Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

EU CE ROUTER ALEG? Wireless, pentru acasa

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7712 replies to this topic

#3601
horace_vr

horace_vr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 13.11.2016
Dintre
TP-LINK Archer C2
si
TP-LINK TL-WR1043ND (v4)
Ce ati alege ?
Vad ca la emag au acelasi pret in momentul de fata. Review-urile sunt similare (unii, putini, se plang ca viteza de down/up e mult mai mica decat la fostul lor device).

Are 1043ND-ul ceva peste Archer ?

Nu sunt fan al custom-firmware, deci l-as alege pe cel care merge cel mai bine cu firmware-urile producatorului.

Multumesc anticipat

#3602
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Si eu am fost aproape in aceeasi dilema, am ales la inceput un ASUS Gigabit RT-N18U N600, a fost doar numele de el (o fi fost clona !!!) ca functiona infect, vezi aici ce am scris.
L-am schimbat cu un Archer C2 (bonus 5Ghz care chiar bate bine) super super super multumit.

#3603
piton

piton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.09.2007
Pentru o casa ,, vagon '' din cărămidă  și maxim 1 desktop pe fir și wireless : 1 televizor și 4 device-uri,  în diverse combinații (laptop, tableta,  telefon) pentru că suntem 4 utilizatori , care ar fi mai potrivit din cele doua amintite de horace_vr? Un singur telefon are standardul ac.  Ma interesează în primul rand raza semnalului,

#3604
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Câte camere ai?

#3605
piton

piton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.09.2007
5 camere care ma interesează,  de la întrare doua în stânga și 3 în dreapta .

#3606
horace_vr

horace_vr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 13.11.2016

View Postpiton, on 02 decembrie 2016 - 21:10, said:

Pentru o casa ,, vagon '' din cărămidă  și maxim 1 desktop pe fir și wireless : 1 televizor și 4 device-uri,  în diverse combinații (laptop, tableta,  telefon) pentru că suntem 4 utilizatori , care ar fi mai potrivit din cele doua amintite de horace_vr? Un singur telefon are standardul ac.  Ma interesează în primul rand raza semnalului,
Parearea mea de semi-afon in subiect: C2 iti deschide mai multe posibilitati viitoare, avand si optiunea de 5Ghz. Chiar daca pe moment nu pare ca ai avea nevoie, ca utilizator mediu.
Eu am deja un WR1043ND, de vreo 3 ani (era V2 pe atunci; acum e dosponibil V4; n-am idee daca e doar firmware upgrade, sau si ceva de hardware), si n-am avut probleme cu 2-3 device-uri wireless  + 1 wired. Stau la bloc, cu droaie de retele in jurul meu.
Dar la noua locuinta (casa) am sa merg pe Archer C2, chiar daca pentru moment voi avea aceleasi device-uri. Dare peste 1-2-3-5 ani... macar nu va trebui sa schimb routerul. La acelasi pret, eu voi merge pe optiunea care ofera mai multe variante,
Doar un punct de vedere :)

#3607
piton

piton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.09.2007
Și eu sunt la fel de ,,priceput''.  Ma gândeam ca cel cu trei antene ar putea avea semnalul mai bun.

#3608
horace_vr

horace_vr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 13.11.2016

View Postpiton, on 02 decembrie 2016 - 23:38, said:

Ma gândeam ca cel cu trei antene ar putea avea semnalul mai bun.

Asta as fi curios si eu sa stiu, care e diferenta. WR1043ND imi bate si la 25-30 m (ce-i drept, printr-un singur perete). Dar in cazul meu, cred ca oricum voi avea nevoie de 2 routere pentru a acoperi si curtea, si atunci raza semnalului nu mai e asa de importanta.

#3609
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Ca si putere de emisie Archer C2 pe 2,4Ghz are putere dubla fata de ce am avut inainte (Tp-link 841N) si pe 5Ghz exact cat aveam pe 2,4Ghz cu 841N.
Mentionez ca amplasarea lui Archer este in acelasi loc cu al vechiului router.

#3610
piton

piton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.09.2007
Frecventele, 2,4 si 5, se vad separat atunci cand conectezi un telefon de exemplu? Ori isi ia telefonul varianta cea mai buna?

#3611
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View Postpiton, on 02 decembrie 2016 - 23:38, said:

Și eu sunt la fel de ,,priceput''.  Ma gândeam ca cel cu trei antene ar putea avea semnalul mai bun.

De unde logica asta ilogica?

#3612
piton

piton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.09.2007
In locul unui comentariu inutil mai bine explicai de ce este ilogic. Ar fi fost un consum mai util de energie din partea ta. Sa deducem deci ca nu conteaza numarul de antene si ca o singura antena poate asigura acelasi semnal ca doua sau trei. La C2 antenele se ocupa separat de cele doua frecvente?

#3613
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu vad de ce ar fi inutil. Vreau sa stiu si eu cum atatea persoane ajung la concluzia asta si ce a determinat asta? Ca doar nu le scoateti din burta nu?
La C2 o antena e dual-band si cealalta e doar 2,4 ghz.

Edited by diZy, 03 December 2016 - 11:30.


#3614
piton

piton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.09.2007
Mai multe antene la un router (3,4,8) inseamna atunci doar marketing?

#3615
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Teoretic da, practic depinde de proiectare.
Adica e de preferat ca fiecare frecventa sa fie alocata unei singure antene, degeaba pui 3 antene daca pentru a le conecta se foloseste splitarea si nu cip-uri per antena, splitarea nu face decat sa atenueze semnalul mai mult decat are randament antena.

#3616
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Mai oameni buni lasati tehnologia de fabricatie ca e peste puterea noastra de intelegere , adica routerele cu 3 antene externe si 2 interne merg mai prost la semnal ca batranul 740n si alte anomali .
Mai bine sa aflam daca inafara de 1043, c2, c9 , rt n18 exista vreun router mai bun pana la suma de 300-400 lei .

#3617
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Apropo de antene, voi ati vazut ce puta de antena wifi are un smartphone ? l-ati pus pe hotspot sa vedeti ce potent este ? ramaneti masca.

#3618
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View Postpiton, on 03 decembrie 2016 - 11:45, said:

Mai multe antene la un router (3,4,8) inseamna atunci doar marketing?

Inseama latime de banda mai mare. Inseama ca are dual band, triband. Inseamna ca are MIMO 2x2 3x3 4x4.
@xilo pai daca va depaseste de ce nu cititi despre asta? Sunt atatea informatii gratis pe net si totusi alegem sa scoatem prostii din burta.

Edited by diZy, 03 December 2016 - 12:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate