Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Angine pultacee repetate

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Kneegrow

Kneegrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 12.08.2011
Bun,problema e ca acesta este al 4-lea episod de amigdalita in ultimele 3-4 luni.In copilarie si adolescenta aveam probleme grave (amigdalita pultacee la 2-3 saptamani,cu febra 39-40),mi s-au scos polipii,medicul crezand ca acolo este problema.Cu timpul insa,episoadele deveneau din ce in ce mai rare,faceam cate un episod la 2 ani,si acela cu forme usoare(maxim 38,5 febra).Pana in iunie anul acesta.M-am tratat cu Ospen,si am fost multumit de rezultate(vindecat aproape complet in 4 zile).Insa,stupoare.Amigdalita recidiveaza dupa 3 saptamani.II dau iarasi cu Ospen(cred ca am facut o greseala aici),imi trece in 4-5 zile.Dupa un timp ce se intampla?Amigdalita recidiveaza iar.De data asta fac tratament cu Cexyl,vindecat in 7 zile.Ieri,adica dupa putin timp de la penultimul episod,simt o umflare a ganglionilor,iar azi dimineata binecunoscuta jena in gat prevestitoare a infectiei streptococice.Ce parere aveti,este necesara extirparea amigdalelor?Stiu ca ar trebui sa fac exsudat faringian,analize ASLO,dar momentan nu am posibilitatea.Sau daca nu,ce alte metode mai eficiente de tratament cu antibiotic cunoasteti,pentru eradicarea definitiva a streptococului?Mentionez ca am luat o tableta de Reboxil 1 g,si ma gandesc sa iau la 8 ore nu 12 precum scrie in prospect,sa nu ajung la forme mai severe.Este in regula?

#2
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
iei antibiotice degeaba. pina nu le scoti nu scapi

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
pune in balanta cat te-ar costa operatia de extirpare a amigdalelor + medicatia post-operatorie versus costul exudatului faringian/ASLO + antibiograma.
tratamentul cu antibiotic se face minim 5 zile. iar daca antibioticul este unul la care streptococul nu cedeaza, degeaba il iei, iti slabesti imunitatea, iti afecteaza ficatul si flora intestinala.

intereseaza-te la medicul de familie daca nu poti face acele analize gratuit sau macar compensat. dupa ce obtii rezultatele, mergi la un medic ORL bun, sa vada si el despre ce este vorba si sa-ti prescrie antibioticul potrivit, in doze si pe durata optima, astfel incat sa scapi de crocobaurii din gat.
daca nu te tratezi acum, risti sa ai mai tarziu probleme mai mari de sanatate.

primul articol este foarte interesant, cred ca te va lamuri pe deplin ce ai de facut.

http://www.onu.ro/bl...iculatiile.html

http://www.sfatulmed...reptococice_665

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate