Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Pufoaica si tuica din electrozi

  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Poate n-ati mai prins voi vodca aia din Tetrapack. Era si varianta mai mica si se vindea cu pai :) (P.S.: N-am gustat-o, am vazut doar prin butice)

#20
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Amuzant dar, ca in orice legenda, mult gonfrat.

De pufoaica: efectiv infasurau strans o pufoaica noua/curata si o indesau intr-o teava primitoare. Turnau spirt medicinal si rezulta cat de cat ceva baubil amestecat cu apa 1:1.
Practic era o filtrare.
Bautura era dar asta din spirt era ieftina. Spirtul era subventionat cum se zice acum.
Cu 10 lei trotilai o companie.
....
Daca continua legenda se ajunge, de ce nu, la tuica de locomotiva unde se fierbea o locomotiva intreaga... si tot asa.

Edited by cuculili, 09 November 2011 - 18:32.


#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 cuculili, on 9th November 2011, 19:28, said:

Bautura era dar asta din spirt era ieftina. Spirtul era subventionat cum se zice acum.
acoolul sanitar nu-i subventionat. n-are accize, de asta-i mult mai ieftin decat bautura produsa pt baut, ca aia trebuie sa aiba timbru, asta insemnand ca s-au platit accizele la stat, care nu-s modice.

#22
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Timpul pufoaicei era sub Nea Nicu.
Taxa, ne-taxa era ieftin si folosit pentru gatlejuri tabacite. :)

#23
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Stie cineva cum se mai poate filtra spirtul medicinal ptr. a obtine ceva baubil?
Am incercat filtrarea prin paine si alte chestii dar nu prea mi-a iesit.
Am folosit apoi carbune medicinal care a absorbit culoarea albastra dar tot a ramas mirosul ala specific de spirt....Ce se mai poate face?

Edited by Gonthar, 12 November 2011 - 08:19.


#24
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Spre deosebire de alte tari in care alcoolul denaturat contine tot felul de substante toxice, spirtul medicinal din Romania e relativ inofensiv. Contine albastru de metil ptr. culoare si salicilat de etil care ii da un gust amarui ptr. a nu putea fi baut. Sunt destui care insa beau spirt medicinal si nu au nici pe dracu'...

#25
D_FENS

D_FENS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,387
  • Înscris: 18.09.2007

 alalaltu, on 9th November 2011, 17:58, said:

Poate n-ati mai prins voi vodca aia din Tetrapack. Era si varianta mai mica si se vindea cu pai :) (P.S.: N-am gustat-o, am vazut doar prin butice)

Am gustat asa ceva,varianta mai mica,cu pai :rolleyes: .Te lua veselia imediat....


Quote

Sunt destui care insa beau spirt medicinal si nu au nici pe dracu'...

Poate nu imediat,dar in timp duce si la moarte.

Edited by D_FENS, 12 November 2011 - 19:09.


#26
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Chill, people....

Romanul e foarte inventiv cand e vorba sa se imbete cu bani putini...
Cine n-a auzit de lipovenii care beau Carmol, Frectie Diana,etc.
Aftershave, parfumuri, solutii dezinfectante,etc. - toate contin alcool si sunt folosite de cei ce doresc sa se faca manga.
Odata, o firma romaneasca chiar a prins de veste ca o gramada de boschetari le beau aftershave-ul ca sa se imbete, asa ca au scos varietati  cu aroma de caisa si pruna special sa semene la gust cu tuica.Insa fiind considerat in continuare alcool denaturat nu avea taxele alea enorme pe bautura. A fost un succes incredibil printre boschetari la vremea aceea!

La puscarie se bea celebrul cocktail "Racheta" facut din spuma de ras(ptr. alcool), cafea(ptr. cofeina) si scrum de tigara(nicotina).
Iata ce povesteste Jean Combinatoru' - un proxenet proaspat iesit din puscarie, intr-un interviu dintr-un ziar despre cum se imbata puscariasii:

"Frate, beam de ne ia mama dracu'. Făceam chermeze când aveam plăcere. Nu ne lipsea matolia la bulău, da' ne făceam praf cu ce aveam...Cu specialități inventate de noi, adică de ăia bătrânii care au lăsat rețetele în urma lor. Numai cu nenorociri pe care le țineam la fermentat după ce le amestecam profesionist, în gramaje stabilite de noi. Unuia mai pricăjit nu poți să îi dai doză mare că îl dai cu roatele în sus și se liberează cu picioarele înainte...
D-aia îi zice la cokteilul nostru, că e distrugător. Razii, da...Garda știa ce facem înauntru, da' ce să ne facă...Așa cum veneau, așa plecau, că ce, erau prafuri? Ce folos că intra când eram turtă. Și ce găseau? Scrum, marmeladă, drojdie sau struguri lăsați să putrezească între geamuri, în pungi. Nimic ilegal, da' perfect pentru un șpriț de tărie care te face cocă și te ajută să mai uiți că ești la belea..."

Iata cateva dintre retetele minune ptr. a o pune de un spritz in puscarie:

*Zaharină, marmeladă, pâine

*mere, bomboane mentolate, marmeladă

*drojdie, marmeladă, amidon

* Struguri fermentați

* after shave filtrat prin pâine

* marmeladă, zahăr, aspirină - se fierb

Edited by Gonthar, 13 November 2011 - 10:11.


#27
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Tuica asta "de pufoaica" e un fel de chupacabra...multi au auzit de ea,da' n-a vazut-o nimeni cu ochii lui.Eu unul nu cred ca exista o asemenea idiotenie.
Si daca ar exista,cat de tampit sa fii sa bei asa ceva??Desi,se pare ca unii sunt suficient de curiosi...
PS:Sustin ideea lui strava!

Edited by zuv, 13 November 2011 - 10:52.


#28
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 strava, on 13th November 2011, 12:46, said:

Cum te-ai simti sa-ti gasesti copilul cu craci-n sus cand vi de la munca din cauza ca si-a prepara cand ajunge acasa de la scoala o mica "dinamita" sa elimine stresul ???

Exista vodca pentru eliminarea stresului. Iar pe kinder nu o sa-l gasesc cu rotile in sus de la moonshine. In Ardeal exista destula palinca de calitate in casa fiecarui cetatean pentru a lasa loc experimentelor ciudate. Cu atat mai mult cu cat tine si de educatie chestia. Ii mai usor sa dai vina pe forum decat sa fii tu ala vinovat, nu?

#29
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

 strava, on 13th November 2011, 12:46, said:

Semnalul de alarma pe care-l trag disperat este pentru cei care inca nu stiu de asemenea practici... si pot fi potentiale victime acestui "hobby"... am calatorit mult si am vazut multe... crede-ma, e la fel ca jocurile de noroc sau narcomania...

Niste pasi inapoi pentru un pic de perspectiva?

In adolescenti chiuie hormonii. Oare este periculos un subiect legat de viol? Nu cumva le-ar da idei?
In fond care subiect nu este periculos?
Ce retete vezi aici?
........
Pozitia de cenzor este uneori ingrata. Uneori penibila.
Oricum, zau, ai postari placute (exceptie aici) ce rost are santajul cu "ori topicul ori eu"?

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 strava, on 13th November 2011, 15:27, said:

SAU MACAR SA CATADIXEASCA UN MODERATOR SA-SI SPUNA PAREREA VISAVIS DE ACTIUNEA MEA...
si tacerea si nebagatul in seama-i un raspuns... tu vad ca ai facut o fixatie, ar fi bine sa te vada un psiholog. aici se discuta despre niste legende urbane, nu facem schimb de retete de pufaica si matrafox. daca n-ai observat, ce-i care posteaza aici se exprima foarte coerent, nu par a fi alcolici. iar ce-i care au nevoie de asemenea retete le stiu deja si nici n-au calculator sa citeasca topicul, daca au avut vreodata calculator atunci ala a fost vandut demult sa-si cumpere niste spirt medicinal, carmol, sau frectie. in plus eu pot sa pariez ca cei care au cea mai disperata nevoie de asemenea retete nu pot intra pe acest topic fiindca le tremura mana si nu nimeresc link-ul. ;)

in plus alcoolul nu este un drog ilegal, am tot dreptul sa-mi produc acasa pt consum propriu vin, tuica, bere, rachiu de pufaica, rachiu din bomboane sau gem fermentat, sau orice alta prostie cu care sa ma fac cat de groghi as vrea, daca as vrea.

sa sti ca nici mie nu-mi plac acoolicii, eu personal nu beau fiindca nu-mi plac bauturile alcoolice, dar posturile tale zgarie pe ochi.

 Gonthar, on 13th November 2011, 10:04, said:

Iata cateva dintre retetele minune ptr. a o pune de un spritz in puscarie:

*Zaharină, marmeladă, pâine

*mere, bomboane mentolate, marmeladă

*drojdie, marmeladă, amidon

* Struguri fermentați

* after shave filtrat prin pâine

* marmeladă, zahăr, aspirină - se fierb

cu cateva din aste n-ai nici o sansa sa te imbeti, fiindca nu contin alcool si nici alte substante care sa te tumaneasca de cap. poate ca a uitat sa spuna ca trebuie puse la fermentat.

#31
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Auzisem o data ca in Finlanda se obtinea ceva asemanator cu un pistol de lipit si lapte fermentat.

#32
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

 Fane, on 13th November 2011, 17:19, said:

cu cateva din aste n-ai nici o sansa sa te imbeti, fiindca nu contin alcool si nici alte substante care sa te tumaneasca de cap. poate ca a uitat sa spuna ca trebuie puse la fermentat.
cu orice contine ceva dulce se poate produce alcool, prin fermentatie

#33
strava

strava

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.02.2010

 bilibistrocizel, on 13th November 2011, 17:59, said:

ba tu esti troll?
se vede ca esti chiar cum iti zici... :harhar:

 Fane, on 13th November 2011, 17:19, said:

si tacerea si nebagatul in seama-i un raspuns... tu vad ca ai facut o fixatie, ar fi bine sa te vada un psiholog. .
cu siguranta ca numai un nebun doreste binele altora...
nu-ti doresc sa-ti aduci aminte de mine...
toate cele bune!

 >ficus, on 13th November 2011, 18:02, said:

cu orice contine ceva dulce se poate produce alcool, prin fermentatie
in principiu se poate spune si asa...

 kosty91, on 13th November 2011, 17:54, said:

Auzisem o data ca in Finlanda se obtinea ceva asemanator cu un pistol de lipit si lapte fermentat.
fermentatia lactica este cu totul altceva fata de frmentatia alcoolica anaeroba... insa mai sti ce substante halucinogene se obtin(?) care n-au nimic in comun cu alcoolul de oricare fel...

Ca si incheiere vreau sa ramana consemnat ca pozitia mea este aceeasi: nu sunt de acord cu promovarea unor asemenea informatii si cer desfiintarea topicului !
In rest tuturor numai bine!

Edited by strava, 13 November 2011 - 19:59.


#34
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Strava, tu sigur nu esti vre-un producator "traditional" de tuici de-astea magice? Ca parca prea stii procedeele dar esti inversunat sa nu se afle "secretele". Copiii din ziua de azi nu stau sa invarta in cacat, sa fiarba electrozi si incearca tu sa-l convingi pe al tau (sau al altuia) sa culeaga prune. E mai simplu si comod sa cumpere o sticla de saniuta sau alta mizerie "adecvata" consumului uman.

Cu atat mai bine ca se afla cum se fac bauturile de rahat, "tuica de pufoaica" nu suna prea cumplit, si poate vre-un disperat poate incearca asa ceva, facut de altul. Dar dupa ce afla "reteta" (eu cred ca e o abureala, cel putin partea cu geaca) poate se potoleste. Sau poate pricepe lumea ca ce vand "taranii" in piete nu e neaparat tuica "de casa", "de pruna", "de Bihor" si ca exista o gramada de cacaturi care iti spulbera creierii si-ti fac praf ficatul dar n-au nici o treaba cu tuica.

#35
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Ca tot e vorba sa te matolesti din cacat, la propriu, sa citim despre "Jenkem". Consumat in general de boschetarii minori, versiunea africana a omului de bronz din Gara de Nord, doar ca este utilizat in Africa.  
  Cum il faci?

Simplu, pui cacat si pisat intr-un borcan, sticla taiata sau chiar un bidon, pui un balon care sa stranga gazul sau ce iese din procesul de fermentatie si dupa un anumit timp inhalezi ce-i in balon. Laser, frate!

Edited by kosty91, 14 November 2011 - 21:43.


#36
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Din câte știu, lichidul de parbriz poate conține tot felul de tipuri de alcool:
- alcool izopropilic - cu puțin mai toxic decât alcoolul etilic;
- etilen-glicol - provoacă moartea;
- alcool metilic - provoacă moartea.

Cu alcool izopropilic am înțeles că te poți îmbăta, dar după aia ți-e foarte, foarte rău. Nu, n-am încercat. :D E folosit pentru curățarea echipamentelor electronice.

Presupun că diferă compoziția în funcție de tip, marcă. E posibil ca unele țări (mai nou UE) să reglementeze ingredientele pentru a nu se mai produce accidente.

Edited by Rabbit, 15 November 2011 - 21:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate