Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Boala petitiilor

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007
Stiu ca exista o asa numita boala a petitiilor, sau boala a reclamatiilor. Persoana in cauza face abuz de petitii si reclamatii, investeste mult efort si timp in aceste actiuni.
Cum se numeste stiintific aceasta boala si unde pot afla mai multe detalii despre ea?

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Manie??!

MANIÁC, -Ă, maniaci, -ce, adj., s. m. și f. (Persoană) care suferă de o manie (1); p. ext. (om) care este obsedat de o idee fixă sau care manifestă o preocupare exagerată pentru ceva, având adesea deprinderi ciudate; tipicar. [Pr.: -ni-ac] – Din fr. maniaque.

Sursa: DEX '98.

Edited by Digix, 23 November 2011 - 14:13.


#3
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007
Maniac e un nume general. Despre ce am intrebat are o denumire stiintifica in latina daca stiu bine.

#4
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Reclamagiu, procesoman...

#5
VerbumBonum26

VerbumBonum26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 13.12.2009

 fezo, on 23rd November 2011, 14:41, said:

Maniac e un nume general. Despre ce am intrebat are o denumire stiintifica in latina daca stiu bine.


In general sunt persoane frustrate, meschine, obsedate de reclamatii, de control, biroctratice, traiesc intro retorica comunista. Am si eu un vecin asa. Violent chiar.

#6
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007

 fezo, on 23rd November 2011, 14:41, said:

Maniac e un nume general. Despre ce am intrebat are o denumire stiintifica in latina daca stiu bine.
Nu exista o "boala a petitilor". Exista eventual o dorinta acerba de a controla actiunile celorlalti, sau o dorinta acerba de a exista o autoritate care sa regleze viata tuturor. Astea ar putea eventual primi denumiri..

#7
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
pe siteul meu vei vedea ca am facut numeroase reclamatii, petitii.. dar asta nu inseamna dupa mine boala si lupta pt libertate, dreptate, schimbare.. link prin pm

Edited by adadoi, 15 February 2012 - 08:39.


#8
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 fezo, on 23rd November 2011, 11:07, said:

Stiu ca exista o asa numita boala a petitiilor, sau boala a reclamatiilor. Persoana in cauza face abuz de petitii si reclamatii, investeste mult efort si timp in aceste actiuni.
Cum se numeste stiintific aceasta boala si unde pot afla mai multe detalii despre ea?

23. "Procesomanul" sau "le arat eu lor", Copilul din jucator vrea să se introducă cu forta pe ușa părinților tocmai când aceștia sunt intimi și se simt cel mai bine, din invidie. Așa că anumiți vecini dezvoltă un hobby din a te da pe tine în judecată de 10 ori pe an, ca tu să nu te simti bine cu familia, pentru că vecinul e singur si nu are ce face, așa că își structurează și el timpul cumva, ca sa nu se alieneze de tot. Iar la tribunal cand ești citat, are ocazia sa comute în Parintele paranoic (pe care l-a avut) și să socializeze cu tine prin reclamația pe care ți-o citește judecătorul. Căci altfel, Copilul timid din reclamagiu nu are curajul să socializeze, decât prin intermediari. Posibil că după ce se va plictisi de jocul "procesomanul" să se apuce de jucat "piromanul" și să-ți dea foc la ușa apartamentului. Orice stroke repetat prea mult, produce toleranță, așa că e nevoie să fie înlocuit cu stroke-uri mai puternice. Ori să dai foc la vecini e o sursă puternică de stroke-uri.

Edited by adadoi, 16 February 2012 - 08:36.
fără link


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate