Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cultura dovleacului

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#19
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Daca nu vrei doar sa ingrasi porcii, la dovleci/bostani e mai importanta calitatea decat cantitatea...si capacitatea de pastrare...
O surpriza placuta am avut cu gigantii aia cu coaja verde zisi 'de Napoli'.

Edited by subway_guru, 05 January 2014 - 18:23.


#20
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
@guru, ai dreptate, oricum nu-mi trebuie o tona de dovleci dar, cum la mine terenul incepe sa devina neincapator, trebuie sa caut solutii, asa ca nu vad de ce n-ar creste foarte bine si in livada, din moment ce au la radacina, prin mranita aia, toata hrana de care au nevoie. Si cum zona e insorita pentru ca pomii sunt tineri....cred ca va fi ok!
Eu spuneam de productie pentru ca si eu, nepricepandu-ma, am ramas uimita vazand suprafata acoperita de vrejuri si cat de putine fructe erau si sa nu mai fie si altii uimiti ca mine, ca nu toata lumea are hectare de teren si-si permite sa il acopere cu dovleci

View Postsubway_guru, on 05 ianuarie 2014 - 18:23, said:

O surpriza placuta am avut cu gigantii aia cu coaja verde zisi 'de Napoli'.

Adica asta?

http://www.ebay.co.u...=item5ae7bb13ea

#21
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Bostanii sunt o 'buruiana' dintre cele mai 'flamande' dupa apa si substante hranitoare!
Mana aia de mranita e doar un 'starter'...
Radacina lor poate ajunge si la 3m adancime cu usurinta,.. Nu mai vorbim de suprafata acoperita de vreji!
Daca-i pui in livada tanara vor fi un competitor agresiv la copacei...pregateste-te sa irigi si sa fertilizezi din greu ca sa impaci ambele culturi!
Dintre soiurile preferate, un aspect important e durata necesara maturizarii fructelor, uzual depaseste 110zile...iar daca nu sunt suficient de maturizate nu au nici gust corespunzator si nici nu se pastreaza prea bine...
In final, ramane ce am zis la inceput, apa+papa in 'prostie' pentru a obtine ceva de calitate!
:)


#22
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
acum mi-am dat seama de o treaba...vrejurile se descurca cu ce iau prin radacina principala? Ca am vazut ca vrejii fac din loc in loc radacini, acolo unde vin in contact cu solul...iar in livada va fi cam greu sa faca asta din moment ce e covor de iarba! Deci sunt asa flamanzi? Habar n-aveam...presupun ca de-aia fac radacini de-a lungul vrejilor, ca sa fure din sol tot ce se poate, nu?

#23
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ti-am zis ca bostanii astia mari sunt niste 'banditi'...fac radacini adventive pe vreji, si e chiar indicat sa pui cate o lopata de pamant ca sa-i incurajez!!!
In privinta apei, oricat le-ai da tot nu e de ajuns!
Iti inchipui si singura cam cata substanta nutritiva 'sug' din pamant, odata cu apa!
Daca vrei sa obti un 'gigant' de cartea recordurilor, plantezi pe o gramada de compost si lasi robimetul de apa deschis toata vara!
:)


#24
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
A cultivat cineva Muscat de Provence? Citeva cuvinte,va rog! ..marime, productie, gust,pastrare.(pe net am vazut ce scrie la caracterizarea soiului)

#25
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Io, anul asta...par ok...

Aia doi maronii costati sunt cei de care intrebi...

Attached Files



#26
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postsubway_guru, on 05 ianuarie 2014 - 20:15, said:

Io, anul asta...

Oare este ceva ce tu nu ai cultivat anul asta? Toate ciudateniile si raritatile la tine-n batatura au poposit :)

#27
druidu

druidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2012
pentru placinta care il recomandati ?
Posted Image

#28
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Eu as ramane la traditionalul 'placintar', sau daca vrei ceva 'en gros' pe la de Milano...
Pentru cei super-pretentiosi sunt 'galmele' ale sperdulci japoneze 'kuri' ori australiene 'hubbard'...productivitate minima, dulceata maxima...si timp de asteptare...nelimitat!
:)

Claudia, mereu imi propun sa ma restrang si apoi constat ca nu numai ca nu mai fac fata...dar imi si raman o groaza de seminte nesemanate...ce trebuie puse in pamant, ca altfel 'expira'!
Si apoi, daca daca nu pun, vin prietenii 'practicieni' si ma iau iar la rost, ca vezi Doamne, vorbesc doar din carti, asa ca sunt nevoit sa prezint...'dovada'
;)
Iti poti inchipui ce 'catastrofa' s-ar intampla daca as avea doar 20m din sufragerie si pana in gradina, ca prietenul 1orgu???
Dar asa, la 35km nici macar la un solar nu indraznesc sa visez...ceea ce nu ma impiedica totusi sa visez la 1001 lucruri...poate la pensie se vor realiza totusi!
Un an cat mai bun si imbelsugat si sa treaca taica popa cu stropitul...ca irigatiile incep traditional...de Boboteaza!
:)

#29
steli_202007

steli_202007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2014
M-ar interesa seminte de dovleac marina di chioggia.

#30
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Sigur, trimite-mi adresa pe PM si cand vor le voi avea (cam in 2-3-saptamani, le am la Cluj) iti trimit

Edited by claudia313, 10 January 2014 - 18:06.


#31
honey21

honey21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.01.2014
Ma intereseaza sa stiu si eu ce fel de dovlecei sunt cei din poze,  am luat semintele de la cineva.  Ma intereseaza daca sunt si copti.  Attached File  uploadfromtaptalk1409918973061.jpg   65.22K   47 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1409918980487.jpg   72.74K   44 downloads

#32
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Dovleac de copt, tip Butternut.
Sunt copti daca vrejul e uscat.

#33
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Citeva poze si cuvinte:

Attached Files



#34
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
In prima poza e dovleac stirian(are seminte fara coaja);din 5 seminte semanate a iesit una;cel mai sensibil la boli.A facut 3 dovleci
In adoua poza cei mai multi sint marina di chiogia.;arasarit f.bine.Din 2 plante la cuib ies 3-4 dovleci.Masa medie 7-8 kg;cel mai mic 3,5 kg;cel mai mare 14 kg.
In a 3-a poza e japonezu' hokaido;buna rasarire.La 2 plante la cuib am cules 11 bucati. Masa medie 1,7 kg.
La nr 4;muscat de provence;slaba rasarire,1 din 5;incredibila productivitate:7 buc. trase la indigo a cite ~15 kg.Are per. de vegetatie cea mai lunga;nu s-au uscat vrejurile.
Am incercat la copt 2 soiuri;japonezu' e foarte bun insa italianul e peste el(asa zic  familia  si 2 prieteni):dulce ,cremos ,aroma.Mi se pare cel mai bun din vreo 10 soiuri incercate in ultimii ani.

#35
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
gheo_55
Apreciez postarile tale,concise si pline de informatie.
E primul an cand am pus si eu muscat de provence si asa este cu productivitatea(vorba ta... ' incredibila')
si cu perioada de vegetatie lunga.Asta-i buba la el,cel putin la mine ....o zona mai rece in nordul tarii deabia
acuma da semne ca s-ar ingalbeni la coaja,pe interior are pulpa portocaliul ala frumos dar ....lipsa dulceata.
Ce-as putea sa-i fac sa-i grabesc coacerea....inafara de a ma stradui sa-l pun cat mai devreme?
Adica...rupt din lastari,eliminate flori....merge asa ceva?
Multumesc

#36
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
De unde ati cumparat semintele de muscat de provence si cam cat a costat?Ce perioada de vegetatie are?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate