Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Grad de subracire

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Nexgen

Nexgen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.05.2010
Imi poate explica cineva concret ce inseamna grad de subracire? Am cautat pe net ceva definiti si am inteles ca temperatura de subracire reprezinta acea valoare la care lichidul trebuia sa fie solid, dar din anumite cauze (viteza de racire mare, cred) este inca lichid.
O alta definitie am deduso empiric, din cursul de Stiinta Materialelor si suna cam asa: gradul de subracire reprezinta procedeul prin care lichidul este racit anizoterm pana la o temperatura data, acolo este mentinut (izoterm) pana cand se finalizeaza transformarea de faza (nu e prea analitica, dar am deduso din capitolul de Tratamente Termice), iar apoi este racit anizoterm pana la temperatura ambianta.

#2
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Ar trebui sa spui mai clar la ce te referi: vrei sa racesti metale, sau ce? In metalurgie nu te pot ajuta.
Grad de subracire se foloseste la instalatille de racire industriala, incepind de la abu pina la aer conditionat. Inseamna diferenta dintre temperatura de condensare al agentului respectiv si temperatura lui actuala, aflat fiin in stare lichida.

Dar in nici un caz nu cred ca "gradul de subracire" poate fi "un procedeu". El descrie o stare a unui sistem, in comparatie cu o alta stare data.
Poate ca-i diferenta dintre temperatura actuala a metalului si temperatura de topire?!?

#3
Nexgen

Nexgen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.05.2010
Eu sunt anul I (terminat) la facultatea de mecanica, iar la cursu` de Stiinta si Ingineria Materialelor am intalnit destul de des aces termen, cu preponderenta in capitolul de Tratamente Termice si am vrut sa ma lamuresc ce inseamna mai exact.

Edited by Nexgen, 28 August 2011 - 17:38.


#4
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostNexgen, on 28th August 2011, 17:38, said:

preponderenta in capitolul de Tratamente Termice si am vrut sa ma lamuresc ce inseamna mai exact.

Vezi aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate