Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...
 instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 

[CUM?] Ceas de la B&B

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.234
  • Înscris: 03.09.2009
Hey !

Am si eu o mica-mare problema.
In martie i-am luat iubitei un ceas de la B&B. Morgan,auriu..foarte fain la design. Faza e ca astazi am observat ca ceasul a oxidat rau de tot..e plin de puncte negre pe el.

Dati-va o idee. Pot aplica o solutie sa revina la culoarea initiala? Garantia se ocupa de astfel de cazuri? Ceasul NU a fost bagat in apa,a fost ferit..chiar e ca in prima zi,exceptie facand punctele (maricele si dese) de oxid.

Am dat 300 lei pe el..nu imi pare rau de bani,da' nu ma asteptam sa "reziste" doar cateva luni.Daca stiam ca se ajunge aici, luam 15-20 bucati la 20 lei :lol:

#2
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.623
  • Înscris: 20.11.2007
Cand mi-am cumparat un ceas de la ei (Casio), tanti de acolo mi-a zis ca garantia se aplica doar pentru mecanism, nu si pentru carcasa, curea sau altceva in afara de mecanism. Poate din cauza ca scrie pe el "cased in china".  
Stiu ca exista prin magazine solutii care curata oxidul/coclirea. Bafta!

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.845
  • Înscris: 08.10.2005
Du-te cu el la garantie.
Nu are voie sa faca asa, eu cu ale mele intru in apa de la mare si inot si nu au nici pe dracu.
Bine adevaru e ca nu sunt "Morgan" care e o marca cel putin dubioasa

Editat de onlyone, 27 august 2011 - 22:19.


#4
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.234
  • Înscris: 03.09.2009
Nu stiu..si eu am un Sector primit cadou.. intru in apa, am cazut de pe o motocicleta acum ceva timp si i s-a fisurat sticla..si chiar si cu fisura..intru in apa si nu are nimic..nu intra apa.Il am de 1 an si ceva..si merge ca nou. Ce-i drept, era 400$ cand l-am primit, nu 90,ca Morgan.

Morgan asta.. s-a dus dupa cateva luni :huh:
De ce ti-e frica,de aia nu scapi.. Prietena a avut o grija incredibila de ceasu' ala. Nu il baga in apa (desi cica rezista), noaptea il dadea jos, indiferent ce facea, ceasu' era in cutie..Doar pe-afara il lua uneori,tocmai de frica de a nu-l strica,sau sa-i cada de la mana,etc. Eh,fix asta s-a intamplat. Ma rog, ceasul merge,da' arata oribil..


@Onlyone : partea proasta e ca fix acum a dat faliment B&B..Au cateva saptamani de cand au plecat din oras... :lol:
O sa-ncerc sa le trimit un mail sa vad ce zic

Editat de tarantula21, 27 august 2011 - 22:24.


#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.845
  • Înscris: 08.10.2005
daca fac figuri zi-le de dulce cu OPC
trimite-le si cateva poze cu ceasul
PS nu te lasa inselat de pretul platit pe ceas, valoarea lui e mult mai mica, ei au adaosuri fantastice (B&B)

Editat de onlyone, 27 august 2011 - 22:31.


#6
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.234
  • Înscris: 03.09.2009

 onlyone, on 27th August 2011, 23:28, said:

daca fac figuri zi-le de dulce cu OPC
trimite-le si cateva poze cu ceasul

Multam de sfat ! Uitasem ca OPC se implica si la ceasuri. Nush cum am avut "blankul" asta.

#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.845
  • Înscris: 08.10.2005
Pai este lipsa de conformitate a produsului
Asa cum daca mie mi se cojeste volanul de piele de la masina si ma duc si mi-l schimba sau scaunul sau stiu eu ce.. la fel e cu orice produs.
Si avand in vedere ca nu e o ieftineala de 2 lei, mi se pare normal sa il schimbe

Editat de onlyone, 27 august 2011 - 22:34.


#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.759
  • Înscris: 23.05.2013
Dar totusi, tu ai acceptat sa-l cumperi in conditiile in care pe certificatul de garantie scrie ca ea este valabila doar pentru mecanism. Nu?
Asta e... N-ai ce sa-i faci. Carcasa, cureaua se zgarie, se rup, se distrug. Se schimba complet sau partial. Ar fi culmea, altfel veneau toti cu curelele ca s-au rupt dupa 1 an de folosire, etc.
Nu cred ca ai ce sa faci. Totusi poti incerca, n-ai nimic de pierdut.

@onlyone - La masina e altceva, zic eu. Mai ales daca se intampla intr-un timp scurt, e clar ca e o problema de fabricatie, ale materialelor, etc. Ca daca te duci cu problema asta dupa 3 ani in mod sigur nici nu te baga aia in seama.

#9
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.234
  • Înscris: 03.09.2009

 d4m4g3, on 27th August 2011, 23:57, said:

Dar totusi, tu ai acceptat sa-l cumperi in conditiile in care pe certificatul de garantie scrie ca ea este valabila doar pentru mecanism. Nu?
Asta e... N-ai ce sa-i faci. Carcasa, cureaua se zgarie, se rup, se distrug. Se schimba complet sau partial. Ar fi culmea, altfel veneau toti cu curelele ca s-au rupt dupa 1 an de folosire, etc.

Nu stiu sigur daca e doar pentru mecanism.Maine caut certificatul. Asta fiind punctul unu.

Iar doi : Daca il zgariam sau se rupea un telescop,sau chiar cureaua, era altceva. Dar A OXIDAT! Nu e vina mea. Teoretic trebuia sa fie ok MACAR cat e garantia (2 ani), exceptie daca il zgarii,spargi ori alte prostii care tin strict de tine..

Ca si cum iti iei jante de crom/aluminium (sau orice se mai poarta) la masina si dupa cateva luni, se fac negre de oxid...  :confuzzled:   daca tu le atingi de o bordura,e problema ta,dar daca ele cedeaza singure...

Ma rog, nu e strict necesar sa se ocupe garantia.. da' macar sa reusesc cumva sa scap de amaratele alea de puncte..

Editat de tarantula21, 27 august 2011 - 23:03.


#10
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.845
  • Înscris: 08.10.2005
Pai zgarierea, ruperea e cu totul altceva, de aia nu e acoperita de garantie partea exterioara a ceasului.
Oxidarea in cateva luni denota o curea netratata cum trebuie - vicii ascunse - ceasul e compromis ca doar nu il porti doar pentru utilitate, ceasul e un accesoriu ca o bijuterie.
Cum as putea sa port un ceas acoperit de pete de oxizi sa intre in piele cine stie ce compusi metalici toxici?
O curea de ceas de la mediocru in sus trebuie sa reziste macar la transpiratia incheieturii mainii care arareori are ph complet neutru.
Daca producatorul isi bate joc de cumparator,  sa o faca in alta parte.
Parerea mea, in caz de raspuns negativ din partea lor le zici ca vei recurge la opinia OPC.

Editat de onlyone, 27 august 2011 - 23:12.


#11
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.234
  • Înscris: 03.09.2009
Asta e ceasul, ca sa stim despre ce vorbim.
Asa arata cand era nou, iar acum e neagra toata partea unde are cheita..

Fișiere atașate



#12
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.961
  • Înscris: 01.04.2010
Despre acel ceas aflam ca este facut din brass - un aliaj din cupru si zinc; acu' eu stiu ca in contact cu apa cuprul oxideaza deci ceasul tau e normal sa fi preluat caracteristicile metalului din care este facut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate