Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

EU CE ROUTER ALEG? Wireless, pentru acasa

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7705 replies to this topic

#3619
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"de ce nu cititi despre asta?"
E discutabila problema pentru ca una citesti si alta e cand il scoti din cutie , foarte mult marketing plus de asta vezi si aici ce se cere - putere mare de acoperire, pe multi ii lasa rece cate benzi are , important e sa acopere apartamentul, casa, s.a.
Din cauza ca am citit prea mult am schimbat o duzina de routere pana am ajuns la 1043 , nu este cel mai bun dar pentru mine isi face treaba . Caz elocvent, colegul nostru - mult laudatul rt n18 in teste acasa a palit in fata la C2 , una citesti alta e cand il pui la munca . Daca citesti iti vine sa cumperi in acel moment asus-ul dar daca le ai si le compari pastrezi tp-link .
Nu scoatem prosti din burta ci doar vedem altfel lucrurile , o parte teoretic cealalta practic .

#3620
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Nu e nimic discutabil aici. E fizica . Adica ceva precis , nu din auzite sau din ce mai citim pe bloguri .
Daca ai un router cu o antena si cu un Tx de 20 dB si unul cu doua antene si un Tx de 16 dB pe fiecare antena , pe care il alegi ? Care crezi ca e mai puternic ?

Edited by ndor, 03 December 2016 - 13:55.


#3621
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Ca si putere Asus-ul n18 rupe, adica este peste C2, dar ce sa vezi la viteza si lag sa spun cu indulgenta ca era jalnic fata de C2.

#3622
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Wireless AC
Mimo 2x2 3x3 cel putin
Routere de la AC3200 in sus

View Postkiario, on 03 decembrie 2016 - 14:14, said:

Ca si putere Asus-ul n18 rupe, adica este peste C2, dar ce sa vezi la viteza si lag sa spun cu indulgenta ca era jalnic fata de C2.

Asa e. La majoritatea routerelor asus.
Cine a incercat diverse variante stie despre ce vorbesc.

Edited by adiatric, 03 December 2016 - 14:21.


#3623
piton

piton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.09.2007
Din cate mai citesc, pe partea de semnal acesta (C2), sau altele in gama de pret pana in 500 lei, nu aduc nimic in plus in ce priveste puterea semnalului fata de 841n ba ar fi chiar sub, unele. Pretul mai mare este prntru 5Ghz sau usb sau alte lucruri . Eu am net de 100 de la nextgen si nu voi schimba pentru ca este syficient pentru ce fac eu. Tot ce imi trebuie este semnal. Pentru 100 lei in plus de la 841n la C2 mai bine iau un range extender.

#3624
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
Nu știu cum ți se pare jalnic Rt-n18u;
Imediat după poza ta am atașat o poză cu vitezele de pe al meu, cu aceeași versiune de firmware Hgg.

Edited by mihaipopm8, 03 December 2016 - 16:37.


#3625
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
piton, perfect adevarat, ai gandit bine.
mihaipopm8, am pus toate firmwarele posibile si functiona jalnic, poate am nimerit eu vreo rapandula, cert este ca la mine nu a functionat, cum am pus C2-ul totul s-a schimbat, oare de ce ?
Sincer am incercat tot ce era posibil, nu a vrut si pace.
Iti dai seama ca la cati DRACI imi facuse la ora 19 (dupa 3 ore de la achizitie) eram cu el la magazin sa-mi dea banii inapoi pe el, ce naiba.

Edited by kiario, 03 December 2016 - 16:38.


#3626
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
Posibil să fi avut probleme;
Eu nu am.

Poate era fake :)

Attached Files


Edited by mihaipopm8, 03 December 2016 - 16:37.


#3627
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Chiar mi-a placut Asus-ul, era dotat, la semnal WOW, arata bine, daaaar....asta C2-ul arata ca un rahat dar macar functioneaza.

Uite si C2-ul, latenta minima !

Edited by kiario, 03 December 2016 - 16:53.


#3628
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011
Poate contează și adaptorul și compatibilitatea, și de ce nu și  revizia HW.
@kiario chiar sunt curios ce revizie ai avut la n18u?

#3629
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
La n18u am pus toate softurile posibile, atat custom cat si originale, nimic nu a facut sa functioneze macar modest avea latenta ff mare si viteza infecta. Cand l-am schimbat cu C2 nu am facut decat sa bag aceleasi fire si sa-l configurez, rezultatul a fost FUNCTIONAL din prima fara modificari de soft.
Nu stiu ce revizie era, dar se poate verifica la Altex / Media Galaxy, ca de acolo a fost luat.

Edited by kiario, 03 December 2016 - 19:04.


#3630
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postadiatric, on 03 decembrie 2016 - 14:23, said:

Asa e. La majoritatea routerelor asus.
Cine a incercat diverse variante stie despre ce vorbesc.
eu iti recomand sa renunti la a mai face comentarii aiurea pe aceasta sectiune a forumului.

#3631
andixm

andixm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 01.12.2010
Salutare colegi am si eu nevoie de cateva pareri pentru un router gigagbit cu acoperire wifi cat mai ok.Ceea ce vreau sa fac este ca nu am nici un cablu de net in afara de cel principal si vreau un router cu o acoperire foarte buna. este vorba d eun apartament  de 75metri patrati in stil vagon, routerul sa stea la jumate. 4 dispozitive suporta ac si  6 doar N.  Am gasit pe internet archer c7 c8 sau un asus 1200g+ dar nu prea sunt convins care din cele 3 este mai ok.  Stabilitatea semnalului, viteza  conteaza prioritar.
Sunt deschis si la alte branduri.

#3632
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Citeste si tu niste pareri de-ale utilizatorilor...
Cauti aici pe SP sau in magazine online.

Edited by radurus, 04 December 2016 - 21:59.


#3633
andixm

andixm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 01.12.2010
am cautat si am gasit  doar ca am crezut ca poate a avut cineva legatura directa cu modelele  respective sa sa imi spuna o parere.  dar mai caut nu e problema.

#3634
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcarmenclara1, on 04 decembrie 2016 - 05:52, said:

eu iti recomand sa renunti la a mai face comentarii aiurea pe aceasta sectiune a forumului.

Uite ca nu doresc.
Asus nu mai este ce a fost acum 2 ani.
Punct.

View Postkiario, on 03 decembrie 2016 - 18:53, said:

La n18u am pus toate softurile posibile, atat custom cat si originale, nimic nu a facut sa functioneze macar modest avea latenta ff mare si viteza infecta. Cand l-am schimbat cu C2 nu am facut decat sa bag aceleasi fire si sa-l configurez, rezultatul a fost FUNCTIONAL din prima fara modificari de soft.
Nu stiu ce revizie era, dar se poate verifica la Altex / Media Galaxy, ca de acolo a fost luat.

Cum ziceam,
asus acum 2-3 ani facea routere bune.
In ziua de astazi au luat-o pe urmele la samsung.
Design, pret cat mai mare, performante slabe.

zyxel, edimax, d-link le consider routere pentru acasa care functioneaza si nu sunt struto camile.

Edited by adiatric, 04 December 2016 - 22:59.


#3635
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
Deci să avem grijă mare la produsele de la Asus și de la Samsung;

Tare asta.

Edited by mihaipopm8, 05 December 2016 - 19:33.


#3636
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postadiatric, on 04 decembrie 2016 - 22:58, said:

In ziua de astazi au luat-o pe urmele la samsung.
Design, pret cat mai mare, performante slabe.
Poate imi scapa mie ceva , dar ce produse are Samsung in retelistica , scumpe si proaste sunt pe piata noastra ?
Enumera cateva .

View Postadiatric, on 03 decembrie 2016 - 14:23, said:

Wireless AC
Mimo 2x2 3x3 cel putin
Routere de la AC3200 in sus
3x3 cel putin ?!! Adica normal cat ar fi , 5x5 ?
AC3200 nu reprezinta un standard , ci o denumire generica data de un producator oarecare .

Edited by ndor, 05 December 2016 - 20:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate