Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Cat platesti la gradinita?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 gabiboby, on 14th November 2011, 14:57, said:

14 lei /zi  este numai norma de hrana ,restul ...educatoare,femei de serviciu utilitati le plateste statul.
NU le plateste statul le platim noi cu totii...e o mica diferenta...la gradinitele particulare masa e cca 10-12 lei pe zi

 gabiboby, on 14th November 2011, 15:08, said:

daca as consuma atat ar insemna sa ma coste pe luna aprox 500 de lei/membru de familie...
Pai ti se pare mult? Eu cred ca e limita inferioara a cheltuielilor

#20
gabiboby

gabiboby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.10.2011

 Octavian_SK, on 14th November 2011, 16:40, said:

NU le plateste statul le platim noi cu totii...e o mica diferenta...la gradinitele particulare masa e cca 10-12 lei pe zi

deci mai putn ca la cele de stat....
Pai ti se pare mult? Eu cred ca e limita inferioara a cheltuielilor
500 de lei pe luna mancarea pentru o persoana este sub limita inferioara ?

curios.....

#21
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 gabiboby, on 14th November 2011, 15:43, said:

500 de lei pe luna mancarea pentru o persoana este sub limita inferioara ?

curios.....
La peste 1000 euro venituri...se poate spune.

#22
gabiboby

gabiboby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.10.2011

 ASIGURATORUL, on 14th November 2011, 16:47, said:

La peste 1000 euro venituri...se poate spune.
atat o castiga octavian...1000 de euro...scuze atunci...

#23
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
@velsatis ai copii ?

@all: Nu e normal sa dai atatia bani doar pe mancare. CU siguranta nu le ia 11 lei/zi mancarea. Iar comparatia cu restaurantul e chiar aberanta. Trebuie facut galagie, intrebat pe cineva de pe acolo..

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,609
  • Înscris: 07.02.2003

 gabiboby, on 14th November 2011, 14:55, said:

14 leix 22 zile=308 lei/luna.
O suma nu mare,ci imensa daca stam sa ne gandim bine.
Cred ca glumesti... ia du-te la o gradinita privata sa vezi cat costa :naughty: Pentru program prelungit care include hrana mie mi se pare putin si 300 lei... iti dai seama ca nu se poate face o mancare foarte buna la banii astia... tu in casa poti manca de 300 lei o luna de zile de persoana ? :P Eu sincer recunosc... nu pot, nici macar in cura de slabire in care sunt angrenat. Copii au nevoie de supliment fata de adulti.

 gabiboby, on 14th November 2011, 15:08, said:

mai mult de 5 lei pe zi  cu siguranta nu ii costa mancarea pentru un copil.
Mai visezi mult ? :notangel:

Edited by andreic, 14 November 2011 - 16:00.


#25
gabiboby

gabiboby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.10.2011

 andreic, on 14th November 2011, 15:59, said:

Cred ca glumesti... ia du-te la o gradinita privata sa vezi cat costa :naughty: Pentru program prelungit care include hrana mie mi se pare putin si 300 lei... iti dai seama ca nu se poate face o mancare foarte buna la banii astia... tu in casa poti manca de 300 lei o luan de zile ? :P


Mai visezi mult ? :notangel:
noi vorbim despre copii cu varste cuprinse intre 3 si 6 ani,nu vorbim despre altceva...

#26
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 andreic, on 14th November 2011, 15:59, said:

Cred ca glumesti... ia du-te la o gradinita privata sa vezi cat costa :naughty: Pentru program prelungit care include hrana mie mi se pare putin si 300 lei... iti dai seama ca nu se poate face o mancare foarte buna la banii astia... tu in casa poti manca de 300 lei o luna de zile de persoana ? :P Eu sincer recunosc... nu pot, nici macar in cura de slabire in care sunt angrenat. Copii au nevoie de supliment fata de adulti.


Mai visezi mult ? :notangel:
La particular sare de 1000 lei/luna

#27
gabiboby

gabiboby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.10.2011

 andreic, on 14th November 2011, 15:59, said:

Cred ca glumesti... ia du-te la o gradinita privata sa vezi cat costa :naughty: Pentru program prelungit care include hrana mie mi se pare putin si 300 lei... iti dai seama ca nu se poate face o mancare foarte buna la banii astia... tu in casa poti manca de 300 lei o luna de zile de persoana ? :P Eu sincer recunosc... nu pot, nici macar in cura de slabire in care sunt angrenat. Copii au nevoie de supliment fata de adulti.


Mai visezi mult ? :notangel:
ai gatit vreodata in viata ta sa vezi cat costa o ciorba de legume care o gatesti intr-o oala de 10 litri?

sau sotia ta lucreaza intr-o gradinita sau intr-o bucatarie de spital de stat?
de unde se fura tot la fel......

 gabiboby, on 14th November 2011, 16:02, said:

ai gatit vreodata in viata ta sa vezi cat costa o ciorba de legume care o gatesti intr-o oala de 10 litri?

sau sotia ta lucreaza intr-o gradinita sau intr-o bucatarie de spital de stat?
de unde se fura tot la fel......
scuza-ma......

#28
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Ia sa le ceri tu facturile si vezi daca valoarea bate cu 14 lei x numarul de kinderi. Sunt obligati sa le prezinte.

Si mie mi se pare foarte mult 14 lei/zi pentru un pui de om. Cat mananca un copil de gradinita? De banii astia pap meniul zilei (si-s ditamai omu si imi ajunge, mai las si-n farfurie) plus o bere, si aia de la carciuma mai trebuie sa plateasca si chirie, personal, utilitati si sa mai faca si profit, nu ca gradinita care din banii aia nu trebuie sa cumpere decat materia prima.

Edited by geutz, 14 November 2011 - 16:11.


#29
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 gabiboby, on 14th November 2011, 15:25, said:

la pranz daca le da mar ,nu le da un mar intreg ....doar o felie de mar(asta imi spune copilul)

le da mar intreg doar la ora 16 cand luam copiii acasa ,ca atunci vedem ce le da si nu poate sa le dea tot o felie de mar....




portia de ciorba de la resturant are un adaos comercial intre 300 si 1000%

Pe langa norma de hrana (308 lei /luna),de cateva luni bune pentru fiecare copil trebuie sa aduci ,tot lunar,
"NECESARUL".
"Necesarul" consta in :100 de pahare de plastic(au eliminat acea canuta pe care scria numele copilului)-10lei
1 hartie igienica(daca se poate cea mai buna-"zewa") - 2lei
2 prosoape de bucatarie(au eliminat acel prosopel cu numele copilului pe el) - 5lei
10 pachete de servetele parfumate(batistute) - 5lei
1 pachet mare de servetele umede -15lei
1 sticla de clor -15lei
1 sticla de sapun lichid -10lei

" NECESARUL" Total -62lei
Dupa ce zici ca ai scapat de cheltuieli cu suma aceasta HRANA +NECESARUL=370lei,incep cu altele!
Poze 32 lei (cu printese,spidermani,regine,regi,dinozauri s.a.m.d.)
Teatru de papusi 6 lei de 2 ori pe luna(cu 2 papusi zice-se ca e teatru)

Fara sa imi vina in minte toate cele ....am ajuns deja la 400 lei.
Facand un mic calcul matematic copilul sta la gradinita ,cum am mai spus,22 de zile,8 ore /zi( de la 8 la 16).
Daca impartim "HRANA+NECESARUL"la ORELE PETRECUTE LA GRADINITA ,copilasul nostru "consuma" 2,10lei/ora!!!!!!!!
Insa,copilasul mai sta si acasa 8 zile pline (sambete si duminici)+22 zile ,6 ore/zi(de la 16 la 22).
Rezulta 112 ore /weekend+132 ore/22 zile = 244 ore x 2,10 lei/ora=512,4 lei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Concluzia : Un copilas consuma lunar "acasa + la gradinita" o suma colosala pentru buzunarul unui om normal si anume
,atentie! 882,4 lei /luna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mie cel putin mi se pare o suma imensa ! Daca o familie are doi copii la gradinita inseamna ca ,cheltuie numai cu cei 2 copilasi
1764,8 lei /luna. Doar daca dublam suma ,tanand cont ca in familie mai sunt doi adulti,si ei consuma doar aceeasi suma ca si copilasii lor ,atunci totalul
este cu adevarat incredibil!!!!!3529.6 lei/luna.


cam atat platesc eu lunar, la gradi particulara in ploiesti, insa in acesti bani sunt incluse absolut toate consumabilele (rechizite, pahare, apa, hartie igienica, prosoape de hartie, spalarea/schimbarea lenjeriei de pe patut, sapun, substante pentru curatenie si ce-o mai fi), cursurile (engleza, germana, dans, aikido, origami), transport dus-intors cu mircobuzul gradinitei, supraveghere video. copiilor li se da gustare dimineata, masa de pranz (2 feluri) si gustarea de dupa-amiaza. mancarea este asigurata in sistem catering, nu se gateste in gradinita. evident ca tot din aceasta suma (800 ron/luna) sunt platite utilitatile, salariile educatoarelor, salariul ingrijitoarelor, tariful medicului pediatru care vine o data pe saptamana sa consulte copilasii, motorina/piese de schimb/revizii pentru microbuzul gradinitei, salariul soferului de microbuz, etc.
prefer sa platesc la gradi particulara, sa stiu ca nu sunt 30 de copii in grupa ca la stat, ci maxim 12-15, ca educatoarea se poate ocupa de ei cum trebuie, ca-mi pot vedea copilul pe camera de supraveghere pe tot parcursul zilei, ca este adus si dus acasa pana la scara blocului, etc.

Edited by corinadaniela, 14 November 2011 - 16:15.


#30
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003
La gradinita particulara, este 15 lei/zi doar masa de pranz (felul 1, 2 si desert).
Restul ii dai in traista (micul dejun + pentru dupa amiaza cei care stau la program prelungit)
Posibil sa fie diferenta intre meniul de la stat si cel de la particulara (cel de la stat mai subtire..)

#31
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Probabil toata gradinita (de la administrator pana la femeile de serviciu, bucatarese, educatoare etc) isi asigura mancare pe ziua aia, si pentru acasa chiar, din banii dati de parinti, stiu ce spun...

La gradinite se gateste in cazane de 50-100 kg, se cumpara in cantitati foarte mari la preturi foarte bune, pretul pe "cap" de copil real probabil ar fi vreo 5 lei, diferenta intra la profit plus mancarea consumata de angajati.

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,609
  • Înscris: 07.02.2003

 gabiboby, on 14th November 2011, 16:04, said:

ai gatit vreodata in viata ta sa vezi cat costa o ciorba de legume care o gatesti intr-o oala de 10 litri?
Nu de 10 litri, doar de 5 litri ca nu am cazarma aici, iar costurile sunt pe masura (adaugi si gazul, timpul gatitului evident, prepararea ingredientelor ahhhh, nu sunt bun de bucatar by the way).

 gabiboby, on 14th November 2011, 16:04, said:

sau sotia ta lucreaza intr-o gradinita sau intr-o bucatarie de spital de stat?
Negativ... nu e bucatareasa.

 gabiboby, on 14th November 2011, 16:04, said:

scuza-ma......
Esti ametit, ai inceput sa te quotezi singur :)

 ASIGURATORUL, on 14th November 2011, 16:00, said:

La particular sare de 1000 lei/luna
Bineinteles... si asta la una particulara decenta ca al alea de fitze din Pipera ca acolo trece de 2000 lei... fara optionale (nu vrei sa stii cat sunt alea) ! Eu intrebam retoric pe colegu de unde vine cu preturile alea :)

 alex-softpedia, on 14th November 2011, 16:35, said:

La gradinite se gateste in cazane de 50-100 kg,
Mai nou se poarta cateringul :) Portille sunt preparate de o firma si aduse cu masina la ora mesei.

Edited by andreic, 14 November 2011 - 16:43.


#33
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 andreic, on 14th November 2011, 16:41, said:

Nu de 10 litri, doar de 5 litri ca nu am cazarma aici, iar costurile sunt pe masura (adaugi si gazul, timpul gatitului evident, prepararea ingredientelor ahhhh, nu sunt bun de bucatar by the way).


Negativ... nu e bucatareasa.


Esti ametit, ai inceput sa te quotezi singur :)


Bineinteles... si asta la una particulara decenta ca al alea de fitze din Pipera ca acolo trece de 2000 lei... eu intrebam retoric pe colegu de unde vine cu preturile alea :)


Mai nou se poarta cateringul :) Portille sunt preparate de o firma si aduse cu masina la ora mesei.
Si cel mai imporatnt este ca iti stii copilul cat de cat pe maini bune.Daca ai angaja o bona sa stea cu el, ar trebui sa facem alt calcul :lol:

#34
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 gabiboby, on 14th November 2011, 15:48, said:

atat o castiga octavian...1000 de euro...scuze atunci...
Nu, nu, hai sa nu intram in analize de genul asta ca nu are nici o relevanta

 gabiboby, on 14th November 2011, 16:00, said:

noi vorbim despre copii cu varste cuprinse intre 3 si 6 ani,nu vorbim despre altceva...
Pai si noi tot despre sta vorbim. Un copil consuma mai mult decat un adult...si nu ma refer la cantitatea unui singur fel ci la diversitate

 ASIGURATORUL, on 14th November 2011, 16:00, said:

La particular sare de 1000 lei/luna
cam de  pe la 1300 incep gradinitele decente

Edited by Octavian_SK, 14 November 2011 - 16:52.


#35
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009

 andreic, on 14th November 2011, 16:41, said:

Mai nou se poarta cateringul :) Portille sunt preparate de o firma si aduse cu masina la ora mesei.

Bine daca vrei sa maresti costurile poti sa le prepari si in alt oras si apoi sa ti le aduca in graba la ora mesei  :P

Nu au voie parintii sa controleze personalul, pariu ca la 8 din 10 gasesti borcane cu carne sau mancare zilnic prin plase la plecare. Si ca oficial copilul primeste x grame de carne zilnic insa nici vorba, cateva suvite restul pentru familie in borcane acasa  :D

Evident nu ma refer la gradinite private si nici la gradinite mai rasarite d.p.d.v managerial ci la destea de cartier.

#36
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
@Nenea Zap nu am dar nu mi se pare un capat de tara sa dai 7-8 milioane atunci cand cresti un copil.
La urma urmei daca ai 2 milioane in buzunar nu mai faci copii.

Edited by v3lsatis, 14 November 2011 - 16:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate