Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Putere Vs Cuplu

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
397 răspunsuri în acest subiect

#55
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.444
  • Înscris: 24.10.2010

Vizualizare mesajrichelieu, pe 17th October 2011, 14:19, a scris:

Turatia la care intervine limitarea electronica.

Marea majoritate a mașinilor nu au nevoie de limitare electronică. Neputiința motorului este suficientă și cutia este etajată după impotența fiecăruia.

#56
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.525
  • Înscris: 04.05.2006

Vizualizare mesajSutelosbo, pe 17th October 2011, 14:19, a scris:

Viteza maximă e turația maximă în ultima treaptă. :w00t:

Sa mori tu? :huh:

Vizualizare mesajSonyAD, pe 17th October 2011, 14:22, a scris:

Marea majoritate a mașinilor nu au nevoie de limitare electronică. Neputiința motorului este suficientă și cutia este etajată după impotența fiecăruia.

Nu ma refeream la limitarea vitezei maxime, ci la limitarea turatiei maxime a motorului.

#57
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.444
  • Înscris: 24.10.2010
Caterinca lui caracteristică.

#58
Sutelosbo

Sutelosbo

    Banned by moderators

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.285
  • Înscris: 20.06.2011

Vizualizare mesajrichelieu, pe 17th October 2011, 14:24, a scris:

Sa mori tu? :huh:
Păi cum altfel ? :blink:

#59
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.525
  • Înscris: 04.05.2006
Pai uite asa, ca e altfel. Pe scurt: viteza maxima a masinii, este data de viteza de rotatie a rotilor, nu de turatia motorului. Intre cele doua, exista acele subansamble , generic comprimate sub titlul de...transmisie. Una din proprietatile transmisiei, proprietate despre care s-a rasdiscutat destul de mult pe acilisea, este (de)multiplicarea, adica, pe scurt, schimbarea valorilor unor.....tadaaaaaa : turatii.

#60
Sutelosbo

Sutelosbo

    Banned by moderators

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.285
  • Înscris: 20.06.2011
Crește viteza mașinii fără să crească turația ??!?!?!?!? :surprise:

#61
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.525
  • Înscris: 04.05.2006
Hai ca iara o iei pe camp...Ce dreaq e asa de greu de priceput?

#62
Sutelosbo

Sutelosbo

    Banned by moderators

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.285
  • Înscris: 20.06.2011

Vizualizare mesajrichelieu, pe 17th October 2011, 14:42, a scris:

Hai ca iara o iei pe camp...Ce dreaq e asa de greu de priceput?
Nu știu... viteza crește direct proporțional cu turația. Nu poți avea viteze diferite cu aceeași turație sau turații diferite cu aceeași viteză în aceeași treaptă. [ http://www.forumsextreme.com/images/sSc_scarednervous.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de Sutelosbo, 17 octombrie 2011 - 13:48.


#63
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.444
  • Înscris: 24.10.2010

Vizualizare mesajSutelosbo, pe 17th October 2011, 14:41, a scris:

Crește viteza mașinii fără să crească turația ??!?!?!?!? :surprise:

La hidramate, uneori (în pante cu ambreiajul decuplat). Alteori crește turația fără să crească viteza (în rampe, cu ambreiajul decuplat).

Vizualizare mesajSutelosbo, pe 17th October 2011, 14:47, a scris:

Nu știu... viteza crește direct proporțional cu turația. Nu poți avea viteze diferite cu aceeași turație sau turații diferite cu aceeași viteză în aceeași treaptă. [ http://www.forumsextreme.com/images/sSc_scarednervous.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ba da. Dacă ai cuplaj fluid între motor și restul transmisiei (hidramtă cu ambreiajul decuplat) sau îți alunecă ambreiajul.

Uite aici cât de mult urcă turația fără ca viteza să crească pe măsură:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-lYOdEpcUGg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cutia este, bineînțeles, o scârboșenie de hidramată. :deadtongue:

#64
Sutelosbo

Sutelosbo

    Banned by moderators

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.285
  • Înscris: 20.06.2011

Vizualizare mesajSonyAD, pe 17th October 2011, 14:51, a scris:

Ba da. Dacă ai cuplaj fluid între motor și restul transmisiei (hidramtă cu ambreiajul decuplat) sau îți alunecă ambreiajul.
Bla bla bla...

Și daca nu... NU ! :eek:

#65
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.102
  • Înscris: 12.06.2004

Vizualizare mesajSonyAD, pe 17th October 2011, 14:09, a scris:

Vezi-?i de aparatele foto ?i lasă aria Auto.

1. În primul rând tura?ia maximă este unde intervine limitatorul de tura?ie.

2. Majoritatea ma?inilor chiar ating viteza maximă constructivă în ultima treaptă, adică NU AU OVERDRIVE FOR FUCK'S SAKE! Nu au nici treaptă overdrive (treaptă după cea de viteză maximă constructivă) ?i nici angrenaj de overdrive, între cutia de viteze ?i diferen?ial.
Ce-ar fi sa inveti sa citesti, inainte de-a te da cocos pe forum? Nu am spus nimic ce-ar contrazice punctele 1 si 2, FFS! Sunt trei elemente acolo: viteza maxima, turatie maxima si ultima treapta - trebuie luate toate in considerare, nu cum ai tu chef.
Poate-ti incalci "bunele" obiceiuri si-mi argumentezi de ce ar fi gresita afirmatia mea reala; adica sa-mi demonstrezi cum majoritatea masinilor isi ating viteza maxima in ultima treapta la turatia maxima (i.e. limitare).
Ca sa recunosti ca ai nimerit-o ca nuca-n perete si sa-ti ceri scuze, as cere prea mult de la unul ca tine.

Editat de Kunzite, 17 octombrie 2011 - 13:57.


#66
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.444
  • Înscris: 24.10.2010
Îmi cer scuze.

#67
Sutelosbo

Sutelosbo

    Banned by moderators

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.285
  • Înscris: 20.06.2011

Vizualizare mesajSonyAD, pe 17th October 2011, 14:54, a scris:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-lYOdEpcUGg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cutia este, bineînțeles, o scârboșenie de hidramată. :deadtongue:
Uite Clio automat:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JXA8iyJWr_Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Întotdeauna am aceeași viteză la aceeași turație, nici nu mai trebuie să ma uit la vitezometru... Știu ce viteză am după turometru. :eek:

#68
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.444
  • Înscris: 24.10.2010
Nu înțeleg de unde a intrat turația maximă în discuție sau cine a adus vorba de ea.

Vizualizare mesajSutelosbo, pe 17th October 2011, 15:06, a scris:

Întotdeauna am aceeași viteză la aceeași turație, nici nu mai trebuie să ma uit la vitezometru... Știu ce viteză am după turometru. :eek:

Ai o cutie manuală pilotată. Nu o hidramată. Cuplaj mecanic între motor și restul transmisiei, ca la cutiile obișnuite.

#69
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.102
  • Înscris: 12.06.2004
Sutelosbo: "Viteza maximă e turația maximă în ultima treaptă. "
Dar poate e doar o exprimare ambigua, si vorbeste nu de turatia maxima posibila pentru motorul respectiv (limitare) ci de turatia maxima pe care masina o poate atinge in ultima treapta (facand abstractie de overdrive, hidramate&co).

Editat de Kunzite, 17 octombrie 2011 - 14:15.


#70
Sutelosbo

Sutelosbo

    Banned by moderators

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.285
  • Înscris: 20.06.2011

Vizualizare mesajSonyAD, pe 17th October 2011, 15:07, a scris:

Nu în?eleg de unde a intrat tura?ia maximă în discu?ie sau cine a adus vorba de ea.
Eu am adus în discuție turația maximă, pentru că aia e și viteza maximă a mașinii... că doar nu prinzi viteza maximă cu mașina scoasă din viteze. [ http://www.forumsextreme.com/images/sSc_scarednervous.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si era vorba de aceeași turație a motorului cu roți diferite, mai mari.

Editat de Sutelosbo, 17 octombrie 2011 - 14:15.


#71
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.525
  • Înscris: 04.05.2006

Vizualizare mesajSutelosbo, pe 17th October 2011, 14:47, a scris:

Nu știu... viteza crește direct proporțional cu turația. Nu poți avea viteze diferite cu aceeași turație sau turații diferite cu aceeași viteză în aceeași treaptă. [ http://www.forumsextreme.com/images/sSc_scarednervous.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai geniule, ce legatura are ce spui tu, cu faptul ca o masina poate atinge viteza maxima, neatingand turatia maxima a motorului?

#72
Sutelosbo

Sutelosbo

    Banned by moderators

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.285
  • Înscris: 20.06.2011

Vizualizare mesajKunzite, pe 17th October 2011, 15:14, a scris:

Sutelosbo: "Viteza maximă e turația maximă în ultima treaptă. "
Dar poate e doar o exprimare ambigua, si vorbeste nu de turatia maxima posibila pentru motorul respectiv (limitare) ci de turatia maxima pe care masina o poate atinge in ultima treapta (facand abstractie de overdrive, hidramate&co).
Exact !  :coolspeak: :peacefingers:

Vizualizare mesajrichelieu, pe 17th October 2011, 15:16, a scris:

Mai geniule, ce legatura are ce spui tu, cu faptul ca o masina poate atinge viteza maxima, neatingand turatia maxima a motorului?
Întotdeauna am spus turatia maximă în ultima treaptă !!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate