Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cat platesti la gradinita?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
sterod

sterod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.08.2008
Pe langa norma de hrana (308 lei /luna),de cateva luni bune pentru fiecare copil trebuie sa aduci ,tot lunar,
"NECESARUL".
"Necesarul" consta in :100 de pahare de plastic(au eliminat acea canuta pe care scria numele copilului)-10lei
1 hartie igienica(daca se poate cea mai buna-"zewa") - 2lei
2 prosoape de bucatarie(au eliminat acel prosopel cu numele copilului pe el) - 5lei
10 pachete de servetele parfumate(batistute) - 5lei
1 pachet mare de servetele umede -15lei
1 sticla de clor -15lei
1 sticla de sapun lichid -10lei

" NECESARUL" Total -62lei
Dupa ce zici ca ai scapat de cheltuieli cu suma aceasta HRANA +NECESARUL=370lei,incep cu altele!
Poze 32 lei (cu printese,spidermani,regine,regi,dinozauri s.a.m.d.)
Teatru de papusi 6 lei de 2 ori pe luna(cu 2 papusi zice-se ca e teatru)

Fara sa imi vina in minte toate cele ....am ajuns deja la 400 lei.
Facand un mic calcul matematic copilul sta la gradinita ,cum am mai spus,22 de zile,8 ore /zi( de la 8 la 16).
Daca impartim "HRANA+NECESARUL"la ORELE PETRECUTE LA GRADINITA ,copilasul nostru "consuma" 2,10lei/ora!!!!!!!!
Insa,copilasul mai sta si acasa 8 zile pline (sambete si duminici)+22 zile ,6 ore/zi(de la 16 la 22).
Rezulta 112 ore /weekend+132 ore/22 zile = 244 ore x 2,10 lei/ora=512,4 lei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Concluzia : Un copilas consuma lunar "acasa + la gradinita" o suma colosala pentru buzunarul unui om normal si anume
,atentie! 882,4 lei /luna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mie cel putin mi se pare o suma imensa ! Daca o familie are doi copii la gradinita inseamna ca ,cheltuie numai cu cei 2 copilasi
1764,8 lei /luna. Doar daca dublam suma ,tanand cont ca in familie mai sunt doi adulti,si ei consuma doar aceeasi suma ca si copilasii lor ,atunci totalul
este cu adevarat incredibil!!!!!3529.6 lei/luna.
[/quote]


Plata optionalelor (engleza, desen, dans etc) nu le pui ?? se mai aduna si de acolo destul.

#38
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
calm și la subiect, da?

#39
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006
Este important cat platesti pentru un serviciu, dar mai importanta este calitatea serviciului.
Eu am avut de ales din mai multe variante: bunica; bona+bunica, bona, cresa de stat sau particulara.

Bunica
10 ore pe zi de luni pana vineri este o incercare si pentru cea mai devotata bunica. Tentatia televizorului, barfa cu vecinele, varsta + bolile cronice si in felul asta am taiat bunica de pe lista.
Paradoxal costurile nu sunt zero.

Bona
E mult spus bona in Romania. O persoana cu o asemenea calificare costa foarte mult si sunt putin cei care-si pot permite un asemenea serviciu.
O pseudo-bona este o alegere foarte grea. Poti sa ai noroc si sa gasesti un om cu dragoste pentru copii si care sa te mai ajute in gospodarie. Dar ce te faci daca faci o alegere gresita? Suferinta cea mai mare este resimtita de copil. Conteaza enorm mediul din care provine o asemenea pseudo-bona.
Costuri: 4 ore/zi 500 lei pe luna sau 8 ore/zi 900-1000 lei pe luna (de luni pana vineri). Pentru zece ore pe zi costurile se duc peste 1200 lei si ajung pana la 1400 lei pe luna.

Cresa de stat (Bucuresti)
Oferta este mica iar cele de calitate le numeri pe degetele de la o mana. Eu in sectorul 6 nu am primit referinte bune de la nico cresa de stat.
Costurile par mici la prima vedere, dar cand tragi linie la sfarsitul lunii observi ca ele se dubleaza (miciile atentii, costuri pentru materiale didactice, etc)
Costuri: 300 lei/luna + "extra" ~ 600 lei/luna

Cresa particulara (Bucuresti)
Unele sunt niste srl-uri puse pe profit si mai putin pe educatie/ingrijire.
Masa este adusa de la firme de catering sau poate fi facuta in-house. Mare atentie la cele in-house: serveau sucuri si prajituri din comert!
Costurile pleaca de la 950 lei/luna pentru un program pana la 13.30 sau 1200 lei/luna pana la 18.00.
Nu m-au interesat de fel cresele cu taxe peste 350 EUR. Pot sa fie cele mai bune, dar nu poate bugetul meu sa suporte o asemenea suma.

Eu am ales o cresa particulara cu un program de 10 ore/zi si sper sa fac fata cheltuielilor pana ce vom merge la gradinita.
Acolo o iau de la capat: gardinita particulara sau de stat?

Edited by dba, 22 November 2011 - 14:22.


#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdba, on 22nd November 2011, 14:06, said:

Unele sunt niste srl-uri puse pe profit si mai putin pe educatie/ingrijire.
La cresa nu prea vad ce educatie ar putea face iar ingrijire ca la orice sugar... schimbat mancat etc...

View Postdba, on 22nd November 2011, 14:06, said:

Acolo o iau de la capat: gardinita particulara sau de stat?
Evident.

Edited by andreic, 22 November 2011 - 15:20.


#41
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006

View Postandreic, on 22nd November 2011, 14:29, said:

La cresa nu pre avad ce educatie ar putea face iar ingrijire ca la orice sugar... schimbat mancat etc...

Fara suparare, dar acelasi raspuns l-am primit si de la o cresa de stat: Ce educatie vrei, dom'le?
Cresa functioneaza de la 6 luni la 3 ani.
Pana la un an este considerat sugar si are nevoie sa fie schimbat si hranit la timp.
Dupa un an are nevoie si de educatie - comunicare (stimulare vorbire, muzica, poezii), gimnastica, comportament in colectivitate si chiar folosirea tacamurilor, a olitei, etc.

Am vazut copil de doi ani care nu stia sa scoata un cuvant fara a avea o problema medicala. Parintii ocupati, lasat in grija bunicii si copilul spunea doar a, a...
Nu mai zic ca era si foarte agresiv si nu stia sa interactioneze cu alti copii.

Edited by dba, 22 November 2011 - 14:55.


#42
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Gradinita cu program lung

- mancarea - 8 lei/zi
- necesarul de rechizite - 150 de lei/an
- ajutorul de educatoare - 25 de lei/luna
- un bidon cu apa/luna sau cand se termina + un set de pahare de plastic (nu stiu daca 100) - in ordine alfabetica
- 10 role de hartie igienica/semestru
- 2 pachete de servetele de masa/luna

Si mai era ceva...

- optionale - 2,5 lei/ora

Daca ai apucat sa platesti masa (se plateste integral la inceputul lunii, ca si ei au de platit furnizorii de alimente) si iti retragi copilul de la gradinita inainte de a se incheia luna pentru care ai platit, banii inapoi nu-i mai primesti.

Edited by Deria_Leena26, 22 November 2011 - 15:08.


#43
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006
Program lung inseamna 8-18, adica 10 ore pe zi?
La zece ore pe zi mi-au rezultat 800 lei/luna.

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdba, on 22nd November 2011, 14:53, said:

Dupa un an are nevoie si de educatie - comunicare (stimulare vorbire, muzica, poezii), gimnastica, comportament in colectivitate si chiar folosirea tacamurilor, a olitei, etc.
Dupa un an poate fi si la 10 ani... vreau sa vad si eu copilul cu poezii la 1 an jumate sa zicem, realitate nu din auzite :peacefingers: In rest eu ti-as spune ca o cresa nu inlocuieste un parinte si cred ca ai inteles ce vreau sa zic, stimularea se face cel mai bine in familie :peacefingers: Si nu subestima educatorii, ei stiu cel mai bine ce poate prinde un copil intrucat lucreaza cu multi si au experienta chiar daca parintele crede ca are un geniu realitatea pooate fi diferita, sunt varste la care unele lucruri prind si varste la care nu prind orice i-ai face.

Edited by andreic, 22 November 2011 - 15:33.


#45
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Nu tre sa stie poezii la un an jumate, dar i-ar face foarte bine sa vorbeasca cineva cu el, sa auda niste muzica, sa i se citeasca o scurta poezie etc.

#46
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006
Ai dreptate, mediul familial este baza.

View Postandreic, on 22nd November 2011, 15:29, said:

vreau sa vad si eu copilul cu poezii la 1 an jumate sa zicem, realitate nu din auzite
Nu stiu daca se pune, dar am un exemplu la 1 si 9 luni. Recita aproape o strofa din poezia "Mos Craciun cu plete dalbe", dar nu asta este important.
Dupa un an copilul nu mai este doar un doodoo machine, mai ales cand trebuie sa stea 10 ore in colectivitate.
Cand am vizionat crese de stat/particulare am avut ocazia sa vad si activitatile zilnice.
La unele crese am avut sentimentul de abandon. Si iti spun si de ce.
Programul era masa/somn/schimbat.

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdba, on 22nd November 2011, 16:14, said:

Nu stiu daca se pune, dar am un exemplu la 1 si 9 luni. Recita aproape o strofa din poezia "Mos Craciun cu plete dalbe", dar nu asta este important.
Dupa un an copilul nu mai este doar un doodoo machine, mai ales cand trebuie sa stea 10 ore in colectivitate.
Incearca sa eviti invatarea mecanica pentru binele lui pentru ca ala e inceputul dodo-ului :) Canalizeaza-i curiozitatea spre natura nu spre eforturi fara sens la varste mici.

View Postdba, on 22nd November 2011, 16:14, said:

Cand am vizionat crese de stat/particulare am avut ocazia sa vad si activitatile zilnice.
La unele crese am avut sentimentul de abandon. Si iti spun si de ce.
Programul era masa/somn/schimbat.
Cu colectivitatea vezi ca nu e chiar asa de la varste mici, nu ii ajuta in mod expres pana nu au formata functia cognitiva dar pe unii ii afecteaza cu un sensiment de repulsie ulterior nu mai zic riscurile de infectii inerente in colectiv cu cat varsta e mai mica cu atat e mai rau pentru ca imunitatea e mai slaba.

In rest daca tu vrei sa mergi pe langa programa e jobul tau insa nu ai cum sa ceri asta statului sau particularilor care au fiecare programa si metoda pedagogica proprie.

View Postdba, on 22nd November 2011, 16:14, said:

Programul era masa/somn/schimbat.
Aproximativ cam asta e o cresa :) La gradinita o sa ai mai mult.

Edited by andreic, 22 November 2011 - 17:10.


#48
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Poate vă ajută asta

#49
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postdba, on 22nd November 2011, 15:14, said:

Program lung inseamna 8-18, adica 10 ore pe zi?
La zece ore pe zi mi-au rezultat 800 lei/luna.

8.30 (pana atunci se aduc copiii) - 16.30.

#50
sterod

sterod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.08.2008

View PostDeria_Leena26, on 25th November 2011, 15:22, said:

8.30 (pana atunci se aduc copiii) - 16.30.


la noi programul este de la 7.30 la 17.30 (sectorul 2).
mai grav este ca daca doamne-fereste intarzii 10 minute peste program, ai sanse mari sa gasesti copilul cu portarul sau omul de serviciu .. :nonobad:

#51
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Din cauza de manifestari iesite din tipar, am retras atunci copilul de la gradinita.

Acum inca nu e pregatit (emotional) pentru reintegrare.

#52
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Eu sunt extrem de multumita de Gradinita 168 de pe Viilor, Sector 5.
Este adevarat ca trebuie sa platesti si una si alta( a propos doar un singur optional este 32 lei/luna de copil( sunt 3 optionale), teatrul este 12 lei biletul, dar faptul ca cineva are grija de copii de la 7.30 pana la 17.30, este un lucru minunat. Si este si mai minunat ca ei invata poezii, cantece, povesti, invata sa manince singuri, sa se imbrace.
Nu-s de acord cu faptul ca un copil maninca doar de 5 lei pe zi cum spunea initiatorul topicului, eu am vazut ce mancare primesc copiii la gradinita, sunt totusi 2 mese principale si inca 2 gustari destul de consistente, mancarea este alta in fiecare zi si pana la urma si daca tii copilul acasa, nu ii dai cu siguranta de mancare doar de 5 lei :notangel:
Eu sincer le admir pe educatoare pt atentia cu care ne ingrijesc copiii cat noi suntem la job, se descurca singure cu 30 si ceva de copii, iar noi ne plangem uneori de 1- 2 ai nostri:-D
Vad in fiecare zi la perete ce au lucrat copiii, ce au desenat, ce au modelat, fii-mea vine recitand poezii de 4-5 strofe, spune o multime de lucruri noi si face progrese uimitoare la lb. engleza.
Personal, am doar cuvinte de lauda pt educatoarea si ingrijitoarea de la clasa( de ex Mara vine cu codite impletite sau alta freza decat o las eu dimineata, semn ca cuiva in pasa).
Inca ceva: nu au TV la clasa, ceea ce este f bine ca toata ziulica si-o petrec invatand sau jucandu-se( exceptie orele de somn).

Si o spun din punctul de vedere al unei mame cu 2 copii in gradinita de Stat :rolleyes: . Este cea mai buna varianta posibila, bona era extrem de costisitoare si cu siguranta nu ii invata nici 5% din ce fac in gradi, iar de privat, exclus din cauza banilor :naughty: .
Si pe mine, ma costa cca 1 mie lei lunar pt amandoi, dar c`est la vie!

View PostDeria_Leena26, on 29th March 2012, 22:17, said:

Din cauza de manifestari iesite din tipar, am retras atunci copilul de la gradinita.

Acum inca nu e pregatit (emotional) pentru reintegrare.

La ce manifestari te referi?

#53
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
6 lei/zi.
Noul proiect al Direcției de Asistență Socială a Municipiului București.
www.antante.org

Înainte de a fi înregimentat aici a fost la Grădinița Sincron de prin zona Vitan.
830 lei/luna plus costurile de transport.
Am fost foarte mulțumit de grădinița Sincron și o recomand.
Eu l-am mutat doar pentru că noua grădiniță e la 5-7 minute de mine.

#54
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
500 lei/luna

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate