Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 

Aplicatii Android dezinstalare

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Salut,

Nou posesor de HTC Desire S am si eu o intrebare; poti dezinstala anumite aplicatii default pe care nu le consideri utile ?

Si daca da, cum ?

#2
HmmPLM

HmmPLM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 29.08.2011
cu titanium backup dai uninstall la ce vrei

#3
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Root + titanium backup ;)

#4
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Ce inseamna root-ul asta ? Un fel de jailbreak la iPhone ?

Care sunt avantajele si dezavantajele ?

Ce se intampla cu garantia ?

Care sunt sansele sa ramai fara telefon, cum pateai la iPhone ?

#5
HmmPLM

HmmPLM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 29.08.2011
pentru asta ai google

#6
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009

 HmmPLM, on 20th September 2011, 22:51, said:

pentru asta ai google

Da, asa este. Si tu aveai 90 de posturi acum ai 91.

Iti spun si pentru ce am pus intrebarile astea, ca sa fii impacat. Am vazut ca FlorinBV a intrat pe topic si el foloseste de foarte mult timp Android (imi aduc aminte discutiile in contradictoriu iOS vs. Android) si consider sfatul lui avizat.

#7
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Da, root-ul e un fel de jailbreak ca la iPhone. In principiu pierzi garantia prin root-are, dar exista metode de unroot ca sa arate totul ca la inceput. Depinde de telefon, dar cam greu se brickuieste un Android. Avantajele ar fi ca poti face multe chestii cu root-ul, printre care back-up-uri si dezinstalarea aplicatiilor de sistem ;)

#8
HmmPLM

HmmPLM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 29.08.2011
prietene, gaseai de 30 de ori raspunsurile la toate intrebarile pana acum daca aveai putin habar cum sa folosesti un computer si internetul, ca sa nu mai vorbesc de cunostinte banale de limba engleza
edit: cine ti-a facut cont aici? nu stiu cum ai facut spam la 2000+ de mesaje, sincer nu-mi explic cum stii sa folosesti forumul asta si sa scrii 3 cuvinte intr-un box nu

Edited by HmmPLM, 20 September 2011 - 22:06.


#9
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Root => drepturi de admin in sistemul de operare (poti aduce modificari acestuia)
Daca telefonul ajunge root-at in service si este detectat, poti sa spui pa garantiei.
Se poate face unroot daca ai probleme minore si vrei sa-l trimiti la garantie. Daca telefonul e mort complet slabe sanse sa-si dea seama cei din service ca a fost rootat.
Doar root-ul in sine nu e periculos. Ceea ce faci dupa ce-l rootezi cu ajutorul altor programele pot sa-ti destabilizeze sis. de operare. (asta doar daca nu stii ce faci)

#10
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Si pe langa ce ma intereseaza pe mine, ce mai poti face daca ai root ? Din aplicatiile pe care le folositi. Intr-un cuvant. Merita ?

Sper sa apara si-un admin pe subiectul acesta sa-i stearga posturile userului HmmPLM si eventual sa-i dea si un warn.

Edited by SirLaurentiu, 20 September 2011 - 22:08.


#11
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Daca telefonul te multumeste asa cum e, ramai fara root. Daca te vei plictisi si vei vrea sa incerci diferite custom rom-uri, sa schimbi teme, sa faci overclock etc vei avea nevoie de root.

#12
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Cu alte cuvinte, pentru un everyday use nu e necesar cum era la iOS.

#13
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
ieczat :)

#14
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
asa cum faci root , poti face si unroot

apoi daca e ceva de service , ii poti pune softul original oricand

iti recomand sa cauti pe net xda

nu se compara cu iphone , poti face orice

#15
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Prin root pot face ceva in sensul consumarii bateriei mai incet ?

#16
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 HmmPLM, on 20th September 2011, 22:51, said:

pentru asta ai google
Pt asta are si forumul asta. Daca nu ai chef sa ii scrii, iesi naibii de pe topicul asta si du-te la unul la care ai chef sa scrii, daca nu ai chef sa scrii in general, iesi de pe forum.

#17
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Nu mai deschid alt topic, dar schimb intrebarea acestuia.

De vreme ce user guide-ul de pe htc.com nu merge, spuneti-mi si mie la ce naiba ma ajuta optiunea Accounts & sync. Am background data activat si auto-sync dezactivat.

Edit : Am acolo facebook for htc sense, google, htc sense, imap/pop3 mail, news, stocks, weather si aplicatia whatsApp

Edit 2 : e un fel de push notifications ca la iOS ?

Edited by SirLaurentiu, 20 September 2011 - 23:17.


#18
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Hai sa-ncerc eu sa explic mai babeste: Acel "root" a fost inventat, ca utilizatorii neavizati sa n-aiba acces la partile sensibile ale sistemului, sa nu distruga scula. Root-area, iti da acces deplin, dar si posibilitatea sa omori definitiv jucaria, daca nu stii ce faci. (eu inca n-am reusit, desi mi-am luat o tableta chinezeasca cu 200 de lei, special sa ma "antrenez", in cazul ca reusesc, sa nu-mi para rau dupa bani). Pt dezinstalari, poti folosi uninstaler-ul din tel, sau aplicatii gen "appremover", gasesti free pe android market, nu e nevoie de root-are. Dupa ce te-ai familiarizat cu androidul, e recomandabila root-area, iti da o gramada de facilitati in plus.
PS: nu-nteleg, de ce te-ai ofticat pe cel ce ti-a recomandat google. Cu-n simplu click, dupa "root android", gasesti o puzderie de informatii, in cateva secunde, ce nu vei gasi pe niciun forum.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate