Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Probleme Zenit

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005
Stiu ca intrebarea mea tine mai mult de partea tehnica decat de arta fotografiei, dar poate ma ajuta cineva cu un sfat.
Problema este urmatoarea: am un Zenit ET cu Helios 44M4 vechi de vreo 15 ani. De la o vreme (defapt de vreo 4-5 ani nu am mai fotografiat cu el) pe poze apar dungi luminoase (dar nu neaparat in acelasi loc) care se pot observa pe "declansarile" anexate. Va rog insistent sa nu luati in consideratie continutul si valoarea artistica a pozelor.
Attached File  PoianaStanei07.JPG   85.46K   96 downloads Attached File  PoianaStanei14.JPG   110.39K   90 downloads

Tin sa precizez ca dungile nu apar pe toate cadrele. Mai jos e unul tras in aceeasi zi:

Attached File  PoianaStanei01.JPG   130.92K   62 downloads

Mai jos inca cateva defecte

Attached File  CruceaCaraiman4.JPG   112.09K   65 downloads Attached File  CruceaCaraiman7.JPG   39.13K   62 downloads

Care ar putea fi problema? Pe undeva intra lumina. Dar pe unde?!

Edited by Drug, 04 October 2005 - 23:34.


#2
bomath

bomath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 05.09.2005
Mi s-a întâmplat și mie, pe o Praktica; se depărtase puțin țâmburușul :) care ținea blocul viewfinder la locul lui, și nu lăsa oglinda să se ridice complet; drept urmare, dacă nu țineam ochiul perfect lipit de vizor, lumina venită din spate bătea pe film; rezultatele erau identice până-n cele mai mici amănunte.
Verifică mecanismul de rabatare a oglinzii, s-ar putea să ai ceva murdărie depusă; dacă nu se vede, până să o duci la reparat încearcă să ții ocularul „negru”, lipind bine de tot sprânceana ^_^ de el și ferindu-te de surse puternice de lumină în spate sau care ți-ar bătea direct în față/pe ochi. Dacă faci poze de pe trepied (sau cu camera liberă, sprijinită pe ceva), pune un deget pe geamlâncul de vizualizare.

Edited by bomath, 05 October 2005 - 00:50.


#3
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Dupa cate imi dau eu seama, aparatul are probleme cu perdeaua.
Argumente:
-la zenit ET, perdeaua se deplaseaza orizontal, deci eventualele linii se formeaza pe axa mica a imaginii, asa ca in cazul tau.
-daca ar fi oglinda ( care de deplaseaza pe verticala) sau daca ai avea perdea care se deplaseaza pe verticala ca la Praktica, dungile ar aparea pe axa mare.

Iti recomand sa nu te bagi sa incerci sa-l repari decat daca ai ceva experienta si consulti inainte tutorialele de reparat Zenituri pe care le gasesti pe net.
Sau du-l la cineva sa ti-l repare. Aparatul nu ar trebui sa fie greu de reparat pentru cineva care a mai vazut un asemenea defect.

#4
bomath

bomath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 05.09.2005
Era evident; nu e recomandat celor slabi de inimă (...de degete, de ochi...) să încerce reparația, dacă n-au mai făcut-o sau dacă n-au măcar pe careva să „sară” cu sfaturi. Dincolo de recomandarea de verificare/fundățare, se recomandă ateliere specializate...
Mai on-topic: ce defect al perdelei ar putea cauza supraexpunere absolută (e clar că filmul a fost „lovit” cu mult mai multă lumină) doar pe anumite zone?
E interesantă mai ales a doua imagine (cea cu orizontul în diagonală), se vede un caroiaj mai pronunțat lângă marginile din dreapta și de sus.

#5
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
aha, zenituri cu probleme !
la et-ul meu din 80 nu mai indica acul exponometrului, de la un timp incoace.
unde pariezi ca ar fi buba?

#6
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

Mai on-topic: ce defect al perdelei ar putea cauza supraexpunere absolută (e clar că filmul a fost „lovit” cu mult mai multă lumină) doar pe anumite zone?

Raspunsul e simplu: in zona in care apare supraexpunere perdeaua se "impiedica" de ceva si circula cu viteza mai mica. De aceea, zona ingusta de pe cadru care e marginita de cele doua semiperdele apare supraexpusa.

Un cadru facut cu 1/30 ar arata exact punctul unde perdeaua "agata"(ca pe o delimitare clara intre o zona expusa corect si o zona supraexpusa a cadrului), pentru ca la acest timp de expunere distanta dintre cele doua semiperdele care baleiaza cadrul este egala cu latimea cadrului (e viteza de sincronizare cu blitzul).
M-as face poate mai bine inteles daca as avea la indemana niste imagini sa va arat cum functioneaza perdeaua la Zenit.
La a doua intr-adevar s-ar parea ca de la oglinda apare chestia aia.

@Taxon: contacte electrice oxidate, sau foarte probabil s-au blocat lagarele pe care sta ansamblul cu acul indicator. E o problema destul de comuna la zenit. In acest caz acul nu se mai misca deloc, nici macar din inertie cand lovesti corpul aparatului cu palma.

Edited by bchendran, 05 October 2005 - 10:51.


#7
bomath

bomath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 05.09.2005

Taxon, on Oct 5 2005, 11:29, said:

[...]
la et-ul meu din 80 nu mai indica acul exponometrului, de la un timp incoace.
[...]

<{POST_SNAPBACK}>

Aceeași problemă și la VLC2-ul meu. Nu, bateria nu este consumată (ba este practic nouă); nu, n-am pus baterie greșită. O vreme ba a mers, ba nu a mers, iar când nu merge (permanent acum) acul fie sare direct la supraexpunere, fie rămâne „moale” la un milimetru de punctul de repaus.
Așa că... iaca și eu:

Quote

unde pariezi ca ar fi buba?

Edited by bomath, 05 October 2005 - 10:50.


#8
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

contacte electrice oxidate


#9
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005
Va multumesc pentru fidbek.  Cred ca voi apela la un atelier de specialitate.

#10
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005
La cele la care e problema de exponometru, cred ca problema este o rezistenta reglabila al carei contact se oxideaza in timp.Asta cauzeaza ori exponometru mort ori care merge cand si cum vrea el.Trebuie curatat respectivul semireglabil cu neufalina(cred ca asa se cheama) apoi pus exact in aceeasi pozitie.
La aparatul care scoate petele alea pe poze cred 80% ca sunt cauzate de niste reflexii datorate ori deplasarii oglinzii ori neridicarii complete a acesteia.
Daca ar fi fost de la obturator,marginile supraexpunerii ar fi trebuit sa apara paralele si supraexpunerea ar fi trebuit sa fie egala pe toata latimea filmului.In plus unele poze prezinta supraexpuneri in 2 zone asa ca nu se explica "agatarea" intr-un anumit loc.

Daca oglinda nu se ridica suficient, lumina care patrunde prin viewfinder poate fi reflectata spre ultima lentila a obiectivului iar din aceasta in film.Urma apare ca un trapez.

Edited by florinel, 06 October 2005 - 14:29.


#11
KIKO

KIKO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.08.2005
Am folosit și eu o armată de Zenituri. Subscriu la buba cu perdeaua. Este foarte păcătoasă (în plan orizontal, cu cele 2 fețe care se suprapun și fac ciclul respectiv). Exact aceleași supraexpuneri. De la perdea era. Nu executa cum trebuie ciclul, căpăta la un anumit punct o decalare a celor 2 suprafețe și pe acolo își făcea lumina de cap. Ca să nu mai zic de posibilitatea de perforare a acesteia (e din ceva textil), care se repară doar prin schimbare și costa mai mult decât aparatul. :)

#12
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

Daca ar fi fost de la obturator,marginile supraexpunerii ar fi trebuit sa apara paralele si supraexpunerea ar fi trebuit sa fie egala pe toata latimea filmului.In plus unele poze prezinta supraexpuneri in 2 zone asa ca nu se explica "agatarea" intr-un anumit loc.
Iti spun din experienta mea si a altora ca obturatorul e cel mai probabil defect.
Nu uita ca perdelele sunt de panza si daca se agata intr-o parte, partea opusa poate circula inca cu viteza normala pe traseul ei, semiperdeaua fiind intr-un anume grad deformabila. Nu-i exclus nici sa fie gaurita o semiperdea.
De aceea apar zone triunghiulare de supraexpunere ;)
In plus, cine spune ca agata intr-un singur loc?

Quote

Daca oglinda nu se ridica suficient, lumina care patrunde prin viewfinder poate fi reflectata spre ultima lentila a obiectivului iar din aceasta in film.Urma apare ca un trapez.
Asta e o ipoteza care nu se poate infirma cu argumente de netagaduit, dar parerea mea e ca nu e atat de probabila ca un defect de perdea.

#13
xor

xor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.10.2005
[B] Hello! Mda...am si eu o problema cu un Zenit TTL....tot cu perdeluta. Dupa ce am scos un film, am declansat o data cu capacul deschis cu timpul de exp. B (cateva secunde) si mi s-a blocat perdeluta....bine am facut prostia sa incerc sa-l repar si am observat ca nu mai pot sa ii mai schimb timpul de expunere.....stiti cumva unde se mai repara Zenit-uri? (am inteles ca pe Lipscani este posibil sa fie un atelier)


Predeluta a ramas blocata

Edited by xor, 06 October 2005 - 19:39.


#14
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

Trebuie curatat respectivul semireglabil cu neufalina...
Eu folosesc cu succes alcool isopropilic (se gaseste la orice magazin de electronice) si ulei de masina de cusut pentru gresare.

#15
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005

bchendran, on Oct 6 2005, 19:44, said:

Eu folosesc cu succes alcool isopropilic (se gaseste la orice magazin de electronice) si ulei de masina de cusut pentru gresare.

<{POST_SNAPBACK}>


Alcoolul formeaza oxizi pe partea metalica a semireglabilului, de aceea nu este recomandat.

#16
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Cine sta prin zona mea si are un Zenit de reparat sa dea PM, stiu eu un mester bun in Deva.

#17
xor

xor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.10.2005
Am aflat ca Zenit-uri se repara in Brasov si in Craiova (nu stiu exact pe unde).....pe mine m-ar interesa prin Bucuresti....(ca fapt divers: in Ploiesti nu gasesti sa cumperi nici macar un cablu de declansator)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate