țeapă să iei din moment ce tu vinzi produsul, de exemplu dacă îi expediezi cuiva componentele prin curier sau poștă, el e obligat să plătească prețul coletului ca să îl ridice.

#54
walea

walea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 17.08.2009

View Postdriftking91, on 30th November 2011, 19:07, said:

Ți-am mai zis, pentru rezoluția ta, GTS 450 512 Mb e de ajuns, dacă vrei să mai dai 100 RON pentru câteva FPS-uri insesizabile în jocuri, treaba ta.
Nu prea ai ce țeapă să iei din moment ce tu vinzi produsul, de exemplu dacă îi expediezi cuiva componentele prin curier sau poștă, el e obligat să plătească prețul coletului ca să îl ridice.
Inca nu sunt lamurit ca FPS-urile sunt chiar asa insesizabile,pentru ca la jocurile astea mai noi se spune minimum requirements 512 recommended 1gb,chiar as mai dori niste pareri(si eventual explicatia care e legatura intre rezolutie si memoria placii video)

Cam ai dreptate dar pur si simplu pun produsele acolo pe okazii cu random price si astept? De exemplu 2gb ddr2 sunt acum cam 100 ron eu cu cat sa le vand?

Edited by walea, 30 November 2011 - 19:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate