Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Automatizare porti batante

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
atutech

atutech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.06.2013
Automatizari de porti LIFE AICI. Au 3 ani garantie, deci nu pot fi proaste. Se instaleaza foarte usor.

#38
MasterCostin

MasterCostin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.03.2009
Tiziano face bine. Doriti o cutie?  Posted Image    
Automatizarea e buna si e cu lant metalic sanatos. Cam prea lunga pentru usa mea, dar am vazut mai nou si modelul scurt de tiziano pentru usi pana la 2.5m inaltime.

#39
MasterCostin

MasterCostin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.03.2009

 binox, on 22 aprilie 2013 - 13:27, said:

Am avut si eu o problema cu singura bariera NICE pe care am folosit-o, la prima alimentare transformatorul a inceput sa scoata fum , avea primarul in scurt.
Am sunat furnizorul si mi-a spus pe un ton ironic ca data viitoare sa nu mai alimentez la 380V. L-am asigurat ca n-am alimentat la 380, am verificat placa cu alta sursa si era ok, daca as fi alimentat la 380 ar mai fi cedat piese si de pe placa, macar o siguranta ceva...Pana la urma le-am trimis traful si l-au schimbat dar nu stiu daca l-au schimbat pe cheltuiala lor, a importatorului sau pe cea a fabricantului.
Mi-am asumat gresala si... vreau sa-mi corectez si ironia. In santiere, electricienii mai fac si rele, iar la automatizarile NICE n-am avut incidente cu vicii de fabricatie asa ca am fost prea sigur pe mine.Posted Image

#40
catalin_ionascu

catalin_ionascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.06.2014
Am observat ca se discuta la acest topic despre automatizari pentru locuinta. Am descoperit recent un blog unde se vorbeste despre astfel de sisteme si sunt interesat sa imi achizitionez senzori pentru rulourile exterioare. Blogul se numeste Casa Somfy si articolul care vorbeste de senzori e acesta.
A testat cineva astfel de senzori si poate sa imi spuna daca a fost multumit si cum functioneaza?

Multumesc!

#41
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Salut!
M-am apucat de gard si urmeaza sa torn fundatia, elevatia si apoi stalii. Chiar daca acum nu ma gandesc, in viitor vreau sa montez un sistem de automatizare porti. Trebuie sa pun un tub sau coprex printr-unul dintre cei doi stalpi ai portii? La ce adancime sa cobor cu el?

#42
atutech

atutech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.06.2013
Intre cei doi stalpi se pune un copex metalic la o adancime de cca 20 de cm. Pe acel tub se vor cabla fotocelulele si bratul eventual.

#43
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Pentru semnalul luminos de pe stalp (girofar) nu trebuie dus prin stalp nimic?

#44
atutech

atutech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.06.2013
Iti recomand sa citesti acest articol de pe blog : http://www.a2t.ro/bl...ie-sa-stiu.html

#45
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Mersi pt link. Am vorbit intre timp si cu un reprezentant de la o firma care comercializeaza asa ceva si m-am lamurit.

#46
SebaV

SebaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.09.2006
Salutare,
Sistemele de automatizare porti batante functioneaza doar pentru a deschide portile în interiorul curtii sau și catre exterior?
Multumesc.

#47
atutech

atutech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.06.2013
Se pot monta sa deschida poarta si catre exterior (e doar o tehnica de montaj). daca vrei mai multe detalii ne poti contacta aici : CONTACT

#48
catalin_ionascu

catalin_ionascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.06.2014
De acord cu atutech. De asemenea, pentru confort mai mare, trebuie sa ai in vedere si sistemul de control pe care il atribui portii automate, precum si sistemul de senzori. Iti recomand un material interesant pe aceasta tema: cum fac fata vremii sistemele de automatizari porti

#49
SebaV

SebaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.09.2006
Multumesc atutech si catalin_ionascu pt. precizari!

#50
corneltrb

corneltrb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 21.07.2008
Am nevoie de montaj pentru automatizarea unei porti culisante Hormann (detin sistemul Lineamatic + kitul de senzori si avertizare).
Va rog mesaj pe privat!

#51
remusanu

remusanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.04.2010
Buna ziua,
am instalat pt o persoana urmatorul sistem de automatizare;
1.la Poarta doua brate de la Nice - Hoppkit 24 V,

Intrebarea mea este daca poarta este fortata cu mana (incercata sa fie deschisa) ea se poate bloca in asa fel incat sa numai fuctioneze la actionarea telecomenzii ???

Va multumesc

#52
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
nu ... dar asta vrei sa faci ? sa vezi daca a fost fortata ? sau spune clientul ca nu i se mai deschide din telecomanda dupa ce se impinge in ea?

Automatizarea merge "blocata" sa nu mai functioneze la semnalul venit din telecomanda dar chestia asta se face manual cu acea "cheie" care da motoarele pe manual dar chestia asta se foloseste in cazul lipsei de tensiune, in cazul zapezii putin mai mari ca sa nu omori automatizarea etc

#53
catalin_ionascu

catalin_ionascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.06.2014
Nu vreau să fac niciun fel de promovare, dar cred că este pe subiect și se potrivește să vă transmit acest link: cum automatizezi o poartă batantă. Sunt menționate câteva produse comercializate de firma respectivă, dar sunt și câteva sfaturi care vă pot ajuta.

#54
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006
eu va recomand hormann rotamatic. are 5 ani garantie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate