Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Pivnita,miros mucegai!

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#73
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Aerisirea da direct afara,deci se aeriseste tot timpul.E chiar frig,si inca sunt 20 grade afara.Am montat calorifer la centrala,ca cel electric m a facut sa m cert cu Enel.Aseara iar venea miros din unul din colturi,destul de puternic.Nu mi dau seama daca miroase podeaua,sau peretele chiar la colt.Cred ca sparg putin sa vad caramida.Putea sa miroasa betonul?Sa zicem ca ,cu timpul poate se usuca,poate trece mirosul,caci este cand si cand fata de cum era.Ce este de facut daca caramida e uscata?De unde si de ce sa miroasa..Da dc nu trece?sunt vreo 5 zile de cand am dat cu solutie de clor,si aerisit non stop.Oare sa fie ceva din perete?Tin sa mentionez ca miroase intepator,gen clor.Daca vrei sa verifici unde miroase,nu poti,dispare ,mirosul.Probabil curentii de aer il imprastie pe miros.Sincer am cam luat o pe cararuie de cand cu aceasta problema.Sa mai astept poate i trece danful de la sine?Offf   Mi as dori sa fie un aparat sa bipaie cand da de mucegai.Ca  peretii sunt curati si uscati.Poate se formeaza umiditate in acel colt oricum,si nu era de la parchet?

Edited by Miky80, 19 October 2017 - 07:28.


#74
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
nu cred ca trebuie sa spargi..in mod normal trebuia sa apara in locul respectiv...

#75
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Am bagat si caloriferul electric,sa se incalzeasca bine.Las asa cateva ore,si vad cum e treaba.Pur si simplu nu mi dau seama.Daca ara vreo urma de ceva pe pereti ,mai intelegeam,asa nu inteleg ce se intampla.Banuiesc ca i treaba simpla,dar eu nu realizez.Mi e frica ca afara rece,in pivnita cald,iar poate nu i bine.
Am pus caloriferul langa colt,la usa.Am lasat ceva timp,cand am deschis usa,miros puternic.Am inchis usa ,iar dupa vreo 15 min am revenit si nu mai mirosea.Pur si simplu nu stiu ce sa i fac si unde si cum.Mai spuneti voi ,poate reusim sa i dam de cap.
Ma gandesc usa pe exterior e afara,normal,pe interior cald,ca i tot normal.Sa i fi daunat?e o usa de lemn,care banuiesc ca nu i etansa.Sau ar fi trebuit?Pe langa usa ,am si aerisirea care da afara.Aer curat,si curent este.Ce i cu capilaritatea aia de care se tot spune?

Edited by Miky80, 19 October 2017 - 10:36.


#76
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
iti trebuie un termometru, un senzor de umiditate si un termimetru pentru masurat temperatura suprafetelor....
asa ceva:
279816_01_f.jpg

iti apare un puct de condes undeva si nu-ti dai seama...

Edited by arg, 19 October 2017 - 11:27.


#77
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Am higrometru.aparatul asta e bun sa detecteze umezeala?sau direct mucegaiul de sub tencuiala?Mai devreme era 47 %.Ieri toata ziua si noaptea a fost la 52%.Nu am 70 sau peste cum pateste lumea,ce se intampla oare?

Edited by Miky80, 19 October 2017 - 13:19.


#78
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
e vorba de puctul de roua, care variaza in functie de umiditatea relativa, temperatura.
http://www.dpcalc.org/

deci pentru:
umiditate 52%
temperatura in caremera 24grade
punctul de roua este la 14 grade

pentru:
umiditate 80%
temperatura in caremera 24grade
punctul de roua este la 21 grade

daca o suprafata are temperatura sub punctul de roua, se va face condens pe ea.... => ud + mult timp => mucegai si/sau igrasie....

p.s. la mine asta iarna era puctul de roua la 17grade, iar peretii in partea de jos aveau 19grade

Edited by arg, 19 October 2017 - 14:00.


#79
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Am inteles intr un fel,dar nu prea Posted Image
Am 21 grade in camera,52 % umiditate,punct de roua trebuie sa fie10,2 cica.Adica peretele sa nu aiba  mai putin de 10 grade?Cum aflu ce temp are peretele?sau peretii ? Posted Image


la mine asta iarna era puctul de roua la 17grade, iar peretii in partea de jos aveau 19grade
AI scris mai sus ca peretele in cauza daca are o temp mai mica ,se produce condens,la tine inseamna ca nu,ca aveai 19 grade..o

Edited by Miky80, 19 October 2017 - 15:10.


#80
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Daca intr-o incinta se inregistreaza o temperatura de 20°C si o umiditate relativa de 50%, iar la nivelul tocului/cercevelei sau a geamului tamplariei se masoara 9°C (nivel situat sub cel al punctului de roua), va aparea fenomenul de condens. In acest caz, evitarea situatiei nedorite se va realiza prin cresterea temperaturii suprafetei de contact la peste 15°C (eventual, cu refacerea izolatiei zidariei sau prin montajul unor corpuri de incalzire).

Asadar ,asta s a intamplat la mine vara?Usa a stat tot timpul deschisa,peretii reci ,ca este pivnita,si a aparut condensul?

Se poate sa fi facut condens,sa miroasa asa,si sa nu fie mucegai aparut?Asta poate insemna ca ,cu timpul va disparea mirosul?Ce am de facut acum?cum va explicati?

#81
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 Miky80, on 19 octombrie 2017 - 15:04, said:

la mine asta iarna era puctul de roua la 17grade, iar peretii in partea de jos aveau 19grade
AI scris mai sus ca peretele in cauza daca are o temp mai mica ,se produce condens,la tine inseamna ca nu,ca aveai 19 grade..o
am scis bine, am monitorizat temperatura peretelui cu termometrul asta:
279816_01_f.jpg
si nu am avut condens...

#82
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Ok.Deci daca incalzesc camera,se incalzesc si peretii,deci peste punctul de roua de 10 grade aprox.
Exista pe la magazinele de la noi acest gen de aparat?
Cum fac sa dispara mirosul?doar prin incalzirea incaperii ,iaerisire si ventilare?sau nu rezolv nimic asa?

Edited by Miky80, 19 October 2017 - 16:38.


#83
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
stii cum se poate face cel mai usor un generator de ozon?
avantajul este ca produce concomitent si raze uv.
ozonul si uv-ul sunt niste germicide extrem de puterice care pot anihila mucegaiurile.
problema este ca trebuie lucrat cu FOARTE mare atentie, intrucit ozonul inspirat , in concentratie mare ataca plamanii, iar uv-ul ataca ochii, dar LUCRIND CU GRIJA (!!!!!!!) se poate folosi cu rezultate bune.

este o idee, o sugestie.

#84
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Multumesc frumos pt  sugestie.
O alta intrebare :credeti ca daca a fost condens ,a inceput sa miroasa,fara sa apara nimic pe perete,va disparea mirosul cu timpul daca aerisesc si incalzesc? Asta pt ca mirosul a inceput vara,probabil august.
Ma gandesc acum ca usa fiind deschisa,usa fiind sa zic la nivelul solului,si el rece,si peretii reci,acolo e cea mai mare diferenta de temperatura.Daca aveam aerisirea veche ,care este sub tavan,nu se intampla asa,cred.Ce ziceti?

Edited by Miky80, 19 October 2017 - 16:55.


#85
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Acest perete de langa usa,e cel mai rece,umed.Cu cat mai jos cu atat mai rece ,parca Ma refer pe bucata de perete de langa usa si o parte din celalalt perete.Si cum poate e normal,cu cat mai departe este de usa,cu atat mai cald. Aici sa fie problema?si sa se fi rapandit si la celalalt colt?sau poate in toata camera
Am cum sa izolez?,pe jos e beton,peretii din caramida.Usa e direct afara .Aici sa fie buba?Eu usa am tinut o tot timpul  deschisa vara ,larg deschisa,si iarna trecuta intredeschisa.
Sa fie de aici problema? Si daca da,,izolez ,sau nu mai tin usa deschisa,lasand doar aersirea veche?

Attached Files


Edited by Miky80, 19 October 2017 - 17:44.


#86
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Astazi erau 20 grade,37 %umiditate.Mirosul persista.Am fost intrebati daca placa de beton este turnata peste pamant direct,am rapuns da.Atunci ni s a spus sa punem carton,si peste o sapa autonivelanta.Ar fi ok asa?

#87
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Daca cauti in urma o sa gasesti ca eu ti-am spus ca trebuie hidroizolat.
Parerea mea sa renunti sa faci camera locuita in pamant pentru ca asa ceva se face gandit bine de la inceput, termo si hidroizolat.

#88
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
In opinia mea, daca placa este turnata direct pe pamant, umiditatea nu poate fi asa mica cum zici tu.
Cel mai probabil, higrometrul cu care masori indica eronat si de fapt umiditatea este mai mare.
Dupa cum zicea si relu11051, ai nevoie de hidroizolare si o metoda de a tine umiditatea sub control, de preferat undeva la 40-45%.

#89
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 relu11051, on 26 octombrie 2017 - 10:26, said:

Daca cauti in urma o sa gasesti ca eu ti-am spus ca trebuie hidroizolat.
Parerea mea sa renunti sa faci camera locuita in pamant pentru ca asa ceva se face gandit bine de la inceput, termo si hidroizolat.
Nu doresc sa renunt la acea camera,a fost totul bine 30 ani,apoi am transformat o in spatiu de locuit,a fost perfect un an,pana cand s a inundat si am pus parchet la loc.
O sa renunt atunci cand vom elimina orice metoda.Pana atunci am de incercat.Pot da jos si tencuiala de pe pereti pana la caramida,as putea sparge si placa de beton la nevoie.O sa incerc sa vad.Lumea nu darama casa,sau o schimba,Exista optiuni,metode,materiale.Sper

 y0z, on 26 octombrie 2017 - 11:49, said:

In opinia mea, daca placa este turnata direct pe pamant, umiditatea nu poate fi asa mica cum zici tu.
Cel mai probabil, higrometrul cu care masori indica eronat si de fapt umiditatea este mai mare.
Dupa cum zicea si relu11051, ai nevoie de hidroizolare si o metoda de a tine umiditatea sub control, de preferat undeva la 40-45%.
Am avut si alt tip de higrometru,si tot 52,sau 54 arata.Asa am veificat prima data.
Cand a plouat zilele trecute arata cand 64,cand 69.Mai acum 2 luni arata 70 la o alta ploaie.Acelasi higrometru l am imprumutat cuiva cu reale probleme cu umiditatea,si arata constant intre 75 si 80%..Ei au o camera cu mucegai vizibil pe pereti,dedesubt o pivnita cu ciuperci pe pereti ,si langa o baie cu cada pe perete.Deci la ei arata si ziua si noaptea intre 75 -80.Pot lua un alt tip de higrometru,si vedem ce indica,desi eu va spun ca nu e umiditate.
Daca doriti spuneti mi cum sta treaba cu hidroizolatia.Mi s a spus sa pun carton si pe urma o sapa autonivelanta?Asa trebuie,?Sau cum s ar face corect in conditiile date?
Stie cineva?

Edited by Miky80, 26 October 2017 - 12:54.


#90
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Nu te lua dupa toti habarnistii. Ai mare noroc ca umiditatea e mica, si 60% era bine. Eu cred ca parchetul ala miroase, oricum nu a fost inspirat pentru un demisol.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate