Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Romtelecom mareste tarifele din 01.11.2002

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#1
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
La noi la directia RTC Bucuresti a sosit o hirtie de la conducerea RTC prin care suntem anuntati ca se va modifica modalitatea de taxare a apelurilor catre ISP-uri.Tarifarea se va face la minut in dolari ca si pentru apelurile catre mobile.Inca nu am aflat tarifele si data de aplicare a hotaririi,dar din cite am auzit tarifele vor fi mai dezavantajoase decit pina acum.In buna traditie a nesimtirii,RTC face iar un gest ,,binevoitor" fata de abonatii (fraerii) care sunt nevoiti sa suporte toate chestiile astea pentru ca nu au incotro.

#2
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
poate taxarea se va face ca si de pe cartelele evrikard......acolo ii 14 centi pe ora noaptea....oricum ANTARIS incearca sa faci rost de tarife....ma chinui si eu sa aflu cate ceva din interior

#3
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Jeez.... asa incurajeaza ei Internetul ...  :ciocan:

Si eu care ma gandeam ca o sa SCADA  tarifele la Internet... ce jenant ...  :mad:

#4
Baietzash

Baietzash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.09.2002
Bah se duce tot de rapa.shi io care credeam ca o sa se dezvolte netu in Ro


:(

#5
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Quote

Originally posted by Antaris
La noi la directia RTC Bucuresti a sosit o hirtie de la conducerea RTC prin care suntem anuntati ca se va modifica modalitatea de taxare a apelurilor catre ISP-uri.


pe mine unul nu ma afecteaza cu nimic hotararea de fatza, pentru ca nu folosesc dial-up-ul. dar din alte motive, cum ar fi sumele umflate artificial si fara vreo explicatie plauzibila (prezente pe facura sub forma unei rubrici "lucrari"; lucrari pe care de altfel nu le-am cerut eu), relatia cu clientii, etc. o sa valorific cu certitudine prima oferta de la primul operator privat. eu nu mai am nevoie de telefonul fix de multa vreme, si vorbesc la el in jur de 5 minute la 3 luni. l-am pastrat ca romanul, vorba aia, "doamne fereste" poate am nevoie vreodata de un apel disperat. si pentru astea 5 minute la 3 luni, le platesc intotdeauna suma aia de 130-150 de mii cat dracu e abonamentul digital si mereu gasesc ei sa adauge mici ciupeli. parca ar fi tzigani sa mor eu. :-)


zahei.

#6
Sybilia

Sybilia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.08.2002

Quote

Originally posted by zahei



pe mine unul nu ma afecteaza cu nimic hotararea de fatza, pentru ca nu folosesc dial-up-ul. dar din alte motive, cum  

zahei.

Am telefon acasa. Nu vorbesc cu iubitul meu pentru ca avem Z share free si doua centuri. intr-o zi imi uitasem unde sunt mobilele si (atentie ERAU DESCHISE SI NU AVEAU ORICUM CASUTZA POSTALA) am sunat unul din ele s ail vad pe unde este. L-am auzit sunand, am inchis RTC-ul... Pe ultima factura de plata (locuiesc singura, nua  intrat nimeni la mine) am gasit o convorbire de 17 c pe mobil . Adeca singura data cand am sunat mobilul ca s ail gasesc.

La fel cu apeluri cand suna ocupat
RTC SUCKS

#7
kinezu

kinezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by zahei



. parca ar fi tzigani sa mor eu. :-)




e parca ...

#8
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
mie nu mi s-a intamplat niciodata asta....ii cam imposibil sa inceapa taxarea daca celalalt nu a raspuns, si mai ales daca suna ocupat....de obicei ei taxeaza la tonul de ocupat din intrenational...faze dianastea am mai vazut..

#9
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Din pacate trebuie sa va dau vestea rea utilizatorilor dial-up si celor care inca mai au posturi telefonice fixe acasa. Romtelecom mareste tarifele la serviciile de baza, abonamente, impulsuri si schimba planurile de tarifare.

Asa ca incepand cu data de 1 luna noiembrie tarifele vor fi ridicate cu 10 % :

Abonament linie principala cu 100 impulsuri : de la 137000 lei se ridica la 150000 lei fara TVA (180000 lei cu TVA)

Abonament linie principala cu 50 impulsuri incluse : de la 111000 lei se ridica la 123000 lei fara TVA (145000 lei cu TVA)

Abonament linie principala fara impulsuri incluse: de la 84000 lei se ridica la 92400 lei fara TVA (110000 lei cu TVA)

Abonament social : de la 40500lei la 46000 lei fara TVA (55000 lei cu TVA)

Costul unui impuls fiind de : 650 lei fara TVA (780 lei cu TVA)

Perioadele de tarifare pentru convorbirile locale vor fi:

De luni pana vineri intre orele 7 - 22 : 1 impuls /40 sec
Sambata, Duminica si sarbatorile legale : 1 impuls /120 sec

Tarifele / ora la serviciul acces internet va fi precum :

Luni - Vineri :

07 - 16 : 1 impuls / 160 sec : 17550 lei/ora
16 - 22 : 1 impuls / 240 sec : 11700 lei/ora
22 - 07 : 1 impuls / 600 sec :   4700 lei/ora

Sambata, Duminica si sarbatorile legale :

07 - 22 : 1 impuls/ 480 sec : 5850 lei/ora
22 - 07 : 1 impuls/ 600 sec : 4700 lei/ora


Vestea buna este ca tarifele pentru convorbirile interurbane au fost reduse cu 12 %.

P.S. Am auzit la mine la servici ca s-ar putea ca tariful de noapte sa inceapa de la ora 20 nu de la ora 22. NU ESTE SIGUR.. cand voi avea informatia sigura voi posta aici.

#10
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Deja unele tarife s-au marit de la 1 oct. Detalii la www.romtelecom.com Eu am isdn si l-au facut in usd

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ce misto! si asa mi se pareau prea mici tarifele... cam putrezeau banii la mine in buzunar, asa ca ii dau la romtelecom :drac:

#12
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
GRRRRr... eu cred ca scot telefonul fix....si asa vine o caruta de bani...

#13
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Si ce mama draku de motiv au acum sa mareasca tarifele? :ciocan: Ca eu i-as spinzura in public pe TOTI din consiliul de administratie al rtkkt-ului asta... :ciocan: In frunte cu imbecilul ala de taran care ne-a dat grecoteilor pentru spaga lui de $50mil... (fostul ministru de rahat) :ciocan:

#14
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
mda....se pare ca palierul de noapte va ramane la ora 22....tarifle care le-am prezentat mai sus sunt relative.....crestrea este 9.5 %....eu am facut calculele cu 10 %

Motivul este clar....infaltia.....tarifle nu au mai fost majorate din Aprilie....eu zic ca este acceptabil

#15
kinezu

kinezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

P.S. Am auzit la mine la servici ca s-ar putea ca tariful de noapte sa inceapa de la ora 20 nu de la ora 22. NU ESTE SIGUR.. cand voi avea informatia sigura voi posta aici.

offtopic: tu unde lucrezi?
n-ai 17 ani?

#16
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Totusi mi se pare o imbecilitate faptul ca palierul pentru internetonauti a ramas de la 22.00
Corectati-ma daca ma insel, dar eu zic ca de la ora 20.00 reteaua nu mai este foarte aglomerata :o

#17
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by kinezu


offtopic: tu unde lucrezi?
n-ai 17 ani?

so what?

#18
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002
Preluare Romania Libera:

"Incepand de la 1 noiembrie 2002 Romtelecom va majora cu 9,54% tarifele la abonamente si conectari, cu 8,5% tarifele la convorbirile intrajudetene (locale) si va ieftini cu 12,1% convorbirile interjudetene.

Astfel, tariful pentru un impuls telefonic va fi de 620 lei, de la 590 lei, iar pretul unui abonament pentru persoane fizice pentru o linie individuala cu 100 de impusuri incluse va fi de 150.000 lei, fata de 137.000 lei, cat este in prezent. Abonamentul cu 50 de impulsuri va costa 121.500 lei, cel cu 50 de impulsuri - 94.000 lei, cel fara impulsuri - 63.500 lei iar cel social - 46.000 lei. Toate tarifele sunt exprimate fara TVA si au fost avizate de Oficiul Concurentei.

De asemenea, tarifele pentru acces la Internet vor fi de 0,9 centi minutul in timpul zilei si de 0,3 centi/minut pentru noapte, de luni pana duminica. De la aceeasi data vor fi redefinite palierele orare de taxare pentru apelurile automate inter si intrajudetene - primul palier fiind cuprins intre orele 8 si 22, iar cel de-al doilea intre 22 si 8. Pentru apelurile intrajudetene (locale) de luni pana vineri in intervalul orar 8-22 se contorizeaza un impuls la fiecare 40 de secunde, iar sambata, duminica si in sarbatorile legale, in acelasi interval, un impuls se contorizeaza la fiecare 120 secunde. In intervalul orar 22-8, de luni pana duminica, cadenta este de un impuls la 480 secunde. Pentru apelurile interjudetene, de luni pana duminica, in intervalul 8-22 se tarifeaza un impuls la 15 secunde, iar in intervalul 22-8 un impuls la 20 secunde.
"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate