Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

RDS&RCS - CableLink 0%

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
Salut !
Stau la casa in judetul Sibiu , loc. Sibiu !
Avem RDS&RCS , Astral , AscoNet si CTRnet.
Desi concurenta e destul de mare, desi stam pe o strada cu directorul RCS, desi suntem mai multi pe strada care am solicitat serviciul CableLink , RDS&RCS-ul nu vrea sa ne monteze acest serviciu !
Ceilalti sunt doar niste copii mici care se joaca in nisip ... cu internetul primit de la RDS  ^_^
Astral-ul nu baga pt. ca nu are retea CATV ...
Ce ar trebui sa facem ? Cui sa ne adresam ? Carei autoritati ?
De 2 ani asteptam ceva ce vecinii de la blocuri au ...

#2
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

desi stam pe o strada cu directorul RCS, desi suntem mai multi pe strada care am solicitat serviciul CableLink , RDS&RCS-ul nu vrea sa ne monteze acest serviciu !

Probabil ca nu iti baga net din cauza ca reteaua CATV din zona ta este nemodernizata. Daca insa receptionezi canale in banda UHF inseamna ca este modernizata si sunt niste MAGARI...

Quote

Astral-ul nu baga pt. ca nu are retea CATV ...

A$$tral-ul iti baga pe radio daca insisti. Din pacate iti va cere chirie cam mare pe radiomodem (29$+TVA/luna :( bineinteles pe langa taxa de net dar daca sunteti mai multi care vreti faceti unul cererea si contractul si dupa ce il instaleaza bagati cablul UTP de la radiomodem intr-un router si trageti cabluri la calculatoare voastre - deci o mica retea pana cand o sa aveti si o alta posibilitate).

Personal mie mi se pare imbecil ignorarea oricarui potential client dar oricum sa nu uitam ca suntem in RO si vrajelile cu investitii imense care trebuie facute inca mai tin :(.

Edited by LR, 30 September 2005 - 21:10.


#3
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Salut!
Inteleg problema voastra... dar acest thread nu are legatura cu sectiunea TV / RADIO & Satelit
Thread-ul va fi mutat in cel mult 24 ore

#4
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
M-am gandit ca poate daca adunam semnaturi de la toti care vor serviciul CableLink se vor opri din baut cafele si pipat tigari 24/7 si sa vina sa ne instaleze ...
@LR tu esti din Sibiu ?
Noi receptionam programe in banda UHF insa unele se vad cu mici-mici purici ... de exemplu MTV, CartoonNetwork, OTV, etc.
Asteptam de 2 ani si nimeni, nimeni nu face nimic ! Oare nu exista o institutie care sa reglementeze accesul tuturor utilizatorilor la toate serviciile oferite de un operator ? Macar pe plan local daca pe plan national ar fi o problema ...
Este si o chestie de discriminare absurda si o sfidare ca oamenilor care au "ghinionul" de a sta la casa in centrul orasului ...
Problema MAJORA si pentru care sunt foarte revoltat este legata de faptul ca eu aveam net pe CATV la fosta firma CRD , firma care a fost cumparata cu retea cu tot de RCS&RDS care acum nu mai ofera net la case ! Insa eu am avut net ...
Si uite asa suntem condamnati la dial-up & Zapp ShitExpress ...
RUSINE RCS&RDS SIBIU !

Multumesc tuturor !

Edited by nsec, 01 October 2005 - 14:09.


#5
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Astral nu isi extinde reteaua pentru ca este vorba de multa birocratie si pe multi ii doare in C*R si nici acolo pe multi dintre ei. Atata vreme cat sunt abonati care sunt storsi de bani si le merg nu le convine sa mai dea bani pentru extinderea retelei de cablu , cat despre Rcs/Rds citez ce am zis mai sus despre Astral :death:

Edited by apollo_expert, 02 October 2005 - 00:08.


#6
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004

nsec, on Oct 1 2005, 15:01, said:

M-am gandit ca poate daca adunam semnaturi de la toti care vor serviciul CableLink se vor opri din baut cafele si pipat tigari 24/7 si sa vina sa ne instaleze ...
@LR tu esti din Sibiu ?
Noi receptionam programe in banda UHF insa unele se vad cu mici-mici purici ... de exemplu MTV, CartoonNetwork, OTV, etc.
Asteptam de 2 ani si nimeni, nimeni nu face nimic ! Oare nu exista o institutie care sa reglementeze accesul tuturor utilizatorilor la toate serviciile oferite de un operator ? Macar pe plan local daca pe plan national ar fi o problema ...
Este si o chestie de discriminare absurda si o sfidare ca oamenilor care au "ghinionul" de a sta la casa in centrul orasului ...
Problema MAJORA si pentru care sunt foarte revoltat este legata de faptul ca eu aveam net pe CATV la fosta firma CRD , firma care a fost cumparata cu retea cu tot de RCS&RDS care acum nu mai ofera net la case ! Insa eu am avut net ...
Si uite asa suntem condamnati la dial-up & Zapp ShitExpress ...
RUSINE RCS&RDS SIBIU !

Multumesc tuturor !

<{POST_SNAPBACK}>


Nu exista nici o institutie care sa-i oblige sa-ti aduca tie net acasa. Ar fi culmea!
Da! desi caracterele astea ajung pe Softpedia prin router-ele lor, trebuie sa spun ca RDS sunt niste magari. Probabil nu vei avea niciodata net la casa de la RDS. Cel mai bine ar fi sa te orientezi catre alta firma, cum ar fi CTR sau ASCO, care vad ca se extind tot mai mult in ultimul timp, acolo unde nu intra RDS (adica la case). Suna la ei si iti vor inregistra cererea. Cand vor fi destule cereri, vor extinde reteaua in directia ta.

#7
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004

Quote

Nu exista nici o institutie care sa-i oblige sa-ti aduca tie net acasa. Ar fi culmea!
Dupa parerea mea este NORMAL ca TOTI abonatii sa beneficieze de TOATE serviciile unei societati ! Daca acest DREPT este incalcat deja apare o picatura de discriminare la adresa celor care sunt refuzati pe motiv ca ar fi "neprofitabil" o astfel de investitie ! Macar pe plan local sa putem beneficia de aceste servicii !
Introducerea CableLink este promisa de aproape doi ani si in fiecare luna suntem invitati sa mai asteptam inca doua luni ! Problema majora pe care o consider nedreapta pentru noi, utilizatorii de servicii RDS&RCS de pe strada Mihail Sebastian - Str. Octavian Goga - Str. Calea Dumbravii - Str. Vasile Alexandri , este ca am beneficiat de serviciul Internet oferit de fosta firma de cablu si anume CRD (cu sediu central la Baia Mare) pana cand reteaua a fost cumparata in intregime de RCS&RDS ! Astfel noi am fost prinsi la mijlocul unei afaceri rezultand o calitate mai proasta a serviciului de CATV respectiv lipsa internetului pe reteaua care avea Internet !
Altfel spus noi am beneficiat de Internet prin CabluTv pana cand a venit RCS&RDS in Sibiu ! Unde este imbunatatirea promisa ? Unde sunt serviciile promise in plus ? Cine este raspunzator pentru faptul ca in urma unei simple tranzactii un cartier intreg de case in centrul orasului Sibiu a ramas fara internet pe Cablu Tv ?
Suntem foarte multi abonati in cartierul acesta care dorim serviciul CableLink insa nimeni si nimic nu misca ceva sa revenim la ceva ce am avut !

@Sakura
Presupun ca esti din Sibiu ...
In acest moment AscoNet & CTRnet au retea in cartierul meu (Mihail Sebastian - Parc Sub Arini - Calea Dumbravii) insa toata lumea spera ca o sa scapam de RomTelecom care isi bate joc de noi prin servicii de proasta calitate si scumpe ! De asemenea nu poti compara oferta Asco sau CTR cu cea a RDS-ului ..
Asco - 9.9$ - 128 - nelimitat + Telefonie (+1EUR/luna - fara minute incluse) - Taxa de conectare 25$
CTR - 10 EUR - 128 - nelimitat - Taxa de conectare 30EUR + Deviz
RDS - 9$ - 256 - nelimitat + Telefonie - Taxa de conectare 15$
Astral nu baga pe CATV iar cel mai mic abon. este de 80EUR

#8
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

nsec, on Oct 2 2005, 13:36, said:

Dupa parerea mea este NORMAL ca TOTI abonatii sa beneficieze de TOATE serviciile unei societati ! Daca acest DREPT este incalcat deja apare o picatura de discriminare la adresa celor care sunt refuzati pe motiv ca ar fi "neprofitabil" o astfel de investitie !

<{POST_SNAPBACK}>

nu ai cum sa obligi o firma sa iti ofere servicii... ar fi culmea.

#9
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
sti cum suna asta ?
Te duci la un magazin si o rogi sa vanzatoare sa iti dea o ciocolata mai deosebita si ea iti spune ca nu se poate pt. ca stai la casa ... sau ma rog ... pentru orice alt motiv ...

#10
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
si daca nu-i placa de fata ta nu e obligata sa ti-o dea.
sa nu-mi zici ca e discriminare...

#11
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
poate sa iti zica ca esti tigan si trebuie sa mananci numai ciocolata alba ... si poate eu vreau neagra ... asta e discriminare ... clar ! de asemenea e sfidator sa stai in centrul orasului ... la 1KM de blocuri si sa nu poti avea un astfel de serviciu ...

ps. exemplul nu este tocmai potrivit dar reda ideea ...
later edit: Sa indrazneasca sa nu imi dea ciocolata ... ar trebui sa ne uitam pe la vecini in domeniul serviciilor ...

Edited by nsec, 02 October 2005 - 13:58.


#12
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
e discriminare daca nu iti dau ciocolata pentru ca esti tigan, caz in care poti sa-i dai in judecata si sa dovedesti ca te-au discriminat... dar daca nu iti dau ciocolata pentru ca nu le place de tine, nu mai ai ce face.

Edited by zuppy, 02 October 2005 - 14:28.


#13
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004

Quote

dar daca nu iti dau ciocolata pentru ca nu le place de tine, nu mai ai ce face.

e cam acelasi lucru ... si chiar ma bate gandul pentru o astfel de actiune in justitie ! Nimeni nu face nimic !

#14
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
nu e acelasi lucru. daca vrei sa te convingi, poti sa-i dai in judecate  ^_^

#15
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
stiu un prieten care s-a dus intr-un restaurant cu prietena lui ... pe usa scria mare ca patronatul isi rezerva dreptul de a refuza servirea clientilor care nu corespund unor anumite cerinte ... blabla ... din sila nu a mai intrat si s-a dus intr-un loc mult mai select ... insa la cateva zile a facut o sesizare la OPC ! ... dupa o saptamana restaurantul respectiv a primit o amenda de 50.000.000 si afisul nu mai era pus pe usa ! ...
grija mare ! noi suntem cei dupa care supravietuiesc ei ... nu invers !

#16
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
iti inteleg nemultumirea, dar e o diferenta. rds trebuie sa cheltuie niste bani pentru a aduce internetul pana la tine acasa si nimeni nu-i poate obliga sa faca investitia asta. ei pot sa-si justifice refuzul prin faptul ca nu este rentabila instalarea (chiar daca platesti tu totul, e o discutie lunga aici).

#17
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
aici nu e vorba numai de mine ... e vorba despre un cartier intreg care a RAMAS fara internet pe CATV dupa ce RDS&RCS a cumparat reteaua ! deci noi aveam internet pe CATV !

#18
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
poate nu e rentabil  :peacefingers:
nu ai cum sa-i obligi sa ofere un serviciu, asta nu vrei tu sa intelegi. si chiar daca ar fi rentabil, e numai si numai problema lor cum isi conduc afacerea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate