Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Durere incheietura

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
feisbuc

feisbuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 12.07.2011
Am durerea la incheietura de cateva luni.
M-a mancat in c*r odata sa fac skanderberg, si am facut cat m-a tinut incheietura. De atunci mi-a mai trecut cate putin, dar nu de tot, pentru ca am facut sala. De 2 saptamani stau acasa, beau lapte pana crap si iau pastile dizolvabiile cu vitamina c. Nu-mi trece. Mentionez ca nu iau proteine sau alte pastile pentru culturisti. Imi recomandati ceva inainte sa umblu pe la doctori si s-o bag in ghips (mana)? Inc-o data, durerea a inceput de la skanderberg (neincazit) , nu stiu daca e fisura sau intindere de ligamete. Acum ca am stat mult timp si n-am folosit-o ma doare foarte putin cand o invart spre dreapta, dar ma doare daca ma sprijin pe ea sau lucrez triceps.

#2
toXXik

toXXik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 22.02.2005
Daca consideri proteinele 'pentru culturisti' atunci poate nu privesti problema cum trebuie.

#3
feisbuc

feisbuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 12.07.2011
Nu m-am exprimat bine. Nu iau niciun fel de vitamine/proteine ajutatoare pentru crestera masei musculare. Mananc mancare normala ca un om normal.

Edited by feisbuc, 31 August 2011 - 22:33.


#4
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Ar fi indicata o radiografie sa vezi ce e mai exact ...poate o sa ai nevoie de o mica operatie daca e desprindere de ligament. Nu e ceva de lasat asa neinvestigat mai ales ca e veche problema.

#5
toXXik

toXXik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 22.02.2005
http://ro.wikipedia..../wiki/Vitamină

http://ro.wikipedia..../wiki/Proteină

Esti sigur ca stii ce faci la sala? :D

#6
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Du-te la doctor, iar ca sa previi asa ceva trebuie sa iei regulat suplimente pentru intarirea articulatiilor. Cei care fac sala iau in cele mai multe cazuri AnimalFlex, dar mai exista o gramada de alternative  care-ti pot fi recomandate de un doctor.

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009
Nu, nu te duce la doctor daca nu te-ai dus pana acum. Mai trage la sala, poate faci o fisura mai zdravana, sa nu mai scrii la scoala :closedeyes:.

Plus de asta, proteinele nu au de a face cu fisura/ruptura osoasa.

O radiografie o faci gratuit daca ai trimitere de la medicul de familie, si poate fi interpretata pe loc.

#8
feisbuc

feisbuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 12.07.2011
Dar nici nu ma mai doare.. deja mi-a trecut :)). Glumesc, m-ai speriat cu operatia.
Nu m-am dus la doctor pentru ca pot sa folosesc mana, nu ma doare cand dau la sac (n-am dat de 2 spatamani), si doare din ce in ce mai putin in timp. Dar vad ca ori nu trece, ori dureaza foarte mult.
Acum ca mi-ati zis toti sa ma duc la doctor.. o sa fac o radiografie. (nu, daca-mi spuneati sa-mi tai mana nu va ascultam)

Edited by feisbuc, 31 August 2011 - 23:31.


#9
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006
Vezi ca laptele goleste calciul din organism.

#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009

Quote

Vezi ca laptele goleste calciul din organism.

[ http://tigerlilytoph.files.wordpress.com/2011/07/facepalm-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[spoiler]Iti dai seama ca e posibil sa te creada?

Edited by Ann0nyym0us, 01 September 2011 - 00:18.


#11
feisbuc

feisbuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 12.07.2011
=)))

#12
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

Quote

METHODS: This was a 12-year prospective study among 77761 women, aged 34 through 59 years in 1980, who had never used calcium supplements. Dietary intake was assessed with a food-frequency questionnaire in 1980, 1984, and 1986. Fractures of the proximal femur (n = 133) and distal radius (n = 1046) from low or moderate trauma were self-reported on biennial questionnaires.

RESULTS: We found no evidence that higher intakes of milk or calcium from food sources reduce fracture incidence. Women who drank two or more glasses of milk per day had relative risks of 1.45 for hip fracture (95% confidence interval [CI] = 0.87, 2.43) and 1.05 for forearm fracture (95% CI = 0.88, 1.25) when compared with women consuming one glass or less per week. Likewise, higher intakes of total dietary calcium or calcium from dairy foods were not associated with decreased risk of hip or forearm fracture.

Milk, dietary calcium, and bone fractures in women: a 12-year prospective study.

http://www.ncbi.nlm..../pubmed/9224182

Deci femeile care beau doua sau mai multe pahare de lapte pe zi au un risk de 1.45 sa aiba fractura de sold versus alea care beau un pahar sau mai putin pe zi. Deci risc mai mare cu 45%. Judecand dupa confidence interval, diferenta nu este semnificativa totusi.

Dar in mod cert mai mult lapte nu ajuta.

#13
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009
Pentru astfel de cazuri ai nevoie de un puternic antiinflamator :
1. Pe cale orala iti recomand Arcoxia de 60 mg. Pentru situatii grave exista si de 90 mg. sau 120 mg.
2. Pentru uz extern iti recomand BenGay.

Acestea doua combinate in maxim 1 saptamana nu vei mai resimti nici o durare cu conditia ca durerea ta sa survina in urma unei intinderi musculare sau a unei entorse. In urma cu vreo 8 luni nu m-am incalzit suficient si am intrat la impins de la ceafa cu haltera cu o greutate relativ mare (~ 60 kg), iar la a-III-a repetare am simtit o durere ascutita in umar si nu am mai putut continua. Si sa ma spal pe ochi era un chin. Dupa 3 saptamani de repaos total cu Arcoxia 120 si BenGay "m-am reparat" definitiv.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate