Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru
 

Carnet de profesionist

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
19 răspunsuri în acest subiect

#1
Lost_Prophet

Lost_Prophet

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 514
  • Înscris: 18.10.2009
Buna dimineata, sper ca n-am postat gresit intrebarea, n-am gasit totusi o arie mai buna:

Peste ceva timp voi face 18 ani si evident, vreau sa fac scoala de soferi. Tata mi-a spus sa nu ma limitez doar la B, ci sa imi iau carnetul si pentru categoria C. In legatura cu asta am cateva intrebari:

- carnetul de conducere cu B, C este de profesionist?
- pot da de la 18 ani examen pentru C?
- de la ce varsta pot da examen pentru CE?

- cum se dau examenele de B si C? Separat sau cum?

#2
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.445
  • Înscris: 30.07.2009
se da separat pentru b si c...

#3
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.855
  • Înscris: 23.01.2008
Poti da examenul de C la 18 ani, iar probele se sustin separat. In plus, pentru fiecare categorie sustii proba teoretica specifica. La restul nu raspund ca nu sunt sigur si nu vreau sa spun vreo prostie. :)

#4
xXx69Asu

xXx69Asu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 617
  • Înscris: 15.08.2007
De la 18 ani poți fac A, B, C, E. De la 21 de ani poți face D (transport persoane).
Pentru fiecare categorie vei da un examen teoretic, apoi unul practic. Pentru fiecare categorie vei avea nevoie de un dosar separat.

#5
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.231
  • Înscris: 29.06.2010
Cand am facut eu carnetul, acum 5 ani, am sustinut in aceeasi zi, examen scris ptr B, examen scris ptr C, examen conducere ptr B, examen conducere ptr C, examen conducere ptr C+E. Deci ptr toate separat, una dupa alta. Bafta

#6
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.697
  • Înscris: 19.05.2009
La o scoala de cartier, de soferi amatori i se mai spune, nu ai cum sa obtii un permis profesionist din cunostintele mele.

#7
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 782
  • Înscris: 25.04.2008
Profesionist o sa devi tu, nu te face doar o categoie de pe permis...

#8
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.274
  • Înscris: 19.01.2009

 Lost_Prophet, on 31st August 2011, 01:15, said:

Buna dimineata, sper ca n-am postat gresit intrebarea
- cum se dau examenele de B si C? Separat sau cum?
Adica ai cont pe softpedia cu 411 posturi si topice fara numar si nu stii sa cauti pe net ce si cum cu o amarata de legislatie?
Te plictisesti si cand nu ai ce face mai deschizi cate un topic?

#9
Webrunner

Webrunner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 30.04.2011
la 18 ani  vei obtine doar B, C1  + E (vei putea transporta camioane pina la 7t + nu tin minte cite tone pentru remorca), la 21 de ani deja vei putea sa primesti permisul pentru C curat si sa lucrezi pe TIR, asa stiu eu, dar poate gresesc, mai bine intraba la scoala auto la are vei invata

#10
kr13t14n

kr13t14n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 14.02.2010
La 18 ani poți obține toate categoriile care le dorești (inclusiv D-ul). Treaba cu vârsta intervine la obținerea atestatelor profesionale, fără de care categoriile C, E și D sunt doar pe permis și legea nu-ți permite să conduci vehicule din categoriile menționate fără un atestat profesional. Pentru obținerea atestatului profesional, trebuie să ai 21 de ani împliniți la data înscrierii (atenție, că e vorba de data înscrierii la examen, nu ca la permis unde trebuie să ai 18 ani la data examinării) și la data examinării trebuie să ai permisul în mână efectiv (te poți înscrie cu dovadă, dar la examen trebuie plasticul obligatoriu). Ordinea este: 1 categ B sală; 2 categ B oraș; 3 categ C sală+ categ D sală; 4 categ C oraș+ categ D oraș; 5 categ E sală; 6 categ E oraș. Atestatele profesionale, în funcție de categoria deținută sunt: categ B taxi, coordonator transporturi, consilier de siguranță, profesor de legislație; categ C transport marfă, transport mărfuri periculoase (așa numitul A.D.R., care la rândul lui are 4 clase: colete și mărfuri care conțin substanțe periculoase, cisterne, explozivi și substanțe radioactive. Din astea 4 clase poți obține singur doar primele 3, ultima clasă (clasa a 7-a conform clasificărilor A.d.r. o poți obține doar la solicitarea nagajatorului); categ D transport persoane; categ E transport agabaritic. Pentru atestatul de instructor auto trebuie să ai toate categoriile.
Sper că te-ai lămurit.

#11
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 782
  • Înscris: 25.04.2008
nu e asa cum ati spus voi. la 18 ani ai voie sa faci A, B, C, E, iar la 21 de ani D. nu exista ca iei categoria dar nu iti da atestatul sau iei categoria si nu ai dreptul sa conduci...astea sunt doar povesti soferesti...eu am BE si CE si am si atestat de la 19 ani (permisul de la 18) si am si condus in toata Europa...si nu dai C si D sala si apoi C si D oras, ci le dai toate separat...

Editat de coracao, 04 septembrie 2011 - 23:03.


#12
kr13t14n

kr13t14n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 14.02.2010

Quote

nu e asa cum ati spus voi. la 18 ani ai voie sa faci A, B, C, E, iar la 21 de ani D. nu exista ca iei categoria dar nu iti da atestatul sau iei categoria si nu ai dreptul sa conduci...astea sunt doar povesti soferesti...eu am BE si CE si am si atestat de la 19 ani (permisul de la 18) si am si condus in toata Europa...si nu dai C si D sala si apoi C si D oras, ci le dai toate separat...

Nu știu ce vârstă ai acum, dar te asigur că ultima modificare a legislației în domeniu a avut loc în septembrie 2009. De atunci sunt valabile și limitele de vârstă pentru atestate și tot de atunci a apărut și împărțirea tipurilor de atestate (CPi, CPia, CPC) precum și faptul că la prelungirea valabilități trebuie să dai din nou examen, chiar dacă ai lucrat exclusiv ca șofer în ultimii 5 ani(doar procentajul de rezolvare a testelor diferă față de CPi). Oricum, arată-mi tu un inspector A.R.R. care va acorda A.D.R.-ul unui ''puști'' de 18 ani... Să fim serioși... Categoriile C și D nu depind una de alta, deci le poți da în aceeași zi, ele depind doar de B. Când am spus că le dai împreună m-am referit că le poți da în aceeași zi, dar ele presupun dosare diferite, chestionare diferite, taxe diferite...

#13
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 782
  • Înscris: 25.04.2008
si C si D sunt examene diferite si nu poti sustine doua examene in acceasi zi...intai dai sala la C apoi orasul si pe urma dai sala la D si apoi orasul. e valabil si pt E. Intr-adevar ca sa dai astea trebuie sa ai B. Referitor la atestate, eu l-am luat in 2010 si nu aveam 21 de ani, aveam 19, dar am luat numai cel de marfa, nu ADR. De vreme ce ai dobandit o categorie pe permis, ai si dreptul sa conduci vehicule din categoria respectiva.

#14
kr13t14n

kr13t14n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 14.02.2010

Quote

intai dai sala la C apoi orasul si pe urma dai sala la D si apoi orasul
Văd că persiști cu greșeala asta. Hai să fiu ceva mai explicit:
Dacă ai deja categoria B(permisul în mână) și dosarele complete pentru C și D, te poți prezenta la D.R.P.C.I.V. și susține examinarea teoretică atât pentru C, cât și pentru D. Intri, îi dai dosarul de categ. C examinatorului, faci chestionarul de la C, termini, ieși afară și te bucuri de reușită 5 minute, apoi revii, îi dai dosarul de categ. D examinatorului, faci chestionarul de la D, termini, ieși afară și... felicitări. În prealabil (aici la HD așa se procedează) te-ai programat pentru probele practice la ambele categorii (și în măsura în care este posibil vor fii în aceeași zi), deci odată terminat chestionarul: ''O zi bună, la revedere'' și te duci acasă, așteptând să vină ziua în care dai orașu'.
Cu categ. E, e altă poveste, trebuie să ai deja C luat (atât sală cât și oraș), abia atunci te prezinți la sală și ulterior oraș.
Dacă totuși nu vrei să mă crezi, spune-mi și îți trimit o copie după permis (se vede data obținerii categ.) și îți dau și datele mele, împreună cu nr. de telefon de la D.R.P.C.I.V. Deva să suni și să verifici personal.
Oricum, greșeala ta, cam bănuiesc de unde vine. Instructorii preferă să-și împartă elevii în funcție de categorie, în sensul că îi este mai convenabil să se prezinte la proba practică decât cu camionul, fără să mai aducă și autobuzul în aceeași zi. Și ca să facă asta, apelează la mici ''păcăleli'', nu te minte ordinar în față, spune ceva de genul: ''Nu mai știu cum e acuma, mi se pare că nu poți să dai C-ul și D-ul în aceeași zi, întreabă și tu acolo, dar eu așa știu, că trebuie să le faci pe rând''. Și cum majoritatea nu contrazic instructorul, o lasă ca el, că, vorba aia... ''ce grabă e''. Înțelegi tu unde bat...
Dar, revenind la subiect, C-ul și D-ul se pot da în aceeași zi (cel puțin sala), la oraș, în funcție de nr. de elevi din ziua respectivă, dar nah... se ține cont că de fapt e un singur elev pt. 2 categorii și atunci vei da și orașul tot într-o singură zi.

#15
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 782
  • Înscris: 25.04.2008
chestia e ca si eu tot la deva mi-am dat examenele :)). cand am dat eu pe lista de programari la oras nu era trecut si C si D in aceeasi zi...la sala...in principiu se poate, nu bag mana in foc pt ca intr-adevar de la un instructor stiu ca trebuie sa le faci pe rand...in fine, nu e asta cel mai important...

#16
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.149
  • Înscris: 14.09.2007
Eu am dat anul asta C si CE si am dat separat , sala la C si dupa oras la C iar apoi sala la E si oras la CE .
Nu exista sa dai sala la C si D in aceeasi zi, ca altfel as fi putut sa dau si eu C si E in aceeasi zi .

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.910
  • Înscris: 25.01.2007
C di D sunt categorii independente.

E se ia numai daca ai luat anterior C. Deci nu ai fi avut cum sa le dai simultan. Ar fi absurd sa pici la C si sa reusesti la E, de exemplu.

#18
kr13t14n

kr13t14n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 14.02.2010

Quote

Eu am dat anul asta C si CE si am dat separat , sala la C si dupa oras la C iar apoi sala la E si oras la CE .
Nu exista sa dai sala la C si D in aceeasi zi, ca altfel as fi putut sa dau si eu C si E in aceeasi zi .

Din cauză că E-ul depinde de C, pe când C-ul și D-ul depind separat de B. În plus, așa cum ai scris foarte corect, orașul se dă pentru CE, nu doar E, remorca nu se poate conduce singură.

Quote

cand am dat eu pe lista de programari la oras nu era trecut si C si D in aceeasi zi

Asta din cauză că nu sunt trecute efectiv categoriile, se trece doar: Amatori zilele de x, y, z și Profesioniști, zilele de a,b, c. În unele luni se pot suprapune, amatori și profesioniști în aceeași zi, în altele separat. Nu știu cum se stabilesc zilele de examinări la probele practice, ca să-ți dau detalii. La C am nimerit într-o zi cu amatorii, iar la CE am fost decât profesioniști (au venit 5 examinatori pentru 6 elevi, de la 2 școli, imaginează-ți :))))).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate