Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Reteaua 2G este imbatranita?

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#1
mihainet76

mihainet76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.09.2006
Salut,

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.

Sa trec direct la subiect: cat timp o sa mai reziste "batranul" 2G?  2G-ul este o retea imbatranita,depasita?
Exista vreo tara care sa aiba numai 3 G acoperire?
Se spune ca 2G-ul nu este asa sigurfata de 3 G ,....se aude mai bine pe 3 G.
Din spate o sa vina si 4G(LTE)


Propun sa exemplificam,si sa mai expandam acest subiect!

O zi buna!!!

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu o sa moara in viitorul apropiat. Momentan ZAPP-ul se chinuie sa moara si nici macar nu are milioane de clienti...
Un iPhone 2G (1st gen) inca se vinde (adica chiar se vinde nu ca e unul cere un pret imens si nimeni nu-l cumpara) cu peste 100 de euro.
Exista in ofertele curente la mai toti operatorii telefoane 2G acum.
Exista o groaza de sisteme de alarma, tracking, etc bazate pe 2G si care ar fi extrem de scump de schimbat (mai ales ca in unele cazuri trebuie schimbate complet).

#3
mihainet76

mihainet76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.09.2006
Ce am mai observat, cand am cumparat primul meu telefon 3G......pe 3G consumul este multa mai mare decat pe 2G.
Intradevar,se aude mult mai bine,am inteles ca nu exista congestionarea retelei 3G.
Iarasi.....netul mobil pe 3G simplu(de exemplu) ..........se observa o mare diferenta fata de EDGE.
Dar iarasi,bateria se consuma f repede.
Imi vine sa il trec numai pe 2G ONLY,ca sa ma tina 2 zile bateria.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 mihainet76, on 12th September 2011, 08:49, said:

Sa trec direct la subiect: cat timp o sa mai reziste "batranul" 2G?  2G-ul este o retea imbatranita,depasita?
Nu este imbatranita, este mai eficienta ca cdma-urile cand vine vorba de consum al telefonului deci va mai sta multa vreme, parerea mea, in paralel cu wcdma-ul pentru ca pot coexista in banda in functie de cum isi aloca fiecare operator.

Edited by andreic, 12 September 2011 - 09:35.


#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Costurile inlocuirii sunt prea mari ca sa se treaca pe 3g complet si nu se justifica financiar.
In Romania cum ai iesit din oras adio 3G, de aceea iubesc Orange, care macar are EDGE ca alternativa.
P.S. In lumea civilizata e mult mai rau...

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
2G-ul are mult mai multe avantaje decat 3G-ul. daca 3G-ul are avantajul vitezei de transfer, 2G-ul are avantajul acoperirii. Sunt necesare mai putine celule decat in 3G ptr a acoperii o arie. Deci clar in afara localitatilor nu va dispare prea curand.

#7
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Asa e. Plus ca disparitia 2G-ului ar inseamna si disparitia telefoanelor low-budget ff. ieftine pe care sa si le permita oricine, ori de acolo vin grosul clientilor pentru operatori. Plus ca 3G-ul e mai mult pentru date, nu pentru voce. Cate telefoane cu 3G au si camera secundara pentru videoapeluri? Doar alea scumpe, pe care nu oricine si le poate permite, deci ar inseamna ca operatorii si producatorii de telefoane sa-si taie singuri craca de sub picioare!
Aici, in domeniul telefoniei mobile, nu e ca la IT, unde scoti permanent cate un socket nou si obligi astfel omul sa-si faca upgrade, retragand de pe piata socketul vechi.

Edited by duculeana, 12 September 2011 - 09:57.


#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu sint necesare mai putine celule la 2G, singura diferenta e ca le ai deja. Lumea are preconceptia ca 3G-ul nu bate departe pentru ca la cucuieti ai numai echipamente 2G (si eventual pentru ca 3G-ul pe 850/900 e mai rar), daca ai avea 80% din suprafata acoperita de 3G si 20% de 2G ai avea perceptia ca 3G-ul bate mult mai departe.

#9
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Eu consider ca da, 2G-ul e deja destul de imbatranit. Eu folosesc numai 3G, pentru ca e mult mai bun decat 2G-ul si nu am probleme cu lipsa semnalului.
Cat despre durata bateriei, ce sa zic, eu sunt de parere ca daca telefonul se descarca mai repede, nu-i o problema, ca doar locuiesti in civilizatie si ai tot timpul o priza disponibila, nu? Nu ma refer la initiator, ci in general.
Pe mine ma tine bateria aproximativ 4-5 zile, deci chiar nu e o problema. Oricum, mie niciodata nu mi-au placut afirmatiile astea legate de baterie, ca tine mai putin pe 3G, ca si cand 3G-ul ar fi ceva rau.

#10
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
In ultima vreme observ ca mai nou pe oriunde am HSDPA sau 3G. Inclusiv in catune uitate de lume. Daca am semnal, is 50-60% sanse sa am macar 3G. Foarte rar am mai prins EDGE. GPRS nu mai vad de mult.

Sunt client Orange si vorbesc de partea de nord a tarii.

La stickul de vodafone la fel. Stiu o singura zone cu o lungime de maxim 10km, unde nu am 3G. In rest doar 3G si HSDPA. Mai nou prinzi HSDPA in varful muntelui, sau in sate unde nu exista electricitate. Nu stiu cum ii in sud sau in moldova, dar aici in transilvania nu se mai poarta 2G. :)

Edited by add2005, 12 September 2011 - 10:08.


#11
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
3G-ul iti mananca mult mai repede bateria, mai ales la telefoanele cu Android, si da, chiar si-n lumea civilizata nu ai uneori priza ca sa nu ramai fara curent -de ex. in tren, la o calatorie de vreo 15-16 ore, ce faci? Ca mai sunt si vagoane fara prize!

#12
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Ganditi-va doar ca, de exemplu, unii dintre noi abia am asteptat sa avem acoperirea 3G pe care o avem azi ca sa putem sa ne folosim de ea. De ce sa nu profitam? Sunt zone doar cu 2G, unde locuitorii poate si-ar dori sa aiba 3G, dar nu se pot monta echipamente din diferite motive, sau se vor monta, dar cine stie peste cat timp.

#13
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Eu nu m-as mai intoarce pe 2G pentru nimic in lume .

Oricum folosesc o retea exclusiv 3G :P

Nu se compara.

Calitate  si claritate mult sporita, adio congestii & call-drop , capacitate de transport mult mai buna si lista poate continua.

#14
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 23.12.2006

 f300, on 12th September 2011, 10:58, said:

Nu sint necesare mai putine celule la 2G, singura diferenta e ca le ai deja. Lumea are preconceptia ca 3G-ul nu bate departe pentru ca la cucuieti ai numai echipamente 2G (si eventual pentru ca 3G-ul pe 850/900 e mai rar), daca ai avea 80% din suprafata acoperita de 3G si 20% de 2G ai avea perceptia ca 3G-ul bate mult mai departe.

Iti zic eu ca sunt necesare mai multe celule 3g pentru acoperirea unei arii 2G. Insa aici trebuie reconsiderata ideea de 3G si 2g:
2G: banda de 850/900
3G: banda de 1800+
Intr-adevar, acuma exista 3G si in banda 2G, ceea ce s-ar explica cele spuse de tine, dar daca am lua-o ca tip de banda si nu ca tehnologie, ai gresit.

#15
baker

baker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 07.09.2011
Cred ca in Japonia (ca din Asia vine lumina) exista 3g only de prin 2006 parca. Sper sa nu ma insel.

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 cmgeorge, on 12th September 2011, 10:19, said:

Iti zic eu ca sunt necesare mai multe celule 3g pentru acoperirea unei arii 2G. Insa aici trebuie reconsiderata ideea de 3G si 2g:
Si eu va demonstrez ca porcul latra daca reconsideram cateii drept porci.
Nu s-a pus niciodata problema ca "3G-ul pe 900 MHz" sa nu fie considerat 3G, sa fim seriosi. Daca vrei chestii disputate gindeste-te la asta: tehnic vorbind si EDGE-ul e 3G.

#17
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

 mihainet76, on 12th September 2011, 08:49, said:

Sa trec direct la subiect: cat timp o sa mai reziste "batranul" 2G?  2G-ul este o retea imbatranita,depasita?
Exista vreo tara care sa aiba numai 3 G acoperire?

Exista chiar 2 tari care sunt 3G only: Japonia si Korea de Sud. In acele tari nu exista GSM, au doar CDMA si UMTS.

Dupa parerea mea 2G-ul v-a mai resista mult timp, cel putin inca 10-15 ani, deoarece multa lume inca foloseste telefoane GSM only, si in oferta multor operatori inca exista telefoane GSM only. Plus ca avantajul 2G-ului e acela de Roaming in toata lumea, toate tarile (mai putin Japonia si Korea de Sud) au 2G si daca ai un telefon GSM 850/900/1800/1900 la nivel global. Retelele 3G sunt inexistente in multe tari sau slab dezvoltate (doar in orase).

Un alt inconvenient al 3G-ului este frecventa, mai exact cea de 2100 care dupa parerea mea aduce o pierdere 3G-ului. Un exemplu ar fi in tara noastra reteaua Vodafone si mai nou Orange care folosesc pentru 3G doua frecvente 900 Mhz si 2100 Mhz. Folosirea acestor 2 frecvente da nasterea unei acoperiri mai slabe. exemplu: in oras la parterul/subsolul unui bloc poti avea semnal 0 pe 3G si 1-2 liniute pe 2G datorita frecventei 900vs2100. Daca ar inlocui antenele de 2100 Mhz din orase cu unele de 900 Mhz atunci ar putea deveni 3G un adevarat inlocuitor ca nivel de acoperire pentru 2G. Dar atunci problema ar fi ca multe telefoane fabricate inainte de 2008 au 3G doar pe 2100 Mhz si ar deveni inutile.

In concluzie, fiecare tip de retea are avantajele si dezavantajele ei...deci vor mai exista mult si bine in paralel. :confuzzled:

#18
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
2G va mai exista atat cat mai vor producatorii de echipamente si telefoane sa existe. Daca ei se horatarasc la un moment dat ca e cazul sa ingroape tehnologia, o vor face. Stati linistiti, vor exista si telefoane ieftine 3G. Nu spune nimeni ca daca telefonul stie sa se conecteze la reteaua 3G trebuie sa stie si HSDPA si sa aiba si super ecran etc. Asa cum exista telefoane 2G care nu stiu nici macar GPRS (ca sa nu mai vorbim de EDGE) si au ecran monocrom, asa pot exista si astfel de telefoane 3G.

Cat despre cei care se plang ca ii tine putin bateria pe 3G: s-a mai discutat de 1 000 de ori acest subiect. NU reteaua 3G determina telefonul sa consume mult, ci modul DUAL, adica faptul ca telefonul urmareste doua retele (2G si 3G) in acelasi timp ca sa poata sari de pe una pe alta, in functie de semnal. Ia incercati sa stati pe 3G only (daca aveti aceasta setare in meniul telefonului). Eu am facut acest experiment pe un Nokia si, culmea, bateria ma tinea mai mult decat pe 2G only.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate