Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei
 Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat
 sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad
 

De ce uram soferii de BMW?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4493 replies to this topic

#4393
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

 cosmin_235423, on 13 martie 2022 - 09:26, said:

cei care isi permit s-o cumpere practic o fac in ciuda sarakilor
Oamenii care fac in ciuda "sarakilor" nu sunt altceva decat tot niste "saraki". Cam toti saraci cu duhul si cei mai multi saraci si in bani.

#4394
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,376
  • Înscris: 22.10.2007

 cosmin_235423, on 13 martie 2022 - 09:26, said:

cand realizezi ca reclama la BMW nu e facuta astfel incat sa atraga activ cumparatori de bmw.
ci e gandita astfel incat masina sa devina de invidiat de catre saraki, iar apoi cei care isi permit s-o cumpere practic o fac in ciuda sarakilor - doar isi permite.
e un mecanism atat de sucit si f-up dar functioneaza al dracu de bine.
suna a frustrari ce spui tu acolo.

#4395
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,536
  • Înscris: 04.05.2006

 ro_explorer, on 12 martie 2022 - 17:17, said:

Mi-e sincer mila pentru cei care au ca pasiune a vieții un obiect, fie el și mașină.
Pasiunea nu e fata de obiectul in sine, ci fata de sentimentul pe care ti-l generează deținerea sau utilizarea lui.

 danvlas, on 13 martie 2022 - 07:21, said:

Eu nu urasc soferii de BMW, ci pe soferii tampiti. Dar statistica mea personala arata ca multi soferi tampiti conduc BMW, de regula antediluvian.
A mea arata ca, cei mai mulți conduc Logan și Opel Astra 200x

 cosmin_235423, on 13 martie 2022 - 09:26, said:

cand realizezi ca reclama la bmw nu e facuta astfel incat sa atraga activ cumparatori de bmw.
ci e gandita astfel incat masina sa devina de invidiat de catre saraki, iar apoi cei care isi permit s-o cumpere practic o fac in ciuda sarakilor - doar isi permite.
Tare tâmpită concluzie 😂😂😂😂

#4396
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,725
  • Înscris: 30.07.2003
E vorba de feeling. Unii pun pret pe felul cum te face sa te simti un obiect, dincolo de utilitatea lui, in timp ce pentru altii conteaza doar utilitatea, din diferite motive: ori pentru ca nu conteaza pentru ei respectivele aspecte, ori pentru ca pur si simplu nu observa acele diferente, nu le simt.

Rezonez cu pomelnicul insirat de colegul de pe Coasta de Est. Nu am intalnit alta masina decat BMW, in care atunci cand ma sui la volan sa simt ca intru intr-un papuc care-mi vine perfect. La tot restul parca trebuie sa stai putin stramb, cu picioarele descentrate, cu volanul care oricum l-ai pune nu pare sa fie la locul lui, cu scaune in care te simti ca pe scandura de pe caruta.
Ergonomie ca in BMW, mai rar.

Sunt curios de ce zice un coleg ca BWM nu a excelat la frane. E vorba de senzatia ca nu te bruscheaza cand pisti frana, sau chiar e testat, cu cifre, in conditii relevante?

Edited by til, 13 March 2022 - 16:36.


#4397
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 til, on 13 martie 2022 - 16:35, said:

Nu am intalnit alta masina decat BMW, in care atunci cand ma sui la volan sa simt ca intru intr-un papuc care-mi vine perfect.
Faptul ca nu ai intalnit tu nu inseamna ca nu exista.

#4398
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,376
  • Înscris: 22.10.2007

 til, on 13 martie 2022 - 16:35, said:


Sunt curios de ce zice un coleg ca BWM nu a excelat la frane. E vorba de senzatia ca nu te bruscheaza cand pisti frana, sau chiar e testat, cu cifre, in conditii relevante?
testat de catre adac de-a lungul anilor si ca "feel".

#4399
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 02.06.2006
BMW este o mașină extraordinară, puternică și comodă, dar are un singur defect: are maneta de semnalizare sub scaun. Dacă ar avea-o la locul său, probabil aș vedea mult mai multe BMW-uri semnalizînd la schimbarea direcției.

#4400
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pachetul de semnalizare e optional. In functie de an, vine doar impreuna (bundle) cu top trim, cu piele napa... la alea, "full options, fara piele", de obicei nu e inclus deloc.
Am observat ca din ce in ce mai multi producatori fac cost cutting si nu mai ofera in standard pachetul de semnalizare. Dar BMW cu ceritudine au fost primii care au implementat asta.

#4401
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,376
  • Înscris: 22.10.2007
O sa radeti dar BMW chiar avea un bat de semnalizare mai ciudat si multi nu s-au inteles cu el, sau mai bine zis nu l-au inteles, practic batul era 100% electronic si nu statea sus sau jos in timpul semnalizarii ci revenea la punctul 0, dupa care pt anulare trebuia dat inca o data spre directia semnalizata.

#4402
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,725
  • Înscris: 30.07.2003
De pe ce planeta vii? Sigur vorbesti de masini BMW? Sau confunzi semnalizarea cu faza lunga?

Despre frane, eram sigur ca la feel te refereai. Poti sa-mi dai un exemplu de test adac?

#4403
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,376
  • Înscris: 22.10.2007
Nu e cazul sa te dai rotund: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GAMCkJvECy8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sari  la secunda 0:40.
Sistemul a aparut pe vremea lui E90.

Ia si tu si cauta daca esti interesat.


#4404
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,725
  • Înscris: 30.07.2003
Ce sa caut, daca am la poarta? Tu povestesti ce vezi prin filme. Ia de baga la tertecutza, sa-ti imbogatesti materia: dezactivarea se produce prin 'piscarea' manetei in orice directie, dar si automat, cand indrepti volanul. Si cred ca orice masina din vremea aia sau mai noua functioneaza la fel.

Am exact acea maneta la X5-ul E70, contemporan cu E90.
Manetele de semnalizare sunt super bine pozitionate, la orice generatie de dupa '70, ca mai vechi nu am condus.

Iar chestia cu semnalizarea fara sa blochezi maneta in pozitia de semnalizare permanenta functiona si la rechinul meu din anii '80. Mi-a placut asta. La alte masini trebuia musai sa faci click, sa intre maneta aia in pozitie apoi erai nevoit sa mai faci o miscare ca sa o scoti, in loc sa-ti vezi de condus. Tot asa, la stergatoare aveai posibilitatea sa pisti maneta in jos. Nu statea acolo, doar dadea o data din stergatoare. Pozitiile temporizate si rapide fiind in sus. La alte masini, mult mai recente, nu ai cum sa o pisti sau e destul de greu sa prinzi punctul ala.

Edited by til, 13 March 2022 - 23:53.


#4405
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 02.06.2006

 til, on 13 martie 2022 - 23:41, said:

Manetele de semnalizare sunt super bine pozitionate, la orice generatie de dupa '70, ca mai vechi nu am condus.
Înseamnă că nu-i de la manete ci de la manele.

#4406
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,376
  • Înscris: 22.10.2007

 til, on 13 martie 2022 - 23:41, said:

Ce sa caut, daca am la poarta? Tu povestesti ce vezi prin filme. Ia de baga la tertecutza, sa-ti imbogatesti materia: dezactivarea se produce prin click in orice directie, dar si automat, cand indrepti volanul. Si cred ca orice masina din vremea aia sau mai noua functioneaza la fel.

Am exact acea maneta la X5-ul E70, contemporan cu E90.
Manetele de semnalizare sunt super bine pozitionate, la orice generatie de dupa '70, ca mai vechi nu am condus.
Deci e fix cum am zis dar cu uriasa diferenta ca merge in ambele sensuri, da, asta e cu totul altceva, ma contrazice complet, se cerea neaparat o interventie de la cineva care sa se dea rotund in mod inutil.

Ai la poarta teste de distanta de franare cu mai multe masini?

Edited by _-livio-_, 13 March 2022 - 23:55.


#4407
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,725
  • Înscris: 30.07.2003

 _-livio-_, on 13 martie 2022 - 23:32, said:

Ia si tu si cauta daca esti interesat.

 _-livio-_, on 13 martie 2022 - 23:51, said:

se cerea neaparat o interventie de la cineva care sa se dea rotund in mod inutil.
Poftim?

 _-livio-_, on 13 martie 2022 - 21:12, said:

, practic batul era 100% electronic si nu statea sus sau jos in timpul semnalizarii ci revenea la punctul 0
Vrei sa spui ca aberatia de mai sus nu trebuia corectata?

Suna atat de aberant, incat chiar am crezut ca te refereai la motocicletele BMW. Acolo, da, a existat un sistem dubios de semnalizare.

 til, on 13 martie 2022 - 23:19, said:

Sigur vorbesti de masini BMW?


#4408
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,376
  • Înscris: 22.10.2007
Tu probabil n-ai inteles ce am scris acolo, la tine cand dai semnal batul sta in pozitia de semnal pana e anulat, ca la alte branduri sau cum iei degetul de pe el revine in pozitia 0?
Adica masina sta pe loc, apesi batul pt semnal stanga si el ramane apasat sau revine singur in pozitia initiala si becurile merg in continuare pana sunt anulate?

Edited by _-livio-_, 14 March 2022 - 00:08.


#4409
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,725
  • Înscris: 30.07.2003

 _-livio-_, on 13 martie 2022 - 23:51, said:

Ai la poarta teste de distanta de franare cu mai multe masini?
Pustiule, fii linistit, vei ajunge si tu sa conduci BMW-uri. Te inteleg, am fost si eu ca tine si sunt dovada vie ca Da, se poate.

#4410
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,376
  • Înscris: 22.10.2007
Haha, ai si glumite in programul serii.
Nu e vina mea ca tu n-ai inteles ce am scris eu desi ti-am pus si filmulet.

Edited by _-livio-_, 14 March 2022 - 00:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate