Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Despre tocirea marginii lentilelor dupa taiere.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
blackmilk

blackmilk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.04.2007
Intrebarea mea ar fi pentru cei care lucreaza in domeniu sau au schimbat des lentilele.
Am schimbat de curand lentilele, rama semi, lentile din policarbonat, cilindrice de -0.50. Unul din motivele pentru care am continuat cu rame semi este acela ca sunt discrete. Dupa ce i-am primit am fost nemultumit de faptul ca linia de taiere este o vizibila intr-o bordura alb-mat. Mi s-a explicat ca este normal pentru ca lentilele sunt proaspat taiate si ca in timp marginile se vor toci si nu vor mai fi vizibile.
Comparatia o fac cu fosta pereche de ochelari care aveau lentile de plastic si marginea este insesizabila.
Explicatia care mi s-a dat pare de bun simt dar cum ma framanta aspectul asta (aspect la pret deloc mic), am zis sa intreb pe cineva care stie.

#2
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Hai ca te intreb eu ceva...cine te-a sfatuit sa porti ochelari pt o dioptrie de -0.5?

#3
blackmilk

blackmilk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.04.2007
Am astigmatism. Neclaritatea este permanenta si imbunatatirea este semnificativa. Eu am ales -0.5. Pentru ca altfel "duc" pana la -1.25. Dar compromisul este intre o lejeritate in purtare si o vedere normala, nu de vultur.
Alegerea am facut-o, port de 8 ani ochelari, nu e cazul sa o dam in altele :).

#4
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Te-ai gandit sa-ti repari vederea in mod natural? Posibilitatea exista dar oamenii decid sa o ignore...asa cum fac cu mai toate aspectele importante ale vietii.

#5
Lost_Prophet

Lost_Prophet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 18.10.2009

View Postandreim77, on 16th November 2011, 18:00, said:

Te-ai gandit sa-ti repari vederea in mod natural? Posibilitatea exista dar oamenii decid sa o ignore...asa cum fac cu mai toate aspectele importante ale vietii.
Cum se poate face asta? Si pana la ce limita?

#6
blackmilk

blackmilk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.04.2007
E chiar asa greu sa ramaneti la subiectul topicului? In cadrul discutiei de pe pagina asta ma intereseaza doar aspectul de care am amintit in primul post.
Daca tineti neaparat pot deschide un alt topic in care sa discutam despre deciziile pe care le iau in viata si imi puteti da sfaturi acolo :). (Glumesc, asta o fac cu prietenii la o bere)

#7
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Bine ultimul raspuns off, ca se "inghesuie" lumea sa-ti raspunda :)

View PostLost_Prophet, on 16th November 2011, 18:24, said:

Cum se poate face asta? Si pana la ce limita?

Rabdare si exercitii oculare, odihna, alimentatie. Limita e cateva dioptrii plus sau minus. Nu se pot corecta orice afectiuni totusi. Cauta pe net. Zilele trecute am auzit colegii vorbind de un caz de corectie de la -7 prin exercitii dar totusi e cam greu de crezut. In cazul de fatza ar putea incerca. Daca vrei detalii, da-mi PM, cred ca mai am documentele pe undeva pe PC. Intre timp am invatat pe de rost exercitiile, dar te ajuta google :)

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Go away, moron. Astigmatismul este un defect congenital.

#9
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

View Postsebulbus, on 17th November 2011, 13:33, said:

Go away, moron. Astigmatismul este un defect congenital.
Cu mine vorbesti? Musculosule la tastatura...

sfatulumedicului.ro :
Unii copii se nasc cu astigmatism (astigmatism congenital) insa majoritatea cazurilor apar in cursul vietii.
Majoritatea afectiunilor refractive au tendinta la stabilizare (din punct de vedere al dioptriilor) in jurul varstei de 25- 30 de ani.


romedic.ro :

Astigmatismele pot fi congenitale (prezente inca de la nastere), sau dobandite in cursul vietii ca urmare a unor boli inflamatorii oculare, interventii chirurgicale sau formatiuni tumorale.

Cand nu stii ce spui, taci chitic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate