Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Facultatea in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
andreutzik

andreutzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 28.07.2008
Buna ziua!
Imi cer scuze daca am postat in locul nepotrivit sau daca mai exista topicuri in care se vorbeste despre aceasta problema.
Sunt in clasa a XII-a la un liceu cu profil economic din tara si doresc continuarea studiilor la o universitate din Spania, respectiv Madrid. La respectiva universitate exista o facultate care ofera si studii in totalitate in limba engleza pe domeniul afaceri si management(domeniu in care doresc sa-l studiez). Din cate am inteles e mai complicat cu echivalarea diplomei de bacalaureat si a foii matricole din liceu. Ceea ce ma pune pe ganduri este faptul ca admiterea incepe la mijlocul lui iunie si noi terminam bacalaureatul la inceputul lui iulie + timpul care trece pana se echivaleaza diploma care trebuie trimisa la Bucuresti.
Vreau sa stiu daca a mai trecut cineva prin aceste etape sau daca stie cineva cum se procedeaza.
Va multumesc, Andreea. :P :D :D

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce ai vrea să faci facultatea în Spania în limba engleză ?

Înțeleg că " ... pe domeniul afaceri si management(domeniu in care doresc sa-l studiez)..." s-ar traduce cu un fel de FABIZ al ASE http://www.fabiz.ase.ro/ numai că-i făcut la Madrid



#3
andreutzik

andreutzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 28.07.2008

 MembruAnonim, on 7th November 2011, 14:12, said:

De ce ai vrea să faci facultatea în Spania în limba engleză ?

Înțeleg că " ... pe domeniul afaceri si management(domeniu in care doresc sa-l studiez)..." s-ar traduce cu un fel de FABIZ al ASE http://www.fabiz.ase.ro/ numai că-i făcut la Madrid


Am ales in engleza pentru ca nivelul meu de spaniola nu este inca perfect, inca sunt la stadiul de invatare si am preferat sa o fac in engleza si voi invata usor spaniola acolo.
Da in principiu am ales ASE, FABIZ sau REI, dar mi-ar fi placut sa urmez studiile in Spania pentru ca imi place tara, cultura lor, Madrid-ul, sa nu mai zic de clima. Este un loc in care mi-ar place sa locuiesc chiar daca se stie care e situatia lor in momentul de fata si sa nu mai zic de renumele nu prea frumos care il avem acolo  dar astea sunt doar detalii pentru mine.
Daca as alege ASE eu oricum voi alege sa invat un an(anul al II-lea) in Spania prin programul Erasmus( daca nu reusesc sa plec direct dupa liceu) si pana atunci pot invata spaniola foarte bine.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Înțeleg. Cred că mai indicat ar fi să încerci în Anglia pentru ceva similar, dacă te duci strict pentru școală și nu pentru climă. Și acolo sunt programe de studii similare, mai bune aș zice și acceptabile ca și costur, nu însă ca și costuri de zi cu zi, e mai scump. Dar, dacă ești convinsă că vrei Spania, alege Spania. Cel mai simplu te pot lămuri cei de la facultatea în cauză referitor la admitere, explică-le situația și sigur vei primi cea mai bună soluție.  

#5
andreutzik

andreutzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 28.07.2008

 MembruAnonim, on 7th November 2011, 14:39, said:

Înțeleg. Cred că mai indicat ar fi să încerci în Anglia pentru ceva similar, dacă te duci strict pentru școală și nu pentru climă. Și acolo sunt programe de studii similare, mai bune aș zice și acceptabile ca și costur, nu însă ca și costuri de zi cu zi, e mai scump. Dar, dacă ești convinsă că vrei Spania, alege Spania. Cel mai simplu te pot lămuri cei de la facultatea în cauză referitor la admitere, explică-le situația și sigur vei primi cea mai bună soluție.  
Iti multumesc pentru raspuns, am luat fiecare optiune in parte. Am sansa sa ma duc in Olanda sau Belgia dar nu ma pot acomoda acolo am stat in vacante 1-2 luni dar oamenii sunt mai reci nu asa prietenosi ca in sud, respectiv Spania, Portugalia. Stiu ca nu se compara calitatea invatamantului dintre Anglia si Spania dar parca sunt mai atrasa de partea aceea.
Am luat si legatura cu universitatea ,  stiu in mare ce e de facut dar m-au pierdut in detalii si vroiam sa vad totusi daca a mai plecat cineva acolo sa imi fac o idee mai clara.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Păi postează aici acele detalii și poate îi da cineva de cap, eu, tu sau altcineva care citește acest subiect.

#7
andreutzik

andreutzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 28.07.2008
Azi am aflat ca pot participa si la faza de admitere din septembrie la facultate acolo. Ce mai ramane de vazut e cum voi da examenul de engleza, daca il pot da aici in tara cumva daca nu v-a trebui sa ma deplasez pana la Madrid. Va mai tin la curent.

#8
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
@xwh tu cu font normal nu poti sa scrii?

andreutzik nu am multe de zis pentru tine dar cred ca ai auzit de parafa institutului Cervantes! Daca facultatea nu are parafa aia e egala cu zero. Nu te lua dupa cei care iti spun ca spaniolii sunt varza in invatamant. In Madrid exista cea mai buna facultate de stiinte economice din Europa. Din pacate nu ii mai retin numele!

#9
andreutzik

andreutzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 28.07.2008

 dan84, on 10th November 2011, 21:33, said:

@xwh tu cu font normal nu poti sa scrii?

andreutzik nu am multe de zis pentru tine dar cred ca ai auzit de parafa institutului Cervantes! Daca facultatea nu are parafa aia e egala cu zero. Nu te lua dupa cei care iti spun ca spaniolii sunt varza in invatamant. In Madrid exista cea mai buna facultate de stiinte economice din Europa. Din pacate nu ii mai retin numele!

Spaniolii sunt undeva pe locul 5-6 la invatamant in Europa si eu vroiam la Universidad Complutense de Madrid care e undeva pe locul 20 in Europa fata de cele din Romania specializate pe ce vreau eu care sunt undeva pe locul 500. Acum imi doresc sa iasa totul bine sa imi iau testul de engleza care il dau undeva prin martie-aprilie, sa aplic si poate reusesc sa intru.

#10
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Eventual mai stai un an acasa. Nu e bai. Unii pierd 3-4 in facultatile romanesti.

#11
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007
un an in plus in Romania inebuneste saraca =))=))=)) lasa sa isi incerce norocul :P succes, sanatate si un pic de noroc sa fie, ca restul se fac :)

#12
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Bineinteles ca trebuie sa incerce totul dar am zis ca DACA nu reuseste nu e bai daca sta un an acasa. Sau sa se duca un an de forma la o fac. similara in Ro ca sa nu lancezeasca si sa poata sa faca apoi o comparatie intre cele doua sisteme.

#13
andreutzik

andreutzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 28.07.2008

 dan84, on 13th November 2011, 02:18, said:

Bineinteles ca trebuie sa incerce totul dar am zis ca DACA nu reuseste nu e bai daca sta un an acasa. Sau sa se duca un an de forma la o fac. similara in Ro ca sa nu lancezeasca si sa poata sa faca apoi o comparatie intre cele doua sisteme.
Nu m-ar fi deranjat sa stau un an acasa doar ca acolo se fac 4 ani de facultate si nu as vrea sa pierd timpul degeaba stand.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate