Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Aplicatii Android dezinstalare

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Iti spun eu ce m-a deranjat. Cand eram in fapt cu iOS-ul le spuneam si ce scrie in manualul de introducere daca nu-l citeau, si astept sa fiu tratat la fel.

#20
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
acum, fiecare are fixurile lui :) Eu raman la parerea ca niste link-uri sunt mult mai utile decat un copy-paste.
revenind , vad ca "user guide-ul de pe htc.com nu merge". Pai androidul, e android, poti cauta dupa asta, nu neaparat pe HTC. (n zic unde, ca-mi recomanzi si mie warm. :) )

#21
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 SirLaurentiu, on 21st September 2011, 00:07, said:

De vreme ce user guide-ul de pe htc.com nu merge, spuneti-mi si mie la ce naiba ma ajuta optiunea Accounts & sync. Am background data activat si auto-sync dezactivat.

Edit : Am acolo facebook for htc sense, google, htc sense, imap/pop3 mail, news, stocks, weather si aplicatia whatsApp

Edit 2 : e un fel de push notifications ca la iOS ?
"Background data" si "auto-sync" fac exact ceea ce le arata si numele; daca nu te intereseaza actualizari automate (si inteleg ca nu) este mai bine sa dezactivezi si "background data", pt. a creste autonomia telefonului si pt. a face mai putin trafic de date, daca esti pe 3G.
Programele care au nevoie de asa ceva, de exemplu "Market", iti vor atrage atentia, atunci cand le vei folosi, sa activezi BD.

#22
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Ma intereseaza, doar ca ma intereseaza cum vreau eu. Si anume sync cand deschid aplicatia. Oricum am rezolvat. Multumesc.

#23
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Cand deschizi aplicatia o sincronizezi manual, si atunci merge si cu alea dezactivate; pt. tine inteleg ca-i tardiv raspunsul, dar poate le va fi util altora.

Cu placere.

#24
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Nu pot sa dezintalez aplicatia "search" se poate sterge doar iconita si atat. Cand am instalat o lanterna din google play m-am pricopsit si cu chestia asta "search" care imita ca aspect iconita altei aplicatii legitime. Am andoid 2.2 si telefonul nu este "rootat"  Ceva in genul asta http://androidforums...nstall-app.html

#25
trainRaq

trainRaq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.04.2010
am facut root si am instalat aplicatia root uninstaler pentru a dezinstala aplicatiile preinstalate de orange si samsung pe un galaxy mini dar nu stiu din ce cauza nu mi sa eliberat memoria interna. Iconitele aplicatiilor la care am dat uninstal au disparut dar memoria aferenta lor nu sa eliberat :(((
am incercat si cu alte programe : titanium backup ,anttek app manager si tot asa menoria nu se elibereaza dar iconotele dispar .
Am incercat si sa le inghet(freeze ) sa vad daca asa se elibereaza ceva memorie dar nici asa nici un MB nu sa eliberat , tot la 161/181 a ramas .
Oare de ce ? Ma poate ajuta cineva ??

#26
Berlin

Berlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 20.12.2005
Cand dezinstalezi aplicatii stock din rom cu tb ti se elibereaza memoria de pe system rom care este total diferita fata de memoria alocata pentru instalarea aplicatiilor.In titanium backup iti arata gradul de ocupare la system rom si la memoria interna pe ecranul principal in partea de jos.Pt a elibera memoria interna, muta aplicatiile instalate (in afara de widgeturi sau launchere) pe sdcard cu tb.

#27
multimediacompany2005

multimediacompany2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 08.08.2005

 Berlin, on 15 septembrie 2012 - 01:44, said:

Cand dezinstalezi aplicatii stock din rom cu tb ti se elibereaza memoria de pe system rom care este total diferita fata de memoria alocata pentru instalarea aplicatiilor.In titanium backup iti arata gradul de ocupare la system rom si la memoria interna pe ecranul principal in partea de jos.Pt a elibera memoria interna, muta aplicatiile instalate (in afara de widgeturi sau launchere) pe sdcard cu tb.
daca vrei sa faci update la maps, spre exemplu... peste aplicatia existenta, cum faci? aici este problema pentru multi. aplicatiile din rom care fac update in memoria telefonului. la 2.1 nu le poti mua pe card si daca ai 2.2, tot ocupa si pe memoria din telefon chiar daca o muti pe card

#28
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Offtopic: multimedia..., iti dai seama ca topicul asta e de.... foarte mult timp?

Insa pentru ca nu am citit nicaieri in discutiile de aici, o sa fac urmatoarea completare.
Ontopic:
Android-ul e un sistem de operare care are la baza Linux-ul.
In Linux echivalentul administratorului este: root.
In linux pentru a rula comenzi cu drepturi de administrator se foloseste la inceputul liniei de comanda, comanda: 'su' (super user).
A root-a un telefon Android, inseamna de fapt a pune aplicatia: su (care in mod normal lipseste din ratiuni... evidente) in sitemul de fisiere a telefonului, mai exact in: /system/xbin/su
Unroot-ul, este procesul prin care fisierul su este sters din telefon.

Sunt soft-uri care iti permit mutarea aplicatiilor pe card, prin crearea unor legaturi simbolice (nu stiu cum sa traduc: symbolic link) intre locatia originala si locatia unde este mutata aplicatia. O asemeena aplicatie e Link2SD.
Mai profan explicat, iau de exemplu aplicatia Calculator:
- daca fisierul original ce se afla in locatia /system/app/Calcualtor.apk
- este mutat pe card (dau un exemplu impropriu, deci nu luati ca atare locatia): /mnt/sdcard_ext/app/Calculator.apk
- aplicatia Link2SD, muta fizic apk-ul pe card, iar in locul vechi creaza un link catre noua locatie. Teoretic aplicatie in continuare o sa 'para' ca se afla inca la pozitia originala, in realitate acolo e doar un fisier de cativa KB care-i ca un shortcut.

Edited by Ciubex, 17 January 2013 - 11:27.


#29
multimediacompany2005

multimediacompany2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 08.08.2005
multumesc de completare.
cum se face update la aplicatia preinstalata? fiind root-at, update-ul se pune peste cel existent?
mutarea aplicatiilor preinstalate in card, are avantaje?
softurile de mutare in card vad si aplicatiile preinstalate la telefoanele root-ate?

#30
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Update-ul se face automat sau manual, fie din Play store, de pe telefon, fie de pe un browser pe PC, logat in contul de Google.
Daca aplicatia este mutata cu Link2SD pe card, atunci si update-ul va fi scris tot pe card. (vezi in poza atasata cele care au scris -Updated-)
Mutarea aplicatiilor preinstalate are avantaje, daca iti elibereaza din memoria telefonului. Spre exemplu, eu am o memorie mica in telefon si mi-am mutat multe aplicatii, chiar si de sistem pe card, cum ar fi Yotube, Maps sau Mail.
Este indicat sa nu muti totusi softurile de sistem si softurile care sunt folosite pentru widget-uri. (widget-urile ruleaza permanent in backgroud)
Exista mai multe riscuri la mutarea aplicatiilor pe card, cel mai important e cel legat de faptul ca e posibil sa apara probleme cu cardul in timp, datorita faptului ca acestea au un numar limitat de operatii de scriere. Un altul ar fi legat de viteza cu care sunt 'deschise' aplicatiile, cele mutate pe card fiind usor mai 'incete', eu mi-am pus un card de clasa C10 si nu am observat probleme.
Softurile de mutare 'vad' orice aplicatie din telefon, root-at sau nu.
Aplicatiile de sistem sunt in: /system/app/... /vendor/app/... sau uneori in /data/app/...
Aplicatiile instalate de user si nu tin de sistem sunt intotdeauna instalate in: /data/app/...
Eu ma refer doar la apk-uri, dar o aplicatie mai are librarii (dex, lib) si cache, astea sunt scrise prin alte parti, aplicatii, cum e Link2SD (asta am folosit-o cu succes si doar despre asta pot da informatii) poate muta toate fisierele unei aplicatii sau doar cele dorite (unii prefera sa lase apk-urile in memorie si sa mute doar cache-ul)

Softul asta despre care eu am povesit, Link2SD, permite link-uirea aplicatiilor pe card pe o a doua partie, adica cardul trebuie partitionat in doua si formatat, mai multe informatii aici: Steps to make partitions sau SD card partitioning

Attached Files



#31
multimediacompany2005

multimediacompany2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 08.08.2005
multumesc.
sa inteleg ca mutarea unei aplicatii ca "maps" pe sd, elibereaza din memoria utilizabila a telefonului? adica in menu->setings->sd & phone storage - internal phone storage - avialable space se mareste?
si sa inteleg clar: update la "maps" daca este telefonul root-at, se va face peste cea existenta? peste aplicatia preinstalata din telefon?  adica la 2.1, nu va ocupa spatiu din memoria utila?

Edited by multimediacompany2005, 17 January 2013 - 13:50.


#32
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
1. a inteleg ca mutarea unei aplicatii ca "maps" pe sd, elibereaza din memoria utilizabila a telefonului?
Da, asa este, memoria apare ca fiind 'eliberata' prin mutarea aplicatiilor pe card.
2. update la "maps" daca este telefonul root-at, se va face peste cea existenta.
Da, update-ul va suprascrie aplicatia existenta, in locatia mutata, evident, daca aplicatia, inainte este mutata. Aceasta operatiune este realizata automat, de aplicatia Link2SD. Daca nu o ai instalata, update-ul nu se va face prin suprascriere, ci din nou, in memoria telefonului.

#33
multimediacompany2005

multimediacompany2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 08.08.2005
2. metoda cu link2sd presupune formatare speciala a sd.  ma refer la simpla root-are si update peste maps existent in telefon, nu in card sau o varianta prin care sa am sd normal si memorie diponibila suficienta, sa nu mearga  greu telefonul, sa pot sa folosesc cand nu am acces net si igo.

uite o ciudatenie... pe gsmart rola, fara root sau altceva, se poate muta igo pe card... si are anroid 2.2.2 pe hero cu 2.1... nu se pune in discutie.. pe samsung gt-s5570 cu 2.3.5 nu se poate muta in card..

#34
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
A, eu ma refeream la mutarea pe card, dar nu la metoda standard, din App (Settings -> Apps -> [selecteaza o aplicatie] -> Move to  SD card)
Eu ma refeream mai sus prin fortarea mutarii si crearii din locul din care a fost mutata aplicatia a unei legaturi simbolice.
Varianta standard, muta aplicatiile, dar lasa cache-ul tot in memoria telefonului, fapt pentru care, in timp, odata cu folosirea aplicatiilor cache-ul o sa tot creasca pana la ocuparea memoriei telefonului.
Mutarea standard se poate face doar cu aplicatii care nu sunt considerate ca fiind de sistem. Acestea pot fi convertite ca fiind de sistem sau nu (user app). Asadar, in cazul tau sunt firmware diferite, care au aplicatia respectiva marcata ca fiind de sistem sau nu.

#35
multimediacompany2005

multimediacompany2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 08.08.2005
EXISTA O POSIBILITATE DE A FACE UPDATE PESTE APLICATIA STOCK, IN TELEFON?
adica gmail, maps,google store app... update peste aplicatia existenta... asa cum face update o aplicatie descarcata de pe store ply.. si care nu era in tel... la achizitia tel...  nu stiu cum sa explic altfel

#36
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Update, inseamna, ca oficial produsul are o imbunatatire/moficare si e publicata de developer.
Andoid-ul are un serviciu, UpdateCenter, care iti indica pentru aplicatiile instalate update-urile, daca acestea apar.
Odata acceptat update-ul acesta va suprascrie aplicatia existenta in telefon (fie ca e stock sau de alta natura).
Eu, spre exemplu, am acceptat update-ul pentru Maps, care era deja instalat in telefon, dar, versiunea din telefon era mai veche.
Asadar, update-ul se face peste aplicatia veche din telefon. (aplicatia veche nu o sa mai existe)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate