Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Casa Maria

- - - - -
  • Please log in to reply
316 replies to this topic

#307
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Eu unul n-am inteles ce vrei tu sa faci acolo. Poate niste poze ar fi mai edificatoare.  :peacefingers:

#308
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004

 Inginerul_bv, on 23rd August 2012, 06:57, said:

Eu unul n-am inteles ce vrei tu sa faci acolo. Poate niste poze ar fi mai edificatoare.  :peacefingers:


are un gol patrat in care baga o scara din aia retractabila si prin care vrea sa urce sus pe terasa. eu ii faceam treaba de mantuiala cu pvc deparece fereastra se monta aproape la orizontala si ii tinea apa. ma injura omul la prima ploaie

Edited by conu71, 23 August 2012 - 06:10.


#309
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Cam asta este golul. Maine o sa fac poze mai elocvente

Attached Files


Edited by laufer, 23 August 2012 - 20:58.


#310
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 30.03.2009

 laufer, on 23rd August 2012, 21:41, said:

Cam asta este golul. Maine o sa fac poze mai elocvente

Cauta firme ce vand sau fabrica LUMINATOARE. Incearca si la dedeman, praktiker
Intreaba aici :

http://www.makroplast.ro/

http://www.richterin...p;catid=34:demo

http://sincom.ro/des...si-luminatoare/

Nu uita si de cei care produc ferestre pt mansarda. Acestia au in portofoliu si luminatoare pt locuinte.

#311
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Aoleu, fiti-ar casa sa-ti fie in eforie acolosa, iar mi-ai adus aminte ca n-am avut concediu nici anul asta nici anul trecut. Nu ma cazezi si pe mine si pe nevasta-mea vreo 2 zile la tine ? Sau poate stii vreo cazare mai ieftina in conditii decente. As trage o fuga macar 2 zile caci sunt un vesnic indragostit de mare si mi-e foarte dor de ea, n-am mai vazut-o de vreo 3 ani.
Cat priveste treaba aia....vrei tu neaparat luminator ? Eu o rezolvam mai simplu cu un capac basculabil, dar daca stau bine sa ma gandesc, poti sa-i faci un capac basculabil metalic pe mijlocul caruia sa pui policarbonat ca sa ai lumina sau chiar sticla termopan. Intre sticla si rama poti sa pui adeziv de parbrize, te duci la un centru de-asta de montat parbrize sa-ti monteze baietii geamu' pe capac. Adezivul ala rezista in timp foarte bine la variatii de temperatura. Mai departe as cauta eventual din dezmembrari 2 amortizoare de-alea de hayon de break care sa te ajute sa deschizi capacul si voila. Pe interiorul capacului poti sa pui lambriu pe care sa-l prinzi pe niste sipci care sipci le prinzi cu niste suruburi de capac si intre lambriu si metal sa bagi polistiren sau vata. Capacul ti-l poate face orice firma care se ocupa cu confectii metalice.  :peacefingers:

#312
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Multumesc pentru informatii si idei. Cu capac metalic m-am gandit si eu pentru ca oricum nu am nevoie de geam acolo pentru ca vine scara retractabila care are capac, deci din interior nu se vede acea usa/geam.
Multumesc Alxdava, o sa iau legatura cu acele firme sa vedem ce si cum, sa vad daca livreaza in Constanta daca au pe aici distribuitori.

P.S.: @Inginerul_bv - din pacate nu ai unde sa stai in casa (acum se tencuieste interior) si nici nu ma pricep la chirii pe aici. Oricum stiu ca preturile sunt undeva pe la 100 RON/zi din ce am auzit. Daca chiar vrei fac cateva intrebari.

#313
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu te deranja. Mersi. Lasa c-oi vedea eu cum fac si daca mai merg.
In legatura cu capacul, daca-l faci metalic si tapan, poti lua scara retractabila s-o montezi direct pe capacul metalic, sau cine-ti face capacul sa-ti faca si scara, dar in cazul asta nu-si mai are rost geamul. Oricum, ideea ti-am dat-o. Succes !  :coolspeak:

#314
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
da-l naibii de geam ca are ditamai fereastra pe casa scarii si nu are nevoie de lumina suplimentara.

#315
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Avem si usa de garaj. Momentan este manuala ca nu am montat automatizarea. Abia dupa ce se tencuieste garajul o sa montam si automatizarea ca sa nu o murdarim de acum

Attached Files



#316
alinutza109

alinutza109

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 21.05.2008
sa iti dai jos folile protectoare de pe ramele de tamplarie ca daca bate soarele in ele mai mult de 2 luni o sa te chinui sa le scoti.Eu le=am dat jos imediat pe toate.Sa o stapaniti sanatosi usa si  spor la treaba

#317
costy851

costy851

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.08.2011
laufer tu sti cat sunt valabile avizele? tot intreb pe aici si nimeni nu imi raspunde. daca poate sa imi zica si mie cineva plz

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate