Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Despre dezumidificatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
2049 replies to this topic

#1333
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007

View PostArgent, on 20 octombrie 2017 - 17:34, said:

Cam umed in perioada asta, cred ca trebuie sa cumpar si eu un dezumidifcator ieftin, tot ma pomenesc umiditate 67 la suta dimineata.

67% e parfum , mie-mi arata Trotecui' 90% azi dimineata. L-am setat la 60% dar inca nu sa oprit si merge de 4 ore , apare umiditatea de 60% si tot merge , sunt curtios in cate ore se opreste. Daca l-as seta la 50% cred ca ar merge non stop.
Am comndat niste senzoru de temperatura/umiditate sa compar cu dezumidificatorul asta .
Ma deranjeaza ca merge asa de mult incontinuu setat al 60% . In manual scrie pana la 25m2 , eu l-am pus la o camaruta de  12-13 m2
. Nu situ , sa-i dau retur si sa iau altul mai puternic ?

#1334
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLucaciu, on 20 octombrie 2017 - 23:29, said:

67% e parfum , mie-mi arata Trotecui' 90% azi dimineata. L-am setat la 60% dar inca nu sa oprit si merge de 4 ore , apare umiditatea de 60% si tot merge , sunt curtios in cate ore se opreste. Daca l-as seta la 50% cred ca ar merge non stop.
Am comndat niste senzoru de temperatura/umiditate sa compar cu dezumidificatorul asta .
Ma deranjeaza ca merge asa de mult incontinuu setat al 60% . In manual scrie pana la 25m2 , eu l-am pus la o camaruta de  12-13 m2
. Nu situ , sa-i dau retur si sa iau altul mai puternic ?

:) Eu am vreo 3 dezumidificatoare.
Acum folosesc un Stalderform albert pentru 21l, pana in prezent foarte eficient la o umiditate setata de 55% si 50% cand usuc haine.
Eu as merge pe meaco 20-25l.

#1335
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,070
  • Înscris: 20.06.2005
Aud Meaco in sus Meaco in jos ... da Trotecurile ce au :) bune si alea, mai ales ca au acum niste modele dragute tare. Eficienta pe masura.

#1336
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006

View Postblotunga, on 19 octombrie 2017 - 15:11, said:

Dacă vrei precizie iei măcar un Trotec BC25. Din Germania e 40 de euro pe Amazon dacă ai cine să-l ia și să aducă.

Cum interpretez valorile punctului de roua si temperatura bulbului umed, inteleg ca exista o plaja in care ar trebui sa ne incadram pentru a evita aparitia condensului?

#1337
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,193
  • Înscris: 19.09.2005

View Postidneo, on 23 octombrie 2017 - 09:28, said:


Cum interpretez valorile punctului de roua si temperatura bulbului umed, inteleg ca exista o plaja in care ar trebui sa ne incadram pentru a evita aparitia condensului?
https://forum.softpe...2#entry21846990

#1338
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007
Revin cu niste imrpesii despre  popularul TTK 40 E. De sambata imi merge non stop , lk-am inchis numai cand am aerisit dormitorul cca 30minute/zi. Mi-a folit in prima zi 3.5 litri , e setat pe 55% .
E deranjant zgomotul cand dormi si faptul ca merge aproape non stop , mai face cate o pauza de 1 minut la anumit timp.

Ma gandesc sa-i fac retur , imi puteti recomanda un dezumidificator silentios , care SA NU MEARGA NON STOP intr-un dormitor de 12 m2 ?
La eficienta cam lasa de dorit dezumidificatoarele astea.
Nu  ma intereseaza functia de uscat haine , am uscator de haine cu pompa de caldura. Sa mearga acolo 6 ore pe zi nu 23.30. Ies mai ieftin fara si cu banii de curent zugravesc lejer anual.

Edited by Lucaciu, 23 October 2017 - 11:33.


#1339
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,193
  • Înscris: 19.09.2005
de ce nu ai luat unul de 20l/zi?
vezi ca consuma cam la fel 350w
modelele mai noi cand ajung la umiditatea dorita opresc compresorul dar nu si ventilatorul....

oricum pana iese umezeala din mobila si pereti dureza mai mult de cateva zile...

totusi ce umidiatate ai in casa, si ce casa e? apartament, casa caramida, demisol ...? te rog, descrie un pic situatia.
ca eu daca-l las de capul lui intr-o camera cu usa si fereastra inchisa, in cateva ore scade sub 30%

Edited by arg, 23 October 2017 - 12:06.


#1340
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
Dar din curiozitate, la cat revine valoarea umiditatii daca opresti dezumidificatorul?
Daca revine la 90% inseamna ca are ceva de munca, pe undeva e normal sa mearga continuu. Ma tem ca orice model ai lua din gama casnica, s-ar comporta in acelasi fel.

@arg ce este mai important cata apa condenseaza / 24 ore sau debitul de aer vehiculat? multumesc

Edited by idneo, 23 October 2017 - 12:04.


#1341
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,193
  • Înscris: 19.09.2005
apa,
degeaba plimba mult aer daca nu poate raci suficient elementele pe care trebuie sa condenseze umezeala.
teoretic cu un debit de aer mai mic condeseaza mai usor, dar pe partea celalta nu poate amesteca suficient aerul in camera si efectul uscatorului e doar local nu va face fata la intreaga camera...

#1342
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007

View Postarg, on 23 octombrie 2017 - 12:01, said:

de ce nu ai luat unul de 20l/zi?
vezi ca consuma cam la fel 350w
modelele mai noi cand ajung la umiditatea dorita opresc compresorul dar nu si ventilatorul....

oricum pana iese umezeala din mobila si pereti dureza mai mult de cateva zile...

totusi ce umidiatate ai in casa, si ce casa e? apartament, casa caramida, demisol ...? te rog, descrie un pic situatia.
ca eu daca-l las de capul lui intr-o camera cu usa si fereastra inchisa, in cateva ore scade sub 30%

Consumul maxim e de 350w , l-am verificat cu o priza tip contor destul de profi si maxim urca la 230w cu ventilatorul pe trapta 2-a  (pe High).
Stau la parterul unui bloc din beton de 73 m2 ,izolat cu polistiren de 10cm peretii exterior plus tavanul in beci , geamuri binenteles termopan. Am ajuns la concluzia ca am nevoie de dezumidificator deoarece in dormitor la un colt imi apare mucegai anual si geamurile imi transpira pe partea de jos.
Am luat modelul acesta pentru ca avea 70 de comentarii toate la superlativ  , pretul bun si din descriere 14l si suprafata de 25m2 pareau suficiente pentru o amarata de camera de 12m,2.
Cum ziceam face cate o pauza de 1 minut la cateva ore setat pe 55% umiditate. L-am pus la picioarele patului  , pe mijloc.
Acest model din ce am citit si vazut se opreste in totalitate , am si verificat in repetate randuri cand statea la umiditatea dorita rameanea acelasi consum de curent de aici am dedus ca , compresorul nu il opreste cum ziic tu ca fac modelele mai noi , ceeace m-i se pare un lucru bun , e enervant sa mearga ventilatorul ala non stop.

idneo
La inceput cand il inchideam urca umiditatea iarasi la 85-90 , azi de exemplu in 30 minute a urca de la 55 la 65%.

Edited by Lucaciu, 23 October 2017 - 14:36.


#1343
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,193
  • Înscris: 19.09.2005
al meu are consum declarat 345w dar zice ce scoate 20litri/zi....
eu nu inteleg de zici ca acum ai umiditate 90%, tu ai ceva probleme cu apa, e ceva spart, uscati haine in casa, fierbeti mult divese chestii....
umezeala aia vine de undeva....
acum am 40-45% cu 2geamuri "deschise" pe microventilatie...

Edited by arg, 23 October 2017 - 14:36.


#1344
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
Informativ, la 55% umiditate relativa, pana in +18*C T ambientala pot avea teoretic orice valoare pozitiva (*C), fara a avea probleme cu mucegai, coroziune metalica, etc, cf. simulatorului.  Pe perioada rece (toamna-iarna-primavara), putin probabil sa tina cineva temperatura in 18*C dar daca luam in calcul situatia in care apartamentul nu este locuit pe o perioada nedeterminata, favorizeaza aceste conditii aparitia fisurilor pe suprafata peretilor, caderi de tencuiala, etc chiar daca nu avem risc de condens/mucegai?

View PostLucaciu, on 23 octombrie 2017 - 14:30, said:

La inceput cand il inchideam urca umiditatea iarasi la 85-90 , azi de exemplu in 30 minute a urca de la 55 la 65%.

Daca ramane in 65% e ok daca urca iar la 85-90% exact cum spune arg, undeva e o sursa generoasa de umiditate.

View Postarg, on 23 octombrie 2017 - 14:36, said:

acum am 40-45% cu 2geamuri "deschise" pe microventilatie...

Centrala merge mai mult sa mentina temperatura probabil; e neglijabil la temperaturi pozitive de toamna ?
Iarna pe temperaturi negative cu geamuri crapate s-ar putea sa puna centrala la treaba sa mentina temperatura ambientala -  gresesc?

Edited by idneo, 23 October 2017 - 14:53.


#1345
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007

View Postarg, on 23 octombrie 2017 - 14:36, said:

al meu are consum declarat 345w dar zice ce scoate 20litri/zi....
eu nu inteleg de zici ca acum ai umiditate 90%, tu ai ceva probleme cu apa, e ceva spart, uscati haine in casa, fierbeti mult divese chestii....
umezeala aia vine de undeva....
acum am 40-45% cu 2geamuri "deschise" pe microventilatie...

La 90% a urcat intr-o dimineata dupa ce l-am inchis seara la 60% . Hainele le usc in masina de uscat electrica ticmai ca sa nu mai faca umiditate.Sunt doi pereti exteriori  dar cum ziceam sunt izolati , si un perete comun  cu baia care e faiantata pana in tavan.
Nu inteleg nici eu ce e cu umiditatea aia de 90%  , voi cumpara higrometre pentru fiecare incapere sa vad cexact ce diferente am de umiditate in apartament.

Edited by Lucaciu, 23 October 2017 - 17:20.


#1346
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007
Revin cu un mic update , acuma seara de la 55% l-am pus la 70% in cca 2 minute s-a oprit timp in care m-am spalat pe fata si pe dinti dupa care cand m-am intors in camera imi aparea 70% pe ecran. Deci daca ma iau dupa el  in 5 minute a urcar cu 15% dupa ce a mers 2 zile non stop ?
Sa am o bucata  defecta oare ? Nu am higrometru ca sa pot verifica dezumidificatorul.
Nu locuiesc in Dunare ce mama naibii.

Edited by Lucaciu, 24 October 2017 - 00:08.


#1347
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006

View Postadiatric, on 15 august 2017 - 10:10, said:

Toate sunt bune, depinde ce vrei de la ele.
Fral are evaporatorul mult mai bine facut ca la restul si consuma mai putin dar nu are display lcd.
Zambezi e cu desicant, merge la temperaturi pana la 1grad, are functie de sterlizare aer, se simte prin mirosul iesit din el cand functioneaza.
Iar meaco de la 20L in sus sunt ok, dar si pretul mai mare.

E bine sa ai mai multe ca sa acoperi toata suprafata casei. Cel putin 2, sau unul mai mare.

...

Fral 300 nu merge continuu. Are o rotita care o poti seta pe mod continuu si trepte pana la 7.

M-ar ajuta cateva lamuriri in luarea unei decizii.

Fral F300 consuma 320W cf. specificatiilor de pe aleco vs. Meaco UK 20l, 250W; deci consuma mai mult sau sunt datele gresite?
Pe de alta parte, in ceea ce priveste modul de functionare, inteleg ca lucreaza precum Meaco (pleaca ventilatorul, verifica umiditatea, dupa caz, pleaca si compresorul) faptul ca nu are afisaj dar are higrostat incorporat il face greu de utilizat daca sa zicem ca folosesc in tandem un higrometru?
Pana la urma, pe setarea respectiva Fral F300 merge continuu ? sau ce anume il impiedica sa mearga daca totusi e setat in modul respectiv Posted Image multumesc

@Lucaciu, am citit mai devreme aici pe thread de comportamentul asta al dezumidificatorului; putin probabil sa creasca inapoi in timp atat de scurt umiditatea relativa fara haine puse la uscat sau o sursa de umiditate serioasa. Un higrometru ar ajuta cu siguranta, macar sa ai o imagine de ansamblu si mai mult control.

Edited by idneo, 24 October 2017 - 00:38.


#1348
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,070
  • Înscris: 20.06.2005

View PostLucaciu, on 24 octombrie 2017 - 00:06, said:

Revin cu un mic update , acuma seara de la 55% l-am pus la 70% in cca 2 minute s-a oprit timp in care m-am spalat pe fata si pe dinti dupa care cand m-am intors in camera imi aparea 70% pe ecran. Deci daca ma iau dupa el  in 5 minute a urcar cu 15% dupa ce a mers 2 zile non stop ?
Sa am o bucata  defecta oare ? Nu am higrometru ca sa pot verifica dezumidificatorul.
Nu locuiesc in Dunare ce mama naibii.

Fara higrometru nu ai de unde sa stii sigur. Cauta unu si verifica.

#1349
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
Meaco Eco20 este aceeasi treaba cu Meaco UK 20? pe pagina producatorului, Eco20 este pentru incaperi de pana in 100m² vs. Meaco UK 20 pe alecoair zice, potrivit pentru încăperi cu o suprafață de până la 55 m², aproape la jumate. Care sa fie treaba greseala de redactare?

Pe caracteristici similare consum, capacitate 20l/24h, nivel de zgomot, debit de aer vehiculat, Fral F300, TTK 68, 69E am mai studiat; care mai merita atentia?

Edited by idneo, 24 October 2017 - 09:55.


#1350
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,070
  • Înscris: 20.06.2005
Personal eu as merge pe 69e , la 780 lei e chiar ok. L-am avut pe mana.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate