Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

Fisura police drept

  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
onutza88

onutza88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 27.06.2008
Buna tuturor, problema mea este urmatoarea: in urma cu o luna mi-a venit coarba de la o fantana peste mana dreapta lovind degetul mare si cel aratator, in urma impactului degetul mare a fost cel mai afectat. La recomandarea medicului de familie am purtat 2 saptamani bandaj elsatic (acesta banuia ca am fisura), datorita durerilor care nu trecusera, am fost sa fac radiografie unde a reiesit ca am fisura incompleta la nivelul capului falangei proximale, iar medicul de la respectiva clinica mi-a spus sa port bandaj elastic in jur de 2 saptamani. Eu am purtat bandajul inca 2 saptamani iar acum cateva zile l-am dat jos  insa inca ma mai doare si e umflat. In total eu am purtat bandajul elastic 4 saptamani.
De o alta radiografie nu poate fi vorba sa mai fac prea curand deoarece mi s-a zis ca nu ar fi prea ok pentru mine sa mai fac alta la un interval atat de scurt.
Intrebarea mea este: e posibil ca osul sa nu se fi prins acolo sau durerea pe care o am e normal? :mellow:

#2
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
acum 1 min mi am scos si eu mana din gips si ma cam doare... cica ar fi normal...
banuiesc k si la tine e cam la fel..

#3
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postonutza88, on 24th September 2011, 08:44, said:

am purtat bandajul inca 2 saptamani iar acum cateva zile l-am dat jos  insa inca ma mai doare si e umflat. In total eu am purtat bandajul elastic 4 saptamani.
De o alta radiografie nu poate fi vorba sa mai fac prea curand deoarece mi s-a zis ca nu ar fi prea ok pentru mine sa mai fac alta la un interval atat de scurt.
Intrebarea mea este: e posibil ca osul sa nu se fi prins acolo sau durerea pe care o am e normal? :mellow:

1) fractură fără deplasare (deci, minoră) la un os al tălpii piciorului (cuboid), 1 lună de zile pansament ghipsat. Rezultat: după o lună, durut rău la călcat pe el, aproape imposibil de mers; următoarele 2 luni, mers ușor șchiopătat și durere ușoară; la 5 luni, dureri f. rare dar totuși existente; peste 6 luni, nu mai doare de loc și mersul e 100% normal deci nu e vb că nu s-ar fi așezat oasele bine...

CONCLUZIE: orice fractură doare. 1 lună de zile e nimica toată.

2) am făcut o grămadă de radiografii, și dentare, și la oase. Doctorul te trimite la o poză, nu iese cum vrea, mai faci una. Mi se pare aproape caraghios ca la 1 lună pauză să-ți zică că "e prea curînd". Mai degrabă a zis așa pt că a considerat că e pierdere de vreme, fiind o fractură banală (și la mine la picior a zis că nu are de ce să mai facă altă poză - ce spuneam a fost cu altă ocazie). Sau, oi fi tu femeie însărcinată, că n-ai zis, dar altfel nu văd.

#4
onutza88

onutza88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 27.06.2008

View PostXON-XOFF, on 1st October 2011, 20:02, said:

1) fractură fără deplasare (deci, minoră) la un os al tălpii piciorului (cuboid), 1 lună de zile pansament ghipsat. Rezultat: după o lună, durut rău la călcat pe el, aproape imposibil de mers; următoarele 2 luni, mers ușor șchiopătat și durere ușoară; la 5 luni, dureri f. rare dar totuși existente; peste 6 luni, nu mai doare de loc și mersul e 100% normal deci nu e vb că nu s-ar fi așezat oasele bine...

CONCLUZIE: orice fractură doare. 1 lună de zile e nimica toată.

2) am făcut o grămadă de radiografii, și dentare, și la oase. Doctorul te trimite la o poză, nu iese cum vrea, mai faci una. Mi se pare aproape caraghios ca la 1 lună pauză să-ți zică că "e prea curînd". Mai degrabă a zis așa pt că a considerat că e pierdere de vreme, fiind o fractură banală (și la mine la picior a zis că nu are de ce să mai facă altă poză - ce spuneam a fost cu altă ocazie). Sau, oi fi tu femeie însărcinată, că n-ai zis, dar altfel nu văd.
Eu nu am postat aici de dragul de a posta. Am cerut pareri deoarece nu sunt medic si nu am de unde sti anumite chestii legate de problema mentionata.

PS: nu sunt femeie insarcinata si plus de asta am aflat raspunsul la problema mea.

Se poate inchide topicul. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate