Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Reteaua 2G este imbatranita?

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#37
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
in orice caz, decat sa stai cu el in mod Dual (GSM si 3G) mai bine il lasi doar pe 3G !

la Vodafone cu telefon 3G (pe 2100 Mhz si 900 Mhz) ai acoperire peste tot ;)

#38
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

View Postcatalinman, on 17th September 2011, 12:32, said:

Vodafone cu telefon 3G (pe 2100 Mhz si 900 Mhz) ai acoperire peste tot ;)

Aproape peste tot, nu uita zonele de granita si cateva zone montane unde exista doar 2G. :peacefingers:

#39
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
da :)

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View PostGabyyy93, on 17th September 2011, 12:29, said:

Plus ca multi tin telefonul pe Dual Mode si de asta li se duce bateria foarte repede.
Asa este, modul care consuma cel mai mult este dualmode cand reteaua in zona e numai 2 ori 2.5G pentru ca el scaneaza constant dupa 3G stand in 2G ca n-are altfel cum, daca e retea 3g in zona consumul in dual e aproape acelasi ca in 3g only. Liniutele nu sunt intotdeauna un reper bun, in standby telefonul poate comuta arbitrar intre celule obtinandu-se semnale diferite, in 3G se lucreaza altfel, de regula frecventa e aceeasi intotdeauna separatia se face prin interpretarea codului de spectru imprastiat, de aia si handoverul e rapid si sigur. E cam ca la GPS unde toti satelitii emit pe exact aceeasi frecventa dar receptorul le separa.
3G-ul e superior la capacitate si utilizare a spectrului dar tocmai aceasta "aglomerare" de biti pe un spatiu determinat face necesar un procesor performant pentru "decodare" si sincronizare, procesor care nu e necesar in 2g unde se merge in time division si modulatia e gmsk care e usor de demodulat fara cine stie ce procesoare.

Edited by andreic, 17 September 2011 - 11:46.


#41
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

View Postandreic, on 17th September 2011, 12:42, said:

3G-ul e superior la capacitate si utilizare a spectrului dar tocmai aceasta "aglomerare" de biti pe un spatiu determinat face necesar un procesor performant pentru "decodare" si sincronizare, procesor care nu e necesar in 2g unde se merge in time division si modulatia e gmsk care e usor de demodulat fara cine stie ce procesoare.

Deci bateria telefonului se duce mai repede pe 3G nu din cauza ca ar emite mai multe radiatii, ci pentru ca pune telefonul la munca cu decodatul?  :peacefingers:

Edited by Gabyyy93, 17 September 2011 - 11:53.


#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View PostGabyyy93, on 17th September 2011, 12:49, said:

Deci bateria telefonul se duce mai repede pe 3G nu din cauza ca ar emite mai multe radiatii, ci pentru ca pune telefonul la munca cu decodatul?  :peacefingers:
Exact. In 3G la emisie telefonul are puteri mici, in general se merge pana in 250mW/0.25w in functie de clasa fata de GSM unde te arunci si in 2w in 900MHz. Procesarea e cea care consuma si de aia se incalzesc bateriile si telefoanele mai vechi gen Nokia 6500s dupa 10-20 min de vorbit in 3g la semnale mai micute. Practic 3G-ul este un mod gandit pentru date, in voce consumul nu justifica, in date e altceva. Ai vazut cum se incalzesc stikurile de net astea populare, huawei sau zte dupa 30 min de transfer in hsdpa...

Edited by andreic, 17 September 2011 - 11:59.


#43
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 14.12.2007
Chiar daca se tine telefonul pe 2G sau 3G only, calitatea emisie/receptie este diminuata atunci cand mergi cu telefonul si mai ales cand obturezi antena telefonului. Am vazut multi care obtureaza involuntar antena telefonului. Mai toate instructiunile telefoanelor arata unde este situata antena (in partea de sus sau jos a telefonului). Sa luam un exemplu, Nokia 2730 classic (l-am avut si eu), un telefon bine vandut la noi are antena in partea de jos. 99% dintre cei care i-am vazut vorbind la acest telefon tineau telefonul de partea de jos exact unde este antena, deci problema mai tine si de  informare.

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt si telefoane cu antene mai sofisticate, imprastiate prin 2 zone ale telefonului... e normal sa intre in joc si ceva ecranare daca tii telefonul cu toata palma aiurea in loc de metota iphone sau cu cateva degete doar dar nu e foarte rau fenomenul la telefoanele smart sau cu antene mai mari. Eu am testat la baza pietrei Dragoslavelor unde semnal exista numai de la mare distanta si e cam -102-100dB in mod normal cu 2 telefoane, 6500 slide de la Nokia si LG Optimus One, ambele setate in 2g. Cu telefonul normal a ureche se poate vorbi cu hacuri semnal se duce in -105 in functie de pozitie ca la semnale mici incepe sa conteze si pozitia, Nokia nu era mai breaz cateodata putea chiar sa piarda celula de tot, in convorbire ceva mai bine a mers LG-ul adica au fost necesare mai putine repetari de cuvinte. O antena calumea are 5200 slide, 6500s are numai in partea de jos si e micuta antena dar la 5200 e facuta din flexcablaj si are element sus si jos.

#45
baker

baker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 07.09.2011
De-as avea cum sa scap de modul dual bine ar fi. La samsungul meu Ace nu pot seta 3g only. Pe 2g calitatea convorbirilor e groznica, de date nu mai spun. Daca am o linie 3g se duce in 2g unde am semnal mai bun DAR CULMEA telefonul functioneaza mai bine (se aude mai bine, viteza la date e mai mare) pe acea singura linie de 3g. Nu stiu cum naiba sa scap de problema asta. Am si un nokia pe care pot sa-l tin 3g only si acolo e parfum, se aude si functioneaza perfect. Daca as fi in afara orasului as trece pe vodafone si as avea 3g only oricum dar asa imi vine sa-mi dau cu androidul... ma rog intelegeti voi. Si aici la mine calitatea convorbirii orange in 2g e groaznica.

#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbaker, on 28th September 2011, 09:50, said:

Si aici la mine calitatea convorbirii orange in 2g e groaznica.
Sunt pe Orange in 2g, in Bucuresti e ok in cea mai mare parte a timpului, chiar si pe half rate desi acolo se simt mai usor artefactele de compresie.

Edited by andreic, 28 September 2011 - 08:54.


#47
baker

baker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 07.09.2011

View Postandreic, on 28th September 2011, 09:53, said:

Sunt pe Orange in 2g, in Bucuresti e ok in cea mai mare parte a timpului, chiar si pe half rate desi acolo se simt mai usor artefactele de compresie.
Eu sunt in Iasi. Pierd cuvinte intregi si chiar propozitii uneori. Iau telefonul de la ureche sau aproape ma lipesc de geam uneori ca sa ma inteleg. Si asta in mai multe locatii (si cu mai multe tel). Nu sunt maso, chiar trebuie sa am si orange.

#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003
Pai ai semnalul mic inseamna sau sensibilitate scazuta pe 2G... cati dB vin pe celula ta in casa ?

Edited by andreic, 28 September 2011 - 10:18.


#49
baker

baker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 07.09.2011

View Postandreic, on 28th September 2011, 11:18, said:

Pai ai semnalul mic inseamna sau sensibilitate scazuta pe 2G... cati dB vin pe celula ta in casa ?
-99dBm 9 asu vad aici. Nu stiu ce inseamna dar problema e ca aceeasi situatie se regaseste in mai multe locatii. Am scris si la orange dar am primit un mesaj standard ca raspuns...

#50
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003
La semnalul ala unele telefoane 2G galgaie mai rau ca in 3G... pentru ca in 3G corectia de erori pe interfata radio e mai buna ca in 2g.

Edited by andreic, 28 September 2011 - 10:44.


#51
baker

baker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 07.09.2011

View Postandreic, on 28th September 2011, 11:44, said:

La semnalul ala unele telefoane 2G galgaie mai rau ca in 3G... pentru ca in 3G corectia de erori pe interfata radio e mai buna ca in 2g.
Deci e bun sau e rau ca n-am priceput :) Bun totusi cred ca nu e din moment ce merge ca dracu... oricum variatiile sunt mari, parca intre 93 si 103.

#52
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Am selectat cateva idei din posturile intalnite in aceasta discutie si am adaugat cateva comentarii la fiecare din ele:

Precizari:
La noi in tara retele avem retele 2G - GSM si 2,5G - CDMA, insa de regula atunci cand te referi la retele 2G te referi in principal la cele GSM.
Primele retele 3G implementate la noi au fost cele UMTS/WCDMA pe 2100 Mhz, si multa lume refuza sa inteleaga ca pot exista retele 3G si altundeva inafara de banda de 2100Mhz, de aici multe confuzii.
O evolutie naturala a lucrurilor va duce la inlocuirea retelelor GSM cu retele UMTS sau chiar LTE (4G) care vor opera in benzile in care anterior operau retelele GSM.
(S-a si intamplat ceva asemanator la Telemobil care a inlocuit NMT (1G) mai intai cu LEMS (1,5G) si apoi cu CDMA (2,5G), folosind insa aceeasi banda de 450Mhz de fiecare data).


"consumul pe 3G este mai mare decat cel pe 2G"

Fals,
De fapt un telefon bine construit poate sta mai mult timp in veghe daca este conectat la o retea 3G.
Din pacate multe din telefoanele care stiu 3G nu au optiunea 3G only, iar telefonul va consuma mai mult pentru ca este obligat sa stea conectat atat la reteaua 2G cat si la cea 3G in mod dual.

"3G-ul iti mananca mult mai repede bateria, mai ales la telefoanele cu Android"

Am un telefon cu Android (Samsung GT-I5500) pe care il tin conectat intr-o retea 3G si a carui baterie tine mai mult de 7 zile in stare de veghe in conditiile in care vorbesc si aproximativ 15 minute in fiecare zi.
Deci nu 3G-ul papa bateria ci altceva, depinde la ce il folosesti (vezi ca are o statistica, iti spune ce anume ti-a consumat bateria).

"2G-ul are avantajul acoperirii"

Partial fals,
2G-ul a fost implementat pe frecvente mai joase decat cele folosite initial pentru 3G (~900 Mhz vs ~2100Mhz),  frecvente care  le ofera operatorilor posibilitatea sa acopere mai eficient teritoriul cu un numar mai redus de relee.
Insa intre timp s-a trecut si la 3G pe frecventa de 900Mhz iar Vodafone si Orange (care au mai multe frecvente in aceasta banda) pot acoperi usor intreaga tara folosind si tehnologia 3G.

"Nu sint necesare mai putine celule la 2G, singura diferenta e ca le ai deja"

Corect,
Asta-i de fapt diferenta.
Insa si celulele pe care le ai deja presupun costuri de intretinere care tind sa creasca de la an la an, pe masura ce tehnologia 2G imbatraneste, tocmai de aceea 2G-ul va dispare la un moment dat cand intretinerea sa va deveni mai scumpa decat investitia necesara cumpararii echipamentelor 3G pentru toate releele inca neechipate.


"disparitia 2G-ului ar inseamna si disparitia telefoanelor low-budget ff. ieftine pe care sa si le permita oricine"

Fals,
Telefoane low-budget pot fi construite si pentru tehnologia 3G.
Telefoanele impartite gratis de RCS&RDS sunt astfel de telefoane, in plus Nokia a scos in ultimii ani destule modele de telefoane 3G la preturi acceptabile, primele care imi vin in minte sunt Nokia 2730 si Nokia C2-01.

#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View PostKoal, on 28th September 2011, 11:58, said:

Fals,
De fapt un telefon bine construit poate sta mai mult timp in veghe daca este conectat la o retea 3G.
Nu prea, treaba cu bine construit e o evaziune... in 3G ai nevoie de procesare constanta (cpu time). Si cele mai moderne telefoane or fi prost construite... :P Poti sa ai un telefon de exceptie cum te lauzi tu ca ai desi eu nu cred, dar decizia are in vedere masa mare de telefoane nu cele deosebite. Ia un low cost RDS spre exemplu...

View PostKoal, on 28th September 2011, 11:58, said:

Insa intre timp s-a trecut si la 3G pe frecventa de 900Mhz iar Vodafone si Orange (care au mai multe frecvente in aceasta banda) pot acoperi usor intreaga tara folosind si tehnologia 3G.
Asta asa este insa tine cont ca acuma nu mai sunt bani ca pe vremuri pentru noi celule 3g... asta e motivul real pentru care se misca greu acoperirea, si in alte tari e la fel.
http://www.bbc.co.uk...siness-14574816
Mitul acoperirii slabe in 3g este intr-adevar legat de frecventa pentru ca la frecvente mari apar si atenuari mai mari si alte probleme, in 900 ar fi fain si ar merge cot la cot cu 2g-ul.

Edited by andreic, 28 September 2011 - 12:12.


#54
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Bateria se termina mult mai repede pe 3G in timpul convorbirii nu in stand-by si asta datorita tipului de acces multiplu folosit de 3G: CDMA fata de TDMA la GSM. In 3G transmisia e contiunua in timpul convorbirii pe cand in GSM se fata in sloturi de timp, intr-un slot de timp si pe o anumita frecventa doar un singur mobil trmite/primieste date. La 3G toate mobilele folosesc aceeasi freceventa (defapt acelasi spectru de frecvente) si transimit continuu, identificarea lor se face pe baza unui cod (de aia ii zice Code Division Multiple Access). Si situatia devine si mai aiurea cand sunt multi utilizatori pe 3G, acoperiarea celului scade (fenomen numit cell breathing) si ti se va termina si mai repede bateria (repet in timpul convorbirii) pentru ca, creste SNR-ul (Signal to Noise Ratio) ... Deci daca vorbiti mult la telefon tineti telefonul pe 2G only pentru ca va fi o diferenta importanta in ceea ce priveste descarcarea bateriei ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate