Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Cosmote Connect EVDO

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
214 răspunsuri în acest subiect

#181
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.465
  • Înscris: 30.09.2012
nu va disparea asa usor

#182
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.269
  • Înscris: 02.11.2006
Cum adica nu va disparea asa usor ? Tu te auzi ce spui, daca nu reinoiesc licenta ... pa pa emisie in banda aia. Oricum nu au nici un motiv sa continue pentru ca va ramane CDMA-ul de pe Romtelecom.

#183
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.465
  • Înscris: 30.09.2012
ai dreptate,uite aici

De asemenea, vor fi elaborate strategiile privind utilizarea benzilor de frecvenţe de peste 40 GHz atribuite serviciului fix, implementarea şi dezvoltarea sistemelor BWA în banda de frecvenţe 3400-3800 MHz pe perioada 2011-2020 şi acordarea drepturilor de utilizare a benzii de 450 MHz. Tot în 2013 va fi organizată o consultare publică cu privire la viitorul blocurilor de frecvenţe rămase nealocate la licitaţia din 2012.

sursa:    http://www.ancom.org...uarie-2013_4924

#184
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.687
  • Înscris: 25.03.2009
Si daca nu se arata nimeni interesat de a plati licenta in 450? In afara de asta, mai trebuie sa dezvolte si reteaua (daca nu o cumpara de la Cosmote, desi e cam complicat).

Editat de hupogramos, 08 februarie 2013 - 21:59.


#185
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.325
  • Înscris: 17.12.2009

 hupogramos, on 08 februarie 2013 - 21:59, said:

Si daca nu se arata nimeni interesat de a plati licenta in 450? In afara de asta, mai trebuie sa dezvolte si reteaua (daca nu o cumpara de la Cosmote, desi e cam complicat).

Ce sa cumpere? Cosmote cred ca va folosi antenele Zapp pentru Romtelecom CDMA. Poate sa apara vreun operator dornic de LTE in 450 Mhz.

Editat de Gabyyy93, 08 februarie 2013 - 22:08.


#186
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.465
  • Înscris: 30.09.2012
exact,licenta expira ,practic licenta in 450 nu va mai apartine cosmote romania,nu si echipamentele care vor ramane la cosmote si daca va vrea sa le cumpere cineva reteaua lor actuala dupa achizitionarea licentei de la statul roman.

total gresit,antena zapp=450mhz ,antena RTC=420mhz

Editat de mircea_kevin, 08 februarie 2013 - 22:10.


#187
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.325
  • Înscris: 17.12.2009

 mircea_kevin, on 08 februarie 2013 - 22:12, said:

exact,licenta expira ,practic licenta in 450 nu va mai apartine cosmote romania,nu si echipamentele care vor ramane la cosmote si daca va vrea sa le cumpere cineva reteaua lor actuala dupa achizitionarea licentei de la statul roman.

total gresit,antena zapp=450mhz ,antena RTC=420mhz

Pai nu conteaza antena (de pe bloc), conteaza echipamentul la care e legata. Pot lasa antenele si sa schimbe niste componente in rack-uri si "voila" merge pe Romtelecom. Din cate am vazut au facut deja asta in multe locuri. Aveau o singura antena si emit 2 retele de pe ea (Romtelecom+Zapp).

Editat de Gabyyy93, 08 februarie 2013 - 22:15.


#188
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.465
  • Înscris: 30.09.2012
RTC-ULUI NUI FOLOSESC ECHIPAMENTELE FOLOSITE DE ZAPP DEOARECE SUNT INCOMPATIBILE CU FRECVENTA PE CARE O DETIN

#189
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.687
  • Înscris: 25.03.2009
Ca sa fie clar, antenele (adica alea albe de pe bloc/pilon) in cea mai mare parte pot fi folosite de RTC (daca nu cumva sunt deja). Echipamentele de jos, din rack, sunt la fel. Singurele care nu pot fi folosite de RTC sunt RRU-urile; ele functioneaza fie in 450MHz, fie in 420MHz.
Daca cineva va dori sa cumpere partea de 450MHz si se va intelege cu Cosmote sa le-o vanda, poate muta echipamentele pe infrastructura proprie (plus alte antene, ca alea vechi raman pentru RTC) sau le poate folosi asa cum sunt ele, desi reteaua de transmisiuni si core network e comun. Nu cred ca se complica Cosmote cu "musafiri nepoftiti in casa".

Editat de hupogramos, 08 februarie 2013 - 22:56.


#190
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.155
  • Înscris: 04.02.2011
Nu înțeleg de ce Romtelecom insistă în a folosi 420 mhz, o bandă pe care doar ei o folosesc în lume, când s-ar putea folosi de aia în 450 mhz.

#191
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.294
  • Înscris: 01.04.2007

 benis, on 08 februarie 2013 - 23:18, said:

Nu înțeleg de ce Romtelecom insistă în a folosi 420 mhz, o bandă pe care doar ei o folosesc în lume, când s-ar putea folosi de aia în 450 mhz.
e mult de povestit ,nu e locul potrivit si nu cred ca esti persoana potrivita sa afle aceste lucruri.nu vreau sa te jignesc dar aceste lucruri tin de bucataria fiecarei firme.Posted Image

#192
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.640
  • Înscris: 30.07.2003
Dar de ce ar mai investi cineva in CDMA2000 cand azi alte tehnologii ne sar in cale ?

#193
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.391
  • Înscris: 07.12.2006
Daca am fi implemntat CDMA pe frecventele folosite in State, de exemplu, am mai fi putut folosii aceasta tehnologie ani buni , plus ca n-am fi dus lipsa de echipamente.

#194
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.155
  • Înscris: 04.02.2011
Nicăieri nu mai există o revizie de CDMA cu viior, toți au mers pe LTE.

#195
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.269
  • Înscris: 02.11.2006
Vezi ca EVDO Rev. C e considerat un serviciu 4G, la bataie cu LTE si WIMAX ...

#196
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.155
  • Înscris: 04.02.2011
Da, așa numitul UMB, n-am mai auzit nimic de ei. Chiar Qualcomm spunea că va favoriza LTE.

Să nu uităm, Zapp au venit primii cu broadband mobil adevărat prin 2004, Ev-Do, care bătea la cur şi umts-ul lui Connex. Din 2006 se tot aude de revizii la ev-do, singura aplicată fiind a-ul.

#197
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.687
  • Înscris: 25.03.2009

 vasilemadalincristian, on 09 februarie 2013 - 00:23, said:

Daca am fi implemntat CDMA pe frecventele folosite in State, de exemplu, am mai fi putut folosii aceasta tehnologie ani buni , plus ca n-am fi dus lipsa de echipamente.

Nu e asa simplu. Atribuirea gamelor de frecvente se face pe regiuni iar Statele Unite sunt in alta regiune decat noi. Nu am putea folosi aceleasi frecvente pentru ca in regiunea noastra sunt alte servicii permise si s-ar produce interferente. Asta nu impiedica insa Ucraina, de exemplu, sa aiba servicii CDMA in 800MHz. Dar ei sunt aparte...ursul de la rasarit. Ii perturba pe altii (E-GSM-ul de exemplu, numai pe uplink) dar pe ei nu-i perturba nimeni, asa ca nu ii intereseaza. De ce credeti ca se plangeau utilizatorii Cosmote din Constanta...? Sigur, sunt inginerii de vina...

Editat de hupogramos, 09 februarie 2013 - 14:18.


#198
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.155
  • Înscris: 04.02.2011
Da, da, venea semnal de la ucrainieni de la 140 de KM la Constanța, printre blocuri, de-i acoperea pe săracii cosmotiști yeah right Posted Image
Nu emite nimeni cu kilowații în benzile alea să perturbi așa de mult.

Editat de benis, 09 februarie 2013 - 14:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate