Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Egreat R6S, R150, R200s, R300

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3855 replies to this topic

#3367
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008

View PostRazyel18, on 18 noiembrie 2015 - 17:01, said:

Buna ziua.
Tocmai am achizitionat un Egreat R6S si am o mare problema.
Cand conectez HDD-ul extern (1.5TB WD Elements) la USB 3.0 nici macar nu il citeste.. iar daca bag cablul in USB 2.0 se aprinde icoana de pe ecran cum ca vede ceva in USB, dar cand intru la manager fisiere vede doar Retea/UPnp/NSF..
Ce pot sa fac?

Asa am patit si eu cu 2 HDD-uri. Porturile USB nu furnizeaza suficient curent pentru ele. Am rezolvat cumparand un hub USB cu ALIMENTARE EXTERNA mai zdravana.

Nu conteaza cum sunt formatate.

#3368
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
ovidiu, eu recomandasem un cablu Y dar e posibil sa nu dea nici ala curent suficient. Merge oare orice hub usb cu alimentare externa? Daca da atunci sigur aia e solutia cea mai buna.

#3369
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Han... am vazut solutia cu cablul Y dupa ce luasem deja hub-ul. Daca o vedeam inainte, as fi incercat-o. Mi se pare mai curata! :) Hub-ul l-am cumparat de la conectica.ro, are 4 porturi USB 3.0 si alimentator de 4A (zic ei, dar nu cred). Oricum face fata la 2 HDD-uri conectate simultan.

Am zis sa iau unul mai zdravan ca sa fiu sigur. A costat cam 100 RON, cred.

#3370
Razyel18

Razyel18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.11.2010
Dupa recomandarea domnului cristianstoica am incercat sa il conectez cu un cablu micro usb-usb si functioneaza perfect.
Multumesc

#3371
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Cablu Y? Ce fel de cablu?

#3372
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
Cablu standard micro USB 2.0
[ http://hillcrestlabs.com/wp-content/uploads/2015/01/Micro-USB-Cable.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Solutia data de tine cu hub usb cu alimentare externa, este mai buna daca are nevoie de USB 3.0 pentru vizionare BD50 / BD25 3D.

#3373
Razyel18

Razyel18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.11.2010
Tocmai am rulat un bluray de 45GB folosind cablul micro usb fara nici o problema. Deci fara alimentare externa. Voi avea nevoie de alimentare externa in momentul in care e 3d?

#3374
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Nu. Evident. Din mom ce ti-l citeste inseamna ca il alimenteaza corect. Un hdd nu consuma in fct de ce reda, consuma in fct de nr de rotatii, circuitele de pe controller etc.
Ma cam crucesc cand vad unele chestii pe aici. Fat32 poti sa-i faci cat de mare clusterul ca tot 4 GB va fi dim maxima a fisierelor. Ca sa inteleaga cei ce au lacune cam ce inseamna un cluster mai mare sau mai mic le explic printr-o intrebare: daca ai un fisier de 1 byte cat va ocupa fizic pe hdd?! Restul, avantajele si dezavantajele unui cluster mai mare sau mai mic se pot studia pe wikipedia.

#3375
Razyel18

Razyel18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.11.2010

View PostThe_Cult, on 18 noiembrie 2015 - 19:24, said:

Nu. Evident. Din mom ce ti-l citeste inseamna ca il alimenteaza corect. Un hdd nu consuma in fct de ce reda, consuma in fct de nr de rotatii, circuitele de pe controller etc.
Ma cam crucesc cand vad unele chestii pe aici. Fat32 poti sa-i faci cat de mare clusterul ca tot 4 GB va fi dim maxima a fisierelor. Ca sa inteleaga cei ce au lacune cam ce inseamna un cluster mai mare sau mai mic le explic printr-o intrebare: daca ai un fisier de 1 byte cat va ocupa fizic pe hdd?! Restul, avantajele si dezavantajele unui cluster mai mare sau mai mic se pot studia pe wikipedia.
Da asta cu Fat32 o stiam, am ramas si eu putin socat cand am vazut chestia cu 12 giga, stiam ca nu e posibil dar oricum nu m-ar fi ajutat.

Cat despre alimentare, mersi de lamurire, eu stiam ca e in functie de bitrate consumul, se pare ca nu stiam bine

#3376
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Evident ca o "fortare" mai mare a hdd va cosuma ceva mai mult. Teoretic. Practic n-am intalnit hdd care sa trimita un bitrate si sa nu trimita altul din cauza consumului. Daca ti-a citit bd de 45GB iti va citi si 3d fara probleme.

#3377
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008

View PostThe_Cult, on 18 noiembrie 2015 - 20:21, said:

Evident ca o "fortare" mai mare a hdd va cosuma ceva mai mult. Teoretic. Practic n-am intalnit hdd care sa trimita un bitrate si sa nu trimita altul din cauza consumului. Daca ti-a citit bd de 45GB iti va citi si 3d fara probleme.

Absolut de acord cu tine! In cazul meu, insa, era suficient curent pentru a aprinde ledul-martor... dar unsuficient pentru a roti platanele! :)
Hai sa zicem ca... la masina. Suficient curent un baterie ca sa aprinda luminile de bord, insuficient pentru a actiona elwctronotorul.

#3378
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
O varianta la cablul Y ar cea in care folosesti o mufa in portul USB de la aparat iar a doua la un alimentator extern mai sanatos, dar asa ai impaca si capra (USB3 fara hub) si varza (curent extern). Exemplu de cablu: https://conectica.ro...-t-delock-83176
Dar e bine de retinut solutia lui cristianstoica, nu aveam habar ca la HDD poti folosi un cablu microusb, mai trebuie sa citesc din cand in cand https://en.wikipedia...USB_3.0#PINOUTS

#3379
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Cristi, nu am inteles solutia cu cablu micro-USB. Eu am 2 HDD-uri de 500Gb cu port MINI-USB, mai mari.

#3380
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
[ http://www.cnx-software.com/wp-content/uploads/2014/03/micro_USB_3.0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristianstoica, 20 November 2015 - 11:48.


#3381
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Multumesc, Cristi!

#3382
serban83

serban83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.03.2010
Salut,

Vin si eu cu cateva intrebari de necunoscator.
Nu am mai avut nici un mediaplayer pana acum, iar acum as vrea sa iau unul pentru parintii mei. Ar fi destinat unei utilizari simple: vizionat filme pe un HDD legat direct prin cablu USB.

Momentan vad ca singurul care se gaseste pe stocuri pe la magazine este Egreat R6S.

- presupun corect ca mediaplayerele cu chipsetul Realtek 1186 (si anume Egreat R6S) sunt mai noi decat cele cu Realtek 1185 ?
- pentru genul ala de utilizare simpla, e nevoie sa fac vreo modificare produsului ? e necesar vreun update de firmware, sau functioneaza bine in starea in care e out-of-the-box ?
(scuzati abordarea fara jena din urmatoare intrebare Posted Image , dar...)
- cat de mare e compatibilitatea reala cu filmele pe care le "gasim" Posted Image noi ? release-urile "de scena" astea cele mai cunoscute, (eg. SPARKS, WiKi, RARBG) functioneaza in cea mai mare parte ? Se descurca bine cu cele mai des intalnite formate de sunete (DTS, AC3) ?
- poate reda inclusiv variantele 1080p REMUX (a se citi: stream video de >30.000 kbps) ? sau mai bine ma rezum la chestii mai blande, <15.000 kbps ?
- una-peste-alta, functioneaza bine-constant-fluent ? s-ar potrivi unor oameni non-tehnici, care l-ar folosi "disciplinat" doar pt vazut filme de pe hdd, carora nu le pot explica prin telefon cum sa-i faca factory-reset ? sau obisnuieste sa dea cate un "unfortunately System.UI has crashed" asa din senin si trebuie resoftat ca sa se mai miste ?

Multumesc.

Edited by serban83, 26 November 2015 - 12:44.


#3383
Batscome

Batscome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 26.01.2007
Serban83, Egreat R6S citeste "aproape" toate formatele de video si audio, cat despre ai invata cum sa foloseasca aparatul si batrani (numai vise frumoase), fiindca si in cazul meu a fost greu si m-am lasat batut, n-ai cui sa ii explici metoda de a accesa HDD-ul de pe aparat.... Posted Image

#3384
serban83

serban83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.03.2010
Eeh, grija mea de asta :)

Ce ma intereseaza este genul de informatie pe care n-am cum s-o aflu de la producator sau din specificatii, ci doar de la cineva care are si foloseste produsul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate