Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cat platesti la gradinita?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005

 ticusor, on 4th June 2012, 22:30, said:

500 lei/luna
Spune și unde.

Mai nou plătesc 10 lei/zi.

#56
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
La gradinita unde am inscris-o eu pe fetita mea taxa pentru masa zilnica este de 15 lei.
E o gradinita de stat, intr-un cartier din Bucuresti, si lumea spune ca e o gradinita foarte buna.
Costul include masa de dimineata, cea de pranz si gustarea de dupa-amiaza. Totul se gateste in interiorul gradinitei.
Optionalele (engleza, educatie muzicala, dans, actorie si am propus sa le introduca si limba germana pentru cei care vor) costa 4 lei sedinta.

#57
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 Mirela2012, on 14th June 2012, 18:54, said:

La gradinita unde am inscris-o eu pe fetita mea taxa pentru masa zilnica este de 15 lei.
E o gradinita de stat, intr-un cartier din Bucuresti, si lumea spune ca e o gradinita foarte buna.
Costul include masa de dimineata, cea de pranz si gustarea de dupa-amiaza. Totul se gateste in interiorul gradinitei.
Optionalele (engleza, educatie muzicala, dans, actorie si am propus sa le introduca si limba germana pentru cei care vor) costa 4 lei sedinta.

Scump, dar deh, e Bucuresti.

La orice gradinita ar trebui ca taxa sa includa fix aia - micul dejun, masa de pranz (2 feluri + desert), gustarea de dupa-amiaza.

#58
milion69

milion69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.10.2012
Ce nu a spus nimeni aici este faptul ca pe langa banii platiti pentru mancare de parinti mai plateste si statul o parte care este mica dar adunata cu 30-40% din ce platim noi acopera cu siguranta masa copiilor.Restul de bani intra ca dividente in buzunarele cui trebuie..Comparatia cu mancarea de la restaurant este ridicola deoarece personalul care pregateste mancarea ,apa, gazul,etc. sunt platite de stat prin urmare trebuie sa intelegem ca profitul conducerii este foarte mare.In mica ciuguleala intra celelalte cheltuieli legate de :consumabile,material didactic,rechizite,toner pt. imprimanta, covoare,dulapioare,jucarii,caiete speciale care sunt intodeauna cumparate de la anumite firme si sunt destul de scumpe.Acestea sunt o parte din cheltuielile sustinute de parintii cu copii la gradinitile de stat.Circa  500 lei lunar. Culmea este ca mai toata lumea tace si inghite . ROMANIA TE " IUBESC"

#59
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
La gradinita noastra se platesc 13 lei pe zi.
In plus 20 de lei de copil indiferent daca vine sau nu la gradi, paza gradinitei.
Apoi optionalele merg de la 4 lei sedinta pana la 7 lei, in fctie de materie.
Pe langa astea se adauga fondul clasei, la grupa noastra a fost 70 de lei dar la alte grupe s-a mers pana la 400 de lei pe trimestru( sau semestru, whatevar tot mi se pare mult).
S-a propus si o donatie catre scoala, un fel de fondul scolii in cuantum de 50 de lei, dar parca nu s-a mai strans.

#60
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012
Eu nu am copilul la gradinita in Romania, dar intreb: e posibil sa ceara parintii sa se afiseze meniul pe zile, in fiecare saptamana? Nu stiu daca se face asta sau nu, dar cred ca in felul asta ar fi clar si pentru parinti pe ce se duc banii pe care ii platesc pentru hrana.

Referitor la ce am citit pe aici despre cresa, nu sunt de acord ca nu se poate face educatie sub 3 ani. Nu exista o varsta fixa, batuta in cuie, cand incepe educatia. Cu alte cuvinte, varsta de incepere a gradinitei, 3 ani, e stabilita arbitrar de sistemul romanesc. Normal ar fi sa inceapa gradinita la 2 ani, daca tot se termina CIC la doi ani de la nasterea copilului.

#61
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

 AntilopaBongo, on 24 octombrie 2012 - 17:42, said:

Eu nu am copilul la gradinita in Romania, dar intreb: e posibil sa ceara parintii sa se afiseze meniul pe zile, in fiecare saptamana? Nu stiu daca se face asta sau nu, dar cred ca in felul asta ar fi clar si pentru parinti pe ce se duc banii pe care ii platesc pentru hrana.


Exista un avizier si se afiseaza meniul pe saptamana in curs.
Nu este un secret ce maninca:)

#62
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu platesc 750 ron/luna. Program scurt adica pana la ora 13.Programul lung e 950 ron. Masa de dimineata, gustare la 10 (fruct adica) si masa la pranz (2 feluri + fruct). Inotul inclus. Optionale la alegere. Mai sunt diferite spectacole care se platesc gen teatru de papusi 15 ron/ biletul (in gradinita) (daca vrei - nu te obliga nimeni). Transport auto contra cost cu abonament lunar sau 1.5 ron/ cursa.
PS: Dupa cate vad eu e un pic mai scump ca la stat dar nu exista taxele alea prostesti de la stat. Si e mult mai bine mai ales ca sunt 8 copii in grupa.

 AntilopaBongo, on 24 octombrie 2012 - 17:42, said:

Eu nu am copilul la gradinita in Romania, dar intreb: e posibil sa ceara parintii sa se afiseze meniul pe zile, in fiecare saptamana? Nu stiu daca se face asta sau nu, dar cred ca in felul asta ar fi clar si pentru parinti pe ce se duc banii pe care ii platesc pentru hrana.

Referitor la ce am citit pe aici despre cresa, nu sunt de acord ca nu se poate face educatie sub 3 ani. Nu exista o varsta fixa, batuta in cuie, cand incepe educatia. Cu alte cuvinte, varsta de incepere a gradinitei, 3 ani, e stabilita arbitrar de sistemul romanesc. Normal ar fi sa inceapa gradinita la 2 ani, daca tot se termina CIC la doi ani de la nasterea copilului.
Prostii. Iti poti da copilul de la ce varsta vrei si aici in Lomania. La noi in gradinita e o grupa cu copii sub 3 ani - grupa de pitici ii zice.

Edited by Clovis, 15 September 2013 - 16:06.


#63
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Scump scump,la banii astia le baga mancarea pe gat,sau cumva e din aur.

#64
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 GoldMasters, on 15 septembrie 2013 - 17:46, said:

Scump scump,la banii astia le baga mancarea pe gat,sau cumva e din aur.
Pai cine a spus ca e ieftin? Acum nu stiu cum e mancarea la stat dar aici e ok. Si da, daca nu mananca ii baga pe gat mancarea ca la gaini, adica ii da educatoarea sau ingrijitoarea mancare cu lingurita.

Edited by Clovis, 15 September 2013 - 18:22.


#65
KoalaBeertje

KoalaBeertje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 24.08.2009
Undeva mai departe de orasele mari, gradinita de stat, orar prelungit (8-16):
- la inceput de an, bani pt rechizite: 40 de lei
- la inceput de an, bani pt fructe si legume (se fac conserve): 60 de lei
- fondul grupei: 5 lei/ luna
- mancarea: 7 lei/ zi.
- o data pe luna: 2 hartii igienice, un sapun lichid, 2 role servetele.

Am urmarit mancarea in fiecare zi (si la avizier si pe hainele piticului), e buna si potrivita pt copii, au dimineata micul dejun sub forma de tartine cu unt si gem, gris cu lapte, la pranz au felul 1 ciorba/supa de diverse legume+ carne de pui, felul 2 carne de pui cu garnitura de legume, iar la ora 4 cand se trezesc si urmeaza sa plece acasa primesc un produs de patiserie + 1 fruct (banana/mar).

Educatoarele calme si rabdatoare, mobilier nou si de calitate, totul child friendly.
Nu au optionale, dar suplimentam in particular cu inot si engleza.


Din cate am citit pana acum din experientele voastre, incep sa descopar avantajele (cel putin financiare) locuitului intr-un orasel.:)

#66
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Bine ai venit in clubul parintilor cu copii de gradinita! :)

Ma amuza faptul ca se fac conserve pt iarna, acolo la voi! :)
Cu siguranta, preturile sunt mai mici la voi, dar noi ne-am obisnuit deja cu cifrele astea, aici.

Bucurii multe si copii frumosi si sanatosi, tuturor! :)

#67
happyastrid

happyastrid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.09.2010
Vad ca subiectul asta este mereu valabil. Eu am platit 15 lei pe zi la orar prelungit, dar prelungit insemna chiar prelungit: de la 7,30 - 19. Din fericire perioada aceea s-a terminat, dar gradinita aceea a fost supr solutie pentru mine. Si, ca sa revenim la discutie, de 15 lei copiii mancau chiar bine si, in orice caz mult mai echilibrat poate decat in unele case (nu era nimic de fast food, nimic dulce concentrat -doar fructe, budinci si chec facut in casa). Pentru noi timp de doi ani puiutul pufos a fost o a daoua casa.Ambii copii au fost fericiti acolo si mama lor la fel[ http://1.1.1.4/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/yes.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] . Si nici financiar nu ne-a daramat raportat la cat castigam in schimbul acelui timp petrecut la job. Bineinteles ca eu sunt un caz izolat si nu stiu ce as fi facut daca nu mi-as fi permis sa-mi dau copii la o gradinita particulara ca sa-mi permita sa-mi vad de cariera, macar pentru o vreme....

#68
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
15 lei la program prelungit nu mi se pare mult.
O bona costa mult mai mult si eu am oricum mai multa incredere intr-o educatoare decat intr-o bona oarecare.

#69
cerasela23

cerasela23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.07.2013
15 lei pe zi la program prelungit. gradinita privata, in sectorul 3, Puiutul pufos. noua ni se pare ok.

#70
mariostrafoloaga

mariostrafoloaga

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.05.2015

 dba, on 22 noiembrie 2011 - 14:53, said:

Fara suparare, dar acelasi raspuns l-am primit si de la o cresa de stat: Ce educatie vrei, dom'le?
Cresa functioneaza de la 6 luni la 3 ani.
Pana la un an este considerat sugar si are nevoie sa fie schimbat si hranit la timp.
Dupa un an are nevoie si de educatie - comunicare (stimulare vorbire, muzica, poezii), gimnastica, comportament in colectivitate si chiar folosirea tacamurilor, a olitei, etc.

Am vazut copil de doi ani care nu stia sa scoata un cuvant fara a avea o problema medicala. Parintii ocupati, lasat in grija bunicii si copilul spunea doar a, a...
Nu mai zic ca era si foarte agresiv si nu stia sa interactioneze cu alti copii.

Asa este! De la un an copilul necesita mult mai multa atentie si este o perioada in care invata foarte multe lucruri. Bineinteles ca si la varsta asta se pune problema educatiei, iar multe gradinite se asteapta ca cei mici sa vina deja cu un bagaj de aptitudini, ceea ce mi se pare ok.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate