Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

[FR] Nancy sau Lille? Ce sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
iib

iib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.03.2004
Un posibil contract ma pune in fata unei alegeri pentru care nu am gasit destule informatii.

Trebuie sa aleg ca resedinta intre Nancy sau Lille.

Situatie si cerinte:

- Familie. Sotia, copil 6 ani si eu.
- Ne plac orasele moderne, arhitectura moderna. Nu ne dau pe spate ruine, monumente, castele, muzee, etc.
- Nu vrem frig, zapada, ploaie.
- Acces usor la educatie pentru copil. Atat ca nivel cat si conditii.
- Acces usor la asistenta medicala
- Acces usor la cumparaturi, mall, super/hypermarket, etc. deschise cat mai mult.
- Acces usor la un aeroport mai dezvoltat.
- Acces usor autostrazi (dar asta cred ca nu poate fi o problema in Franta)
- Marimea orasului. Ne plac zonele linistite, dar trebuie sa alegem mereu orase mari. Acestea ofera posibilitati mai multe pentru copil (cand va creste).
- Costul in zona respectiva (evident cat mai mic)

Acestea fiind criteriile eu nu am putut sa departajez aceste doua orase. Aparent sunt la egalitate. Dar nu am avut decat informatii generale de pe internet.

De aceea va rog pe voi sa ma ajutati daca, intamplator, stiti mai multe despre Nancy si Lille.

Va multumesc.

#2
conrad1

conrad1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.02.2007

View Postiib, on 23rd November 2011, 14:16, said:

Un posibil contract ma pune in fata unei alegeri pentru care nu am gasit destule informatii.

Trebuie sa aleg ca resedinta intre Nancy sau Lille.

Situatie si cerinte:

- Familie. Sotia, copil 6 ani si eu.
- Ne plac orasele moderne, arhitectura moderna. Nu ne dau pe spate ruine, monumente, castele, muzee, etc.
(Pai in Franta cam toate satele si orasele au o gramada de castele ,monumente ,muzee)
- Nu vrem frig, zapada, ploaie.
(Lille ploaie multa ,zapada mai rar cautati pe internet filmul Bienvenue chez les Ch'tis ,,Nancy mai rece si cu sanse de zapada,daca vreti soare si cald tot anul trebuie sa coboriti mult in sud)
- Acces usor la educatie pentru copil. Atat ca nivel cat si conditii.
- Acces usor la asistenta medicala
- Acces usor la cumparaturi, mall, super/hypermarket, etc. deschise cat mai mult
.(Pina la 8 seara luni-simbata,duminica totul inchis ,exceptie brutar,piata)
- Acces usor la un aeroport mai dezvoltat.
- Acces usor autostrazi (dar asta cred ca nu poate fi o problema in Franta)
- Marimea orasului. Ne plac zonele linistite, dar trebuie sa alegem mereu orase mari. Acestea ofera posibilitati mai multe pentru copil (cand va creste).
- Costul in zona respectiva (evident cat mai mic)

Acestea fiind criteriile eu nu am putut sa departajez aceste doua orase. Aparent sunt la egalitate. Dar nu am avut decat informatii generale de pe internet.

De aceea va rog pe voi sa ma ajutati daca, intamplator, stiti mai multe despre Nancy si Lille.

Va multumesc.


Eu as alege Nancy ,as face cumparaturile in Germania ca sint mai ieftine.carburantul in Luxemburg ,as fi mai aproape de Romania(e plina Franta de autostrazi insa sint cu plata ),as ajunge mai repede la un ski in Alpi ,dar si la o baie in Mediterana.
Multa bafta

#3
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postconrad1, on 23rd November 2011, 22:45, said:

Eu as alege Nancy ,as face cumparaturile in Germania ca sint mai ieftine.carburantul in Luxemburg ,as fi mai aproape de Romania(e plina Franta de autostrazi insa sint cu plata ),as ajunge mai repede la un ski in Alpi ,dar si la o baie in Mediterana.
Multa bafta


Si eu cred la fel. Nu ca ai avea nu stiu ce zgarie-nori la Nancy, dar la Lille te bate vantul de dimineata pana seara. Lille e peste Nancy (cu mult) la capitolul turism, dar inteleg ca nu asta e miza principala.
Bon chance, oricum scapi de lumea a treia.

#4
seth

seth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2005
am stat in Lille o perioda de timp.
E un oras destul de mare, cel putin comparat cu cele din Ro. Ce as putea zice: facultati OK, viata culturala si de noapte mai mult decat decenta, vieux Lille e foarte frumos, charming cum ar zice englezul, destul de putin colorati (fata de alte orase mari din zona gen Bruxelles).
Ca minusuri: vremea - trebuie sa ai tot timpul umbrela la tine.
Comunitatea de romani destul de mica, in centru nu era nici o biserica romana...mergeam la cea greceasca undeva pe langa stadionul din centru.
De asemenea din cate stiu zona Lille e foarte industrializata, ca de fapt tot nordul Frantei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate