Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Cat platesti la gradinita?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
gabiboby

gabiboby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.10.2011
NORMA DE HRANA

Este incredibil cat am ajuns sa platim pentru a avea un copil inscris la o gradinita de stat cu orar prelungit!
Sunt gradinite in Bucuresti unde norma de hrana /copil /zi a ajuns la 14 lei /zi.(Mai sunt cateva gradinite unde este 11-12 lei/zi)
O suma enorma daca facem o socoteala inmultind 14 lei cu zilele in care copilul merge la gradinita.
14 leix 22 zile=308 lei/luna.
O suma nu mare,ci imensa daca stam sa ne gandim bine.

Cati dintre noi verifica sau vad ce mananca copilul la gradinita?
Foarte putini va spun eu .
Datorita faptului ca nu suntem lasati sa vedem cum isi bat joc de noi si mai ales de copiii nostri.
Va rog sa faceti o socoteala simpla si veti putea observa ca, copilul nostru mananca la gradinita,pe zi,
dimineata,pranz si gustarea de la ora 15 sau 16 de maxim 5 lei!!!!!!
Atunci va intrebati : Pai si de ce ni se incaseaza 14 lei / zi? Unde se duc restu de bani? Cine beneficiaza de ei?
Sau cine ia produsele care se cumpara pe acei bani?
Raspunsul e simplu: Doamnele care lucreaza in acea institutie a statului.Acele doamne, care daca ar fi stat doar in salariu,
nu ar fi putut trai doar cu un salariu de 600-700 lei/luna.

#2
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Pai din banii aia(daca era vorba de privat) trebuie cumparata mancare si platite si educatoarele, femeile de servici, asistenta medicala, bucataresele + utilitati.
Crezi ca ar ajunge 14 lei pe zi?
Tu de cati lei mananci pe zi?

Edited by v3lsatis, 14 November 2011 - 14:56.


#3
gabiboby

gabiboby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.10.2011
14 lei /zi  este numai norma de hrana ,restul ...educatoare,femei de serviciu utilitati le plateste statul.

#4
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

View Postgabiboby, on 14th November 2011, 14:55, said:

NORMA DE HRANA

Este incredibil cat am ajuns sa platim pentru a avea un copil inscris la o gradinita de stat cu orar prelungit!
Sunt gradinite in Bucuresti unde norma de hrana /copil /zi a ajuns la 14 lei /zi.(Mai sunt cateva gradinite unde este 11-12 lei/zi)
O suma enorma daca facem o socoteala inmultind 14 lei cu zilele in care copilul merge la gradinita.
14 leix 22 zile=308 lei/luna.
O suma nu mare,ci imensa daca stam sa ne gandim bine.

Cati dintre noi verifica sau vad ce mananca copilul la gradinita?
Foarte putini va spun eu .
Datorita faptului ca nu suntem lasati sa vedem cum isi bat joc de noi si mai ales de copiii nostri.
Va rog sa faceti o socoteala simpla si veti putea observa ca, copilul nostru mananca la gradinita,pe zi,
dimineata,pranz si gustarea de la ora 15 sau 16 de maxim 5 lei!!!!!!
Atunci va intrebati : Pai si de ce ni se incaseaza 14 lei / zi? Unde se duc restu de bani? Cine beneficiaza de ei?
Sau cine ia produsele care se cumpara pe acei bani?
Raspunsul e simplu: Doamnele care lucreaza in acea institutie a statului.Acele doamne, care daca ar fi stat doar in salariu,
nu ar fi putut trai doar cu un salariu de 600-700 lei/luna.
Eu platesc pentru un nepotel in zona P-ta Bobicica (Bucuresti) vreo 230 lei lunar cam 11-12 lei/zi

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
@gabiboby: Si cam ce meniu au copii daca 14Ron/zi e o suma enorma?

Edited by Hider141, 14 November 2011 - 15:07.


#6
gabiboby

gabiboby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.10.2011
mai mult de 5 lei pe zi  cu siguranta nu ii costa mancarea pentru un copil.

nici eu ca adult poate nu consum atat pe zi...
daca as consuma atat ar insemna sa ma coste pe luna aprox 500 de lei/membru de familie...

va scriu si un meniu...

MENIUL ZILEI:

MIC DEJUN:

CEAI DE FRUCTE
PAINE CU UNT SI CU SUNCA

PRANZ:

CIORBA DE LEGUME
MAZARE CU CARNE DE PUI
MAR

GUSTARE:

MAR
PRAJITURA MAGURA

#7
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Atunci nu mai da copilul la gradinita daca nu iti convine.Eu nu cred ca din banii aia se ia numai mancare, cred ca se duc si la "manopera".

PS:Nu moare copilul de foame ca baga o saorma mai pe seara sau un kfc...

#8
gabiboby

gabiboby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.10.2011
asta e rezolvarea ?
sa nu mai dau copilul la gradinita?

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
La majoritatea restaurantelor obisnuite o ciorba costa ~4-6RON, o portie de paine 1-2RON (depinde pretul daca e facuta de restaurant sau adusa de la brutatie), mazare cu carne de pui costa 6-8RON, 2 mere costa ~1-2RON, magura costa inca vreo 1,5-2RON, si uite cum se aduna cei 14RON.

#10
gabiboby

gabiboby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.10.2011
e gradinita ,nu restaurant....
dintr-o paine mananca 10 copilasi,kilogramul de mere e 3 lei (10 mere) si magura e 70 de bani...

MIC DEJUN:

CEAI DE FRUCTE- 0,50 BANI
PAINE CU UNT SI CU SUNCA-0,72 BANI

PRANZ:

CIORBA DE LEGUME-0.75 BANI
MAZARE CU CARNE DE PUI-1,21 BANI
PAINE-0,12 BANI
MAR-O,20 BANI

GUSTARE:

MAR-0,35 BANI
PRAJITURA MAGURA-O,65 BANI

#11
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

View PostHider141, on 14th November 2011, 15:13, said:

La majoritatea restaurantelor obisnuite o ciorba costa ~4-6RON, o portie de paine 1-2RON (depinde pretul daca e facuta de restaurant sau adusa de la brutatie), mazare cu carne de pui costa 6-8RON, 2 mere costa ~1-2RON, magura costa inca vreo 1,5-2RON, si uite cum se aduna cei 14RON.
Totusi, trebuie sa pastram proportiile.Dintr-o portie de ciorba de la restaurant poate manca 2-3 copilasi la gradi

#12
gabiboby

gabiboby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.10.2011
la pranz daca le da mar ,nu le da un mar intreg ....doar o felie de mar(asta imi spune copilul)

le da mar intreg doar la ora 16 cand luam copiii acasa ,ca atunci vedem ce le da si nu poate sa le dea tot o felie de mar....



View PostASIGURATORUL, on 14th November 2011, 16:19, said:

Totusi, trebuie sa pastram proportiile.Dintr-o portie de ciorba de la restaurant poate manca 2-3 copilasi la gradi
portia de ciorba de la resturant are un adaos comercial intre 300 si 1000%

Pe langa norma de hrana (308 lei /luna),de cateva luni bune pentru fiecare copil trebuie sa aduci ,tot lunar,
"NECESARUL".
"Necesarul" consta in :100 de pahare de plastic(au eliminat acea canuta pe care scria numele copilului)-10lei
1 hartie igienica(daca se poate cea mai buna-"zewa") - 2lei
2 prosoape de bucatarie(au eliminat acel prosopel cu numele copilului pe el) - 5lei
10 pachete de servetele parfumate(batistute) - 5lei
1 pachet mare de servetele umede -15lei
1 sticla de clor -15lei
1 sticla de sapun lichid -10lei

" NECESARUL" Total -62lei
Dupa ce zici ca ai scapat de cheltuieli cu suma aceasta HRANA +NECESARUL=370lei,incep cu altele!
Poze 32 lei (cu printese,spidermani,regine,regi,dinozauri s.a.m.d.)
Teatru de papusi 6 lei de 2 ori pe luna(cu 2 papusi zice-se ca e teatru)

Fara sa imi vina in minte toate cele ....am ajuns deja la 400 lei.
Facand un mic calcul matematic copilul sta la gradinita ,cum am mai spus,22 de zile,8 ore /zi( de la 8 la 16).
Daca impartim "HRANA+NECESARUL"la ORELE PETRECUTE LA GRADINITA ,copilasul nostru "consuma" 2,10lei/ora!!!!!!!!
Insa,copilasul mai sta si acasa 8 zile pline (sambete si duminici)+22 zile ,6 ore/zi(de la 16 la 22).
Rezulta 112 ore /weekend+132 ore/22 zile = 244 ore x 2,10 lei/ora=512,4 lei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Concluzia : Un copilas consuma lunar "acasa + la gradinita" o suma colosala pentru buzunarul unui om normal si anume
,atentie! 882,4 lei /luna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mie cel putin mi se pare o suma imensa ! Daca o familie are doi copii la gradinita inseamna ca ,cheltuie numai cu cei 2 copilasi
1764,8 lei /luna. Doar daca dublam suma ,tanand cont ca in familie mai sunt doi adulti,si ei consuma doar aceeasi suma ca si copilasii lor ,atunci totalul
este cu adevarat incredibil!!!!!3529.6 lei/luna.

Edited by gabiboby, 14 November 2011 - 15:22.


#13
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Pai ce crezi ca sta careva sa umble dupa cele mai mici preturi ?
Eu nu zic ca e nasol sa dai atatia bani dar daca ai timp ofera-te tu sa le cumperi mere, sa le faci ciorba ieftina si buna, etc.
Unele lucruri n-ai cum sa le comentezi pur si simplu.

Daca esti la munte si ti-e sete de mori, este un singur magazin unde 1l de apa e 10 lei ce faci, scandal zicandu-i aluia de acolo ca apa e 2 lei si nu 10?
Asta e viata, n-ai de unde lua iei de acolo mai scump.

btw,in timpul asta cat ai stat sa faci calculele puteai sa lucrezi sa mai faci un ban in plus.

Edited by v3lsatis, 14 November 2011 - 15:28.


#14
gabiboby

gabiboby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.10.2011

View Postv3lsatis, on 14th November 2011, 16:25, said:

Pai ce crezi ca sta careva sa umble dupa cele mai mici preturi ?
Eu nu zic ca e nasol sa dai atatia bani dar daca ai timp ofera-te tu sa le cumperi mere, sa le faci ciorba ieftina si buna, etc.
Unele lucruri n-ai cum sa le comentezi pur si simplu.

Daca esti la munte si ti-e sete de mori, este un singur magazin unde 1l de apa e 10 lei ce faci, scandal zicandu-i aluia de acolo ca apa e 2 lei si nu 10?
Asta e viata, n-ai de unde lua iei de acolo mai scump.
astea nu sunt exemple ....astea sunt aberatii!!!!!!!!

View Postgabiboby, on 14th November 2011, 16:28, said:

astea nu sunt exemple ....astea sunt aberatii!!!!!!!!
cu siguranta nu ai copii!
si daca o sa ai ...sa le dai saorma.....

#15
gabiboby

gabiboby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.10.2011

View Postv3lsatis, on 14th November 2011, 16:29, said:

prietene te agiti degeaba.
tu esti unul dintre aia care le place sa stea la "cutie".
cu teama si cu "te agiti degeaba" am ajuns unde am ajuns....

#16
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010
Oricum am da-o copilul trebuie sa mearga la gradinita.Acolo intra prima data in colectivitate, sunt supusi la diverse activitati, li se dezvolta cunoasterea de catre persoane specializate.Daca ne-am pricepe noi sa facem toate astea, nici la scoala nu i-am mai da.

#17
gabiboby

gabiboby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.10.2011

View PostASIGURATORUL, on 14th November 2011, 16:32, said:

Oricum am da-o copilul trebuie sa mearga la gradinita.Acolo intra prima data in colectivitate, sunt supusi la diverse activitati, li se dezvolta cunoasterea de catre persoane specializate.Daca ne-am pricepe noi sa facem toate astea, nici la scoala nu i-am mai da.
de acord cu tine ....insa una-i una si alta-i alta!

#18
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

View Postgabiboby, on 14th November 2011, 15:34, said:

de acord cu tine ....insa una-i una si alta-i alta!
Toate sunt legate intre ele...nu poti tine copilul la gradi doar pt. educatie, iar mesele sa le serveasca acasa :rolleyes:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate