Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum sa scap de 2 pisici

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#1
Lovele

Lovele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 02.02.2009
Deci vecina mea are 2 pisici, care in fiecare noapte intra la mine in pod si toata alearga si sar in pod si fac galagie. Eu trag la sapa toata ziua si nu ma pot odihni din cauza acestor bestii. A doua chestie mai enervanta e ca imi distrug acoperisul. Sr pe acoperis si in fiecare dimineata ma trezesc cu 1-2 tigle sparte sau miscate. Am vorbit cu vecina de mai multe ori, si intr-un glas flegmatic mi- raspuns ca nu are ce face cu ele ca asa fac pisicii.
Nu as vrea sa le omor, insa daca nu e alta modalitate ziceti-mi cum sa fac sa nu moara la mine. Bunica mea odata le-a pus diazepan in mancare si vreo 3 zile au dormit intru-na, insa asta nu ar fi o solutie sa dau banii pe somnifere.  :nonobad:

Deci va rog sa ma ajutati cu ceva idei ca e foarte deranjator.

#2
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
1. Blochezi intrarile in pod.
2. Pui un sarpe acolo.

Posibil sa ai pe acolo soareci altfel nu prea imi explic ce ar cauta acolo pisicile toata noaptea.
Chiar daca blochezi intrarile in pod, problema ramane acoperisul. Nu stiu cum e posibil asta, si eu am pisica si nu am vazut-o pe acoperis pana acum.

#3
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Gandeste altfel: pisicile alea iti curata podul de soareci ! Eu zic ca e un lucru bun. La bunicii mei nu am auzit sa fie probleme cu picatu tiglelor din cauza pisicilor...eventual lasale o iesire ca sa nu mai "forteze" ele intrarea in pod :)

Daca chiar vrei sa scapi de ele..ia ti un catel mic si rau rau :P si ala le sperie garantat.

:lol: :lol: :lol:      asta cu diazepanu e tare.

#4
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010

View PostLovele, on 7th September 2011, 22:01, said:

Deci vecina mea are 2 pisici, care in fiecare noapte intra la mine in pod si toata alearga si sar in pod si fac galagie. Eu trag la sapa toata ziua si nu ma pot odihni din cauza acestor bestii. A doua chestie mai enervanta e ca imi distrug acoperisul. Sr pe acoperis si in fiecare dimineata ma trezesc cu 1-2 tigle sparte sau miscate. Am vorbit cu vecina de mai multe ori, si intr-un glas flegmatic mi- raspuns ca nu are ce face cu ele ca asa fac pisicii.
Nu as vrea sa le omor, insa daca nu e alta modalitate ziceti-mi cum sa fac sa nu moara la mine. Bunica mea odata le-a pus diazepan in mancare si vreo 3 zile au dormit intru-na, insa asta nu ar fi o solutie sa dau banii pe somnifere.  :nonobad:

Deci va rog sa ma ajutati cu ceva idei ca e foarte deranjator.


Pai prinde-le si du-le undeva mai departe, macar 2-3 km departare si le lasi libere. Pisicile in general se descurca fara probleme chiar daca nu au nimeni grija de ele. Asa nici nu le omori si rezolvi si problema. Pe de alta parte 2 pisici nu e o problema la casa. Gandeste-te ca rezolva si o problema majora scapi de soareci care pot produce pagube mult mai mari decat 2 pisici.

#5
adiseni

adiseni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.12.2007
Fa o reclamatie la A.N.S.V.S.A.

#6
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Amesteci diazepam cu otrava de soareci (foarte putina) care contine un agent coagulant al sangelui cu actiune lenta si le pui in mancare. Astfel vor muri in somn (atac de cord) in casa stapanei. Daca aceasta se va plange de cele intamplate ii vei putea spune si tu cu un ton flegmatic ca pisicile mai si mor din cand in cand ca toate vietatile lasate de dumnezeu. Zero Tolerance pentru posesori de animale nesimtiti.

Daca tot ziceai ca esti student la drept care da cu sapa vezi ca se spune "deranjant" si nu deranjator (lol), iar "intruna" se scrie impreunat.

Edited by JayBird, 07 September 2011 - 23:00.


#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Chiar nu poti controla pisicile, umbla pe unde vor ele. Am 3 pisici si stiu ce vorbesc. Pisica e un pradator care haladuie, n-ai ce face (cu exceptia cazului in care vrei sa le tii in casa, ceea ce nu e cazul la curte).

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Daca scapi de pisici, va vor invada soarecii. Pisicile se duc acolo unde sunt soareci. In urma cu mai multi ani, inainte sa am pisicile, se umpluse curtea de soareci si nu mai reuseam sa scap de ei. Ba, am vazut unii si in bucatarie. Am pus capcane, otrava - nimic. Apoi a aparut la mine in curte o pisica pierduta sau abandonata pe care am oprit- o si de atunci s-au imputinat soarecii. Cand am luat-o si pe a doua am scapat de rozatoare. Asta, cand o cautai era in beci. Noaptea o zbughea de acasa si tzushti in beci la datorie. Asa ca nu mai fi atat de inversunat si lasa-le sa-si faca treaba iar tie iti recomand sa-ti pui niste dopuri in urechi. Sunt unele speciale pentru avion sau pur si simplu niste vata ca sa nu le mai auzi cum zdupaie noaptea.

#9
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Auzi, dar daca pisicile chiar mananca soareci, nu mai raman resturi deloc? Ii mananca intregi? Cred ca resturile descompuse imput mai rau casa. Iar daca stapana are prostul obicei sa dea de mancare pisicilor atunci clar n-o sa mai aiba chef de mancat soareci cruzi. O portie de whiskas din ala de la televizor arata mult mai apetisant decat un soarece scarbos pe care mai trebuie sa-l si prinzi...

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostJayBird, on 8th September 2011, 01:18, said:

Auzi, dar daca pisicile chiar mananca soareci, nu mai raman resturi deloc? Ii mananca intregi? Cred ca resturile descompuse imput mai rau casa. Iar daca stapana are prostul obicei sa dea de mancare pisicilor atunci clar n-o sa mai aiba chef de mancat soareci cruzi. O portie de whiskas din ala de la televizor arata mult mai apetisant decat un soarece scarbos pe care mai trebuie sa-l si prinzi...
Eu nu am gasit urme. Poate lua soarecii si ii manca in alta parte. Ieri am gasit in curte o vrabie pe jumatate mancata dar impricinatul e motanelul care exerseaza vanatoarea fiindca e tanar. Cum sa prefere Wiskas? Tu ce ai prefera: o friptura in sange sau niste concentrat gen hrana de cosmonauti. Prima pisica pe care am adoptat- o in vara urmatoare nu a intrat in casa si nici nu a mancat de loc din ce ii dadeam eu. Nu stiu ce manca, banuiesc ca soareci si vrabii ca era grasa si avea o blanita lucioasa si frumoasa. De, raw food..

#11
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View PostJayBird, on 8th September 2011, 01:18, said:

Auzi, dar daca pisicile chiar mananca soareci, nu mai raman resturi deloc? Ii mananca intregi? Cred ca resturile descompuse imput mai rau casa. Iar daca stapana are prostul obicei sa dea de mancare pisicilor atunci clar n-o sa mai aiba chef de mancat soareci cruzi. O portie de whiskas din ala de la televizor arata mult mai apetisant decat un soarece scarbos pe care mai trebuie sa-l si prinzi...


Nu prea mai raman resturi.
Doar in cazul sobolanilor, astia sunt mai mari si au pielea mai groasa.
In cazul in care soarecii au murit otraviti sau au fost otraviti, pisicile nu ii mananca.
Pisica din gospodarie o sa aleaga soarecele. Asta crescuta cu Whiskas si tinuta intr-un apartament (unde nu a vazut soareci) poate sa aleaga Whiskasul desi ar trebui sa aiba anumite instincte de pradator natural.

View PostFrom 8th September 2011, 01:34:

Ieri am gasit in curte o vrabie pe jumatate mancata dar impricinatul e motanelul care exerseaza vanatoarea fiindca e tanar.

Vrabia e acoperita de pene, o sa lase un fel de "scalp" drept dovada.  :naughty:
Nu poate manca penele alea cu oasele si pielea atasate.

Odata am gasit un porumbel mort, pisica mancare din el 3 sferturi. Probabil se saturase si pastra pentru mai tarziu.

#12
Sutelosbo

Sutelosbo

    Banned by moderators

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 20.06.2011

View PostCharger, on 7th September 2011, 22:14, said:

2. Pui un sarpe acolo.
2. În România există șerpi care să bată pisici ? :o

#13
SexandLoto007

SexandLoto007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.04.2010
Dai zonele frecventate cu hipoclorit SAU otet. Nu vor mai veni acolo, vecii vecilor Amin. Metoda verificata

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostSexandLoto007, on 8th September 2011, 11:59, said:

Dai zonele frecventate cu hipoclorit SAU otet. Nu vor mai veni acolo, vecii vecilor Amin. Metoda verificata
O alta metoda verificata e sa-ti iei un motan. Le va teroriza in asemenea hal ca nu vor mai iesi din casa. Eu am si un motan, l-am gasit anul trecut pe un maidan era cat palma, mort de foame si efectiv s-a catarat pe mine cersind mancare si mangaieri. Eeei, si motanul a crescut iar acum unde le vede pe pisici le ia la fugarit ca saracele stau numai ascunse.

#15
RGFL

RGFL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.08.2011

View PostLovele, on 7th September 2011, 22:01, said:

Deci vecina mea are 2 pisici, care in fiecare noapte intra la mine in pod si toata alearga si sar in pod si fac galagie. Eu trag la sapa toata ziua si nu ma pot odihni din cauza acestor bestii. A doua chestie mai enervanta e ca imi distrug acoperisul. Sr pe acoperis si in fiecare dimineata ma trezesc cu 1-2 tigle sparte sau miscate. Am vorbit cu vecina de mai multe ori, si intr-un glas flegmatic mi- raspuns ca nu are ce face cu ele ca asa fac pisicii.
Nu as vrea sa le omor, insa daca nu e alta modalitate ziceti-mi cum sa fac sa nu moara la mine. Bunica mea odata le-a pus diazepan in mancare si vreo 3 zile au dormit intru-na, insa asta nu ar fi o solutie sa dau banii pe somnifere.  :nonobad:

Deci va rog sa ma ajutati cu ceva idei ca e foarte deranjator.


Si eu am avut aceiasi problema cu aceste bestii numite mite . Iti recomand ca pentru cateva zile sa gazduiesti la tine in pod un caine . Acuma dac le va omori , ii zici ca nu ai ce face cu el ca asa is caini TOT FLEGMATIC .

#16
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

View PostLovele, on 7th September 2011, 19:01, said:

Deci vecina mea are 2 pisici, care in fiecare noapte intra la mine in pod si toata alearga si sar in pod si fac galagie. Eu trag la sapa toata ziua si nu ma pot odihni din cauza acestor bestii. A doua chestie mai enervanta e ca imi distrug acoperisul. Sr pe acoperis si in fiecare dimineata ma trezesc cu 1-2 tigle sparte sau miscate. Am vorbit cu vecina de mai multe ori, si intr-un glas flegmatic mi- raspuns ca nu are ce face cu ele ca asa fac pisicii.
Nu as vrea sa le omor, insa daca nu e alta modalitate ziceti-mi cum sa fac sa nu moara la mine. Bunica mea odata le-a pus diazepan in mancare si vreo 3 zile au dormit intru-na, insa asta nu ar fi o solutie sa dau banii pe somnifere.  :nonobad:

Deci va rog sa ma ajutati cu ceva idei ca e foarte deranjator.

Eu aveam un vecin nu era iubitor de pisici. Ca in cazul tau, mereu ii intra o pisica pe balcon si isi facea nevoile acolo. Nu stia ce sa faca, dar cunostea pisica pentru ca o gonise de mai multe ori. Intr-o noapte a uitat fereastra deschisa si pisica sa bagat in pat cu el la caldurica si dormea fericita. HA HA. sI el s-a intors sa imbratiseze nevasta si a atins pisica si Nu stia ce e si a aprins lumina si a vazut-o. Sa enervat si a dat cu ea de toti peretii si a aruncat-o pe geam, a cazut cam de la etaju 2 da n-a patit nimic, da pisica aia in viata ei n-a mai intrat pe balcon, asa a scapat de ea, dar noi ne-am stricat de ras cand a povestit. Cica vroia sa o ia in brate pe nevastasa si a simtit o parosenie ciudata hahahah si a aprins lumina sa vada ce e...

#17
longbou

longbou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 20.05.2010
eu ce draq sa zic!
am si o gramada de pisici si soareci.
pe soareci ii mai prind in capcane iar pisicile nu-i deranjaza in  nici un fel. nici cand ii prind in capcana nu le fac nimic.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rRZpM8BMKbY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

la minutul 1:20 se vede o pisica care trece la 2-3 metri si nici macar nu se uita la soarece, nu mai vorbesc de astea 2 care il baga in seama si fug de el cand tipa soarecele la ele  :cursing:

ce sa fac sa scap si de soareci si de pisici?
locuiesc in Cipru si aici nu prea sunt caini.
daca sunt sunt majoritatea de rasa si sunt scumpi, si sa dau o gramada de bani pe un caine si sa am surpriza ca ii e frica de pisici... mai bine lasa

#18
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Cu ce te deranjează pisicile? Hai că șoarecii mai înțeleg, dar pisicile...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate