Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Developer Preview - Start Menu - Metro - File Explorer

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Inafara de cele mentionate de eiffel in topicul mare referitor la click pe butonul start:
Pentru a comuta intre interfata Metro si cea standard puteti folosi aceasta aplicatie - http://www.softpedia...nu-Toggle.shtml
Un alt utilitar ce permite pastrarea Ribbonului in Explorer - http://www.softpedia...ontroller.shtml
Si un altul ceva mai complex - Metro UI Tweaker - http://www.softpedia...Windows-8.shtml
Sau puteti modifica manual in registrii:

Quote

To get back the old start menu, open regedit, goto
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer
change value of RPEnabled from "1" to "0"
close regedit, you get your old start menu......the catch is, no more metro UI because you just disabled it. To get back the Metro UI, change the value back to "1"


Puteti folosi si http://www.softpedia...sic-Shell.shtml cu ceva optiuni de tweak.
Practic eu acum la click am meniul standard din XP iar la apasarea butonului start de pe tastatura am Metro :) In plus meniul clasic are si functie de Search faina :)
Attached File  Untitled2.png   229.43K   324 downloads   Attached File  Untitled3.png   91.21K   492 downloads

Mai sunt tweak-uri pt metro background, alte aranjari ale meniurilor, etc... Vor urma :)

Edited by Nozavi, 30 September 2011 - 13:22.
update search clasic menu


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Mai exista o facilitate ascunsa in Windows 8 - Snap - puteti rula simultan doua Start Screen, sau un Start  Screen si o aplicatie Desktop una langa alta:

http://www.askvg.com...en-resolutions/

Sau puteti folosi un utilitar - http://www.softpedia...p-Enabler.shtml

Edited by Nozavi, 30 September 2011 - 13:23.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Schimbati backgroundul interfetei Metro cu acest utilitar:
http://www.softpedia...t-Tweaker.shtml

Nota - daca doriti sa folositi o imagine aceasta trebuie sa fie dublul inaltimii rezolutiei monitorului.
De exemplu ptr o rezolutie de 1280x1024, inaltimea imaginii folosite trebuie sa fie 2048.

Edited by Nozavi, 30 September 2011 - 13:25.


#4
jollyoli

jollyoli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.04.2007
Pentru ca am vazut cativa [nu putini] doritori de customizare a Start Menu-ului, va impartasesc si eu cateva trick-uri.

Primul e despre adaugarea de tile-uri custom in Start menu. Toata treaba consta in a face si muta niste shortcut-uri intr-o anume locatie: C:\Users\**USERNAME\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs. Odata adaugate aici, ele ar trebui sa apara in meniul de start, de unde le poti muta cum vreti.

Al doilea e strans legat de primul si origineaza dintr-o inabilitate [stupida] pe care o pun pe seama stadiului incipient in care se afla Windows 8. Mai exact, nu vei putea adauga 2 shortcut-uri la acelasi executabil, chiar daca vrei sa ii adaugi argumente diferite. Eu am descoperit asta incercand sa adaug butoane pentru shutdown, restart si hibernate. Pentru ca toate tin de acelasi program, shutdown.exe, modalitatea [verificata cu succes rasunator] unica de a face totusi sa apara tile-urile astea e sa creezi copii la shutdown.exe pe care le redenumesti de ex. shutdown1.exe, shutdown2.exe si tot asa. Apoi:

Pt Shutdown: creezi un shortcut si il muti in folderul amintit mai sus, apoi click dreapta -> properties -> Shortcut. La 'Target' trebuie sa scrie 'C:\Windows\System32\shutdown1.exe -s -t 00'

Pt Restart: creezi un shortcut si il muti in folderul amintit mai sus, apoi click dreapta -> properties -> Shortcut. La 'Target' trebuie sa scrie 'C:\Windows\System32\shutdown.exe -r -t 00'

Pt Hibernate: creezi un shortcut si il muti in folderul amintit mai sus, apoi click dreapta -> properties -> Shortcut. La 'Target' trebuie sa scrie 'C:\Windows\System32\shutdown2.exe -h'

Inca o inabilitate a Developer Preview-ului de Win 8 e aceea de a avea 2 sau mai multe tile-uri in Start Menu cu acceasi iconita. Asadar, va trebui sa ai grija sa pui iconite diferite pe masura ce creeezi shortcut-uri (daca vrei sa apara toate cele trei de mai sus, de ex.). In caz ca ai facut o copie la shortcut [shortcut la shortcut  :nonobad: ] o sa-ti apara doar ultima creata si va trebui sa le refaci pe ambele.

Si un ultim [dar foarte util] sfat pentru amatorii de hibernation [like myself]: acest minunat feature nu e disponibil by default si metoda clasica de a-l activa [powercgf -h on] da mereu fail pt ca e cam ascuns. Unde l-am gasit pe domnul Hibernatus? Tocmai in Control Panel\Hardware and Sound\Power Options\System Settings cu click pe 'Change settings that are currently unavailable'. Acolo vei putea bifa 'Show Hibernate' and party on.

Sper ca cele de mai sus sa fie de folos cuiva [caz in care mai revin cu noutati imediat ce le descopar]  :peacefingers:

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Se poate activa/dezactiva hibernarea si din linie de comanda, numai ca au modificat un pic comanda - am dat modificarea pe topicul general.
Insa ma surprinde ca zici ca hibernarea nu e default - la mine s-a activat inca de la instalare - m-am chinuit vre-o ora sa scap de ea din cauza modificarii comenzilor.

#6
monk teo

monk teo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 06.12.2006
se poate pune direct pe desktop comenzile de Shutdown-Restart ?
(ex. doua iconite reprezentand comenzile respective pentru a le accesa direct)
merci

#7
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Teoretic comanda shutdown ar trebui sa existe si in Consumer Preview. Pentru a afla cum dai shutdown sau restart foloseste in cmd comanda "shutdown /?" si cu aceasta comanda poti face un fiser .bat care sa faca ce-ti doresti. Pui shortcut pe desktop, iar la shortcut poti sa-i pui ce iconita doresti.
Sau.... or fi si ceva softuri care pot sa faca asta daca nu doresti sa te complici.

Bafta!

LE: Acest topic a fost creat in perioada in care era Developer Preview, iar acum in Consumer Preview lucrurile nu mai sunt la fel. Nu folositi recomandarile de mai sus pe Consumer Preview!

Edited by Ravy, 07 March 2012 - 15:44.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

se poate pune direct pe desktop comenzile de Shutdown-Restart ?
In principiu da. Eu intentionez sa le pun in toolbar, in week-endul asta.
Probabil o sa deschid in curand si un Topic dedicat CP, doar ca ptr CP nu prea au aparut Tips & Tricks.

Momentan eu folosesc asta - http://www.askvg.com...indows-7-and-8/

Edited by eiffel, 08 March 2012 - 15:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate