Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 

Anvelope iarna 4x4 marimea 22565/r16

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mihai.valcea

mihai.valcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.11.2003
Salutare,

Sunt de negasit anvelope 22565r16 pentru 4x4.
In talon nu scrie marimea iar in cartea tehnica este singura marime.
Ce se poate face?
Sau scot masina pe drum doar in aprilie 2012?

Merci

#2
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005

View Postmihai.valcea, on 31st October 2011, 23:21, said:

Salutare,

Sunt de negasit anvelope 22565r16 pentru 4x4.
In talon nu scrie marimea iar in cartea tehnica este singura marime.
Ce se poate face?
Sau scot masina pe drum doar in aprilie 2012?

Merci
Ia 205/55 R 16. Daca in talon nu scrie nimic.....poti sa te duci la RAR si sa le treaca pe astea. Dar in CIV te-ai uitat? Trebuie sa scrie acolo dimensiunile. Dar poti merge linistit cu 205. Cine se uita se uita mai mult daca respecti diametrul.

Edited by Amon, 31 October 2011 - 22:49.


#3
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004
Aici ar fi o lista cu dimensiunile dorite, din pacate nu e nici-una pe stoc. anvelonet.ro

#4
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
Cauta si vei gasi.
Eu m-am jucat putin pe google.

http://www.jante-anv...225|80,65|81,16

#5
bogdan_0220

bogdan_0220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.11.2006
Poti pune 235/60 R16 sau 215/70 R16. La ambele variante diferenta e sub 2%. Ce masina ai ?

Edited by bogdan_0220, 01 November 2011 - 08:30.


#6
mihai.valcea

mihai.valcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.11.2003

View Postbogdan_0220, on 1st November 2011, 08:29, said:

Poti pune 235/60 R16 sau 215/70 R16. La ambele variante diferenta e sub 2%. Ce masina ai ?

Salut,

Am ssangyong rodius xdi 2005.
Pe net caut si eu si gasesc ca merge cu 215/65/r16 si 225/65/r16 dar in CIV-ul ei scrie doar 225 iar in talon nimic.
Eu am cumparat-o de la cineva care a omologat-o adusa din Coreea si parerea mea este ca de lene i-a pus pe CIV exact marimea rotilor puse pe ea la acel moment.

Din pacate aceasta marime 22565R16 nu exista pe piata. Sunt intr-adevar site-uri unde apare marimea 225 dar le-am luat la rand si am sunat si mi-au spus ca nu exista pe stoc si nici nu pot sa aduca. Parerea mea este ca apare acolo marimea pentru ca un programator le-a pus si nu cineva care stie ce exista practic nu si teoretic.

Din cate vad si din raspunsurile anterioare se pot pune alternative dar ma depaseste logica tolerantelor.
Pana la urma ii pun carco, d-astea exista peste tot, dar am inteles ca sunt diferite si afecteaza suspensiile pe termen lung si caroseria... asa o fi.

merci
Mihai

View Postcristian0007, on 1st November 2011, 00:19, said:

Cauta si vei gasi.
Eu m-am jucat putin pe google.

http://www.jante-anv...225|80,65|81,16

Merci pentru raspuns, vorbisem si eu cu ei anterior.
La astia chiar pusesem comanda online si cand m-au sunat mi-au spus ca sunt cargo nu 4x4 si nu am mai comandat.
Daca va uitati mai atent la ele vedeti ca sunt 225/65/16C iar C-ul inseamna vehicul utilitar.

View Poststupidcow, on 31st October 2011, 23:54, said:

Aici ar fi o lista cu dimensiunile dorite, din pacate nu e nici-una pe stoc. anvelonet.ro

Din cate vad pe site sunt doar Cargo cele din oferta.
Am eu o problema sau chiar nu se pot pune Cargo pe 4x4 ?
Din celelalta raspunsuri rezulta ca sunt tolerante la aceasta dimensiune.


View Poststupidcow, on 31st October 2011, 23:54, said:

Aici ar fi o lista cu dimensiunile dorite, din pacate nu e nici-una pe stoc. anvelonet.ro

Merci pentru raspuns, vorbisem si eu cu ei anterior.
La astia chiar pusesem comanda online si cand m-au sunat mi-au spus ca sunt cargo nu 4x4 si nu am mai comandat.
Daca va uitati mai atent la ele vedeti ca sunt 225/65/16C iar C-ul inseamna vehicul utilitar.


View Postmihai.valcea, on 1st November 2011, 10:07, said:

Salut,

Am ssangyong rodius xdi 2005.
Pe net caut si eu si gasesc ca merge cu 215/65/r16 si 225/65/r16 dar in CIV-ul ei scrie doar 225 iar in talon nimic.
Eu am cumparat-o de la cineva care a omologat-o adusa din Coreea si parerea mea este ca de lene i-a pus pe CIV exact marimea rotilor puse pe ea la acel moment.

Din pacate aceasta marime 22565R16 nu exista pe piata. Sunt intr-adevar site-uri unde apare marimea 225 dar le-am luat la rand si am sunat si mi-au spus ca nu exista pe stoc si nici nu pot sa aduca. Parerea mea este ca apare acolo marimea pentru ca un programator le-a pus si nu cineva care stie ce exista practic nu si teoretic.

Din cate vad si din raspunsurile anterioare se pot pune alternative dar ma depaseste logica tolerantelor.
Pana la urma ii pun carco, d-astea exista peste tot, dar am inteles ca sunt diferite si afecteaza suspensiile pe termen lung si caroseria... asa o fi.

merci
Mihai



Merci pentru raspuns, vorbisem si eu cu ei anterior.
La astia chiar pusesem comanda online si cand m-au sunat mi-au spus ca sunt cargo nu 4x4 si nu am mai comandat.
Daca va uitati mai atent la ele vedeti ca sunt 225/65/16C iar C-ul inseamna vehicul utilitar.



Din cate vad pe site sunt doar Cargo cele din oferta.
Am eu o problema sau chiar nu se pot pune Cargo pe 4x4 ?
Din celelalta raspunsuri rezulta ca sunt tolerante la aceasta dimensiune.




Merci pentru raspuns, vorbisem si eu cu ei anterior.
La astia chiar pusesem comanda online si cand m-au sunat mi-au spus ca sunt cargo nu 4x4 si nu am mai comandat.
Daca va uitati mai atent la ele vedeti ca sunt 225/65/16C iar C-ul inseamna vehicul utilitar.


nu mai stiu eu sa raspund pe un forum sau site-ul asta are o problema ca orice raspuns mi-l adauga la cel din coada ?

#7
mihai.valcea

mihai.valcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.11.2003
Salutare,

Pana la urma m-am dus la RAR la omologari (undeva prin Voluntari) sa vad ce zic cu privire la dimensiunile de anvelope si se pare ca nu poti pune alte dimensiuni la anvelope (cu tot cu tolerantele matematice) decat scrie in CIV. Ideea este ca astia stiu una si buna si nu vor sta la calcule cand te prind. Fireste exista alternativa mersului prin tribunale si ale complicatii dar nu se merita.

O zi faina,
Mihai

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,148
  • Înscris: 05.12.2002
http://ssl.delti.com...a...&sowigan=Wi

#9
mihai.valcea

mihai.valcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.11.2003

View PostAlice, on 7th November 2011, 09:40, said:



merci

#10
mihai.valcea

mihai.valcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.11.2003
Nu stiu cum s-au descurcat altii cu anvelopele de iarna dar eu am ajuns sa cersesc anvelope iarna 4x4 marimea 22565/r16.
Nu numai ca nimeni nu are asa ceva pe stoc, niciun magazin online sau diversele vulcanizari pe unde am umblat nu primesc comenzi: au un singur lucru de spus si anume "Ne para rau dar nu avem pe stoc si nu stim cand vor veni". Nu mai spun ca de unde nu concepeam sa dau mai mult de 500 ron pe o anvelopa am ajuns sa mi se para o favoare ca cineva sa-mi ceara 900 ron pe una iar a doua zi sa-mi spuna ca ii pare rau pentru ca nu este pe stoc.

Una peste alta, decat deloc mai bine risc si merg pe 235/60/R16, de fapt o noua aventura pentru ca nu am verificat daca asta sunt mai umane si exista.
Stie cineva vreo lege sau vreun articol de ceva prin care sa pot explica unui domn politist de prin nu stiu ce comuna sau sat din romanica ca am voie cu tolerante de 2% chiar da ca nu sunt scrie in talon (oricum in talon nu scrie nimic) ?

merci

#11
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Ar merge 215/65 r16, sunt cu 7 milimetri mai mici pe raza. Deci garada la sol scade cu 7 mm.

Uite si o varianta de lucru, si termini cu balamucul, si nici nu mai dai zeci de milioane.

#12
evox

evox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.10.2006
Rodius se vindea nou in RO echipat cu 215/65 R16, deci cand faci ITP-ul poti justifica marimea asta cu o hartie de la reprezentanta...

in trafic n-o sa ai probleme cu talonul de tip nou pe tema asta...

iar preturi pe marimea asta (215/65 R16) de la chinezisme de 380 lei/buc pana la 649 lei /buc pt Michelin Latitude Alpin, intre ele gasesti Dunlop, Bridgestone, Sava, Pirelli... vezi aici

eu iti recomand sa iei o marca serioasa... Michelin de exemplu rezista foarte bine la uzura... daca mergi mult iesi de fapt mai ieftin... si rezista binisor la uzura chiar si daca e folosit vara...

poti pune si 235/60 R16 (sunt echivalente cu cele de mai sus. difera 2 mm in diametru), deoarece masina e mare si grea (parca vreo 2 tone) si arata si mai bine... dar sunt mai scumpe (pe la 670-790 lei marcile serioase)...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate