Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

rau platnic vreau credit

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
andy_wpo

andy_wpo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.08.2006
Salutare.As dori cateva informati de la cei care stiu cum sta treaba inainte de a incerca la banca.In urma cu.....8-9 ani am luat in rate de la Flanco un Cd auto la care rata era de 50lei/luna.Cd player-ul l-am luat pt al monta pe masina de servici din acea vreme.Dupa 6 luni am schimbat locul de munca si am ales sa dau cd player-ul unui bun prieten cu conditia sa plateasca ratele la el.Bineinteles ca nu le-a platit,am primit notificari acasa,am avut niste certuri cu prietenul respectiv a platit datoria pana la data respectiva iar dupa 1 an jumatate m-am trezit cu notificare de executare silita in termen de 15 zile daca nu platesc contravaloarea de 500 lei,deci nu mai platise nimic pana atunci.In fine eu am fost am platit acea suma si am incheiat socotelile privind datoriile ppe acel cd-player.Intrebare are fi daca mai exista vreo sansa sa scot un credit de nevoi personale dupa aceasta intamplare.Multumesc.

#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Asta-i tot ? Sunt sigur cã nu vor fi probleme.

#3
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 andy_wpo, on 23rd October 2011, 19:05, said:

Salutare.As dori cateva informati de la cei care stiu cum sta treaba inainte de a incerca la banca.In urma cu.....8-9 ani am luat in rate de la Flanco un Cd auto la care rata era de 50lei/luna.Cd player-ul l-am luat pt al monta pe masina de servici din acea vreme.Dupa 6 luni am schimbat locul de munca si am ales sa dau cd player-ul unui bun prieten cu conditia sa plateasca ratele la el.Bineinteles ca nu le-a platit,am primit notificari acasa,am avut niste certuri cu prietenul respectiv a platit datoria pana la data respectiva iar dupa 1 an jumatate m-am trezit cu notificare de executare silita in termen de 15 zile daca nu platesc contravaloarea de 500 lei,deci nu mai platise nimic pana atunci.In fine eu am fost am platit acea suma si am incheiat socotelile privind datoriile ppe acel cd-player.Intrebare are fi daca mai exista vreo sansa sa scot un credit de nevoi personale dupa aceasta intamplare.Multumesc.

cred ca pe atunci inca nu exista baza de date privitor la acest fapt

#4
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 andy_wpo, on 23rd October 2011, 18:05, said:

Salutare.As dori cateva informati de la cei care stiu cum sta treaba inainte de a incerca la banca.In urma cu.....8-9 ani am luat in rate de la Flanco un Cd auto la care rata era de 50lei/luna.Cd player-ul l-am luat pt al monta pe masina de servici din acea vreme.Dupa 6 luni am schimbat locul de munca si am ales sa dau cd player-ul unui bun prieten cu conditia sa plateasca ratele la el.Bineinteles ca nu le-a platit,am primit notificari acasa,am avut niste certuri cu prietenul respectiv a platit datoria pana la data respectiva iar dupa 1 an jumatate m-am trezit cu notificare de executare silita in termen de 15 zile daca nu platesc contravaloarea de 500 lei,deci nu mai platise nimic pana atunci.In fine eu am fost am platit acea suma si am incheiat socotelile privind datoriile ppe acel cd-player.Intrebare are fi daca mai exista vreo sansa sa scot un credit de nevoi personale dupa aceasta intamplare.Multumesc.
Depinde acum de fiecare banca in parte. Eu am obtinut credit cu toate ca figuram cu restante la un credit anterior.Mai depinde cu ce suma ai intarziat si cat timp.Adreseaza-te totusi bancilor de unde ai vrea credit si fiecare te vor"judeca" dupa propriul regulamet.

#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Creditul si-a incetat efectele exact in ziua in care tu ai achitat ultimii bani. Daca de la acel moment au trecut cinci ani, esti eligibil pentru un nou imprumut, daca nu... nu!

Cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci, e sa trimiti un mail la [email protected] impreuna cu o copie actuala a buletinului tau si cererea din link completata cu altentie in mod corect.
ATENTIE!!! formatul in care scanezi trebuie sa fie pdf.

Dupa doua zile dupa ce vei fi trimis mail-ul vei primi inapoi un folder cu situatia CNP-ului tau in baza Biroului de Credit. Nu e singura informatie care conteaza, insa daca nu apari acolo poti lua un credit...

#6
andy_wpo

andy_wpo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.08.2006
Multumesc floraur pt un raspuns concret,am sa ma interesez sa vad despre ce este vb

#7
andy_wpo

andy_wpo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.08.2006
Am primit mail de la birou de credite,dar nu stiu cum sa interpretez cea ce scrie in anexa.Din ce inteleg de la floraur are trebui ca formularu sa fie gol sa nu scri nimic in el ?????La mine este scris creditul despre care am mentionat insa apare platit........insa apare.Prin asta inteleg ca nu pot sa i-au credit.In istoricul creditului apare in luna noiembrie 2007 litera L,asta inseamna ca au trecut doar 4 ani de la achitare creditului.Astept o parere de la cineva care poate sa imi explice.

p.s asta inseamna ca nici macar card de debit de pe care sa scot contravaloarea a cateva salari nu se poate face???Multumesc

#8
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Incearca sa atasezi o parte din el aici, bineinteles, excluzand datele personale.

Mai precis, tabelul ,,Istoricul incadrarii in categoriile de intarziere'' si apoi ,, Sumar conturi'' & ,,Detalii conturi''.

La istoricul incadrarii... ar trebui sa ai tabelul gol, fara nicio bulina/alta mentiune.La Sumar Conturi ar trebui sa apara creditul respectiv si mentiunea ,,Cont platit sau inchis/sold zero'' iar la detalii conturi, esalonarea ratelor achitate lunar pentru respectivul credit, fara sa apara nimic la Suma restanta/categoria de intarziere.

Apoi, sunt sanse ca intarzierile sa nu fi fost raportate la biroul de credit, intrucat in multe situatii : leasingurile/creditele auto/cardurile de credit, nu se raporteaza decat la Centrala Riscurilor Bancare.Acolo, din pacate nu poti solicita o verificare decat in urma depunerii unei cereri de credit la o banca.Poti totusi sa incerci sa mergi sa soliciti intai o verificare prealabila, pentru a nu depune actele degeaba (sunt sanse ca unele banci sa accepte sa iti efectueze interogarea in prealabil).

#9
andy_wpo

andy_wpo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.08.2006
nu are rost sa mai pun pt ca eu am mentiuni cam la tot ce ai spus tu mai sus.Asta este mai strangem cureau sa strang bani ce sa faci.

#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Ai acolo un tabel cu cinci randuri si 12 coloane (ani/luni) in care se trebuie sa existe niste cifre (1-6) sau litere (L)... spune ce ai gasit acolo.
hint:
1 - 30 de zile intarziere
2 - 60 de zile intarziere, etc
L - credit iesit in afara bilantului

 TheGrudge, on 26th October 2011, 16:56, said:

Apoi, sunt sanse ca intarzierile sa nu fi fost raportate la biroul de credit, intrucat in multe situatii : leasingurile/creditele auto/cardurile de credit, nu se raporteaza decat la Centrala Riscurilor Bancare.Acolo, din pacate nu poti solicita o verificare decat in urma depunerii unei cereri de credit la o banca.Poti totusi sa incerci sa mergi sa soliciti intai o verificare prealabila, pentru a nu depune actele degeaba (sunt sanse ca unele banci sa accepte sa iti efectueze interogarea in prealabil).


Multe banci nu solicita informatie de la CRB pentru cerdite mai mici de 5.000euro, ma gandesc aici la RZB, Unicredit, etc.

#11
andy_wpo

andy_wpo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.08.2006
Litera L am gasit in tabelul respectiv

#12
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
L = La revedere :))

#13
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
La revedere, deci nu adio :)
Dupa ce vor fi trecut cinci ani de la data la care ai platit ultimii bani, vei putea sa te imprumuti iarasi...

#14
andy_wpo

andy_wpo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.08.2006
Salutare din nou.Azi am fost la ING sa imi fac o linie de credit pe card,am zis ce o fi o fi.Si am mers la fata de la birou,i-am dat buletinu,mi-a facut un calcul cat pot lua si ma intrebat fata daca am datori,credite,etc. si ma intrebat si daca am mai avut datori neplatite si i-am zis despre aceasta datorie.Fata a facut o cerere la birou de credit si ia aceptat sa imi faca linie de credit.Am semnat niste hartii si mi-a zis ca ma va suna saptaman viitoare sa imi spuna daca mi sa aprobat creditul.Acuma intrebarea mea este,am sanse sa imi aprobe creditu???

#15
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
Sunt sanse pentru ca bancile sunt oarecum disperate sa mai dea ceva credite... Au "target" de facut !:)
:naughty:

#16
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
Si daca nu iti acorda linia si nu iti e o urgenta atat de mare, asteapta pana in ianuarie, in biroul de credit apar 4 ani + anul in curs, deci in ianuarie 2012 nu mai apar informatii din 2007.

#17
Radu_ro1985

Radu_ro1985

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.02.2017
Buna. Sunt un utilizator nou. Vad ca acest forum. Vad de asemeni ca postarile sunt foarte vechi. Dar totusi pun o intrebare.
Eu unul personal, ma stiu cu datorii. Una ca urmare a unui credit bancar de prin 2009. Creditul a fost preluat ulterior de corbii de la Kruk si am fost executat silit. Al doilea a fost o datorie catre o societate comerciala, deci nu credit, la care de asemeni sunt executat si platesc lunar prin poprire salariu.
Tocmai am primit situatia de la biroul de credit, iar in tabelul "Istoricul incadrarii in categoriile de intarzaiere" nu am nici o bulina. E gol total.
Mai jos in raport am multe alte conturi de la alte ifn uri toate la stare avand "Cont inchis sau platit/sold zero", sau "Cont fara restante".
In raport nu vad nicaieri cele 2 datorii mentionate de mine. Presupun ca acea datorie catre SC nu e raportata in BC iar acea preluare a creantei de catre Kruk sa fie stearsa din cauza ca a fost preluata si au trecut cei 4 ani?
Sa inteleg faptul ca nu sunt raportat ca rau platnic la BC. Nu sunt in tara deci nu pot apela la varianta incercarii de a contracta un credit pentru a-mi confirma sau infirma presupunerile.
Multumesc si sper un raspuns cat mai curand.

Buna. Sunt un utilizator nou. Vad ca acest forum. Vad de asemeni ca postarile sunt foarte vechi. Dar totusi pun o intrebare.
Eu unul personal, ma stiu cu datorii. Una ca urmare a unui credit bancar de prin 2009. Creditul a fost preluat ulterior de corbii de la Kruk si am fost executat silit. Al doilea a fost o datorie catre o societate comerciala, deci nu credit, la care de asemeni sunt executat si platesc lunar prin poprire salariu.
Tocmai am primit situatia de la biroul de credit, iar in tabelul "Istoricul incadrarii in categoriile de intarzaiere" nu am nici o bulina. E gol total.
Mai jos in raport am multe alte conturi de la alte ifn uri toate la stare avand "Cont inchis sau platit/sold zero", sau "Cont fara restante".
In raport nu vad nicaieri cele 2 datorii mentionate de mine. Presupun ca acea datorie catre SC nu e raportata in BC iar acea preluare a creantei de catre Kruk sa fie stearsa din cauza ca a fost preluata si au trecut cei 4 ani?
Sa inteleg faptul ca nu sunt raportat ca rau platnic la BC. Nu sunt in tara deci nu pot apela la varianta incercarii de a contracta un credit pentru a-mi confirma sau infirma presupunerile.
Multumesc si sper un raspuns cat mai curand.

#18
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Exista posibilitatea sa fii inregistrat cu informatii negative in CRC (Centrala riscului de credit), sunt creditori (banci/institutii financiare - exclus SRL-ul) care transmit informatii doar acolo, nu si in biroul de credit.Totodata, exista posibilitatea sa fii inregistrat (si) in AEGRM (Arhiva Electronică de Garanţii Reale Mobiliare).
La acordarea unui credit, o banca efectueaza verificari in toate bazele (BC, CRC, AEGRM, portal just, etc).
Cel mai simplu este sa incerci sa aplici pentru un credit si vezi rezultatul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate