Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

inmatriculare motocicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
balshoi

balshoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.02.2011
detin o  motocicleta cu atas din anii 50 [ imz m 72],practic,am salvat-o de la remat. de ceva timp investesc in ea si vreau sa o aduc la viata cu orice pret,bineinteles sa o si inmatriculez.problema apare tocmai aici,actele nu mai sunt de gasit.am cautat urma intermediarilor care au talharit-o dupa cum le-a dictat busola [atasul fiind de bmw a luat drumul jermaniei inainte ca eu sa intru in posesia motocicletei,insa am cumparat un atas original,la fel ca foarte multe alte piese dealtfel]  astfel ca nu se mai stie de acte nimic.
ar fi 2 optiuni:
1) declaratie pe proprie raspundere ,ca am cumparat-o de pe piata libera => asa mai departe [nu cunosc exact criteriile ce trebuiesc parcurse]
2) mi-a oferit cineva o factura de consignatie pentru modelul respectiv,caz in care ar trebui 'umblat' la serii,bineinteles daca ajuta respectiva factura la dobandirea unor acte legale pentru motocicleta mai sus amintita
3)am cautat acte pentru modelul respectiv si nu am gasit,decat pentru unele modele mai diferie atat ca model cat si ca an de fabricatie,asadar acest punct iese din discutie.

mentionez faptul ca doresc sa o pastrez,si sa ne bucuram impreuna pe drumurile si plaiurile patriei noastre dragi  :D nedorind sub nici o forma sa o  comercializez,cu atat mai putin sa o dezmembrez.

v-as fi pe deplin recunoscator daca a-ti putea sa ma ajutati cu niste sfaturi utile.  :worthy:

Va multumesc

Edited by balshoi, 08 November 2011 - 00:34.


#2
micutzulvrajitor

micutzulvrajitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.11.2011
o poza nu puneai si tu mah balshoi..

#3
balshoi

balshoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.02.2011
asa arata inainte s-o iau eu,acum e bucati si are nulte din piesele care-i lipseau,dar nu le am toate.

aceasta este factura fiscala de la consignatie,de care aminteam mai sus,pentru modelul respectiv de motocicleta,ori in caz ca aflati pe undeva acte pentru modelul respectiv,fie ele noi sau vechi,le cumpar instant,binenteles ma si revansez.



pun si cateva pooze cu modelul in cauza,model pe care vreau sa-l urmez si eu.

Attached Files


Edited by balshoi, 08 November 2011 - 10:57.


#4
balshoi

balshoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.02.2011

View Postbalshoi, on 8th November 2011, 10:49, said:

asa arata inainte s-o iau eu,acum e bucati si are nulte din piesele care-i lipseau,dar nu le am toate.

aceasta este factura fiscala de la consignatie,de care aminteam mai sus,pentru modelul respectiv de motocicleta,ori in caz ca aflati pe undeva acte pentru modelul respectiv,fie ele noi sau vechi,le cumpar instant,binenteles ma si revansez.



pun si cateva pooze cu modelul in cauza,model pe care vreau sa-l urmez si eu.

nici un reprezentant al legii p'acilea?

ori ati vrut numa poze  :confuzzled:

#5
balshoi

balshoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.02.2011
multumesc mult pt sfaturi,mi-au fost de un real ajutor.
acum,dat fiind faptul ca am fost lamurit,banuiesc ca se poate si sterge topicul in cauza.

Multumesc

#6
Mirke

Mirke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.02.2013
Asta e piesa de muzeu, din vremea razboiului... eu zic sa o lasi asa cum e si sa-ti iei alta pt drum public. E frumoasa, dar nu stiu daca merita investitia si sa incalci legea pt ea. mergi direct la inmatriculari si vezi ce acte iti primesc ei.

#7
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Pe Motociclism.ro ai intrat ?

View PostMirke, on 02 februarie 2013 - 23:06, said:

Asta e piesa de muzeu, din vremea razboiului... eu zic sa o lasi asa cum e si sa-ti iei alta pt drum public. E frumoasa, dar nu stiu daca merita investitia si sa incalci legea pt ea. mergi direct la inmatriculari si vezi ce acte iti primesc ei.
Stai jos , ai nota 4.

#8
Mirke

Mirke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.02.2013

View PostLILDEBUL, on 18 februarie 2013 - 09:39, said:

Pe Motociclism.ro ai intrat ?


Stai jos , ai nota 4.

nu... domn profesor nu-mi pune 4... ca pierd bursa... daca tot te dai asa destept, cum te vrei sa pari spune-mi si mie de ce dureaza activarea contului pe http://www.motociclism.ro atat de mult, ca de aproape o luna incerc sa intreb si eu cunoscatori adevarati, sa ma indrume unde gasesc in ro un amarat de bec pt far de moto Yamaha SR din '95 sau ceva similar eventual sa schimb dulia, ca pe net sunt preturi "europene" si mi se pare enorm sa dau 20-30 de euro ca sa nu mai zic de trensport,
becul are gravate urmatoarele caracteristici: stanley 12v/45/ 45w

si pt balshoi, tocmai am inmatriculat motocicleta adusa din anglia, iti pot spune ce acte am avut si pasii, daca mai ai nevoie de sfaturi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate