Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 

Modem 3G+ (7.2Mbps) care sa suporte conexiune antena externa

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
OFF: De curand, am trecut pe abonamentul FiberLink 1 pentru a reduce costurile facturii, in conditiile in care cei 100Mbps de pe FiberLink 2 nu i-am atins niciodata (probabil din cauza echipamentelor de toata jena din bloc), cei 50Mbps cred ca sunt suficienti pentru nevoile mele. Ei bine, acest downgrade a adus cu sine si pierderea Digi Net Mobil + stick-ul usb aferent. Insa noua oferta stipuleaza ca voi primi gratuit DOAR SIM-ul cu Digi Net Mobil (aceeasi viteza de 7.2Mbps si un trafic mai mare decat pe varianta cu stick gratuit - 5GB, de 10GB pe luna). Acest lucru imi convine, pentru ca semnalul pe Huawei-ul din dotare era foarte slab in multe zone.

ON: Si am ajuns si la subiect. Neavand un alt modem cu care sa beneficiez de internet mobil pe laptop, in afara de cel incorporat in telefonul lor Huawei U1000s (care tot are un semnal slab), m-am hotarat sa-mi achizitionez un Modem 3G+ (7.2Mbps) care sa permita conectarea unei antene externe. Incercasem in trecut sa folosesc un prelungitor USB pentru a duce modemul mai la geam, insa fara rezultate prea bune. Am tot cautat pe internet cam ce modem-uri au o mufa pentru antena externa, intrucat as prefera sa nu ma apuc de modificari, lipituri si antene artizanale (cum se poate face la Huawei E220), dar nu am gasit nimic concret.

Daca m-ar putea orienta cineva ar fi perfect. In esenta, doresc un Modem 3G+ care sa suporte o viteza de pana la 7.2Mbps (HSDPA), pe USB, liber de retea (sau chiar usor decodabil), care sa aiba posibilitatea conectarii unei antene externe.

Sugestii ?

#2
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 08.03.2011
In principiu astea sunt modemurile Huawei cu conector de antena CRC9  

    Huawei E122

    Huawei E156

    Huawei E156G

    Huawei E160

    Huawei E160E

    Huawei E160G

    Huawei E160X

    Huawei E161

    Huawei E169

    Huawei E176

    Huawei E1762

    Huawei E367

    Huawei E600

    Huawei E612

    Huawei E618

    Huawei E620

    Huawei E630

    Huawei E660

    Huawei E660A

    Huawei E182E

    Huawei E1820

    Huawei E1823

    Huawei UMG181

    Huawei UMG1691

    Vodafone K4505

    Vodafone K4510

    Vodafone K4511

Modemurile urmatoare au conector de antena dar este acoperit de carcasa,

pentru a folosi antena trebuie gaurita carcasa modemului :

    Vodafone K3520

    Vodafone K3565

    Vodafone K3765

#3
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Mersi, o lista consistenta, poate imi poti face o recomandare anume.

M-am mai documentat si am ajuns la urmatoarele concluzii
- HSDPA neaparat 7.2Mbps (am incercat sa pun cartela Digi in telefonul meu Nokia N95 8GB care are modem 3G de 3.6Mbps si... supriza: viteza maxima pe care am atins-o a fost de 1.5Mbps, in conditiile in care mutand cartela inapoi pe ZTE MF110 din dotare am atins viteze de pana la 5Mbps)
- HSUPA conteaza si el si ar trebui sa fie 5.76Mbps (cam asta ar fi maximul la modemurile 3G, ZTE MF110 din dotare are 5.76Mbps HSUPA)
- sa fie un conector de antena, fie intern fie extern (la ZTE MF110 am 2 conectori pentru antena, dar fiind din dotare, nu am putut sa cositoresc nimic pe acolo pentru ca as fi avut scandal la RDS)

Un prieten bun a adus din afara un Huawei E220 codat pe T-Mobile UK. Am reusit sa-l decodez si sa-l fac sa mearga pe Digi Mobil. Problema e ca e HSDPA 3.6Mbps, insa exista un firmware mai nou care-i permite maximul de 7.2Mbps. Pe de alta parte, si acest model are conector pentru antena externa (tot intern), insa exista un ghid in care s-a optat pentru o antena HSDPA cu tot cu conector (luata de la un laptop defect) si s-a folosit conectorul intern respectiv. Castigul de semnal a fost de la 2 la 5 linii. Iata si sursa: AICI. Pe deasupra, modemul este conectat la PC printr-un cablu USB si nu direct prin mufa.

M-am gandit sa optez pentru Huawei E220 si sa-i aduc modificarile ulterioare, pentru ca este si foarte ieftin (30 RON pe okazii).

Edited by bloodhand, 31 August 2011 - 18:54.


#4
romanianjoker

romanianjoker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 10.02.2004
Am vazut un model Sierra Wireless nu-mai-stiu-cum. Se da cu software care citeste si nivelul de semnal. Destul de destept.

Recomand cu toata increderea, card Novatel X950D. Excelent. Nu este USB, totusi :)

Antena si mufa si cablu poti sa iei de la Romkatel, ce lungime vrei si cu antena magnetica sau fixa.

Edited by romanianjoker, 31 August 2011 - 22:20.


#5
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 08.03.2011

 bloodhand, on 31st August 2011, 19:53, said:

Pe de alta parte, si acest model are conector pentru antena externa (tot intern), insa exista un ghid in care s-a optat pentru o antena HSDPA cu tot cu conector (luata de la un laptop defect) si s-a folosit conectorul intern respectiv. Castigul de semnal a fost de la 2 la 5 linii. Iata si sursa: AICI. Pe deasupra, modemul este conectat la PC printr-un cablu USB si nu direct prin mufa.

M-am gandit sa optez pentru Huawei E220 si sa-i aduc modificarile ulterioare, pentru ca este si foarte ieftin (30 RON pe okazii).

Salut
Atentie mare la conectorul de la antena si din modem, am desfacut E220 si nu prea ai sanse sa gasesti conectorul, e diferit de cel de la placile wireless sau modemurile interne de la laptopuri. Conectorul din modem este pentru test RF, nu pentru antena externa !

Atentie mare la Okazii, sunt MUUULLLLTTTEEE tepe pe acolo !

#6
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Cunosc okazii.ro si tepele aferente. Am mai cumparat de acolo.

Am inteles ideea, de asta cred ca renunt la ZTE MF110 (desi are HSUPA de 5.76Mbps) si o sa merg pe Huawei E220 (care e si mai ieftin). Se poate face update de firmware pentru 7.2Mbps full si ca modificare pe partea de antena voi face: ASTA. O sa caut si o antena HSDPA specializata si nu cred ca voi mai avea probleme cu semnalul.

#7
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010

 bloodhand, on 2nd September 2011, 00:47, said:

Cunosc okazii.ro si tepele aferente. Am mai cumparat de acolo.

Am inteles ideea, de asta cred ca renunt la ZTE MF110 (desi are HSUPA de 5.76Mbps) si o sa merg pe Huawei E220 (care e si mai ieftin). Se poate face update de firmware pentru 7.2Mbps full si ca modificare pe partea de antena voi face: ASTA. O sa caut si o antena HSDPA specializata si nu cred ca voi mai avea probleme cu semnalul.



Dar vreun ruter 3G care sa suporte mai mult de 7,2 Mbps pe piata romaneasca stie cineva? Si daca exista asa ceva puteti sa-mi dati si un link? Multumesc! :notangel:

#8
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Erau si pe okazii. Dar nu aveau modem 3g inclus, ci doar port USB pentru conectare modem 3g.

Completare la mesajele precedente: Si tot acest taraboi din cauza ca in campusul studentesc Hasdeu din Cluj-Napoca avem un internet de toata jena, cu porturi blocate, cu viteza care atinge cateodata "performanta" unui modem telefonic de 56k, nu avem voie sa incheiem contracte cu alti provideri pentru ca este interzisa montarea cablurilor UTP si a antenelor parabolice la fereastra. Singura varianta ramane un modem 3G cu provider Digi Net Mobil, din motive financiare. Ca sa fie totul perfect, indoor nu am semnal la Digi, abia daca pun modemul in geam reusesc sa obtin 3 linii din 6, de unde solutia unica - antena externa (cablul USB de pana in 5m nu imi ajunge pana la fereastra, si nici sa dau 50 lei pe un prelungitor USB de 7 metri cu alimentare separata).

Nu (NU) doresc sa descarc torrente, ci vreau doar sa ma pot uita la televizor pe internet (nu avem nici cablu TV in campus). Viteza optima pentru ca sa mearga canalele de pe internet ar fi undeva la 1-1,5Mbps (dar sa fie constanta).

Edited by bloodhand, 03 September 2011 - 00:37.


#9
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 08.03.2011
Spor la mesterit, dupa ce termini o sa vii cu intrebarea de ce nu merge asa ca raspund anticipat !

Daca nu faci lipituri corecte o sa ai atenuare;
Daca nu ai un cablu de calitate, atenuare a prin el o sa fie mai mare decit cistigul antenei;
Nu pricep, cit crezi ca te vor costa antena, cablurile si mufele daca 50 lei costul unui prelungitor activ ti se pare mult ?

 bloodhand, on 3rd September 2011, 01:29, said:

Erau si pe okazii. Dar nu aveau modem 3g inclus, ci doar port USB pentru conectare modem 3g.

Completare la mesajele precedente: Si tot acest taraboi din cauza ca in campusul studentesc Hasdeu din Cluj-Napoca avem un internet de toata jena, cu porturi blocate, cu viteza care atinge cateodata "performanta" unui modem telefonic de 56k, nu avem voie sa incheiem contracte cu alti provideri pentru ca este interzisa montarea cablurilor UTP si a antenelor parabolice la fereastra. Singura varianta ramane un modem 3G cu provider Digi Net Mobil, din motive financiare. Ca sa fie totul perfect, indoor nu am semnal la Digi, abia daca pun modemul in geam reusesc sa obtin 3 linii din 6, de unde solutia unica - antena externa (cablul USB de pana in 5m nu imi ajunge pana la fereastra, si nici sa dau 50 lei pe un prelungitor USB de 7 metri cu alimentare separata).

Nu (NU) doresc sa descarc torrente, ci vreau doar sa ma pot uita la televizor pe internet (nu avem nici cablu TV in campus). Viteza optima pentru ca sa mearga canalele de pe internet ar fi undeva la 1-1,5Mbps (dar sa fie constanta).


#10
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
"Mersi" anticipat si eu. Am recitit toate postarile din acest topic pe care l-am deschis si nu am inteles atitudinea ta ironica din acest ultim mesaj. Eu am pus in evidenta toate datele problemei si solutiile la care m-am gandit, cu intentia de a afla parerile si sfaturile prietenoase ale celor care stiu exact despre ce e vorba. Nu am precizat nicaieri ca micile mele concluzii au ca si consecinta directa faptul ca o sa fac exact ceea am expus, pentru ca daca doream sa fac asta, nu mai deschideam niciun topic pe acest subiect. Ca sa fac putina lumina:

- am incercat varianta modem 3G (din dotare - ZTE MF110) cu prelungitor USB pasiv de 3m. Cu el pe pervaz am un castig de 1-2 linii in plus fata de indoor, insa viteza este tot extrem de slaba (intotdeauna sub 1Mbps si destul de des sub 64kbps - da, 6 KB/s, nici radio online nu pot asculta fara buffering). La un ping, primesc timed out din 3 in 3 secunde. Pe deasupra, la un moment dat moare de tot traficul, ramane pe 0kbps si singura solutie ca sa mearga din nou este sa deconectez-reconectez modemul (daca dau disconnnect ramane blocat). De asta as prefera sa nu cumpar un prelungitor USB activ de 5-10m pentru a spanzura modemul pe fereastra, pentru ca s-ar putea sa nu rezolv absolut nimic si sa arunci banii pe fereastra.

- de aceea m-am gandit ca varianta cu antena externa s-ar putea sa fie mai benefica in sensul obtinerii unei viteze constante (vezi topicul comparatie 3g vodafone orange - cum afecteaza obstacolele viteza si cum schimband pozitia modemului cu putin se rezolva problema pierderilor de pachete). Si pentru ca nu am gasit inca clar scris negru pe alb modem pe USB DEDICAT conectarii unei antene externe si cu o poza care sa ateste acest lucru (am cautat toate modelele din lista de mai sus si nu am gasit nimic concret in acest sens). Asa ca m-am orientat si eu dupa ce am vazut deja si dupa ce au facut altii.

- banii nu sunt o problema, atat timp cat vorbim de sume decente. Ceea ce nu as dori sa se intample este sa investesc mult in ceva care sa nu rezolve problema mea. De aceea iau in calcul toate solutiile, de aceea am deschis acest topic, pentru a beneficia de pareri multiple.

In final, dupa atatea postari n-am ajuns la nicio concluzie. Mi-ai insirat o lista de modemuri, m-ai informat cu privire la conectorul RF din E220 si mi-ai enuntat partile negative ale solutiei pe care am propus-o eu. Decat sa ma fi atacat cu un raspuns ironic, cred ca era mai bine sa oferi mai multe detalii in sensul in care doresti sa-mi oferi o mana de ajutor. Se pare ca nu am alta varianta si va trebui sa transform o discutie informativa intr-un calup de intrebari directe:

- As putea rezolva problema pierderilor de pachete daca as folosi, in loc de antena interna a modemului + modemul plasat outdoor + prelungitor USB, DOAR o antena externa plasata pe pervazul exterior al ferestrei (nu am voie sa dau gauri in zid si sa montez suporti si alte minuni) cu un cablu coaxial de 50 Ohm (asa am citit ca se foloseste) cu lungime de 5-7m (cam atat am de la calculator pana la fereastra) ?

- Pentru ce modem ai opta daca ai fi in locul meu, dorind urmatoarele: HSDPA 7.2Mbps, HSUPA suficient cat sa nu-mi afecteze viteza de download, conector dedicat pentru antena externa (ca sa nu mai fac artificii si sa evit potentialele pierderi) ?

- Daca pretul pentru antena si modemul care mi-ar trebui mie este indecent, ce solutii mai ieftine (chiar si artizanale) as putea utiliza pentru a rezolva problema ?

#11
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Nu vreau sa te descurajez dar sansele tale de reusita tind asimptotic catre 0 si asta chiar si cu antene sofisticate ... Problema este calitate slaba a retelei Digi Mobil in sensul ca nu suporta multi utilizatori la viteze mari. Inainte sa mergi mai departe posteaza viteza maxima pe care o atingi in fata NodeB-ului (in fata antenelor) RDS pentru ca, repet, reteaua mobila a RDS-ului e destul de slabuta. Daca obtii viteze bune atunci putem vorbi de ce poti sa faci ca sa cresti putere semnalului care ajunge la modem. Vezi ca, cablul este foarte important si la lungimea care o vrei tu daca nu ai o antena cu un catig destul de mare iti trebuie minim RG-213 care e destul de scump (10 RON metru parca) dar are pierderi rezonabil de mici la 2,1 Ghz, in jur de 45 de dB pe 100 m deci pentru cablul tau de 7 m ai avea pierderi pe cablu (atenuare) de 3 dB. Asta inseamna ca iti trebuie o antena cu un castig de minim 6 dbi ca sa ajungi la aceleasi performante ca si modemul plasat in locul antenei ... Dar inainte de a intra in partea tehnica a lucrurilor posteaza viteza pe care o obtii ca sa vedem daca merita sa continuam ...

PS: Ai incercat si internetul de la alti opretaori ? ...

#12
costelini73

costelini73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.12.2010
huawei e960 pus la fereastra conectat cu cablu de retea este solutia ta

#13
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 08.03.2011

 bloodhand, on 4th September 2011, 23:28, said:


Sunt ironic pt. ca m-am uita pe posturile tale si peste tot vrei ieftin fara sa tii cont de alte considerente !

Alegi un modem pentru ca il gasesti cu 30 lei, nu pentru ca e un modem bun, nu accepti alte sfaturi pentru alte modele cu conector de antena care ti-ar usura munca

Din ce vad, nu ai habar de multe lucruri dar tot vrei sa le faci.

Inainte de toate verifica daca in zona in care vrei sa folosesti ai HSDPA, poti avea doar 3G si v-a merge slab internetul indiferent ce solutie vei folosi !

Ai o recomandare mai sus, un router de genul E960 sau mai bun un B970/B560 (au conector de antena externa SMA), pus undeva unde ai semnal si coborit cu UTP sau conectat wireless ! Nu este o solutie ieftina dar e un pic mai profi !

edit: Ieftin poti iesi cu un prelungitor USB activ, daca spui ca la geam ai o inbunatatire a semnalului !

Edited by Modemuri3G, 05 September 2011 - 20:13.


#14
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 25.06.2005
In plus, cei 5 Gb de trafic la viteza mare se termina in 2-3 zile daca il folosesti pentru vazut tv pe net , apoi o sa ai net de melc.

#15
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Si nu ar fi normal sa ma orientez catre ceva cat mai ieftin, dar sa fie si cat de cat calitativ - mai exact un raport decent calitate/pret ? Nu vreau viteza secolului sau semnal full, ci vreau doar sa am undeva la 1-1,5Mbps sa pot urmari fluent un stream TV online. Poate trebuia sa postez de la bun inceput ca nu dispun de sume considerabile de bani. Daca ar fi fost o situatie mai roz, nu stateam in camin, ci in chirie, si imi faceam abonament de internet fix si televiziune digitala si HD la un pret decent, tot la acelasi RCS&RDS. Nu cred ca solutia cea mai buna este sa investesc peste 100-150 RON pe un router sau pe un modem de varf, pe o antena 3g de varf sau pe un prelungitor USB activ si sa ma trezesc, in final, ca nu ajuta la nimic. In plus, un abonament decent cu 5-10 GB trafic la orange sau vodafone se situeaza undeva in jurul a 15 euro sau mai mult lunar si asta nu inseamna ca va merge obligatoriu mai bine ca si Digi (am un coleg cu modem orange si ii pare rau ca si-a facut contract pe 2 ani la ei, pentru ca nu merge cum ar trebui). A, si la Digi Net Mobil mi-au dat 10 GB trafic lunar (pe cartela din Digi Mobil), fata de cei 5 GB pe care ii aveam pe cartela separata pentru net, inclusa cu FiberLink-ul 2 de acasa. Oricum imi sunt suficienti, pentru ca a fi student la medicina nu inseamna ca voi avea timp 24/7 sa ma uit la televizor.

Faceti voi calculele investitiei si vedeti daca merita... De banii astia mai bine imi cumpar un hdd extern si il umplu in vacante cu tot ceea ce as putea sa vad si la TV. Incerc si eu sa ma descurc cu ceea ce pot, sa tin cont de sfaturi, pareri si recomandari pentru a gasi solutia cea mai buna in conditiile existente. Daca aveam banii necesari, fiti siguri ca nu mai pierdeam timpul pe forum, ci mergeam direct in magazin.

Cat despre tipul de 3G din zona mea, este 100% 3G+ HSDPA, pentru ca atunci cand fac transfer de date de pe internet, se cupleaza automat de pe UMTS pe HSDPA. Problema e ca viteza e mult sub 3G-ul de 384kbps (nu cred ca se pune problema de asa ceva in centrul Clujului). Raman la ideea ca nu cantitatea semnalului e cea care cauzeaza problema, ci calitatea lui, pentru ca am pierderi de pachete de date. De asemenea, nu exclud o supraaglomerare a retelei, dar ma indoiesc ca se poate ajunge in situatia jalnica in care sa nu pot asculta nici macar un post de radio la 32-64kbps AAC. Toate astea sunt valabile fie cu laptop-ul pe pervaz si cu modemul direct in el, fie cu modemul conectat prin prelungitor USB (pasiv de 3m, nu am avut bani de unul activ) pe pervaz, fie cu Digi Mobilul Huawei U1000s pe post de modem extern 3G.

Recunosc, sunt doar incepator in domeniu, dar nu am primit nicio recomandare alaturi de contrarecomandarile aferente postarilor de mai sus. Sunt deschis catre orice propunere si o astept cu nerabdare.

Chiar daca ma repet, astept si eu niste recomandari asa mai "low-cost" pentru un "sarantoc" ca mine: modem + antena.

Edited by bloodhand, 05 September 2011 - 22:25.


#16
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 25.06.2005
O varianta ar fi un router(sau placa wifi pci) cu o antena exterioara (eventual o scanare dupa retelele wifi din zona poate gasesti retele necriptate,sau sunt unele pe bani, sau  ajungi la o intelegere cu vecinii care au net de mari viteza si ai routerul lor vizibil). Varianta modem 3g nu este viabila, nu ai stabilitatea sau banda minima garantata pentru steaming, nu cred ca o sa fii fericit sa vezi tv pe net cu intreruperi

Edited by viocons72, 05 September 2011 - 22:29.


#17
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Mersi pentru sugestie. Din pacate, nu sunt retele wireless in zona, fie ele criptate sau necriptate. In campus alta solutie de internet decat cel de la RoEdu si 3G-ul, practic, nu exista (teoretic UPC sau RDS sunt in zona, i-am contactat pentru o eventuala contractare de servicii, insa tot avantul a fost inmormantat de catre administratie - fara cablari si parabolice). Nu exista locuinte in zona, sunt numai camine studentesti.

RoEdu a fost lasat de izbeliste: mergea mai bine cand ni se cerea cotizatia anuala (100-500 KB/s), nu aveam porturile blocate, puteam urmari televiziuni online si chiar descarca torrente. Am luat legatura cu reprezentatii de la internetul facultatii si au dat din umeri. As fi fost dipsus sa le platesc strict pentru ceea ce am nevoie, pentru a evita toate complicatiile cu 3G-ul (pentru cei care si-au facut impresia gresita ca sunt zgarcit). Pe de alta parte, am sugerat ideea abonamentelor individuale la o firma specializata de internet, insa am primit acelasi raspuns: "Nu noi hotaram, ci univesitatea"... Deci varianta asta pica din start.

Stiu ca varianta 3G inca nu este viabila, dar acasa in Suceava am o viteza constanta de 4-5 Mbps pe 3G-ul de la Digi, mai mult decat suficienta pentru ceea ce am eu nevoie. Si asta doar cu 2-3 linii de semnal indoor. De asta sunt impacientat: in Suceava merge brici, iar in centrul Clujului incet sau deloc...

Edited by bloodhand, 05 September 2011 - 22:46.


#18
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Pai eu asta iti ziceam mai sus, testeaza viteza in apropierea NodeB-ului (antenelor). Daca sunt multi utilizatori vei avea viteza extrem de mica la Digi Mobil, am spus ca nu au echipamente care sa suporte multi utilizatori in acelasi timp si mai depinde si de cum sunt setate si asa mai departe. Reteaua Digi Mobil e o retea de "tavaleala" cat sa isi pastreze licenta 3G (cel putin momentan) nu e o retea bine pusa la puncta sau cu acoperire mare. Deci daca in apropierea NodeB-ului RDS nu poti folosi internetul de la Digi pentru ce iti trebuie tie poti sa renunti la ideea de internet prin 3G de la Digi ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate