Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Opel Meriva

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#73
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postmihai!, on 06 aprilie 2013 - 19:47, said:

Astazi am spalat-o , i-am pus caucioacele de vara ( Dunlop Sport 2020e ) ......

Dunlopurile pleaca la tata ca mai au "carne" pe ele .
Mi-a picat o oferta buna pentru Continental Eco Contact 5 . Fabricatie Portugalia, saptamana 14 / 2013.

Attached Files


Edited by mihai!, 24 May 2013 - 18:28.


#74
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Far deocamdata nu am luat .
Nu am am gasit de care am vrut si nu prea am mai avut timp sa caut .

Edited by mihai!, 26 May 2013 - 11:23.


#75
rayden26

rayden26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 20.07.2009
Foarte interesant jurnal de bord. Am "sorbit" cele 5 pagini de pana acum! :)

#76
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Montat caucioacele nou achizitionate . Pentru ca m-am saturat de toti tristii , am apelat la profesionisti .
Cei de la AutoSoft sunt unii dintre ei. Pe aceasta cale ii multumesc sefului de service de la AutoSoft Militari , Tiberiu .
Nu voi mai calca in viata mea la vulcanizari de cartier cu manometre de presiune ca busola , masini de echilibrat dereglate , lucratori din neamul lui manivela prost pregatiti si prost platiti .

Am facut la ei urmatoarele:
-montat avelope , inlocuit valve , echilibrat  si umflare cu azot - 124 lei . Cu discount 97 lei , in contiile in care am luat saci ( 4.2 lei buc) si am optat pentru azot ( 3 lei de roata) . Altfel plateam cat la o vulcanizare de la colt - 68 lei.
-facut geometrie - 95 lei . Cu reducere optzeci si ceva lei
-verificare mecanica - 25 lei . La sediul din Militari au si mecanica . Am ramas surprins sa aflu ca este asa ieftin.

Cu tot cu spaga am lasat mai bine de 200 lei acolo , dar stiu pentru ce !

Pentru ca echilibrarea nu a iesit din prima, au muncit baietii de 4 ori . Ieseam la test pe autostrada si la viteza vibra volanul  .
Au schimbat rotile intre ele, le-au sucit locul in prezoane , le-au dejantat din nou , au rotit cauciucul pe janta si in final au reusit o treaba o treaba super.

Edited by mihai!, 31 May 2013 - 19:21.


#77
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Am cumparat un compresor de la Continental .
Folosit impreuna cu o solutie de latex repara temporar pana de cauciuc. Multe masini noi vin cu un asemenea kit .
Imi place foarte mult ca manometrul este precis .

Attached Files



#78
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008
Saptamana de vine parcul auto s-ar putea mari cu un....Opel Zafira. 1.6 benzinar. Vedem daca se concretizeaza sau nu, prima impresie cu masina a fost OK.
Cine ma poate ajuta cu un manual de reparatii/ intretinere ...poate sa-mi dea un PM.

#79
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Apeleaza cu incredere la varianta tiparita.
Se gaseste pe Ebay manualul Haynes cu ~18 lire +livrare (mooama ce s-a scumpit ) din Anglia intr-o saptamana .
Uite pentru Zafira 2005-2009 si Zafira 1998-2004 http://www.ebay.com/...cat=0&_from=R40

Eu am pentru Meriva , cuprinde si motorul de 1.6 aspirat . Atunci cand ai drum in Bucuresti iti pot da fara probleme sa il fotocopiezi  ,dar zic eu ca nu se merita .

Attached Files


Edited by mihai!, 08 June 2013 - 17:23.


#80
moraru1975

moraru1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.09.2007
bravo mihai pentru masina....am citit cele 5 pagini ale tale.....am si eu o Meriva 1,7 CDTI, 2004, motor Z17DTH ....cumparata acum 3 ani...adusa din Germania....am schimbat saptamina trecuta regulatorul de presiune de la pompa de inalta (sau injectie cum se spune) ...am curatat electromotorul si iam schimbat carbunii...curatat EGR ....EGR avea o placuta care optura legatura dintre canalele EGR la preincalzitorul de antigel...am dato jos (nu stiu cine a puso...cel de la care am cumparato sau asa era) .....anvelope de 185/60 intradevar nu se prea gasesc de vara si iam pus 195/60 :)

problema este ca am consum in oras de 8,5%....nu am calculator de bord sami arate consumul....mi sa spus ca e posibil sa fie injectoarele defecte....cind o ambalam dintra 2 in treapta 3 imi scoteau un zgomot de piriiala de la injectoare....de cind am facut operatiunile de mai sus nu mai scoate zgomot....am inteles ca asa scot aceste motoare, sunt mai zgomotoase .....dar consumul a ramas tot de 8,5% in oras :(

apropo de asta stie cineva cum pot sa fac sa am computer de bord sami arate consumul ???
am inteles ca trebuie sa schimb display-ul (am TID si trebuie se pare ca MID) si sa schimb maneta de lumini cu una cu butoane in capul ei .....altceva in afara de legaturile la ECU masinii dupa aceste schimbare si resoftare ce mai trebuie ???stie cineva ??

#81
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Salutare . Ma bucur sa aud si de alti posesori de Meriva.
Legat de consumul urban nu iti pot spune multe, pentru ca nu circul mai deloc in oras si nici mie nu imi afiseaza consumul . Nu ai spus totusi din ce oras esti. Daca esti din Bucuresti eu zic sa nu te sperii . Tot pe la 8% am evaluat si eu atunci cand este bara la bara , iar seara si in weekend 7%.  Daca locuiesti intr-un oras sub 150.000 locuitori , da 8.5% poate fi un pic mult .
Extraurban, ce consum scoti ? M-am intors acum din Slovacia cu consum de 5.8 %, 4 persoane in masina , bagaje, aer conditionat, iar in tara fripta acceleratia rau tare pe depasiri .

Nu imi dau seama la ce pariiala te referi , dar chiar si in parametri normali , da ,este un motor mai zgomotos decat altele .Mai ales daca schimbi asa cum ii place ,peste 3000 rpm   .

Daca vrei sa iti arate consumul , trebuie sa iti iei display MID si sa faci activarea functiei cu Opocom sau Tech2 ( unul din ele, nu mai stiu sigur ) . Eu am analizat problema si mi-am spus ca nu se merita.Maneta de lumini nu trebuie sa o schimbi , ai buton de CB pe consola .
Maneta de lumini o schimbi numai daca nu ai pilot automat si vrei sa iti montezi unul . Daca esti in situatia asta , trebuie sa iti achizitionezi maneta cu butoanele de cruise control ,sa achizitionezi un switch ( comutator pe romaneste) care vine sub pedala se frana sau ambreiaj ( nu stiu exact care lipseste la varianta fara cc ) si sa activezi functia din soft.

Sa auzim de bine.

Edited by mihai!, 16 June 2013 - 19:51.


#82
moraru1975

moraru1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.09.2007
sunt din Craiova si in continuare consum de 8,5% in oras....si un consum de 6% in afara pe autostrada sau drumuri judetene cu viteza normala de 90-110 km/h ....nici in oras nu merg sportiv ca nebunul....

intradevar ca sami fac CC (tempomat) trebuie sami iau maneta de lumini cu butoane de tempomat si un switch de accelatie parca + umblat la soft cu TECH2

pentru BC trebuie mai multe chestii...nu am consola cu casetofon si trebuie sami iau unul....am inteles ca merge la mine la masina din 2004 doar CD70 NAVI  (500-600 ron) + un display GID sau CID (GID 250 euro, CID 350 euro) ...numai ca GID-urile nu se monteaza pe bord la mijlocul lui...trebuie sa schimb si bordul + softare pe TECH2

si am mai inteles ca pe Z17DTH nu arata corect consumul daca reusesc sa cumpar tot ce am scris si sal fac sa mearga....cica are o eroare de 12% fata de consumul real Posted Image Posted Image

bafta multa...cred ca renunt la BC ...o sa incerc sami fac CC Posted Image

Edited by moraru1975, 28 June 2013 - 12:21.


#83
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Off cate sunt de tastat…
Nu te plange de jumatate de litru consumat in plus. Diferenta sta in modul de exploatare.Sper ca nu ai aplecat urechea la altii care spun ca ei consuma 6% in oras !
Daca bagi mana in foc ca masina nu are nici un defect , motorul merge in parametri si verifici presiunea in pneuri saptamanal sa de fiecare data cand pleci la drum lung , schimba stilul de mers. Este un diesel foarte atipic .
Pun pariu ca la 90-100 mergi cu a 5 a ! Este gresit. Mergi cu a4a pana in 100 km/h iar a5a dupa 110 km/h . La drum intins sa ai intre 2300-2400 rpm . In turatia asta trebuie sa pici si dupa ce schimbi. Acolo are cuplu maxim.

In adevar , CB-urile mint,am auzit si eu, dar te ajuta sa vezi niste valori sa iti adaptezi stilul de mers . Eu doar i-am ascultat pe altii.
CC-ul ,daca il instalezi, vezi ca iti ridica si ala consumul .   Sa nu speri la reducere !

Cum schimb eu si am aflat ca este bine :
40 km/h mers constant folosesc treapta a treapta a 2-a
50km/h - incerc sa evit mersul in coloana cu 50km . Este cam intre trepte . Nu prea se potriveste nici una nici alta . Toate masinile au o situatie de genul . Accelerez spre 60 km.  
60 km/h  merg cu a 3-a
70km/h  merg cu a 3-a . Treapta maxima care o folosesc in oras.
80 km/h  merg cu a 4-a .
90 km/h  merg cu a 4 -a
100km/h merg a4 dar prefer sa accelerez spre 110 sa pot schimba
110 km - abia cand ajung aici schimb si pastrez a 5 a
Regula generala este ca dupa ce motorul s-a incalzit sa schimbi peste 3000rpm . Dupa ce schimbi sa pici in 2300 rpm . Asta este turatia care trebuie mentinuta constant cel mai mult . Aici are Z17DTH  cuplu maxim .
De evitat mersul subturat .De evitat mersul in oras pe drumuri scurte . Vei merge tot timpul cu motorul rece . In conditiile astea ,uzura si consumul sunt maxime la orice diesel. Daca mergi la serviciu 3-5 km pe sens ia autobuzul sau schimba masina.

Edited by mihai!, 28 June 2013 - 19:24.


#84
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Este sezonul vacantei si a iesirilor de weekend. 4000 km in ultima luna .

#85
moraru1975

moraru1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.09.2007
- nu stiam faza ca daca iti pui CC-ul iti creste consumul
- intradevar pina la servici merg cu masina si am cam 4 km de facut intre casa si birou
- merg cu treapta a-3-a prin oras pina la 70-75 km/h
- in afara ii dau a 5-a cind ajung la 100 km/h
- am vazut si eu faza cu pneurile ca mi se dezumfla repede...trebuie refacuta presiunea cam saptaminal Posted Image
- o sa plec in vacanta acum in iulie si o sa-i fac consumul cu plinul spre litoral sa vedem cit iese...si o sa incerc sa merg cum mi-ai recomandat cu treapta a-4-a pina in 110 km/h


PS: incerc sa-i mai aduc unele imbunatatiri dar nu stiu daca merita:
- cotiera fata intre scaune
- aparatori de noroi fata ( cum o spal cum se murdareste imediat)
- huse (nu am deloc)
- CC-ul
- schimbate luminile in bord si la consola+display (in culorile care le vreau eu)
- jante aluminiu

.....dar cam toate astea costa niste bani mai multi care ca orice roman nu-i prea avem Posted Image

Edited by moraru1975, 14 July 2013 - 00:52.


#86
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Am comandat de pe Ebay o mufa OBD II bluetooth . Are dimensiuni reduse 4.7 x 2.3 x 3.1 cm .
Se foloseste cu programul Torque Pro (OBD 2 & Car)  sau Scan my Opel de pe Android ori cu alte programe .

@Moraru - In felul asta poti vedea si consumul impreuna cu alti parametri. Live pe telefon .

Eu abia astept sa aflu daca este adevarat ca la 120 si 130 km/ h ai consum mai mic decat la 110 km/h asa cum spun multi pe forumurile dedicate.  Asta ar fi ultima grozavie la motorul asta .

Attached Files


Edited by mihai!, 17 July 2013 - 10:40.


#87
moraru1975

moraru1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.09.2007
super tare asta sa conectezi androidul la computerul masinii in mers sa-ti spuna consumul si alti parametrii.....o fi adevarat ??

cit ai dat pe OBDII pe ebay ??? in cit timp iti vine ? sper sa scrii aici daca merge si sa ne spui cum ai facut asta...ce cabluri iti ma trebuie pt conexiune la telefon si etc .... ??

bafta

edit : si care OBD II ai cumparat ?? ca sunt multe pe ebay (ma uitai si eu acum) care o fi cea buna ?? si daca il cumperi din America iti vine prin posta ?? (nu am cumparat niciodata de pe ebay)

Edited by moraru1975, 18 July 2013 - 10:34.


#88
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Dap , este adevarat . Posted Image  
Am dat  8$ cu tranport inclus . Astia pe Okazii & Shit cer 100 si ceva de lei . Ajunge in 3 saptamani din China. Nu iti mai trebuie nici un cablu ,conexiunea este prin bluetooth .

View Postmihai!, on 07 iulie 2013 - 15:14, said:

Este sezonul vacantei si a iesirilor de weekend. 4000 km in ultima luna .
In weekendul asta prelungit am mai adaugat ~1000 km . Am fost pentru 3 zile la Cluj pentru festivalul Peninsula .

#89
DumitrascuCristi

DumitrascuCristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 19.07.2013
si eu am cautat un produs de genul asta dar mi s-a parut cam scump, iar pe ebay sau alte site-uri din afara mi-era ca ma complic si uneori dureaza prea mult pana ajunge ce ai comandat.
poate ca ar trebui sa inceapa cineva sa faca si treaba asta, sa vanda pe okazii produse de genul asta la un pret ok, ca cerere vad ca este, cu oferta stam mai prost

#90
moraru1975

moraru1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.09.2007
Mihai am comandat si eu pe ebay OBDII exact ca in poza ta....din Anglia...lam comandat joi pe 18 iulie si imi ajunsa azi 23 iulie...7,76 lire (9,41 euro).....inca nu l-am incercat pe masina....sper sa si mearga Posted Image  ...joi plec in concediu...poate va anunt pina atunci daca merge

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate