Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Manual de limba engleza pentru un incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
sebastian_vlad

sebastian_vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.10.2011
Sunt incepator si doresc sa invat engleza, am inteles ca exista un manual ,,Engleza fara profesor", e bun de ceva? Sau ce manual mi-ati recomanda?
P.S: Am nevoie de un manual care sa includa si lucruri elementare, adica sa o i-au practic de la zero, sau aproape.
Multumesc anticipat,

Edited by sebastian_vlad, 15 November 2011 - 19:14.


#2
sebastian_vlad

sebastian_vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.10.2011
Ma poate ajuta cineva?
P.S: Am cumparat acum un an si jumatate un dictionar roman-englez, englez-roman, dar degeaba... nu s-a prins nimic de mine.

#3
nmirela

nmirela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2008
Inteleg ca vrei sa faci asta pe cont propriu.... Evident, cu un profesor ti-ar fi mai usor pentru ca s-ar ocupa el de toate aspectele organizatorice, dar cu putin efort se poate si de unul singur.

Sunt enorm de multe manuale pe piata acum, nu doar cele de tip vechi, gen "Engleza fara profesor". Parerea mea este ca se poate invata engleza din absolut orice fel de manual, numai sa iti dedici timp de studiu in mod consecvent pentru asta. Consecventa este cheia.

Pana la urma conteaza sa te apuci de undeva, cu un manual, oarecare - evident "strategia" cu dictionarul e mai putin faisabila, pentru ca acolo ai doar o insiruire de cuvinte in ordine alfabetica, iar pentru a comunica intr-o limba de obicei ai nevoie de propozitii, fie ele si simple, care implica si macar minime cunostinte de gramatica pentru a imbina cuvintele respective in mod logic.

Cred ca poti merge intr-o librarie oarecare, sau anticariat daca ti se potrivesc mai bine manualele de tip vechi, si sa rasfoiesti maxim 2-3 manuale destinate incepatorilor. Majoritatea sunt suficient de detaliate ca explicatii si te poti ghida cat de cat singur.

In rest.... internetul este plin de resurse gratuite...

Learn English Free Online

sau

Learn English Online

ca sa dau doar doua exemple...

Sper sa-ti fi fost de folos!




 sebastian_vlad, on 15th November 2011, 21:15, said:

Ma poate ajuta cineva?
P.S: Am cumparat acum un an si jumatate un dictionar roman-englez, englez-roman, dar degeaba... nu s-a prins nimic de mine.


#4
wolk74

wolk74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.01.2012
salut vlad spunemi daca ai reusit sa gasesti ceva manuale si daca ai invatat ceva ,pt.ca vreau si eu sa invat engleza

#5
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007
Voi "a-ti" face bine sa invatati ceva mai temeinic romana. Avand in vedere nivelul, va recomand cu caldura un profesor de engleza, pe cont propriu aveti sanse mici.

#6
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
nu ne descuraja , eu sunt si mai bita si o sa vezi ca ne descurcam!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate