Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Automatizare porti batante

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#1
crissan

crissan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.11.2011
Salutari tuturor,

As vrea sa-mi cumpar un sitem de automatizare pentru porti batante si as vrea sa stiu daca trebuie sa fiu atent in mod special la ceva anume , gen producator sau un sistem anume . Eu am vazut un model de la Nice care se incadreaza oarecum si in bugetul pe care l-am alocat pentru el .Acesta ar fi modelul pe l-am ochit http://automatizari-...-batante/37.htm
Portile vor avea maxim 3.5 m ( ambele )
In primavara as vrea sa schimb tot gardul de la strada ( 22 m ) si as vrea sa iau de acum in calcul ce tip de porti trebuie sa fac ca sa se potriveasca perfect cu sitemul de automatizare al portilor .

Ma poate ajuta cineva cu sugestii sau sfaturi ?

Multumesc anticipat .

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Nice e un producator bun, dar ar mai fi si Life.

#3
crissan

crissan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.11.2011

 Courage, on 27th November 2011, 15:40, said:

Nice e un producator bun, dar ar mai fi si Life.

Multumesc pentru sfat . Am facut o cerere de oferta . Din pacate site-ul nu functioneaza , dar astept raspuns .

#4
alindany

alindany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.07.2007

 crissan, on 28th November 2011, 16:16, said:

Multumesc pentru sfat . Am facut o cerere de oferta . Din pacate site-ul nu functioneaza , dar astept raspuns .

Automatizari ceva mai bune gasesti la Ditec .....

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Da mHouse ce are? Intreb si eu de curiozitate.

#6
alindany

alindany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.07.2007

 Super Chief, on 4th December 2011, 12:28, said:

Da mHouse ce are? Intreb si eu de curiozitate.

mHouse = NICE

#7
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
http://automatizari-...-batante/53.htm

Incearca sa iei modelul asta de la nice nu acela pe care l-ai aratat tu deoarece la acela s-ar putea sa ai ceva probleme (sa se inchida/deschida in "suturi" nu sa mearga lin cum ar trebui). Am instalat ambele modele si stiu cu ce m-am confruntat ;)

#8
bilii12

bilii12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.01.2007
Merge si proteco (Aster 3)

#9
automatizarenice

automatizarenice

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.01.2012
daca portile nu sunt foarte grele,wingo isi face treaba fara probleme.atentie conteaza ca distanta de la axul balamalei  pana la suprafata unde prinzi motorul sa nu fie prea mare,recomand  10 cm,max 15,daca e mai putin no problem,sa nu fie mai mult caz in care se decupeaza in stalp sau intervine varianta cu motoare   gen  NICE POP care sunt ceva mai fragile.proteco si mhouse sunt mai slabutze calitativ chiar si hormann nu-i ceva foarte reusit,am inlocuit destul de multe cu nice de la clienti nemultumiti.intr-adevar depinde mult si cum au fost instalate.un nice isi poate face treaba chiar si dupa 10 ani...cazuri intalnite,nu-mi venea nici mie sa cred :)).daca vrei te pot ajuta daca mai ai nevoie cu un sfat,chiar cu un montaj ieftin :D.numai bine

#10
alindany

alindany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.07.2007
cand alegi un motor pentru poarta trebuie sa tii cont de cateva chestii foarte simple: dimensiuni, structura stalp(i);dimensiuni, greutate, mobilitatea(cat de greu se deschide), aripa poarta; nr de deschideri / zi; eventual temperatura/conditiile de operare.(exista motoare batante si culisante ce contin un modul de incalzire pentru temperaturi joase -35 grade)
aici vezi cum si ce se masoara(link).

#11
darkul78

darkul78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.03.2010
Pentru cei care vor sa instaleze automatizari Ditec, sau au nelamuriri cu aceste sisteme, ma puteti contacta

#12
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
Nice ... in functie de buget si cine instaleaza te poti orienta si spre FAAC ;) foarte bune dar mi se par mai incete decat NICE

#13
ALLENCO69

ALLENCO69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.04.2007

 darkul78, on 2nd April 2012, 11:18, said:

Pentru cei care vor sa instaleze automatizari Ditec, sau au nelamuriri cu aceste sisteme, ma puteti contacta

Salut
Am o problema cu o bariera Ditec UP4E in sensul ca la mutarea pe o alta pozitie, "meseriasi" care au executat lucrarea au taiat cablurile si as avea nevoie de o schema de conectare la panoul de comanda de tip E1A a fotocelulor de tip XEL 2 respectiv a modulelor XEL5.
Ce am gasit pe net despre panoul de comanda E1A are fata de ce am eu un contact 41 si conexiunile de alimentare difera cu ce am pe teren.
Ma poti ajuta cu o schema de conectare la E1A ?

#14
alindany

alindany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.07.2007

 ALLENCO69, on 19th April 2012, 21:12, said:

Salut
Am o problema cu o bariera Ditec UP4E in sensul ca la mutarea pe o alta pozitie, "meseriasi" care au executat lucrarea au taiat cablurile si as avea nevoie de o schema de conectare la panoul de comanda de tip E1A a fotocelulor de tip XEL 2 respectiv a modulelor XEL5.
Ce am gasit pe net despre panoul de comanda E1A are fata de ce am eu un contact 41 si conexiunile de alimentare difera cu ce am pe teren.
Ma poti ajuta cu o schema de conectare la E1A ?
Salut,
De ce nu iei legatura cu firma de unde ai cumparat bariera sau care a facut instalarea(prima).
Din cate stiu eu, montatori Ditec ofera garantie la lucrare - echipament.
Echipamentele ditec sunt mai complexe (inteligente)si nu stiu ce o sa faci daca busesti placa(cumperi bariera noua?)
Cu stima,

#15
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Am o intrebare pentru cunascatori: daca un stalp al portii cade chiar pe un colt al gardului,dimensiunile stalpului fiind de 700x700 mm,este suficient loc ca poarta sa se deschida la minim 90 de grade.(portile sunt din teva rectangulara,la 1,7 m aripa,deci usoare).Ca sa fiu mai clar,se poate monta motorul pe stalpul de 700 mm astfel incat poarta sa se deschida la minim 90 de grade( pentru ca mai mult nu o sa-i permita celalta latura a  gardului.

#16
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Dimensiunile stalpului sunt 70x70 mm(nu 700x700 mm)

#17
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Pun si eu o intrebare stupida: Se gasesc doar acele "pistoane"? daca da, la ce pret?
Restul sistemului il fac eu (de fapt am facut unul deja pentru o cunostinta ce avea acele pistoane actionate de motoare de 24V).

#18
alindany

alindany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.07.2007

 corsa, on 24th May 2012, 10:29, said:

Dimensiunile stalpului sunt 70x70 mm(nu 700x700 mm)
Nu cred. Poate gasesti SH ...

 DarkAngelBv, on 25th May 2012, 16:04, said:

Pun si eu o intrebare stupida: Se gasesc doar acele "pistoane"? daca da, la ce pret?
Restul sistemului il fac eu (de fapt am facut unul deja pentru o cunostinta ce avea acele pistoane actionate de motoare de 24V).

Nu cred. Poate gasesti SH ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate