Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 

Aer conditionat sau centrala pe gaz?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 sacos, on 13th September 2011, 22:26, said:

Centrala: Aer conditionat:
poti sa le pui pe amandoua, nu se exclud, ci se completeaza.  :)
Daca spui ca ai gazul deja tras (mai trebuie sa faci doar instalatia interioara de gaze), atunci nu vad cum sa nu te incadrezi in 8.000 Lei.
-o centrala e 2.000-2.500 Lei... caloriferele cat pot sa fie 1.200-1.500 Lei, iar teava +materiale inca pe atat. Adica max. 5.000-5.500 pana acum. Ar mai fi manopera, care n-are cum sa depaseasca 1.000-1.200 Lei.
-bineinteles, ca poti scoate preturi chiar mai mici decat cele umflate de mine.

Aa, ar mai fi instalatia interioara de gaze .. pe scurt, eu zic ca n-ai cum sa nu te incadrezi in 8.000 Lei.

 gall71, on 13th September 2011, 22:31, said:

Pai cred ca un boiler de 150l gasesti unde sa-l amplasezi
acelasi spatiu iti ia si unul de 200 litri, e doar putin mai inalt.. :naughty: Stiu si eu daca gasesti spatiu intr-un apartament de 2 camere..

Quote

.. este un pas mare inainte dpdv al consumului comparativ si cu o centrala pe gaze
ok, sa-mi spui daca scoti sub 150 Lei/Ianuarie, cu 24oC in casa.  :peacefingers:
-presupunand prin absurd ca scoti, conteaza si cu cat mai jos scoti, pt. ca trebuie sa amortizezi ditamai diferenta platita initial in plus.

Edited by scheleton, 13 September 2011 - 21:34.


#20
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 scheleton, on 13th September 2011, 22:34, said:

poti sa le pui pe amandoua, nu se exclud, ci se completeaza.  :)
Daca spui ca ai gazul deja tras (mai trebuie sa faci doar instalatia interioara de gaze), atunci nu vad cum sa nu te incadrezi in 8.000 Lei.
-o centrala e 2.000-2.500 Lei... caloriferele cat pot sa fie 1.200-1.500 Lei, iar teava +materiale inca pe atat. Adica max. 5.000-5.500 pana acum. Ar mai fi manopera, care n-are cum sa depaseasca 1.000-1.200 Lei.
-bineinteles, ca poti scoate preturi chiar mai mici decat cele umflate de mine.

Aa, ar mai fi instalatia interioara de gaze .. pe scurt, eu zic ca n-ai cum sa nu te incadrezi in 8.000 Lei.
:lol: Parca o aud pe nevasta-mea,no offence,care ma intreaba de ce prefer eu sa dau ceva bani in plus pe pompa de caldura,argumentele mele merg pe estetic-lipsa tevilor de gaz,consumul mai mic,cresterea viitoare a pretului gazelor,climatizarea pe timpul verii,siguranta in exploatare si nu in ultimul rand ca vand asa ceva :lol:

Edited by gall71, 13 September 2011 - 21:44.


#21
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 gall71, on 13th September 2011, 22:42, said:

-climatizarea pe timpul verii
-ca vand asa ceva
doar argumentele astea-s valabile (sau nediscutabile)
Tine minte: femeile sunt intotdeauna mai pragmatice.

#22
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 scheleton, on 13th September 2011, 22:40, said:

-presupunand prin absurd ca scoti, conteaza si cu cat mai jos scoti, pt. ca trebuie sa amortizezi ditamai diferenta platita initial in plus.
Ei,absurd nu e,chiar poti sa scoti acel consum cu un Mitsubishi Zubadan,stiu un client care plateste 300 de lei la o casa de 280 m2,nu vad de ce nu te-ai incadra in 150 de lei,cat priveste amortizarea,depinde pe ce terminale mergi,dacamergi pe ventiloconvectori,sunt de acord,investitia se recupereaza mai greu,dar daca mergem pe calorifere,eu zic ca in 3-4 ani diferenta de pret este amortizata

 scheleton, on 13th September 2011, 22:47, said:

doar argumentele astea-s valabile (sau nediscutabile)
Tine minte: femeile sunt intotdeauna mai pragmatice.
Hei,sunt niste limite :lol: chiar daca am ultimul cuvant in casa:Da,mama oricum crede-ma in privinta consumului am dreptate,uite chiar discutam zilele trecute un sef de la Mitsubishi electric si ma intreba de ce firmele de instalatii nu folosesc pompe de caldura atunci cand nu exista alternative,preferand cazane cu lemne,imi spunea ca 90% din vanzarile de pompe Mitsubishi sunt facute de firmele de climatizari,asa ca inteleg foarte bine punctul tau de vedere
Eu unul sunt adeptul si al  incalzirii cu detenta directa,am peste 10 restaurante care folosesc echipamente de tip Inverter ca unica sursa de incalzire si pot sa-ti spun ca au trecut destui ani peste ele si nimeni nu s-a plans,trebuie sa ai grija la dimensionarea aparatelor si alegerea brandului

Edited by gall71, 13 September 2011 - 22:02.


#23
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 gall71, on 13th September 2011, 21:39, said:

..Mitsubishi electric Kirigamine MSZ-FD25,la 829 euro fara tva,ISEESENSOR-ul face toti banii,este foarte silentios-20db si are o capacitate de incalzire puternica-18700 btu, eficienta energetica este una din cele mai bune de pe piata-COP si EER peste 5,atentie,trebuie neaparat un echipament de tip INVERTER
ok, asta are vreo 5 kW -posibil sa fie de-ajuns.
Insa un singur aparat reprezinta o incalzire locala, nu centrala.


 gall71, on 13th September 2011, 22:53, said:

..stiu un client care plateste 300 de lei la o casa de 280 m2..
nu poti compara casa cu Blocul. Si nu merge nici extrapolarea dupa suprafata.
-nu stim cum si din ce a fost construita casa aia... Apartamentele de bloc le poti compara mai usor.
Apoi, la o casa cu suprafata mare ma indoiesc ca se pastreaza 24 grd in toata casa -prin holuri or fi vreo 15, etc.
-temperatura interiora de utilizare e f. importanta.

#24
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 scheleton, on 13th September 2011, 22:58, said:

ok, asta are vreo 5 kW -posibil sa fie de-ajuns.
Insa un singur aparat reprezinta o incalzire locala, nu centrala.
Automat ai nevoie de cel putin doua aparate

#25
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,831
  • Înscris: 17.03.2008
Gall, poti sa faci o estimare a costurilor pt PDC pt urmatorii 5 ani? Ca vreau sa am un reper.
La centrala termica am facut: 6500 lei cost initial si 5X3000 lei/an

#26
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 scheleton, on 13th September 2011, 22:58, said:

nu poti compara casa cu Blocul. Si nu merge nici extrapolarea dupa suprafata.
-nu stim cum si din ce a fost construita casa aia... Apartamentele de bloc le poti compara mai usor.
Apoi, la o casa cu suprafata mare ma indoiesc ca se pastreaza 24 grd in toata casa -prin holuri or fi vreo 15, etc.
-temperatura interiora de utilizare e f. importanta.
Corect,vedeam cu stupoare ca germanii recomanda 21 de grade,la noi 24 de grade,normal ca se traduce in consum mai mare energetic

 sacos, on 13th September 2011, 23:06, said:

Gall, poti sa faci o estimare a costurilor pt PDC pt urmatorii 5 ani? Ca vreau sa am un reper.
La centrala termica am facut: 6500 lei cost initial si 5X3000 lei/an
Se poate,utilitarul Mitsubishi poate face acest lucru

Revin maine

Edited by scheleton, 13 September 2011 - 23:46.


#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,921
  • Înscris: 14.10.2008
Initiatorul poate sa aleaga ce e mai convenabil pentru el dar eu am o fixa cu AC doar pentru racire si CT pe gaz pentru incalzire, mai ales una in condensatie cum am eu cu un consum mai redus de gaze, dozeaza flacara in functie de necesar, e un fel de Inverter pe gaz daca-i pot zice asa. Despre ele stiu doar ca recupereaza cumva caldura din gazele arse, se pierde mai putina pe cosul de evacuare, nu stiu daca exista si in varianta pentru apartamente. La gaze nu scade deloc eficienta cand temperatura de afara coboara mult cum se intampla la AC-ul Inverter. Siguranta in exploatare se rezolva cu un detector de gaz care sa taie alimentarea cand sunt scapari.

AC-ul se chinuie sa iti stoarca caldura din aerul rece de afara, facand o gramada de defrost-uri (cata gheata s-ar forma la UE cand ploua la limita ninsorii sau cand viscolul baga zapada in ea) sau artificii complicate cum ar fi injectii rapide ale freonului (de asta e scump un Inverter sau o pompa de caldura aer-aer, tehnica mai complicata pentru a stoarce caldura si pe ger) pe cand o CT pe gaz incalzeste prin ceva facil, natural si firesc si anume focul-arderea.

In Slatina termoficarea comunista de care ma mir ca mai supravietuieste in Bucuresti si alte orase a dat coltul in 1998, 2 ani toti s-au incalzit numai electric de pica curentul mereu iarna prin oras iar din 2000 incoace s-au redimensionat toate retelele de gaze pentru ca toata lumea are CT de apartament sau de casa. Tot in 2000 cand m-am mutat la casa gazele erau ieftine ca braga, mai tarziu s-au prins smecherii si le-au scumpit. Am avut centrala cu tiraj natural pana in 2008 si de atunci am tiraj fortat si cu condensatie, o Buderus Logamax cu boiler de ACM de 200 de litri pe care ma pot baza ca eu folosesc o cantitate mare de apa cand ma dusuiesc sau imbaiez.

24 de grade pentru mine este enorm, la mine in camera iarna nu se depasesc 21, mai mult de 22 nu suport in spatii inchise, am centrala setata pe 23 dar am pus robineti termostatici pe calorifere la mine in camera si in alte camere nelocuite. Pot face economie iarna la incalzire dar vara bag AC la greu, sa nu am peste 23 ca iau campii, in camera ma rasfat cu 20.  :P

Edited by Neaceasca85, 14 September 2011 - 01:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate