Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cultura dovleacului

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#37
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
Eu le-am luat de la Catalogul Gradinarului de proba(cam scumpe)
Cu perioada de vegetatie,ce sa zic ...i-am pus cam pe la jumatatea lunii Mai
dar sunt tot verzi la coaja(ici colo da semne de colorare in galben),desi inauntru sunt de un portocaliu tare frumos

#38
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
Nustiu ce lucrari speciale maresc dulceata dovleacului,insa unelecu caracter general ar putea sa aiba un efect favorabil:
-o ingrasare din care sa nu lipseasca potasiul,responsabil cu zaharurile.
-am observat ca la pepeni(alt bostanos) irigarea in exces se coreleaza negativ cu zaharul;poate si la dovleac e la fel.
-un cules tirziu ,dupa prima bruma si lasatul citeva zile pe pamint
-consumul mai tirziu,nu imediat dupa cules,cind datorita pierderii apei creste procentual zaharul.
- poate  ca reducerea nr de dovleci pe planta sa sporeasca dulceata ,asa cum e la pomii fructiferi si vita de vie(ex clar ,piersicul)
Am vazut ca sint varietati de Muscat de Provence  verde inchis, portocaliu si combinatii
Eu nu i-am cules  inca ;nua dat bruma si au frunza verde.

#39
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
Conteaza si samanta, eu o tin de la an la an de la cei dulci si fainosi

#40
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
Am luat si eu samanta dintr-unul,dar am asa o strangere de inima de frica sa nu mi se fi corcit,
pentruca exact linga muscat am avut si ceva placintar(buternut) si un pic mai incolo un soi traditional
pe care il pune tatal meu de multi ani(se face mare cu coaja alba cu pulpa cremoasa relativ dulce).
gheo_55.....am vazut la tine 4 soiuri,nu ti se corcesc,sau i-ai pus departe unul de altul?
Si cu saminta cum faci,retii din ei sau o cumperi an de an?

#41
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
Practic e imposibil sa impiedici corceala;la dovleac ar trebui o distanta de izolare de2ooo m de alt soi.In curte am semanatcele 3soiuri(nu buternut) distantate la cca 30 m.Au avut perioade de inflorire diferite cu mai multe zile  .Vecinii din imed apropiere au semanat cu 3-4 sapt mai tirziu.Pastrez saminta din curte pina cind vad ca dovleacul nu maiseamana cu originalul(nu am bani sa cumpar in fiecare an saminta noua) Am un loc la marginea satului unde pun soiurile amestecate)

#42
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Pe site-urile de profil nu am gasit decat la pliculete de 10 seminte la un pret de 15 lei ceea ce mi se pare exagerat de mult.

#43
negrutflorinadrian

negrutflorinadrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.11.2014
Va salut, aveti idee de o pastrare a samantei peste iarna in conditii bune ?

#44
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Pai samanta se pastreaza fara probleme chiar si cinci ani, fara masuri speciale...
Semintele de bostanoase nu sunt deloc pretentioase.

#45
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Va salut! Multumesc Dl <gheo_55> .  Am inteles de ce dovleceii Hokkaido si-au schimbat culoarea si binenteles si gustul. Anul viitor voi folosi seminte din plic, pentru ca anul asta am ratat cu dovlecii...Nu am stiut ca se corcesc .De obicei in fiecare an opresc seminte diverse din gradina . In al 3-lea an Hokkaido nu a mai mers . Pun si niste imagini poate folosesc altor cititori .

Attached Files



#46
seminte_plante

seminte_plante

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.11.2010
Am lucrat anul acesta cu o asociatie de producatori din Ialomita cu doua varietati. Primul este hibridul Matilda F1, dovleac pe tip butternut (placintar, tip para), la care am ramas impresionat de calitatatea produsa. Practic, coaja este foarte foarte subtire, aproape inexistenta, iar uniformitatea excelenta.
Un al doile dovleac a fost soiul Quintale Seme Giallo, dovleac cultivat pentru vanzare ca dovleac de Halloween. Fiind un soi vechi s-a dovedit destul de slab in ceea ce priveste uniformitatea, baietii de acolo facand manual sortarea dovlecilor - supermarketul cerea dovleci intre 7 si 9 kg. Nici o varietate nu a avut probleme de germinare.
In prima poza, dovlecii de Halloween. In a doua , Matilda F1.
[ https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/10410857_932331020114911_3700187309985612301_n.jpg?oh=7ef56889599757ca00269dcc8b5ec222&oe=550ECD93 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/10513437_302643826573117_1196834731042161361_n.jpg?oh=cdd6c95c29a1df8dbb8db62617db5ff3&oe=54FD18DF - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Pana la urma cine-mi spune si mie care`i cel mai bun placintar si are si seminte de dat ? :)

#48
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Ce intelegi prin placintar?...un Butternut ori un dovleac de placinta superdulce?
Daca vrei ceva special, aranjeaza cu carprom pentru ceva semincioare de Jumbo banane roz!
:)

Edited by subway_guru, 27 December 2014 - 17:23.


#49
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Ambii daca nu va e cu suparare Domnu' C. As vrea si pt placinta, dar si pt congelare pt ciorbe si alte mancaruri 'de spital' Posted Image

Edited by rid, 27 December 2014 - 17:26.


#50
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Cu suparare???...asa ma cunosti?
Sau era vorba de carprom?
Pentru ciorbe recomand ceva 'parosi' ori 'cerati' chinezesti...ideea e sa se pastreze nealterati in mod natural...bagati la conge textura se face...muci!
:(

Edited by subway_guru, 27 December 2014 - 17:48.


#51
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
"Daca nu va e cu suparare" era pe post de "da si mie" :)))
Pt. placinta care`i dovleacul al mai dulce si fin ?

#52
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru exotice hai pe 'legume rare'...

#53
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
si dovleceii rezista iarna in beci daca ii lasi sa se maturizeze pe vrej. au coaja tare, dar miezul e f.bun pt.mancaruri si ciorbe.

#54
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Dintre dovleceii incercati de mine, cel mai bine se pastreaza aia galbeni buburosi...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate