Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...
 HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...
 Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...
 

Contributia la asigurarea de sanatate pentru studentii in an terminal

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2 răspunsuri în acest subiect

#1
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.348
  • Înscris: 28.11.2004
Buna ziua

Va solicit ajutorul in urmatoarea situatie: prietenul meu a terminat facultatea de medicina in promotia 2011. A sustinut examenul de licenta in luna septembrie, proba scrisa pe 14 si cea practica pe 27, iar pe data de 1 octombrie i s-a eliberat adeverinta  temporara care tine locul diplomei de licenta, datata cu 1 octombrie 2011.

Problema a aparut in momentul in care a mers la Casa de Asigurari de Sanatate Buzau, pentru a-si plati asigurarea de sanatate pentru lunile octombrie si noiembrie. Cei de acolo i-au comunicat si tarifat si lunile iulie, august si septembrie, pe motiv ca "putea sa sustina licenta oricand, chiar si anul viitor in sesiunea din martie si ca este asigurat doar pana la momentul incheierii anului universitar 2010-2011, nu pana la momentul sustinerii licentei si absolvirii facultatii". Ceea ce este in contradictie cu informatia comunicata de Facultate, care sustine ca studentii in an terminal sunt asigurati pana la examenul de licenta corespunzator promotiei respective.
Prietenul meu a dus o copie dupa carnetul de student la Casa de Asigurari de Sanatate si o copie dupa adeverinta de licenta datata 1.10.2011, insa cu toate astea a fost nevoit sa plateasca si lunile iulie, august si septembrie pe motiv ca " noi asa am procedat intotdeauna cu absolventii, asa e legea, e o lege speciala pentru cei in an terminal".
Am cautat in Legea asigurarilor de sanatate si nu am gasit nimic in legatura cu asta. Singurul articol care face oarecum referire la absolventi si studenti este:
ART. 213*)
(1) Urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contribuției:
a) toti copiii pana la varsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pana la varsta de 26 de ani, daca sunt elevi, inclusiv absolventii de liceu, pana la inceperea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenti și daca nu realizează venituri din munca;



Am dori sa stim exact de la cineva care se pricepe in acest domeniu pana cand sunt asigurati la sanatate studentii in an terminal, pana la sfarsitul anului universitar sau  si pe perioada de vacanta, in care se sustine examenul de licenta?
Eu mi-am depus actele pentru somaj in Bucuresti si mi s-a explicat ca asigurarea de sanatate merge in continuare de la momentul absolvirii 1.10.2011 pe perioada cat voi fi somer si ca nu este nevoie sa merg sa platesc nimic la CASMB...

Multumesc

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.488
  • Înscris: 05.08.2002
ma rog, eu nu am inteles niciodata ce contributie au studentii si somerii la asigurarile de sanatate
din ce venituri?
facultatea e platita de stat/parinti iar somajul de cei care muncesc

#3
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.348
  • Înscris: 28.11.2004
Intrebarea mea nu se refera nici la contributia somerilor nici la a studentilor (nici unii nu platesc contributie, btw), ci la momentul din care incepi sa platesti contributia respectiva....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate